BUITENLAND. Naar wij met genoegen vernemen, heeft zich de Feestcommissie van November 1863 weder geconstitueerd, met het doel om op het "YVaterloo-feest eenigc festiviteiten alhier te doen plaats hebben, in navolging van het voorbeeld van vele vadcrlaudsclie gemeenten. Wij achten het een gelukkig denkbeeld van de Commissie, 0111 te dier gelegenheid aan de plaatsgeuooten, bij genoegzame deelneming, het alhier zeldzaam genot van een vuurwerk te schenken. Zoover onze invloed reikt, bevelen wij dit plan aan en wekken door deze allen, die iets kunnen bijdragen, op om hunne deelneming niet te onthouden aan dit. plan, dat zoo regt geschikt is om eene algemeene feestvreugde te verschaffen. De vroegere bemoeijingen der Feest commissie hebben eene te gunstige herinnering achtergelaten, dan dat men haar pogen ook thans niet ijverig zou schragen. Dezer dagen is door het-bestuur der Zangverceniging Nut en Genoegen de iutcekenlijst rondgezonden voor eene buitengewone ver gadering, te houden op Maandag 19 Junij a. s., den dag 11a den vijftigsten verjaardag van de overwinning bij Waterloo. Wij maken daarop opmerkzaam, omdat deze feestelijke vergadering de eenigc is bij deze gelegenheid, ter dezer plaatse, waarvoor de algemeene deel neming is opengesteld. De gunstige herinnering, die er nog bij velen bestaat van dergelijke buitengewone vergadering, door deze Vereeniging gegeven ter gelegenheid van het halve eeuwfeest der bevrijding van deze gemeente van de Frauschc overheersching, doet met grond verwachten, dat eene ruime deelneming zal worden ge schonken ook aan deze poging om het "YVaterloo-feest op te luisteren. De inteekenlijst, viude eene goede ontvangst De hoofd-ingenieur bij de Marine J. B. Tideman zal, naar men verneemt, eerstdaags naar Engeland vertrekken, om daar bij de constructie en pantsering van een groot schip tegenwoordig te zijn, hetwelk voor rekening van onze Marine aldaar wordt gebouwd en eerst in April 18G7 geheel klaar moet zijn. Den 1 Junij a. s. zal aan het Provinciaal Gouvernement van Noordholland worden aanbesteed: het verbroeden der Koopvaarders- Binnenhaven te Nicuwediep. De Tweede Kamer der Staten-G ener aal is gisteren met de beraadslagingen over het ontwerp tot vaststelling van een regerings reglement voor Suriname tot art. 106 gevorderd. Heden voortzetting. Dezer dagen is in de Eijerlandsche gronden gestrand en door de schulpenvisschcrs van Oosterend afgebragt, de Engelsche vischsloep Chantecleer. In den nacht van 10 op 11 dezer woedde te Enkhuizen een vreeselijk omvederdoor den bliksem werd een der zware boomen aan den Wierdijk zoodanig getroffen, dat de splinters er rondom verspreid lagen; zoover bekend is heeft het gecne verdere schade aangerigt. Men schrijft uit Amsterdam dd. 12 Mei 1SG5: z/Heden is op het kerkhof bij de Willemspoort het stoffelijk overschot bijgezet van den te vroeg ontslapen en algemeen geliefden schout-bij-nacht J. J. van der Moorc. Toen de kist aan den schoot der aarde was toevertrouwd, hielden de kapt.-luit. ter zee J. Yos, de kolonel Lena, in hoedanigheid van oud-krijgsmakker en als lid van het bestuur der 1ste sectie van het Metalen Kruis te dezer stede, en de heer Burlage, namens het hoofdbestuur van het Metalen Kruis, hartelijke toespraken. Namens de aanwezige bloedverwanten werd daarop, met diep geroerde stem, een woord van dank uitgesproken door den zwager van den geliefden doode, den adju dant des koning-s, kapt.