BUITENLAND. Lu 1864 ziju voor Nederland vervaardigd 21)0,000 postzegels van 15 ct., 2,600,000 a 10 ct. en 2,700,000 a 5 ct., te zamen 5,500,000 stuks, ter nominale waarde van 425,000; en voor Ncd. Indic 326,500 stukts ter nominale waarde van 32,650. Pc adressen, houdende aandrang bij de Tweede Kamer der Staten-Gcncraal tot het aannemen van wettelijke maatregelen om het toenemend gebruik van sterken drank tegen te gaan, eu waarover in de zitting van 16 Mei verslag is uitgebragt, waren 52 in getal; 47 daarvan gingen uit van particuliere personen en droegen te zamen 4363 handteekeningen. In die adressen werd o. a. eene berekening aangetroffen, volgens welke de consumtie in ons land van binnen- en buitenlandsch gedistelleerd sedert 1852 zoo zeer is toegenomen, dat zij tegen 206,138 vaten in genoemd jaar, in 1S65 een cijfer van 344,700 vaten zal bereiken; dat in 1864 de rijks-accijns bijna 11 millioen gulden en de gemeentelijke accijns ruim 4 millioen gulden heeft bedragen, en dat de strcrkc-drank-drinkende bevolking nu jaarlijks minstens 25 millioen gulden aan drank besteed; alles onverminderd de niet onder de cijfers te brengen som der stoffelijke ellende, de zee van jammeren, welke de sterke drank over ons volk uitstort. (DU.) In de zitting van den Baad der gemeente Amsterdam van jl. Maandag werd door een der leden gevraagd of van wege bet gemeentebestuur een feestviering zal worden verordend, ter gelegenheid van den SOjarige gedenkdag van de overwinning bij Watcrloo. Pc Burgemeester antwoordde hierop, dat zulks onuoodig is, daar uit het volk vele plannen tot feestficring bestaan en zij slechts eene goede leiding behoeven, om aan liet doel te beantwoorden. Tc Avenhorn is dezer dagen eene vrouw van vier kinderen bevallen, een overleed spoedig na de geboorte. Aon Schevcniugen wordt nu reeds gedurende de laatste dagen een zóó buitengewoon druk bezoek gebragt, dat men zich met regt een badsaisoen mag voorspellen, zoo als men nog niet zal hebben beleefd. Verleden Zondag verdrong men zich op alle punten. Het gerij van den vroegen morgen tot den laten avond met allerlei voertuig was zonder voorbeeld. Er wordt van verschillende kanten veel gedaan om het den ouden strijders uit de jaren 1S1315 aangenaam te maken bij de feestviering. Ook de barbier A. B. Pircks, te Botterdam, zal het zijne daartoe bijdragen, en wel door op den dag der feestviering of den dag te voren die oude dapperen kosteloos te scheren en, voor zoo verre zij nog haar hebben, dit netjes te friseren en te pomaderen, terwijl zij nog een lekkere sigaar toe krijgen. Een vleeschhouwer uit Oud-Bcijerland, die gcitenvleesch voor schapenvleesch verkocht heeft, is den 22 dezer in hoogcr beroep voor het hof in Zuidholland veroordeeld tot acht dagen gevangenisstraf. Een student, zoon van een zeer geachte familie te Utrecht, bezig zijnde met het laden van een geweer, is den 22 dezer door het eensklaps afgaan van het schot, zóó getroffen, dat hij onmid- delijk dood ter aarde viel. Vrijdag 11. kwam men in de gemeente Vught, tot de ont dekking van een gepleegden moord. Zeker meisje, met name v. d. Heijden, oud 23 jaren, hetwelk onlangs te Grave hare dienst schijnt te hebben moeten verlaten, uithoofde niet onopgemerkt was gebleven, dat zij een te vrijen omgang hield met een officier, die kamers in gebruik had in de zelfde woning, waar zij dienstbaar was, bad eenigen tijd te 's Bosch vertoefd. Paar bad zij bij een harer vroegere kennisjes gelogeerd en onpasselijk geworden, bekende zij aan den geneesheer, dat zij kortelings bevallen was. Toen de heer C. G. Alfcrink, genees- heel- en verloskundige dier gemeente, haar de vraag deed, waar zij het kind gelaten had, bekende zij bare schuld. Pe burgemeester, vergezeld van genoemden geneesheer en den gemeente-veldwachter, hebben zich door het meisje de plaats doen aanwijzen, waar zij het lijkje (zijnde van het mannelijk geslacht) begraven had. Ter bedoelde plaatse gekomen werd door haar een hoop bladeren uit één gedaan en vond men daar werkelijk een onverminkt lijkje. Volgens hare bekentenis zou zij, om het kind te doen stikken, op het wichtje gelegen hebben en, na van het overlijden zich te hebben overtuigd, tot begraven van het lijkje zijn overgegaan en, gedurende den geheelen dag, aan