HELOERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. M 27. ZONDAG 2 AP UIL. EN DRIE-EN-TWINTIGSTE KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. BINNENLAND. 5^ ie/ Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaturdas avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abouncert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. e.' JAARGANG. AdvertektïéN worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. 5IOOY Dijkstraat tegenover deLaan, H 422 ,aan denHelder,\. otllure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimto die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Bij deze Courant behoort de opgave der Weerkundige Waarnemingen van 20—26 Maart 1866. Den 5 dezer vertrekt de O. I. Landmail via TRIEST, den 7 dezer via MABSEILLË. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat de Militieraad van het derde district in Noord-Holland, de tweede zitting zal honden te HOORN, en wel voor zooverre deze Gemeente betreft op Dingsdag den llden April e. k.des voormiddags ten half tien ure, tot het doen van uitspraak omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken en omtrent hen, die als Plaatsvervanger of Nummerverwissc- laar verlangen op te treden. Zij die het voornemen hebben een Plaatsvervanger of Nummer - verwisselaar te stellen, worden, in hun belang, aangemaand, om zich tijdig ter Secretarie dezer Gemeente te vervoegen, ten einde omtrent de benoodigde stukken inlichtingen tc bekomen. Helder, den 30 Maart 1865. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERIIEY, Secretaris. HELDER en NIEUWE DIEP, 1 April. Gisteren heeft aan het Raadhuis alhier de aanbesteding plaats gehad van het doen van eenige herstellingen en vernieuwingen aan, alsook het onderhoud van de gemeente-gebouwen, bruggen, riolen, enz., enz. Er waren daarvoor ingeleverd 10 inschrijvingsbilletten. Minste inschrijvers de heeren Gebr. Korff, voor 36S5. De wei-eerw. heer Juch, predikant te Landsmeer, zal op a. s. Maandag avond in de Chr. Afgesch. Geref. kerk alhier eene predik beurt vervullen. Met zekerheid verneemt men, dat de spoorweg van hier naar Alkmaar met October van dit jaar geopend zal worden. Zr. Ms. schroefstoomschip Prinses Mariakommandant luit. ter zee 1ste kl. W. K. van Gennep, is heden morgen ter rcede van Hellevoetsluis gearriveerd. Genoemde bodem wordt spoedig alhier verwacht en zal, naar men verneemt, gereed gemaakt worden voor eene reis naar Oost-Indiö. Louis Koster, sigarenmaker te Middelburg, die bij de onge regeldheden, welke op St. Nicolaas avond van 1863 aldaar zijn voorgevallen, zijn regteroog heeft verloren, eischt van de adelborsten, door wie deze verwonding zou zijn toegebragt, eene ruime weke- lijksche schadevergoeding. Z. M. heeft den heer W. J. Hidde Bok, notaris alhier, erkend als vice-consul der vrije en hansestad Lubeck voor den Helder en omstreken, benoorden Alkmaar, met inbegrip van de eilanden Texel en Vlieland; eervol ontheven de kapt.-luit. ter zee R. L. de Ilaes van het bevel over Zr. Ms. drijvende batterij Neptunus en op non-activiteit gebragt, en dat bevel opgedragen aan den kapt.-luit. ter zee J. E. Buijs, thans non-actief; pensioen verleend aan den heer G. J. Dibrink, zich schrijvende Diebrink, gewezen hoofdon derwijzer te Oude Schild (Texel), ten bedrage van 125 's jaars. De plaatsing van den luit. ter zee 1ste kl. G. Bijl de Vroe, als 1ste officier op Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, wordt inge trokken; wordende de luit. ter zee 1ste kl. J. Scheurleer, thans non-actief, met den 16 dezer als 1ste officier op gemeld wacht schip geplaatst. De minister van Oorlog heeft bepaald, dat de sterkte van het Iustructie-Bataillon te Kampen met 50 man vermeerderd kan wor den, zoodat, bij een voldoend aantal aspiranten, dat bataillon op de normale sterkte van 500 man wordt gebragt. Door het Departement van Oorlog is, in verband met eene aanvrage van den directeur van Meerenberg, aan militairen, na 12jarige dienst, eu die zich door goed gedrag hebben onderscheiden, de gelegenheid aangewezen, om, na volbragtcn diensttijd, hunne burgerlijke en maatschappelijke positie te vestigen door het bekomen van eene betrekking bij bovengenoemd gesticht. Zij zullen nog tot een leeftijd van 45 jaren bij eene plaatsing in aanmerking komen. Volgens de weerkundigen zullen de N, en N. O. winden no" I in April aanhouden en zal de zomer zeer heet zijn. Men ver onder - j stelt, dat de gestrengheid van het jaargetijde in verband staat met i de komeet den 19 Jan. 11. te Melbourne (Australië) gezien in dezelfde gedaante als die in 1859 zich in Europa vertoonde. Naar wij vernemen, zal dit jaar de kermis te Schagen gehou den worden eene week later dan gewoonlijk, en alzoo van Zondag den 25 Junij tot en met Zondag den 2 Julij 1865, terwijl de paardenmarkt zal gehouden worden op Maandag 26 Juuij e. k. Dijkgraaf en Heemraden van de Hondsbossche en Duingronden onder Petten hebben het antwoord op de prijsvraag, uitgeschreven voor het plan der meest doelmatige herstelling cu inrigting van de zeewering in Noordhollaud, dat door den ingenieur van den Waterstaat J.C.W.Conrad was ingezonden, den uitgeloofden prijs waardig gekeurd. Te Alkmaar is uitbesteed het herstellen der Hondsbossche zee weringen, voor 24,800, aan den heer Janzen. In de jl. Donderdag te Amsterdam gehouden algemeene jaar- lijksche vergadering der Hollaudsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij is den raad van administtatie magtiging verleend tot het aanvaarden der concessiën1. tot aanleg en exploitatie van een verbindingsweg tusschen den Hollandschen IJzeren Spoorweg te Haarlem en den Noordhollandschen Staats-Spoorweg te Uitgeest of Castricum2. tot de exploitatie van den Noordhollandschen Staats-Spoorwe^ beiden op de met de regeriug overeengekomen voorwaardenverder aangenomen, dat tot verkrijging van het vereischtc kapitaal eene leeniug zal worden gesloten, met magtiging aan den raad om daarbij al die maatregelen te nemen, welke hem wenschelijk zullen voorkomen. Voor eenige dagen preekte in de nabijheid van Amsterdam een jong predikant, welke tot tekst gekozen had de bijbelwoorden: „In het huis mijns vaders zijn vele woningen, gaat heen, om u daar een plaats te bereiden." Naauwelijks had hij dien tekst afgelezen, of er ontstond een groot gemompel onder zijne hoorders- een algemeene ergernis vervulde de gemeeute. En de aanleiding daartoe? Ieder zal ze gevoelen, als men hierbij voegt, dat de spreker was de heer Wittebol, een zoon van den directeur der cellulaire gevangenis te Amsterdam. De toezendingen voor de groote algemeene tentoonstelling van tuinbouw-voorlbrengselcn te Amsterdam zijn talrijker dan men had verwacht. Er zijn meer dan 300 inzenders, waarop bijna meer dan 100 uit het buitenland, zelfs uit Spanje. Vrijdag den 7 April heeft de plegtige opening plaats met muziek; het publiek heeft eerst den volgenden dag toegang. Het congres voor plantenkunde en tuinbouw wordt den 7 April ten 3 uur geopend. Tentoonstellino- en congres beloven beiden veel.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 1