-luit. ter zee J. F. Koopman, waarna men zwijgend het graf verliet, onder den indruk van de woorden van Claudius: IVir halen cinen guten Man legraben." Dezer dagen ontstond te Vclzeu verschil over dagloon, enz., met de arbeiders aan het Kanaal, ten gevolge waarvan zij, gelijk dat gewoonlijk geschiedt, het werk staakten. Thans is de zaak weder geschikt. De daggelden aan het Kanaal zijn namelijk, behou dens een paar uren meer werks, verhoogd van 1,10 tot 1,87-5. Ook zal den arbeiders, zoo als bij groote werken gebruikelijk is, vrij brand en huishuur gegeven worden. Het werk gaat dan ook nu weder geregeld voort. Naar men verneemt, zullen dezer dagen voor het havenhoofd te Brielle proeven op groote schaal genomen worden met de torpedo's (watermijnen) van het stelsel, dat sedert cenigeu tijd in de artillerie— constructiemagazijncn te Delft wordt vervaardigd en waarmede reeds elders proeven van gcringeren omvang genomen zijn. De N. It. Ct. bevat een ingezonden artikel, waarin gewezen wordt op de woorden, voorkomende in het besluit, van den minister van oorlog, om alle krijgslieden uit de jaren 18131815 uit te noodigen tot deelneming aan het „feest te Leiden, voor zoover zij in staat zijn de reiskosten te bestrijden". Daar hierdoor velen zouden worden uitgesloten, drukt de inzender den wensch uit, dat de directiën van spoorwegen en andere middelen van vervoer vrijen overtogt aan de oude soldaten zullen verlcencn. Sedert 1S50 zijn niet minder dan 17 moordaanslagen gepleegd op verschillende souvereinen en andere hoofden van den staat, te weten I. den 2S Junij 1850 op de koningin van Engeland door Robert Pati, luitenant, bij de huzaren; 2. in Mei 1S50 op den overleden koning van Pruissen door zekeren Sefedagc; 3. den IS Febr. 1853 op den keizer van Oostenrijk door een 20jarigc kleermaker uit Hongarije, Libeny genaamd; 4. den 20 Maart 1854 op den hertog van Panna door 'een onbekende; 5. den 28 Mei 185G op de koningin van Spanje door zekeren Raymont Fucntos; 6. den 8 Dec. 1S56 op den koning van Napels door een soldaat, Agesilas Milano genaamd; 7. inOct. 1852 op Napoleon III te Marsoillc; 8. den 5. Julij 1853 op den- zelfden Napoleon III door 12 'Franschen; 9. den 28 April 1855 op denzelfden Franschen keizer door Jcan Liverani; 10. in 1S57 op denzelfden keizer der Franschen door Tibaldi, Bartolotti en Grilli; II. den 14 Jan. 185S wederom op den Franschen keizer door Orsini, Gomez, Pieri en Rudio; 12. den 24 Dcc. 1863 insgelijks op Napoleon III door Greco, Trabucco, Imperatore en Scaglioni; 13. den 14 Julij 1861 op den tegenwoordigen koning van Pruissen door Oscar Becker, student in de regten te Leïpzig; 14. den 18 Sept. li>62 op de koningin van Griekenland door Aristide Dousios, een 19jarigeu student; 15. in April 1S5S op Yictor Emmanuel 11 door een onbekende; 16. den 12 Junij 1S55 op den kardinaal Anlonelli door ecu hoedenmaker, Antonio Defelicijggenaamd,f£en eindelijk 17. den 14 April 1865 op Lincoln, den president der Yereenigdc Staten, door "Wilkes Bootk. Het nieuws uit Noord-Amerika bepaalt zich tot de vermelding der overgave van het laatste gedeelte der Zuidcr-legermagt, onder bevel van generaal Johnstone. De oorlog, die men zoo lang heeft moeten betreuren, is dus geëindigd en de regering der Unie heeft reeds het eerste teeken gegeven van te wachten goede gevolgen van den vrede. Dc minister van Oorlog heeft namelijk last gegeven om de militaire uitgaven met een aanzienlijk cijfer te verminderen.' Mogen nu door een weldadig, wijs bestuur dc wonden worden geheeld, door een zoo bloedigen krijg geslagen! Moge de nieuwe president,^ gesteund door zijne mede-bestuurders en door de verte genwoordiging des volks, beleid en gematigdheid bezitten om de zegeningen des vredes te bevorderen, ten nutte van de der Unie getrouwe en tot getrouwheid gedwougene landgenootenNog altijd wordt door de vrienden van het Zuiden du verwachting ge koesterd, dat de zaak van het Zuiden niet voor goed den bodem is ingeslagen. Men gelooft zelfs er aan, dat president Davis daartoe op de vlugt getogen en dat hij daarom de contanten, die zich nog in kas bevonden, met zich genomen heeft. Met groote belangstelling liccft men dezer dagen kennis genomen van een open brief, geschreven door den lieer Dupanloup, bisschop van Orleans. Dc bisschop verklaart daarin ecu krachtig tegen stander te zijn der slavernij en verheugt zich over de voordeden, door dc Noordelijken behaald, in hunnen strijd voor de afschaffing van deze hatelijke instelling, die de mcnschhcid onteert. Het Journal des Débats brengt hulde aan dezen prelaat, die gecne gele genheid ongebruikt laat om tegen