GEMEENTERAAD. BIJBLAD, bchoorcndc tot do IIcLdersclie en j\'ieuwedie.pcr Courant van Donderdag 11 Mei 1865, N°. 38. Zitting van Dingsdag den 9den Mei 1865. Voorzitter de lieer Burgemeester. Tegenwoordig 14 leden; afwezig de hecren Papincau, Ilaremaker en Slcbe. De notulen der voiige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Er worden gelezen.- a. eene missive van den lieer II. Zwart, eerste hulponderwijzer aan de gemccnle-school No. 3, houdende verzoek om ontslag uit zijne betrekking tegen ultimo Mei c. k., uithoofde van zijne benocmiug tot hoofdonderwijzer te Egmond aan den Iloef, gem. Egmond-binnen. Op voorstel van liet Dagelijksch Bestuur wordt dat ontslag eervol verleendb. eeuc missive van den heer P. Pinxter, mede hulponderwijzer aan genoemde school, behelzende verzoek om verlof gedurende zijne dienstpligtigheid voor de Nationale Militie. B. en IV. stellen voor om dat verlof te verleenen, de betrekking te vervullen en den heer Pinxter, bij zijne terugkomst terstond weder aan cene der scholen in de dienst der gemeente te stellen. De Voorzitter deelt mede, dat door het Dag. Best,, in overleg met den Districts-Schoolopziener en na het hooren der hoofdonder wijzers, de volgende voordragt ter vervulling van bestaande vacatures van hulponderwijzers-betrekkingen is opgemaakt: 1. Boldewijn. hulponderw. te Uilgeest; 2. van Vucht, te Wieringerwaard, en 3. Weber, te Abbekerk. Behalve de voorgedragenen waren nog solli- citatiën ingekomen van de heeren Donker, te Amsterdam, P. B. Pastoor en C. Spigt, kwcckelingen alhier die onlangs hun examen te Haarlem hebben afgelegd. De Voorz. deed opmerken, dat de voordragt reeds was opgemaakt toen de verzoekschriften van beide laatstgenoemde sollicitanten inkwamen eu dat die alzoo thans niet in aanmerking konden komen. Tot hulponderwijzeis aan de school No. 3 werden daarop gekozen de heeren Boldewijn en van Vucht, en tot hulponderwijzer aan de school No. (3 de heer Weber. Op voorstel van het Dag. Best., in overleg met de Commissie voor de Onderhoudswerken, wordt besloten, om, naar aanleiding van de onlangs gehouden aanbesteding van het verbeteren der school aan de Weststraat, dit werk aan de minste inschrijvers, de heeren Gebrs. Klein, te gunnen voor de som van /2S70. De Voorzitter doet opmerken, dat deze aanbesteding zeer is in de hand gevallen. De Voorzitter brengt ter tafel het concept voor cene verordening ter zake van het heerschen van besmettelijke ziekten. Hij stelt voor dit" concept ter lezing voor de leden van den Baad neder te leggen en het. in de volgende vergadering in behandeling te nemen. De heeren Braaksma en de Breuk dringen aan op eene dadelijke be handeling, met het oog op het voortdurend heerschen der pokziekte alhier. De keer de Breuk doet opmerken, dat do verordening, hoezeer zij ook door de waarschijnlijke invoering der nieuwe genees kundige wetten met 1 Januarij 1S66 zou moeten gewijzigd worden, grootendeels kan behouden blijven. De Voorzitter kan zich ook wel vereenigen met het gevoelen der leden, die, bezorgd zijnde voor eene verdere verspreiding der heerschende ziekte, op eene dadelijke behandeling aandringen. De verordening, door de Commissie voor de Strafverordeningen naar dusdanige te Haarlem bestaande bepalingen zamengesteid, wordt daarop gelezen. Er wordt daarin voorgeschreven: c. Dat de plaatselijke geneeskundigen verpligt zijn aan den Burgemeester kennis te geven van het heerschen cener besmet telijke ziekte in de huisgezinnen binnen deze gemeente. b. Wanneer er bij gerucht kennis wordt genomen van het heerschen der ziekte, kan, bij weigering van een onderzoek deswege, de woning door den Burgemeester of den Commissaris van Policie met twee geneeskundigen worden binnengetreden. c. De hoofden der gezinnen, waar cene besmettelijke ziekte hecrscht, zijn verpligt een duidelijk kenbaar teeken aan hunne woningen te plaatsen. d. Wanneer door een geneesheer eene woning voor besmet wordt verklaard, is de bewoner verpligt het daarvoor bestemde teeken af te halen bij den Burgemeester en het voor aan den ingang zijner woning te plaatsen. e. Bij verzuim of onwil om dit teeken te plaatsen, laat de Burgemeester vóór de besmette woning een paal plaatsen, waaraan dit teeken wordt, vastgehecht. De kinderen uit huisgezinnen, waarin