BUITENLAND. en schreeuwen de meid niet voor den dag' kwam en ook geen ant woord gaf, ging de vrouw naar hot bed en ontstelde niet weinig, toen zij de meid in cene zonderlinge houding als dood op het bed vond liggen. Na lang roepen en schudden gaf de gewaande doode eindelijk eenig verward antwoord en was gereed om op le staan, doch uit het bed kwam eeu erge dranklucht en het bleek weldra dat dc meid hevig beschonken washet was echter nog een raadsel waar de meid dien roes had opgedaan, daar de winkel zoowel als de kelder afgesloten waren. Het raadsel loste zich spoedig op, toen de vrouw een groote kom op dc bcddcplank vond staan, waarin een spons lag. He meid bekende den volgenden morgen, dat zij gewoon was, telkens wanneer zij in den winkel kwam, de spons in een der lekbakken van dc jenevervaten te doopen en die in dc kom uit te drukken; die inzameling was natuurlijk den ecnen dag wat meer dan den anderen, den vorigen dag was die al zeer gunstig geweest. He kom bleek ruim 1 Ned. kan te kunnen bevatten. He kastelein vond het niet raadzaam eene zoo vernuftige meid langer in zijne woning te houden en zond haar op staanden voet weg. Yan verschillende zijden wordt gemeld, dat zich na de gevallen regens in het begin'dezer maand eene menigte rupsen op de gras landen hebben vertoond, die in weinige dagen gcheele landen totaal hebben afgeknaagd. Vooral in de woudstreken en lage gedeelten van Friesland hebben deze insecten reeds groote verwoestingen aan- gerigt. Zoo leest men in een berigt uit Echten, ten Zuiden van Heer en veen, het volgende: z/Ue hooilanden worden bezocht door millioenen van rupsen, die bijna ai het gras tot den wortel toe afknagen. Uitgestrekte landen zijn door dit insect van gras ontbloot en vertoonen een aanzien even als in den winter. Opgestapeld liggen ze aan de zijden der slootcn, ja, zelfs in 't water, die van honger waren omgekomen, omdat cr niets meer voor licn te vinden was. Ze zijn van eene aanmerkelijke dikte, hebben ongeveer de halve lengte van een vinger en zijn bont gestreept. Wanneer men de landen doorgaat kan men bijna bij iederen voetstap hooren, dat men ze doodtrapt." Sommige bladen, die de afschaffing van de doodstraf voor staan, meldden onlangs o. a., dat die straf in Zwitserland was afgeschaft. Het is eene onwaarheid; want Maandag jl. is te Zurich zekere Gotte geguillotineerd, die na ter dood veroordeeld geweest te zijn wegens de vergiftiging van zijn jongsten zoon door acidum nitricumlater bekende, dat hij ook nog zijne vijf andere kinderen om het leven had gebragt! Het Dar/blad van s Graoenhage voegt bij de vermelding van dit feit het volgende: „Wat zou onze minister van Justitie dan toch willen uitvoeren met een monster, dat zijne zes eigen kinderen vermoordt? Moet zoodanig monster, na vijftien of twintig jaren op kosten van den Staat geleefd te hebben, in de maatschappij terugkeeren?" Het Russische escader, aan boord waarvan zich het lijk bevindt van wijlenden grootvorst troonopvolger van Rusland, is den 17 dezer tc Plymouth aangekomen en werd door de Engelschc schepen begroet. Wij vernemen, dat het Waterloofeest, den 20 Junij te Texel en den 21 te Alkmaar zal gehouden worden. Het stafmuziekkorps der Kon. Ned. Marine zal deze leesten opluisteren. In de jongste dagen is openbaar gemaakt de lijst der personen, die in de moordaanslagen op Lincoln en Seward betrokken zijn. Het aantal beschuldigden bedraagt niet minder dan 15. Het is te wachten, dat zij met gestrengheid zullen worden gestraft. - Het overschot der Zuidelijke troepen geeft zich achtereenvolgens aan de generaals der Unie over. President Johnson verklaart in eene proclamatie Jcfferson Davis en andere geconfedereerden medepligtig aan den moord op Lincoln gepleegd. Op de uitlevering van genoemden Havis wordt eene belooning van 100,000 dollars beloofd. Een der Unie- generaals is uitgezonden om met een corps cavallerie het hoofd van den opstand te