BUITENLAND. Ecu ouzer geachte volksvertegenwoordigers noemde onlangs, «smadelijk," Drenthe hot Land vtm «hei en struiken." Pieenrd, de luimige en schrandc kronijkschrijver, was iets of wat bijgcloovig de bedoelde volksvertegenwoordiger kende niet genoeg, hetgeen hij besprak, dat wel eens meer reprisentanteu overkwam, maar wat daarvan ook zij - Drenthe, tiekt thans de aandacht van regeriugs-personen cu industriëlen in hooge inntc-, en het «land van lu i en struiken" is, in weinige jaren tijds dank zij daarvoor ook de jnrs toi'gebragt! - voor \elen als 't waic een eldorado geworden en bupaalddijk Assen, de hoofdplaats, een allerliefst stadje, waarvoor inen gaarne een Geldersch of llplland's lustoord prijs geeft. Wil men daarvan een bewijs? Er is ceue rcgterplaats in do arrondissementregtbank valkant en om die plaats dingen meer dun dertig meesters in de regtcn, waarvan meest de helft Hollanders. Mcu ziet, de opinie aangaande Drcuthe, en over Assen iu 't bijzonder, wordt beter. 't Is toch nog zoo heel lang niet geleden, dat een Hagenaar eenige weken in Drenthe gelogeerd hebbend-, cu in de residentie teruggekomen, de bovenlip spotachtig opkrulde en zei: «ik heb mij daar in de envirous van de Lanen- burger heide zeer geënnuyeerd!" - terwijl ecu ander, tussehen Amsterdam en Utrecht gedomicilieerd, Assen «niet onuiudig gelegen vond, u pou pres een huif uurtje buiten du ordinaire schepping." Dertig sollicitanten om te Assen regtcr te zijn - welk cctic verandering in de opinie van onze landgenootcn ten aanzien van het over-jorduansche. Dat doet ons genoegen, hoewel voor de hier bedoelde vacature, het personeel der plaatsvervangende regtersbij onze rcglbank eeiie keuze met mocijclijk maakt en hoewel de regterlijku kollcgien iu andere provinciën er geen prijs op stellen om, bij voorkomende vakuturus, ook eens een Drenther op hunne voordragten te plaatsen. Evenwel doet ons die sollicitatie van zoovele buiten Drenthe woonachtigen, gouoegou. Is het toch niet meer waar, wat de dichter Boxman hier eens zong: De schepping slaapt en rust; evenmin is het waar, dat tal van geachte landgcnooteu, als hier ceue raadsheerlijke of regtcrlijke betrekking vakant is, slapen. De diligence van van Gend en Loos, die ons de beleefde sollicitanten toe voerde en de audicuticu van Z. Exe. den minister kunnen daarvan getuigen! Do zangers en zangeressen van beroep gebruiken soms de zonderlingste dingen, om de frischheid van hunne stem te bewaren. Zoo at mail. Sondng altijd sardynen, mad. Dones-Gras koud kalfs- vleesclimad. Desparre dronk, voordat zij ten tooneelc trad, een slok bijna kokend heet watermlle. Cruvelli gebruikte bordeaux-wijn vermengd met champagne en mlle. Nau absynth, mad. Saxe at, voor zij hare rol begon, ccn biefstuk; mad. Cabel, pruimen, mad. Ugaldc en Trebelli, Frauschc appelen; de heer Michaut gebruikte gewoonlijk een dojer met warm water en suiker; de lieer Troy, ge durende den geheelen avond koffij en de heer Depassio een geheelen schotel met knoflook. De temperatuur van het jaar 1864 was 0.6 gr. zachter dan het gemiddelde in de laatste 55 jaren, en iedere maand, behalve April, Mei en Oct., kouder; de maand April was 2.2 gr kouder en Mei 1.8 gr. warmer dan de gemiddelde berekening, l iet bedrag van liet gevallen regenwater beliep 8.1 Eng. duim minder dan liet gemiddelde van de laatste 20 jaar, als zijnde alle maanden, behalve Jan.', Febr., April en Nov. minder; zoodat men dus een aantal minder natte dagen heeft gehad Uit Amerika is het belangrijke nieuws naar Europa overgebragt, betreffende den grooten slag, die sinds eenigen tijd werd voorzien en thans op 25 Maart jl. heeft plaats gehad. De aanval geschiedde van den kant der Zuidelijken en was berekekend om de liniën van den vijand te breken. De toeleg mislukte echter. Drie duizend gevangenen vielen den Noordelijken in handen. Men vleit zich, dat deze overwinning der Unie zul bijdragen om den afloop des oorlogs te bespoedigen èii gelooft, niet, dat liet langer mogelijk zal zijn om Itichmond, de