den waschkuip hebben gewerkt, liet lijkje is op het raadhuis gebragt en eene geneeskundige schouwing bevolen, terwijl de moeder onverwijld per rijtuig gevankelijk naar 's Bosch is overgebragt. (DU.) Te Zwaag is dezer dagen een kind van 4 jaren in het water gevallen eu door de moeder gered, terwijl het nog eenigsints leefde. In stede van terstond hulp in te roepen, ging zij bij een huur een praatje houden en votul te huis komende haar kind overleden. Men deelt ons het volgende mede: „Pe predikant B. te E., die tot voorzanger had de onderwijzer van dat dorp, werd door dezen onophoudelijk in moeijclijkhedcn gebragt. Poch wat gebeurt er. Pe weleerwaarde heer kreeg een beroep naar eene andere gemeente eu nam dit zonder ernstig beraad aan. Voor zijne afscheidsrede, koos hij tot tekst Gen. XXII 5 en wel deze woorden: Blijft gijlieden hier met den ezel."" In Belgie, het land waarin het beroemd geworden Waterloo ligt, is men niet algemeen gezind voor eene feestelijke viering van het gouden gedenkfeest der glorierijke overwinning op de Fransche krijgsmagt bevochten. Als een blijk van die verdeeldheid leest meiT in °de Belgische berigten, dat in eene vergadering van de vereeni°ing van radicalen eene ernstig waarschuwende stem tegen zoodanfge feestviering' werd vernomen. Pe spreker zag daarin eene manifestatie tegen Frankrijk eu verklaarde veeleer genoegen te nemen met een algemeen verbroederingsfeest, waarop de Franschen, de Nederlanders, de Puitscbers, en de Engelschen konden worden genoodigd. Men is bezig zijn voorstel te onderzoeken. Keizer Napoleon bevindt zich in welstand en bezoekt vele plaatsen in Algerië. Toen den 20 dezer het te Londen verspreide gerucht van zijne verwonding geen geloof vond, wijzigden de uitstrooijers dier valsche tijding ze in dien zin, dat niet Napoleon, maar keizer Maximiliaan van Mexico, door de hand eens moordenaars was om- gebragt; doch ook hieraan werd algemeen getwijfeld. Pe liberale redevoering door prins Napoleon gehouden bij gelegenheid der onthulling van het Buonaparte-monument te Ajaccio op Corsika is niet of niet geheel publiek gemaakt. Pe ministerraad besloot tot die geheimhouding in eene vergadering, die door de keizerin-regentes werd gepresideerd. Van onderscheidene zijden wordt de vrees geuit, dat de nieuwe president der Noord-Amerikaansche Unie niet die gematigde gevoelens jegens de opstandelingen die thans overwonnen zijn, zal aan den dag leggen, als men wel van Lincoln had meencn te verwachten. Men twijfelt nog steeds aan de genoegzaamheid zijner bewijzen van dc schuld der aangeklaagden in het complot tegen de regering der Unie. Maar terwijl men gelooft dat die bewijzen eerlang wel openbaar zullen gemaakt worden en terwijl men vrij algemeen overtuigd is, dat, wordt hunne schuld bewezen, de strengste straf op ben kan toegepast worden, is het toch eene aangename opmerking te ontwaren, dat president Johnson ten opzigte der Zuider-Staten en hunne bevolking de beste gevoelens koestert. Hij wil voornamelijk ook in die gewesten de zegeningen des vredes ter vergoeding en gemoetkoming doen strekken voor de geleden oorlogs- rampen. In België bevindt zich sints 50 jaren een gemeente met 400 zielen, Koeningsfeld genaamd, die inderdaad een model-staat in het klein mag genoemd worden. Gedurende al den tijd, dat deze gemeente bestaat, heeft zich nog nimmer een der ingezetenen schuldig gemaakt aan eenige overtreding of misdrijfnog nimmer heeft daar eene publieke verkooping plaats gevonden; ook nooit is er een kind ter wereld gebragt buiten den huwelijken staat, terwijl zich eindelijk in die gemeente volstrekt geene bedelaars bevinden. Eene commissie te Brussel zal Engelschen, Puitsehers, Neder landers cn Belgen uitnoodigen tot een gemeenschappelijk bezoek van het slagveld van Waterloo op 18 Junij. Aldaar zal eene rede gehouden worden over het thema: Volksverbond in vrijheid, vrede en liefde, ter bescherming tegen dwingelandij en tot waarborging der zelf standigheid. 