achterhalen. De toorn tegen het Zuiden moet trouwens wel in het Noorden helaas! toenemen, ten gevolge van het drijven van ecnige onverlaten; zoo zijn op de Bermudcn kisten met goederen aangehouden, door de gele koorts besmet, en die door Zuidelijken aan huizen van weldadigheid te New-York werden gezonden, om cr die ziekte te brengen! De balen zijn verbrand; zulke schanddaden moeten echter op den duur tot wraak wekken. Hat evenwel Davis in dergelijke ontwerpen de hand zou hebben, gelijk president Johnson hem beschuldigt in de zamenzwering van Booth betrokken te zijn, kan men niet zoo ligtvaardig aannemen. Lee is tegen die bewering dan ook, zoo als men gezien heeft, opgekomen. Hen 4 dezer is door den president der Vereenigde Staten eene proclamatie uitgevaardigd, welke het volgende inhoudt: „Haar uit bewijzen, in het bureau van het ministerie van Oorlog voorhanden, blijkt dat dc vermoording van den heer Lincoln en de moordaanslag op den heer Seward hebben plaats gehad op aansporing van, in overleg met en door toedoen van Jcfferson Davis, Jakob Thompson, Clemcns C. Clav, Beverley Tueker, Gcorge N. Sander, W. C. Cleary en andere oproerige landverraders, in opstand tegen het gouvernement der Vereenigde Staten zijnde en in Canada eene wijk plaats vindende, zoo worden dc volgende belooningen uitgeloofd voor het vatten dier personen op het grondgebied der Yerccnigde Staten, te weten 100.000 dollars voor Davis; 50,000 dollars voor Cleary, en 25,000 dollars voor ieder van de anderen." In een der laatstgehouden zittingen var. de Wurtenbergsche kamer, vond elk lid een nieuwe kaart van Europa, onder kruisband, op zijne plaats liggen, en de voorzitter, die waarschijnlijk ze niet inge zien had, gaf kennis dat de exemplaren waren ingekomen en voor de leden bestemd. Onbeschrijfelijk was aller verbazing, toen het bleek, dat op de kaart de linker Rijnoever als Fransch grondgebied isxaan gewezen Öe slechte toestand der armenzorg in België kwam dezer dagen, ter gelegenheid van de behandeling eener wet tot wering der bedelarij, helder aan het licht. He verzorging der armen geschiedt daar in onderscheidene gemeenten bij wijze van aanbesteding. De behoeftige gezinnen plaatst men op eene talel waar hunne verzorging tegen den minstmogelijken prijs wordt aanbesteed. Dikwijls worden zoodoende de leden van ecu gezin van elkander gescheiden. De leden der Kamer van Vertegenwoordigers betuigden algemeen hunne veront waardiging over zulk een schandelijken toestand. De minister van Justitie beloofde dit schandaal te doen ophouden. Te Ajaccio, op het eiland Corsika, is dezer dagen een monument toegewijd aan de nagedachtenis van keizer Napoleon I, die aldaar den 15 Augustus 1769 het eerste levenslicht aanschouwde. Prins Napoleon hield eene welsprekende rede in «eer liberalen geest. Zijne woorden werden door een daverend hoerah! van de zamengcvloeide menigte afgewisseld. Particuliere brieven uit Mexico, le Brussel ontvangen, hangen een niet strcelend tafereel up van den inwendigen toestand aldaar. Rust en vrede zijn daar nog steeds ballingen en men vreest, dat de burger oorlog nog wel jaren Tang zal aanhouden.! Als cene curiositeit verdient vermelding, dat vreemdelingen, die, eenige dagen geleden, in gezelschap van een Belg het slagveld van Waterloo bezochten, in de kapel te Hougemont te Braine-Lallend den naam „Lincoln" met het jaartal 1854, en dien van „Booth" met het jaartal 1864 naast elkander geschreven vonden staan. Daar cr velen zijn, die den naam „Lincoln" dragen* en ook de naam „Booth" zeer algemeen is, is liet niet 'vreemd, te Waterloo dc sporen aan te treffen van twee naamgenooten van wijlen den president der Unie en zijn moordenaar, maar dat die namen, met een tusschenruimte van 10 jaren, naast elkander gevonden worden, is zeker een vreemd feit, wel geschikt om dc verbeeldingskracht der romanschrijvers in werking te brengen. Een heerlijke gelegenheid wordt thans aangeboden