HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. JVff. 35. ZONDAG 50 APRIL. 1005. DRIE-EN-TWINTIGSTE BINNENLAND. IBJITENLAND. JAARGANG. Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zatukdao avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. u franco per post1.50. Enkele uonimers0.10. Men abonneert zich bij alle Bockhandelaars en Post directeuren. Advertenties worden aangenomen tot Zaturdng en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. AIOOY Dijkstraat tegenover deLaan, II422 ,aan denHelder,i otllure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Yoor icderen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon grooto letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. HELDER en NIEUWEDIEP, 29 April. Op Dingsdag den 9den Mei a. s. zal alhier eenc verkiezing plaats hebben van een Licl voor de Provinciale Staten; het aftredend lid is de heer C. BAKKEll Bz., die weder herkiesbaar is. Bit jaar worden alhier 497 miliciens voor de zeedienst verwacht, behalve nog 60 van het vorige jaar. Naar men verneemt is het. verdedigings-vaartuig Eol/ts, liggende te Amsterdam, bestemd om dezen zomer met de zeemiliciens op de rcede oefeningen te houden. Jl. Donderdag in den vroegen morgen vertrok van hier het lste battaillon van liet 7de regement Infanterie. Het muziekkorps voerde langs den weg door de gemeente van tijd tot tijd muziekstukken uit. Begunstigd door zeer schoon lenteweder, werd liet vertrek dier manschappen door zeer vele inwoners bijgewoond, velen deden hen uitgeleide tot buiten de gemeente. Het bataillon dat vertrok laat zeer gunstige herinneringen bij de ingezetenen achter; de goede orde en de vriendschappelijke omgang met de burgers deden de officieren en manschappen steeds bemind zijn en geacht. Bes namiddags van dienzelfden dag kwam liet 4de bataillon van gemeld regiment, onder bevel van den majoor jhr. H. G. F. Leysius, uit Haarlem alhier aan. Gisteren namiddag werden alhier goederen vermist van een der lieeren officieren, die ze van Haarlem per scheepsgelegenheid naar hier had afgezonden. Bc zoon des schippers van dat vaartuig is door de policic in arrest genomen. Gisteren is alhier door den heer luitenant-kolonel eerstaanwe zend ingenieur aanbesteed: 1. het eenjarig onderhoud van aardewerken, minste inschrijver de heer J. E. Janzen, voor ƒ5980; 2. het één jarig onderhoud van kazerne en magazijnen, enz. ilc heer II. J. Hippens, voor 3140; 3. het éénjarig onderhoud van de metsel-en timmer werken, de heer II. J. Hippens, voor ƒ4730. Naar wij vernemen, zal de aflevering van het contingent van de gemeente Helder voor de ligting der Nationale Militie van 1S65 moeten plaats hebben in het lokaal van de Militie, in de Handboog straat te Amsterdam, op Maandag den S Mei a. s. Naar wij van goederhand vernemen, zal de buitengewone vergadering van het gezelschap Ernü en Scherts, Ier gelegenheid van het halve eeuwfeest der overwinning bij Waterloo, plaats hebben op Dingsdag den 13 Junij a. s., den verjaardag van Z. K. H. prins Hendrik. De keuze van dezen dag is eene hulde aan den koninklijken prins, als den jongsten zoon van den groot.cn strijder in de velden van Waterloo. In deze vergadering zal o. a. worden opgevoerd: „Mirt en Lauweren, kamerspel ter herinnering aan den slag bij Waterloo," welk stuk expresselijk voor het welclra te vieren leest vervaardigd en voor enkele dagen in het licht verschenen is. Z. M. heeft benoemd: lot burgemeester der gemeente Hijp, den heer F. H. van Bommel. Ben 27 dezer is aan het Prov. Bestuur van Noordholland aanbesteed: Het onderhoud van de haven beoosten bet Oude Schild op Texel, van 1 Mei 1S63 tot 1 Mei 1368, aan den heer W. Hil- lenius, te Texel, voor 5765 per jaar. - Het bestraten van den middenweg in den Heer-llugowaard- polder is den 25 dezer te Alkmaar voor 62,SS6 uitbesteed' aan aan den heer