KENNISGEVING. BEKENDIVIAKINC. BEKENDMAKING. GEMEENTERAAD. BIJBLAD, beboerende tot de Heldersche eu Aieuwedieper Courant van Donderdag 16 Maart 1865, N°. 22. AANGIFTE VOOR DE ZEEMILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente HELDER noodigen bij deze uit, de Lotelingen vau de ligting van dit jaar, die verlangen bij de Zeemilitie te dienen, om zich daartoe voor den eersten April aanstaande, ter Secretarie dezer Gemeente aan te mel den, op een werkdag, tusschen des voormiddags van 9 tot l ure. De Zeemilitiens ontvangen vier jaren na den dag hunner inlijving een bewijs van ontslag uit de dienst, en worden, wanneer zij een behoorlijk paspoort hebben ontvangen, iu tijd van vrede, van de dienst bij de Schutterijen vrijgesteld. De Zeemilitie wordt bestemd tot bemanning van de verdedigings- vaartuigen voor de binueiilandsche dienst en langs de kusten, Zij wordt niet naar de Koloniën en Bezittingen van het Rijk iu andere werelddeeleu gezonden, teuzij, ingeval vau zeer buitengewone omstan digheden, eene nadere wet daartoe magtiging verleent. Aan hen, die verlangen na volbragteu oeteningstijd in werkelijke dienst te blijven of te komen, zonder zich als vrijwilliger te ver binden, wordt zulks vergund. Aan hen, die zich met verlof bevinden, wordt in gewone tijden vergunning tot uitoefening van de Buitenlaudsche Zeevaart en Vis- sclierij verleend. Aau Lotelingen die vóór hunne inlijving bij de Landmilitie, hun beroep van de Buitenlaudsche Zeevaart maakten, en zich voor de Zeemilitie hebben aangeboden doch daarbij niet hebben kunnen worden aangenomen, wordt, wanneer zij zich met verlof bevinden, mede in gewone tijden vergunning tot uitoefening van de Buiten laudsche Zeevaart verleend. In gewone tijden kunnen de manschappen der Zeemilitie vergun ning bekomen tot het aangaan van een huwelijk, wanneer zij hun derde dienstjaar hebben volbragt. Voor Lotelingen die hun beroep van de Buitenlandsche Zeevaart maken, is het alzoo van belang dat zij zich op den boven bepaalden tijd voor de Zeemilitie aanmelden, omdat zij anders bij de Militie te land ingelijfd worden en gedurende hun diensttijd geene vergun ning verkrijgen om hun beroep uit te oefenen. Helderden 2 Maart 1865. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEYSecretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER, brengen ter openbare kennis, dat de LIJST DER KIEZERS voor LEDEN van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en van den Gemeentei*aad, door hen op heden zijn vastgesteld, dadelijk aangeplakt en gedurende veertien dagen op de Secretarie der Gemeente voor ieder ter inzage nedergelegd. Helder, den 1-1 Maart 1865. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeeente HELDER; Brengen ter openbare kennis, dat de Raad dezer Gemeente in zijne vergadering van den 14 dezer heeft vastgesteld het. primitief kohier der belasting op de HONDEN voor het dienstjaar 1865 en het supletoir kohier dier belasting over het dieust- jaar 1864, eu dat deze kohieren van heden af tot en met den 23sten dezer maand voor een ieder ter Secretarie dezer Gemeente ter lezing zijn nedergelegd. Helder, den 15 Maart 1865. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. Zitting van Dingsdag den 14den Maart 1865. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig li? leden; afwezig de heereu Janzeu, Papineau, Haremaker, Slebe eu van Strijeu, de eerste wegens ziekte, de laatste wegens afwezigheid buiten de gemeente. De aanteekeningen van het verhandelde in de vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Er wordt gelezen eeue missive van de Plaatselijke Schoolcom missie, houdende kennisgeving vau de herbenoeming tot president dier Commissie van den heer Backer Dirks en tot secretaris vau den heer C. de Cock, alsmede van de noodzakelijkheid eener aan vulling der Schoolcommissie, tengevolge vau het overlijden van den heer Janzeu. Tot de. vervulling dezer vacature worden voorgedragen de heereu: W. W. Biugly eu T. O. Zur Mühlen. Met 7 van de aanwezige stemmen wordt tot lid der Plaatselijke Schoolcommissie gekozen de heer Biugly. Op den heer T. Zur Muhlen werden 4 stemmen uitgebragt, op den lieer Boomsma 1. Met algemeene stemmen werd goedgekeurd het Kohier der Plaat selijke Belasting op de Houden, tot een bedrag van 1025 (dat is 251 meer dan in het vorig jaar) cn het Suppletoir Kohier dier Belasting, ten bedrage van 22. Er wordt gelezen eene missive van het Burgerlijk Armbestuur, houdeude verzoek tot magtiging om, met het oog op de behoeften der armen in het koude jaargetijde, ten behoeve der dagclijksehe uitdeeling van warme spijzen, de bepaalde som van 1200 te mogen overschrijden. De gevraagde magtiging wordt verleend. De Voorzitter vraagt de goedkeuring van den Raad op de ge maakte meerdere kosten voor de verlegging der straat in de Achterstraat en doet voorlezen deu staat dier kosten, waaruit blijkt, dat die bedragen de som van ƒ150. Met algemeene steramen op 1 na, die van den heer de Breuk, worden de gemaakte kosten goedgekeurd. B. en W. houden zich hierbij buiten stemming. Er wordt gelezen een adres van den beer Hugenholtz cn vele andere ingezetenen dezer gemeente, waarbij wordt gewezen op het belang van velen, om de brug aan den ingang van het Heldersch Kanaal eene wijdte te geven van 9 a 10 Ned. ellen. Adressanten wijzen daarbij op het belang van den handel. De Voorzitter doet opmerken, dat, ook zonder dit stuk, de bepaling van de wijdte der brug wel aan de orde zou wordeu gesteld, opdat de Bouw meester in tijds de uoodige ontwerpen in gereedheid kan brengen. Van wege de Commissie voor de Onderhoudswerken wordt voor gesteld de wijdte der brug op 8 a 9 el te bepalen. De minderheid dier Commissie bleef hechten aan de vroegere meening, als zoude de brug daar ter plaatse eene meerdere wijdte moeten hebben. De heer Strootman deelt, op uitnoodiging van den Voorzitter, eenige inlichtingen ter dezer zake mede. Hij legt daartoe over eene teckening van het profil van het. Heldersch kanaal, waaruit z. i. moet blijken de onmogelijkheid om het kanaal op zoodanige breedte te brengen, dat het geschikt is voor het bevaren vau zeeschepen, ook van middelmatig charter. Voor het passeren van een bark van 10 el breedte en een schoener van 7.30 el, zou het kanaal daar ter plaatse zulk eene breedte moeten hebben, dat er slechts ter weerszijden even 6 el overbleef voor jaagweg eu straat, dat al te weinig is. De heer S. wijst cr op, dat er vroeger, toen er uit- zigt was op een drijvend dok aldaar, is gedacht aan een brug vau meerdere wijdte, doch doet opmerken, dat, daar er van dat dok geen sprake meer is en de toestand, door het tot stand komen der brug over deu mond vau het Spoorweg-bassin, zeer veel ver anderd is, zoodat thans op zoo kleinen afstand, ten behoeve van de gemeente, geen brug van groote afmeting behoeft te worden daargesteld. Hij houdt het overigens voor onuitvoerbaar, om het kanaal zoodanig te verwijden en te verdiepen, dat het aan groote zeeschepen toegang verleent, eu wijst bovendien op het hooge cijfer der kosten. De heer de Breuk acht het toch wensclielijk om het kanaal en de brug die wijdte te geven, dat beiden geschikt zijn voor brikken. De heer Strootman is voor eene wijdte van 8 a 9 el, ook met het oog op het adres en de behoefte van den handel Hij erkent, vroeger eeue andere overtuiging te hebben gehad, doch ziet thans in, dat er aan het tot stand brengen eener haven voor grootere

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 5