HELOERSCHE NIEUWEDIEPER GODRANT. M 34. DONDERDAG 27 APRIL. EN DRIE-EN-TWINTIGSTE AANBESTEDING. BINNENLAND. Ittfö. hit Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaturdag avond ua acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele noinmers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. JAARGANG. Advertenties worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY Dijkstraat tegenover detaan, H 422,aan dcvHelder,toil 1 ure. De prijs van 1 lot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelrcgt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Den 38 dezer vertrekt de O. I. Landmail via 801JTMAMPT0N. Den 38 dezer vertrekt de WEST-IüüDISCHE mail. Op Dingsdag den 2den Mei 1865des morgens ten elf ure, zal aan het Raadhuis der Gemeente Helder, in het openbaar, bij enkele inschrijving, worden aanbesteed: Het doen van eenige VEUAATDERB ATGETÏ en VEBMEUWIIVGËN aan de School in de Weststraat, met bijlever ing van de benoodigde materialen. Het bestek ligt ter lezing en is tegen betaling van 25 Cents per exemplaar te bekomen aan de Secretarie der Gemeente. Inlichtingen zijn te bekomen bij den Gemeente-Bouwmeester, door wieu op Zaturdag den 29 April e. k., des middags teu 12 ure, aanwijzing in loco gedaan zal worden. Helder, den 22 April 1S65. Burgemeester en Wethouders dier Gemeente, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 26 April. Morgen ochtend vertrekt van hier het 1ste bataillon van het 7de regiment Infanterie, onder kommando van den majoor van den Hummel, om voortaan garnizoen te houden te Haarlem. Het bataillon uit Haarlem, bestemd om alhier garnizoen toehouden, wordt morgen middag hier verwacht. Zr. Ms. instructiebrik de Wesponder commando van den luit. ter zee 1ste kl. Slegt, heeft den 2 L dezer de haven van Vlissingen verlaten tot het aanvangen der oefeningsreis met de bootsmans- leerlingen. Zr. Ms. transportschip de Heldin den 24 Eebr. jl. in de Tafelbaai aangekomen, heeft den 6 Maart daaraanvolgende de reis naar Nederland voortgezet. Alles was wel aan boord. Z. M. heeft den generaal-majoor J. J. van Muiken, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, benoemd tot luit.-generaal. De Tweede Kamer der Staten-Generaal zal Dingsdag a. s. atot hervatting harer werkzaamheden bijeenkomen. De minister van Marine maakt, bekend, dat, krachtens bepa ling des konings, in dit jaar 16 jongelieden als adelborst 3de kl. voor de zeedienst (na afgelegd examen), op het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord kunnen worden aangenomen. De geruchten omtrent eene gehecle verandering der nuiform bij de Infanterie, zijn door eeneministeriëlcaanschrijving, dd.21 dezer bevestigd. Z. Exc. verwittigd daarin de korpskommandanten om geene schakots kompleet, chakotsovertrekken, wings en korte jassen te doen aan maken, aangezien de verandering die kleedingstukkeu zal betreffen. Verder beveelt Z. Exc. geen nieuw wit uitmonsteringlaken op te leggen, waardoor althans die leelijke wit gestukadoorde halzen veel kans hebben van te verdwijnen. Omtrent de officieren is nog niets officieel bekend. Bij de ligting van 1863 hebben zich voor de zeemilitie 151 personen aangemeld. Bij de ligting van 1864 is dit aantal tot 299 aangegroeid. (Bij de ligting van dit jaar schijnt dit aantal nog aanmerkelijk te zijn vermeerderd.) Het aantal plaatsvervangers heeft voor 1864 bedragen 1323, tegen 1187 in 1S63, dat der nummer- verwisselaars 655, tegen 599 in IS63. In den