's Avonds zal in den Vlaamschen schouwburg aldaar, welker directeur Felix van der Sande de geheele feestviering leidt, eene voorstelling worden bijgewoond. Omtrent de reis om de wereld, welk plan door den heer Cateaux Wattel, voornaam Antwerpsch reeder, is ontworpen, wordt nog het volgende gemeld: Pe kosten zullen bedragen 3650 francs per jaar. Aan boord zal in verschillende vakken onderrigt worden gegeven. Onder meer plaatsen zullen de navolgende bezocht worden: Cadix, de Canarische Eilanden, Bahia, Bio-Janeiro, Montevideo, Valparaiso, de Sandwich-Eilanden, Manilla, Japan, Hong-Kong, Canton, Singapore, Akyab, Calcutta, Batavia, Eiland Mauritius, Kaap de Goede Hoop, St. Ilelena, Charlestown en New-York. Pe koning van Zweden wordt te Parijs verwacht. Op den. boulevard Sebastopol, hoek der rue Grenelle te Parijs, is thans eene naaimachine te bczigtigen, die door een elektrisch werktuig, de „eeuwigdurende beweging" genaamd, in werking gebragt wordt-, en den arbeid zonder eenige hulp van menschenhauden verrigt. In de Zoologischeu tuin te Marseille was dezer dagen door eene onverklaarbare nalatigheid een krokodil uit zijn hok ontsnapt. Het dier nam oumiddelijk de gelegenheid waar, om in het gazellen- park en andere afdeelingcn van kostbare dieren verwoestingen aan te rigtcn. Het bestuur verkeerde in grootc verlegenheid omtrent de middelen, welke tegen een zoo gevaarlijken vijand konden worden aangewend. Gelukkigerwijze bleef men meester van het water en oogenblikkclijk werden alle bassins behalve dat in het olifantenhuis droog gelegd. Pe krokodil begaf zich naar het water en stortte zich in het genoemde bassin. Oumiddelijk daarop werd een olifant los gelaten, die in het bassin, dat hein tot zijne baden dient, niet zoodra een vijand heeft ontwaard, of hij liep naar hem toe, greep hem met zijn snuit en slingerde hem hoog in de lucht. Pe krokodil viel op den rug en brak zich de ruggegraat. Het aantal schipbreuken op de Engelsclie kust sedert 1 Jan. beloopt 916. ITet nieuwe paleis, dat de baron Botlischild in Piccadilly te Londen heeft laten bouwen, is thans nagenoeg voltooid. Wanneer men alleen weet, dat de leuning van den grooten trap van massief goud is, dan zal men wel kunnen begrijpen, dat het gansche paleis buitengewoon prachtig en weelderig moet ingerigt zijn. Een speciaal agent van de geheime Fransche policie is te Londen aangekomen, met het doel den oorsprong uit te vorschen van het gerucht, dezer dagen verspreid, betreffende een aanslag op het leven van keizer Napoleon. Vno wege de Refonuatory and Refuge Union werd den 19 dezer in de A"vicultuval Halt te Londen, de tentoonstelling geopend, nl. dc tentoonstelling van industriële voorwerpen, afkomstig uit de verbeter-, wees-, krankzinnigen huizen, gevangenissen cn andere inrigtingen, zoowel in als buiten Europa. Het denkbeeld is niet nieuw. l)e eerste tentoonstelling vau dien aard werd te Londen gehouden in 1S5(1, onder bescherming van prins Albert, en door dc toen ver kregen bijzonder guustigc uitkomsten en de welwillende medewerking van den prins van Wallis, weid do Union aangespoord do zaak op eene veel grootere schaal te herhalen, cn tevens het publiek in staat te- stellen eene yergelijking te maken tusschcn de voortbrengselen uit die gestichten van Engeland en uit die vau andere landen. Uit is gelukt; dc daartoe gedane uitnoodiging is overal met de meeste welwillendheid aangenomen, ten gevolge waarvan op de tentoon- stellling niet minder dau twiutig landen vertegenwoordigd zijn, waaronder niet alleen Nederland, België, Frankrijk, Oostenrijk, Pruissen, Italië, Zwitserlanden "Wurteinburg, maar ook Egypte, Vereenigde Staten, enz. „Een der belangrijkste bijzonderheden is, dat niet alleen in het hoofdlokaal, maar Sok in dc zijzalen van het gebouw werkplaatsen zijn opgerigt, waar gedureude de tontooustelliug eenige honderden jongens en meisjes bezig ziju met het vervaardigen van voorwerpen van allerlei aard. Dc meisjes ziet men bczia met borduur-, naai- en breiwerk en het vervaardigen van kanten, terwijl dc jongens druk aan deu gang zijn met touw-, mat-, netwerk en de uitoefening van allerlei andere ambachten, zooals die van kleermaker, schoenmaker, kabinet werker, mandenmaker, in een woord, alle mogelijke ambachten worden in het gebouw voor het publiek uitgeoefend. En niet tot eigenlijken handenarbeid heeft men zich bepaaid, cr ziju ook stoomwerktuigen van allerlei uard in volle werking. Zoo ziet men er b. v. broodbakkeu, schoenmaken, kleermaken, drnkken,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 2