de slavernij zijne stem tc. verheffen. - "Volgens de Belgische ministeriële bladen, neemt de koning thans eiken dag in beterschap toe. Yan ecu andereu kant wordt men echter aangespoord om niet al te veel waarde aan dc berigtcn dier bladen te hechten, daar het eene zekerheid is, dut in de hoofd zaak 's konings toestand van een zeer bcdenkclijken aard blijft. Z. M. moge tijdelijk eenigc verademing genieten, maar eigenlijk gezegd herstel is er niet tc verwachten. Dezer dagen is een buitengewoon zwaar onweder boven Parijs losgebroken. Op verscheidene plaatsen is de bliksem ingeslagen. Daarbij is de stortregen zoo hevig geweest, dat op vele punten de gemeenschap was belemmerd. Ook op vele plaatsen iu België woedde den 8 dezer een hevig onweder. De heer Ernost Renan wordt eerstdaags te Parijs terugverwacht, en zijn nieuw werk: Het leven der Apostelen, zal nog in dezen zomer het licht zien. De hondententoonstelliug te Parijs, is den 10 dezer door eene aanzienlijke menigte bezocht geworden. Men schat het aantal bezoekers, dat reeds gekomen is om dit schooue schouwspel, dat door de direktie der maatschappij tot akklimatatie wordt aangeboden, te genieten, op 70,000. Te Parijs is het stoffelijk overschot van den heer UJlmann, opper-rabbijn van het centraal consistorie van Frankrijk, met groote plegtigkeid ter aarde besteld. De overledene was als geleerde be roemd, als menseh geacht, en had den ouderdom van nog geen 60 jaren bereikt. De slippen van het lijkkleed werden gedragen door baron Rothschild, kolonel Ccrfbccr en de heeren Halphen en Anspach; voorts waren talrijke voorname geloofsgcnooten, waaronder verschei dene geestelijken, tegenwoordig. Dc lijkstoet werd door ongeveer tien duizend personen gevolgd. In den tempel werd, nadat de gebeden in liet Hebreeuwsch en in het Fransch waren opgezegd, de lijkrede uitgesproken door den opperrabbijn van Parijs. Het lijk is op de begraafplaats Mont Parnassc ter ruste gelegd. De verkooping der schilderijen, verzameling van wijlen den baron van Bricnen, dezer dagen te Parijs gehouden, beeft opgebragt een gezamenlijk bedrag van 864,940 frs. Eene kamenier te Parijs, mej. Thèrese Trouillet genaamd, kreeg voor het, vinden van eene portefeuille, inhoudende ongeveer 100,000 frs. aan bankbilletten, eene belooning van.... slechts vier francsEen Fransch blad, deze gebeurtenis vermeldende, voegt er zeer teregt bij, dat die beloouing voorwaar niet strekken zal om de eerlijkheid aan te moedigen. Een omnibus tusscheu Parijs en Creteil is over een afstand van drie mijlen door een lijk bestuurd geworden. De koetsier, die op den bok zat, werd nl. door eene beroerte overvallen, die dadelijk een einde aan zijn leven maakte; het ontzielde ligchaam bleef op de plaats in zittende houding, met het hoofd voorover hangende, en de voorbijgangers, die dit bemerkten, meenden dat de man sliep. De paarden, gewoon aan bet afleggen van den weg, liepen ongehinderd en zonder aansporing geregeld tot de plaats van bestemming, en eerst daar bespeurde men, dat de koetsier dood was. -In plaats van wijlen kardinaal Wiseman, is dr. Manning door den paus tot opvolger benoemd in de katholieke ambtswaardig heid van kardinaal te Londen. Dr. Manning was vroeger anglikaansch geestelijke en als zoodanig (zoogenaamd) protestantsch aartsdeken te Chickester. Hij ging eenigc jaren geleden tot de ltoorasche kerk over en was het hoofd van dc orde der Oblaten van den H. Karei van Borromeo, wier leden meest allen vroeger anglikaausclie geeste lijken waren. Hij hield zich geruimen tijd te Rome op, behoort tot een aanzienlijke Engelsche familie en is zeer geschikt om als hoofd der Katholieke hiërarchie in Engeland de verdere bedoelingen van den pauselijken stoel te bevorderen, vooral bij den snellen voortgang, dien Roomsclie beginselen in de laatste jaren in Engeland gemaakt hebben. De te Londen te houden internationale tentoonstelling van werkstukken, vervaardigdin liefdadige gestichten, huizen van opvoeding,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 2