nacht van 23 op 24 dezer is de grootvorst-troonopvoleer van Rusland overleden aan de gevolgen ecner ontsteking in de hersenen en in het ruggemerg. De czarewitsch Nicolaas Alexandrowitsch was geboren 8/20 Sept. 1843, eu had alzoo den ouderdom bereikt van 21 jaren en 7 maanden. Hij was verloofd aan prinses Dagmar, van Denemarken, geboren 26 Nov. 1847. De keizer heeft nog zes kinderen, waarvan thans het oudste grootvorst Alexander Alexandrowitsch, die 20 jaar is, zijnde geboren 26 Eebr. (10 Maart) 1865. Treft alzoo het keizerlijke huis van Rusland een diepe slaf; aan de stervens-sponde van den keizerlijken prins treurt ook de jeugdige prinses, die hem dierbaar was aan 't harte en die in de laatste dagen gestadig aan het leger van den teergeliefden lijder verwijlde. Prinses Maria Sophia Frederica Dagmar, naauwelijks 18 jaar oud, ziet door den onverbiddelijkcn dood, die troon noch leemen hut ontziet, van haar zijde gerukt den geliefde, met wien zij eenmaal hoopte het lief en ook het leed, op aarde, dat het hermelijn en het purper niet bedekken kan, te deelèn. Yan af gisteren zal het Hof, ter zake van het overlijden van den grootvorst-troonopvolger van Rusland, twee dagen groote, zes dagen halve en twee weken ligte rouw aannemen. Beroepen bij de Ilerv. gem. tc Zwartsluis dr. A. van der Flier, te Broek op Langendijk; aangenomen het. beroep naar de Hcrv. gem. te Arnhem door ds. Slotcmaker, te Hoorn; naar de Doopsgez. gem. te lip, door ds. Andriessen, te Zuid-Zijpe. Gedurende 1864 zijn van Texel afgezonden 645 koeijen, 141 ossen, 6239 schapen, 17,561 lammeren, behalve enkele kalveren en stieren. Blijkens het verslag van het Zeemanshuis te Amsterdam over 1864, hebben aan de zeevaartkundige school, welke in die inrigting bestaat, gedurende dat jaar 123 leerlingen onderwijs genoten, van welke 77 met goed gevolg een examen als stuurman aflegden. Yan verschillende zijden worden toebereidselen gemaakt tot eene waardige viering van het halve eeuwfeest der bevestiging van 's lands onafhankelijkheid in de Junij-dagen van IS 15 door den veldslag van Waterloo, waarvan de zegenrijke uitkomst het lot der wereld voor lang bepaald heeft. Met genoegen verneemt men, dat o. a. den 25 Junij a. s. in het Invalidenhuis te Leiden een feest, gewijd aan de herinnering van dien slag, zal worden gevierd. Gepast vooral mag die herinnering aldaar genoemd worden, waar zich nog menigeen bevindt, die aan de ontzaggelijke krijgsgebeur- tenissen van 1815 heeft deelgenomen en daarbij verminkt of ge kwetst werd. De regering zal, zoo men verneemt, alle oude krijgers, zonder onderscheid van rang of tegenwoordige maatschappelijke positie, die in den veldtogt van 1 SI5 zich in de Nederlandsche gelederen bevonden, uitnoodigen bij dat feest te willen tegenwoordig zijn. Gewis zal het niet ontbreken aan oud-gedienden, die, bij de verlevendiging van de hooggewigtige herinneringen na eene halve eeuw, zich ais oude kameraden weder de hand zullen drukken en genoegen vinden in de bewijzen, hoe na verloop van 50 jaren betoonde dapperheid en opoffering voor Vaderland en Oranje gepast worden herdacht. Men spreekt er van, dat bij die gelegenheid ook eene medaille aan de oude krijgers van 1815 zal worden uitgereikt Aan den optogt welke te Rotterdam zal gehouden worien ter herdenking van de overwinning bij Waterloo zullen 300 jonf lieden deelnemen. De optogt zal uit 3 bataljons bestaan, een M

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 1