om de gansche wereld te bezoeken, doordien ecnige deftige ingezetenen van Antwerpen het grootsche plan hebben opgevat eener reis om den aardbol. Deze onderneming zal bij uitnemendheid nationaal zijn en verecnigt alle voorwaarden in zich, welke een goed resultaat beloven. Een Belgisch vaartuig, 800 a 1000 tonnen groot, onder het commando van den kapitein Louis Meijer, een beproefd zeeman, die reeds vier malen dc reis rondom de wereld heeft volbragt, zal in Scpt. a. s. vertrekken en achtereenvolgens de voornaamste havens der beide vaste landen bezoeken. Men is voornemens de reis in twee jaren tijds te volbrengen. Deze togt is vooral bestemd voor de jongelingschap. Te Antwerpen werd dezer dagen een wettig huwelijk voltrokken tusschen een jongman van 20 en eene jonge dochter van 18 jaren. Het bruidje heeft dienzelfdcn morgen ten 7 ure een welgeschapen zoon ter wereld gebragt; ten 8 ure hield zij zich reeds weder bezig met haar trouw-toiletten 10 ure begaven bruid en bruidegom, vergezeld van de getuigen, zich naar het stadhuis; van daar naar de kerk en onmiddelijk hierop had de doopplegtigheid van den jonggeborenen plaats; ten 3 ure werd de bruiloft gevierd te St. Job, als wanneer het jonge paar naar hartelust danste; ten ri\ ure moesten bruidegom en bruid van elkaer scheiden, omdat hij als soldaat der ligting van dit jaar zich per spoortrein weêr bij zijn regiment moest begeven. (Het Belgisch blad, waaraan men dit berigt ontleent, verzekert er de geloofwaardigheid van en voegt er ten slotte bij, dat zoowel de jonge vrouw als de jonggeborene den volgenden nacht zeer rustig hebben doorgebragt). De laatste uit Brussel ontvaugene berigten houden in, dat werkelijk de ziekte van koning Leopold eene meer gunstige wending heeft genomen, zoodat voor het oogenblik ten minste het gevaar is geweken. Door den heer Jules Gros de Montluel is eene nieuwe uit vinding gedaan ter vervanging van den stoom, waardoor eene besparing verkregen wordt van 87 pCt. op de brandstoffen. Te Parijs is, naar men berekent, gedurende de beide laatst- verloopcn maanden niet minder dan 12 millioen francs in de openbare veilingen voor schilderijen besteed. Tc Parijs zijn de kersen reeds in volle manden ter markt gebragt. Binuen weinige dagen zullen daar ook de jonge erwtjes veelvuldig te koop worden aangeboden. De internationale tclcgraalconventic is jl. Woensdag te Parijs ondertcekend. Te Parijs wordt een korps stadsserganten te paard georganiseerd. Den 8 dezer heeft de stad Orleans, als gewoonlijk, den ge denkdag gevierd van hare bevrijding door Jcanne d'Arc (8 Mei 1529). Dit herinneringsfeest kenmerkt zich steeds door buitengewone pleg- tigheid, o. a. door een optogt, die een uitgestrektheid van drie a vier mijlen beslaat. De banier, die Jeanne d'Arc in de hand droeg toen zij de stad binnentrad, speelt bij het leest een groote rol; zij wordt dan o. a. door de geestelijkheid, met den bisschop aan het hoofd, gezegend en gewijd. Te ltochefort wordt thans een stoomtransportschip beproefd, hetwelk volgens de Fransche dagbladen, in omvang en snelheid geene weerga in de andere vloten der wereld heeft. Het heet VIntrépide, en zou, volgens de opgaven, in eens eene brigade Infanterie, twee regementen Cavallerie en twee batterijen Artillerie met bagage, ammunitie en leeftogt voor zes maanden, kunnen overvoeren. Gedurende de vcrloopenc week hebben te Londen 1167 sterf gevallen en 1999 geboorten plaats gehad. De Hannoversche Kamers hebben 24,000 th. verleend tot viering van het Waterloo-feest en ondersteuning van de veteranen. Te Weenen wandelde dezer dagen eene dame op straat, die alle jongelieden welke zij ontmoette, dwong haar te kussen en een kleinood als gedachtenis aan te nemen. Weldra vernam men, dat zij waanzinnig was. Men heeft te Weenen moeten afzien van het voornemen vrouwen als telegraaf- en spoorwegbeambten (nl. aan het bureau

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 2