hoofdstad van het Zuiden, tegen de aanvallen des vijands te beveiligen. Pruissen verlangt niet minder dan 10 gepantserde fregatten, 10 gepantserde batterijen en 20 korvetten, iu 10 jaar te doen aan bouwen; of dc kamer dc daartoe bcuoocligde gelden zal toestaan, is nog geheel onzeker. Generaal Lec heeft zijne troepen in beweging gesteld, naar 't schijnt ten einde de vereeniging van Slicrinan met Sholefield te verhinderen. Dat is liem niet gelukt. Zelfs heeft Sherman met Grant enSkeridan te City Point den 27 Fob. een krijgsraad kunnen houden. Nu de gemeenschap tussehen de Noordelijke legers is gevestigd, acht men den toestand van het Zuidelijk leger meer en meer wanhopig, en de zegepraal der zaak vau dc Unie en de afschaffing der slavernij zoo goed als zeker. Thans wordt te New-York zeer veel gesproken van 't geen weldra tegenover het Mexicaansche keizerrijk zal te doen zijn. De Belgische kroonprins wordt omstreeks half Mei in het vaderland terugverwacht Te Brussel wordt nog steeds gesproken over het duel vau den minister van oorlog met den volksvertegenwoordiger Delaet. Men is zeer nieuwsgierig te weten, ot ecne gereglelijke vervolging tegen de ducllanten zal ingesteld worden. Zooveel is zeker dat, wanneer men een tweegevecht, dat zooveel gerucht gemaakt heeft, ongemerkt laat voorbijgaan, men luier de wet op het duel ook niet op andere personen zal kunnen toepassen. Hierbij komt dat sedert eenigen tijd in België een duellomanie lieerscht. Zatnrdag, dus op deiizelfdcn dag toen de lih. Chazal en Delaet vochten, heeft een jeugdig Brusselsek advokaat., de heer Defaisseaux, op de Frausche grenzen met den heer van Schoor, een ex-kapitein der guides, geduelleerd; laatstgenoemde luid den advokaat gegispt, om dat hij de hand had gegeven aan zijnen klicnt Leurquin, wegens moord ter dood veroordeeld. De getergde advokaat gaf den heer vau Schoor een klap in het aangezigt, en het duel was hiervan het gevolg; twee ligte wonden werden toegebragt. Op genoemden dag werden'ook zes militairen, ter zake van het tweegevecht, door den krijgsraad tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Bij zulk een °vecht-epidemie zal het zeer moeijelijk zijn de wet, die het duel beteugelt, niet toe te passen. Wordt tot het instellen der vervolging besloten, dan moet het Ministerie vergunning daartoe vragen aan de Kamer na de Paaschvacantie; wordt die vergunning verleend, dan moet de zaak dienen voor het hof van cassatie, het eenige waarvoor een minister kan te regt staan. Sedert 1830 zal dit de eerste keer het geval zijn. Men berekent, dat er in Frankrijk een millioen bedelaars of land- loopers bestaan Te Parijs worden thans crinolines verkocht, niet met stalen - i maar met zilveren hoepelsDc crinoline gaat dus over tot een hoogeren rang en komt in dc categorie van bjouteriniH Maar kleinoodiën, en wel als men er 2000 frs. of meer voor betaalt, mogen en kunnen niet verborgen gedragen worden, zoodat het te verwachten is, dat, evenals de japonnen worden opgeligt sedert met de rokken zulk eene weelde wordt ten toon gespreid thans de rokken zullen moeten opgeligt worden om dc crinolines te laten zien Het huis Cail en Comp. tc Parijs heeft aan de commissie voor de wereld-tentoonstelling van IS67 aangeboden om, naar het plan van den bouwmeester Hcctor Horcau, een tentoonstellings gebouw te doen optrekken, waarvan de kosten de som van 10 millioen francs niette boven zullen gaan. Genoemde heer Hor eau is dezelfde, wiens ontwerp in 1S51 te Londen den eersten prijs heeft behaald. I-Iet getal telegrammen, dat de vorige maand in de stad Parijs is gewisseld, bedraagt 17,400. Hel getal der tc Parijs in 1S64 gesloopte huizen bedroeg 256, cu dat der nieuw gebouwde 2781; sedert het jaar 1852 zijn er 12,696 huizen gesloopt en 63,925 nieuwe gebouwd. De 37 paarden van den heer de Morny, die jl. Zaturdag te Chantilly ^verkocht zijn en vele liefhebbers hadden uitgelokt, "zijn verkocht voor 337.950 frs., dus 10,009.50 frs. per paard. Nimmer hebben in Frankrijk paarden zooveel geld opgebragt. Het