Boon, te Berkhout. Den .27 dezer is te 's Gravenhage aanbesteed: de bovenbouw van de draaibrug over de Nauernasche-Yaart, aan den heer L. J. Enthoven, voor de som van 36,161. Bs. II. Prins de Jong, predikant te Blokker, in Noordholland, heeft de volgende advertentie in dc Eaarl. Cour. doen plaatsen: z/llet brikschip Cesar, sints negen maanden te vergeefs van Java terugverwacht, wordt als verloren opgegeven en is naar alle waar lijkheid met de gelieele bemanning vergaan. Het werd gevoerd door mijnen broeder Arij, oud 32 jaren. Aan boord bevonden zich als passagiers mijn vader 1). A. dc Jong, oud 62 jaren, en mijn broeder Dirk, oud 26 jaren. Na maanden vol onrust, is ons thans alle hoop benomen." De jongste berigten uit Oost-Indic zijn geruststellend. Het belangrijkste nieuws van den dag is ongetwijfeld het berigt, dat wij jl. Woensdag avond reeds onder dc telegrafische berigten hebben medegedeeld: de moord aan den lieer Abraham Linncoln president der Yereenigde Staten, en aan zijnen minister van buiten- landsche zaken gepleegd. (De minister is echter nog niet overleden; er bestaat hoop op zijn behoud). Ieder begrijpt, hoezeer door deze laag hartige gruweldaden de algemcene verontwaardigiging vooral in het Noorden der Unie is opgewekt en hoezeer dit ongelukkige gevolgen kan hebben voor het Zuiden, dat nu ten eenenmale aan de wraak oefening der tegenpartij is overgegeven. Tic groote republiek ver liest iu Lincoln een man, door wiens geestkracht de oorlog zoo goed als ten einde is gebragt, een man ook van wien men verwachten kon, dat hij na de zegepraal gematigd zou handelen teen de overwonnenen. Men zal voorzeker het verlies van den man diep betreuren, die door mevr. Beecher-Stowe aldus werd gekenschetstwEen man van groote geestkracht, maar kracht van bijzóndcren aardniet uitdagend, maar lijdend en weerstandbiedend...., omringd door tegenstrijdige, invloe den, door verraders, door lieden zonder hart, door sehroomvalligen, door staatslieden van verschillende meeningen, hoort hij allen aan, overweegt ieders raad, wacht, merkt op, bewilligt of weigert, maar handelt altijd met regtschapenheid." De man die thans, na den dood van president Lincoln, in Amerika met het hoogste gezag bekleed is, tot in 1869, de lieer Andrew Johnsou, is van even nederige afkomst als zijn voorganger. Alvorens aan de publieke zaak deel te nemen, had hij tegen de armoede en tegen zijne eigene onwetendheid te worstelen. Op 20jarigon leeftijd was hij kleermakers gezel en kon hij nog niet lezen. Eerst naar de Wetgevende Vergadering van den staat Tennessee, later naar het congres der Yereenigde Staten afgevaardigd, waar hij noch door zijne aangename spreekwijs, noch door zijne delicate manieren uitblonk, had hij in den Senaat zitting toen de opstand uitbrak. Door zijn Staat, die door de partij menners in den opstand was betrokken, uit den Senaat teruggeroepen, aarzelde hij geen oogenblik om zich tegen de afscheiding te verklaren. Hij wierp zich onverschrokken in den strijd en trachtte zijne medeburgers van hunne inzigten terug te brengen. Gedurende vier jaren was zijn leven gedurig in gevaar. Aan ^.ijiie onversaagde pogingen is de bevrediging van Tennessee en de terugkeer van dien Staat tot do Unie te danken. In de politiek bezit de lieer Johnson dus een vasthoudend en onverzettelijk karakter. Te betwijfelen valt het echter zeer of men in hem, gelijk in den heer Lincoln, vereenigd zal vinden die groote énergie, die gematigdheid, dien tact, dat uitnemende gezond verstand, welke van den thans vermoorden staatsman, die uit de volksklasse was voortgesproten, een der waardigste volgers van den grooten Washington hebben gemaakt. De viee-president Johnson heeft in handen van den regter Chase den eed als president afgelegd. Hij zeide daarbij eenvoudig: „De

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 1