eene besmettelijke ziekte heerseht, mogen op gcenc scholen worden toegelaten. (j. Overtreding van de onder c en d aangeduide bepalingen wordt gestraft met eene geldboete van ƒ3, en bij verzet met eene boete van 25 en eene gevangenisstraf van 5 dagen. Bij de behandeling van dit ontwerp, werd door den heer Braaksma op de eerste der opgemelde bemalingen een amendement voorgedra gen, strekkende om in plaats van plaatselijke geneesleeren, - te lezen geneeskundigen. Nadat de Voorzitter en de heer Graat echter hadden doen opmerken, dat bij de thans vigerende bepalingen op de geneeskunde geen straf is bedreigd tegen do geneeskundigen, die bedoelde kennis geving verzuimen en dat, bij de te wachten nieuwe geneeskundige wetten, geene regtstreeksche kennisgeving aan de Burgemeesters wordt voorgeschreven, werd met meerderheid van stemmen besloten de plaatselijke geneesheeren te verpligten bedoelde aangifte te doen. De heer Braaksma stemde tegende heer Boomsma hield zich buiten stemming. De verordening in rondvraag gebragt, werd met algemeenc stemmen goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat de in de vorige vergadering vast gestelde financiële regelingen door de Gedeputeerde Staten dezer Pro vincie bij schrijven van 19 April jl. zijn goedgekeurd. De Voorzitter brengt ter tafel de door den Gemeente-Bouwmeester bewerkte teekening van veranderingen, herstellingen, enz. aan het Eaadhuis, inzonderheid aan de vergaderzaal, welk werk begroot wordt op p. m. 1500 en vraagt de toestemming van den Baad om tot de aanbesteding over te gaan. De heer de Lange wijst op den niet zeer bloeijenden toestand der geracente-financiën, en hoezeer hij bij het opmaken der begrooting zijne goedkeurende stem heeft gegeven tot het doen van deze uitgaaf, meent liij thans, dat er wel bezuinigingen zijn te maken op het ontworpen plan. De heer Graat herinnert, dat reeds meermalen gesproken is over liet plan tot verfraaijing der vergaderzaal. Hij is voor het doen dezer uitgaaf, omdat deze zaal ook wordt gebezigd tot trouwzaal. Hij ziet evenwel in het beraamde plan nog volstrekt geen groote weelde, maar houdt het voor nuttig om, als men cenige verandering doet, dit dan goed te doen. De Voorzitter zegt, dat dit lokaal eigenlijk is het lokaal der gemeente, de plaats, waar de belangen der ingezetenen worden be handeld en waar één of meermalen 's weeks de plegtige huwelijks - verbindtenissen plaats hebben. Ilij meent dat het de pligt is van den Baad om die zaal in een behoorlijken staat te brengen. Met algemeenc stemmen, op één na, die van den heer de Lange, wordt de gevraagde toestemming verleend. De Voorzitter deelt mede, dat op de kennisgeving van de vacante betrekkingen van plaatselijke geneeskundige, tot heden toe slechts twee verzoekschriften zijn ingekomen, als: van de heeren dr. Ileyncs, te Amsterdam, en dr. van Baerle, te Zuylen, dat B. en W. nog geene voordragt kunnen doen, de benoeming wenschen aan te houden tot de volgende vergadering en voorstellen oin de praclijk inmiddels aan dr. Ilaremaker op te dragen, die zich daartoe heeft bereid ver klaard. Dienovereenkomstig wordt besloten. De heer Strootman vraagt en verkrijgt gelegenheid om het jaar verslag, door de Plaatselijke Schoolcommissie ingezonden te bespre ken. Hij zegt daarin te hebben opgemerkl: 1. Eene klagt over gebrek aan luchtververschiug in ecu der schoollokalen van de Gemeenteschool aan de Hoofdgracht. Hij heeft van die klagt nog nimmer gehoord en vraagt of het den Voorzitter ook bekend is, dat dit gebrek een gevolg is van de voor eenigen tijd plaats gehad hebbende verbouwing. De Voorzitter antwoordt, dat hij daarnaar een onderzoek zal doen instellen. 2. Het erkennen van de nood zakelijkheid van het daarstellen van een schot in de school in de Schoolstraat, waaromtrent hij meent dat vroeger eene beslissing is genomen. 3. Eene herinnering aan het bestaande gebrek in het middenlokaal van de school op de Vischmarkt: klankverspreiding. Hij stelt voor dat er worde voortgegaan met het nemen van proeven om verbetering in dezen aan te brengen. De Voorzitter zegt, dat reeds onderscheidene minkostbare proeven genomen zijn, die echter niet hebben voldaan. De heer Bakker verklaart zich op de ontvan-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 5