paard Lclio werd voor 50,000 frs, toegewezen aan den graaf Eschendorft'. Het zuiver bedrag der nalatenschap van den heer hertog de Morny zal 14 millioen frs. bedragen. - De dezer dagen door den heer A. Dumas te Lyon gehouden voorlezing, ten voordode der werklieden, heeft niet minder dan 20,000 frs. opgebragt. Te Londen is in den Temple gestorven miss Flight, bekend uit de romans van Charles Dickens, die, zoo dikwijls hij van haar sprak, zeidc, dat een ondoordringbare sluijer over die vrouw was verspreid. Hij had al zijn best gedaan om de historie van haar goed te kennen, maar het. was hem niet gelukt. Miss Flight was altijd tegenwoordig in de geregtszaalïegters, deurwaarders en advocaten, allen, viel zij van tijd tot tijd, als het haar in het lioofd kwam, in de rede. Zij ging soms zelfs zoo ver, dat zij ze uitschold en voor leugenaars, enz. uitmaakte. Het zonderlingste bij dit alles was, dat de regter haar nooit het stilzwijgen oplegde. De autoriteiten deden als Socrates, zij lieten de dwaling haar gang gaan. En wat nog zonderlinger klinkt is dit, dat de advocaten haar 's weeks zooveel gaven, dat zij goed kon leven. Hare dank baarheid beantwoordde zij, door die heeien van den tabberd, als zij in het vuur van hunne welsprekendheid waren, in de rede te vallen en hun te verwijten, dat zij geen het minste begrip hadden van het regt.. Hoe kwam het nu, dat men aan deze vrouw zulk cene vrijheid in haar doen liet; men raadt en gist er naar, maar stellig weet men het niet. Gedurende de verloopene week hebben te Londen 1680 sterf gevallen en 2208 geboorten plaats gehad. Aan het station Clapham tc Londen passeren elke 24 uren niet minder dan 700 spoortieinen. Gedurende het jaar 1S64 heeft men te Londen Js maandelijks gemiddeld 60 a 70,000 voor buitenlandsche eijeren betaald. De spoorweg van CleveZevenaar zal den 1 Mei worden geopend. Prins Fredcrik Karei van Pruissen zal zich, met militair ge volg, naar Alsen begeven, om het leggen vau den eersten steen der daar op te rigten gedenkteekencn, die tot vereeuwiging van den militairen roem van het Prnissische leger aldaar zullen worden op geligt, den 20 en 22 dezer bij te wonen. Volgens de Norddenlachc Zeilumj zal Dingsdag a. s. te Flensburg eene militaire godsdienstoefening plaats hebben, ter herinnering aan de bij de Duppeler schansen gesneuvelden. De opperbevelhebber zal met drie bataillons en een escadrou dc plcglighcid bijwonen. Te Weenen woont eene dame, die na dertig jaren lang het hoofdhaar van haren man te hebben bewaard, .er thans een kussen van heeft laten maken, met zijde overtrokken, waarop zij verlangt, dat, na haar dood, haar hoofd gelegd worde. Dezelfde dame heeft ook reeds haar doodkist laten vervaardigen. Het dagblad Movimento van Genua verhaalt, dat Cipriano la Gala, dat monster van wreedheid, na eenige dagen geleden naar bagno der werf del la Faco aldaar overgebragt te zijn, in eene dwangcel is opgesloten, die niet meer dan I el 20 duim breed, 2 el lang en 2 el hoog is, waar hem een groote ketting aan den voet is gehecht, die ongeveer 20 pond weegt en aan den muur is vast geklonken, zoodat hem slechts één el ruimte voor beweging vergund is. Licht en lucht dringen alléén door een klein met zware traliën bezet raampje in de deur door. Zijn bed bestaat uit een steenen bank, een matras en een xvollen deken. Voor de deur staat een schildwacht, die in den gang op zijne beurt door twee andere schildwachten bewaakt wordt. Zijn dagelijks voedsel bestaat uit brood, soep en water. Gedurende zes maanden mogen zijne bewa kers en beambten hem geen enkel woord toespreken. Zijn broeder Diano is te Porto Ferrajo op dezelfde wijze opgesloten. Men zegt, dat Cipriano klaagt als een wild beest behandeld en den dood boven zulk een leven te verkiezen. Het Italiaansche leger heeft in de laatste maanden vijf zijner uitstekendste generaals door den dood verloren, waaronder ccn, ge naamd Fanti, werd beschouwd als de geleerdste Italiaanse!^militair.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 2