BUITENLAND. Ook ilil jaar zullen van Julij tot September artillerie-oefeningen van verschillende corpsen in het kamp te Wnalsdorp plaats hebben. De 3de serie o. a. zal 16 en 17 Aug. aankomen, en bestaan uit de 2de, 10de, 4de en- 9de comp. van het regement Vest. Art. uit den Helder, Brielle, Delft en Amsterdam. Zij zullen vertrekken omstreeks 6 Sept. Dit kamp zal onder bevel staan van den luitenant-kolonel Woortman Spandaw, van het 2de regement Vest. Art. en zijn adjudant-kapitein Sesseler van gemeld corps. Aan het verslag van den toestand der Amsterdamsche Ivanaal- Maatschappij, in de eerste gewone algemeeuc vergadering jl. Woensdag door den heer S. W. Josephus Jitta uitgebragt, ontleenen wij de volgende bijzonderheden „De nieuwe aannemers der doorgraving en hunne borgen laten niets te weusehen over. De eerste termijn 100.000) van het waarborg-kapitaail is gestort. Den 8 Maart jl. werd de eerste spade in den grond gestoken. In den loop van dit jaar zal gcreede aanleiding gevonden worden om dit belangrijk feest feestelijk te herdenken. De werkzaamheden worden geregeld voortgezet en werden nu en dan slechts tijdelijk gestaakt door den eiseli der werklieden om liooger loon. Het aantal arbeiders is afwisselend tusschen de 300 en 400. De 25 inschrijvers, die aan het bestuur bij geregtelijke aanzegging hebben kennis gegeven, dat zij zich onverpligt achten te storteu, hebben sedert voldaan aan de uitnoodiging van het bestuur om als nog te storten, met bijbetaling der rente." Op cenc vraag van een der deelhebbers werd door het bestuur geantwoord, dat het weigerde gevolg te geven aan den uitgedruktcn wcnsch tot inzage van het aanncmings-contraot. Verder werd medegedeeld, dat weldra met de havenwerken een begin zal worden Seraaakt. Ook te Wormerveer is eene commissie voor de Waterloo-feesten tot stand gekomen, die waarschijnlijk eene der meest volledige en best georganiseerde is. Men leest althans eene advertentie in het HandelsUad van een „subcommissie: af deeling teertonnenAls de teertonnen eene afzonderlijke commissie, hebben, zullen de illumineer- glazen, het groen, de volle en de lecge ilesschen ook wel afdeelingen van speciale behartiging uitmaken. Tc Leiden wordt bij gelegenheid der viering van een nieuw lustrum der Hoogcschool op den (5 .Tunij eene groote maskerade gehou den, voorstellende den intogt der Hollanders binnen Zierikzec in 1304, onder Jonker Willem grave van Oostervanl. De Delflsctie Courant bevat de volgende advertentie:,, Eeuige studenten, bnitenwoon hoog ingenomen met de theorie van mevr. de wed. Strom, verlangen jonge meisjes tot oppassters. Meisjes tusschen de 17 en 21 jaar oud, daartoe inklinercnde, adresseren zich met franco brieven, aan het bureau dezer courant, onder lett. O Er zal minder gelet worden op bekwaamheid en ondervinding, dan op een bevallig uiterlijk." Onder de personen, te Delft woonachtig, die tegenwoordig waren bij den slag van Waterloo, behoort ook Johanna Kriek, wed. van Nicolaas van den Aglcrsloot. Zij stond toen als marketentster bij de 3de compagnie van de 5de afdeeling Infanterie en was op liet slagveld tegenwoordig Deze vrouw heeft zich aangemeld ter bijwoning van het feest op den 25 Junij a. s. te Leiden. Daar de uitnoodiging echter alleen gerigt is tot de „oud soldaten" zal het te bezien staan of aan dit verzoek wel gevolg zal kunnen worden gegeven. Door den gemeenteraad van Schiedam is in zijne vergadering van 1 dezer aan burgemeester en wethouders een crediet toegestaan van 2800 om daaruit le bestrijden de kosten voor de plegtige viering van den vijftigjarigen gedenkdag der overwinning van Waterloo, bij welke zich de prins van Oranje, later Ncerland's geliefde tweede koning, een onsterfelijke» roem heeft verworven. Lenige schoolkinderen speelden in het middaguur op den molen te Garderen. Een jongetje van 6 jaar, zoontje van den heer Aveling, directeur der ambulance- te Millingen, werd door een wiek doodgeslagen. Tc Geertruidenberg is het huwelijk afgekondigd van een 36jarigc jongman en eene jonge dochter van 73 jaar. Jl. Donderdag overleed te Kampen, in den ouderdom van bijna S9 jaren, de hoog edel gestr. heer A. Petter, gepensioneerd kolonel der Artillerie, ridder der Militaire Willemsorde. De Drentsche Cour. zegt, dat het twaalftal predikanten voor de bestaande vacature le Groningen een Groninger-scliool-kleur heeft, met eene modem wcêrschijntje. Dirk Kluin, oiul 29 jaren, goud- en zilversmid, laatst gewoond hebbende te Avereest, is door het hof van Overijssel schuldig verklaard aan het namaken en deelnemen aan het in omloop brengen van valsche vreemde munt en deswege veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf, tot betaling van twee geldboeten, ieder van ƒ50 en in dc kosten c. a. Omtrent de bijeenkomst van prins Napoleon met de keizerin, na zijne terugkomst van Ajaccio, meldt men het volgende: De prins ontving van den minister van binnenlandsche zaken eene uit noodiging om zich ter Tuileriën tc vervoegen; hij ging en bij de keizerin gekomen zeide hij: „waarde nicht, de minister van binnenlandsche zaken heeft mijn hoofd gecischt; ik kom het u brengen." „Mijnheer antwoordde daarop de keizerin, het is op mijn bevel, dat de minister u geschreven heeft; ik wacht de hevelen des keizers, aan wien ik inij in deze gewend heb. Ik heb niets meer te zeggen." En de prins verwijderde zich. Keizer Napoleon wordt den 16 dezer Weder te Parijs verwacht. Tengevolge van het voortdurend omwoelen van den grond, is tc Parijs eene- kwaadaardige koorts uitgebroken, die de geneesheeren gedoopt hebben met den naamde Haussman's koorts. Tc Moret sur Loin, bij Fontainebleau, is een vijftal personen door het instorten van de zoldering van het vertrek, waarin het middagmaal gebruikt werd, onder het puin bedolven geworden en met moeite er ouder vandaan gehaald. Een bleef op de plaats dood, terwijl de anderen zwaar gewond zijn. Bij de Derby-wcdrcnnen in Engeland heeft een Efansch paard, le Gladiatcur, tocbchoorende aan den lieer Lagrange, den prijs behaald. De Jockv-club aldaar heeft bij die gelegenheid geïllumineerd. Men zegt, dat de eigenaar van dit paard bij die victorie twaalf a vijftien maal honderd duizend francs heeft gewonnen. Gedurende de verloopcne week hebbeu te Londen 1249 sterf gevallen en 1876 geboorten plaats gehad. Te Cambridge is dezer dagen iemand overleden, die gedurende 25 jaren bij de voornaamste familien zoowel de betrekking van kamenier als van gouvernante heeft bekleed. Steeds onderscheidde zij zich door haar onberispelijk gedrag en bovenal ook wegens haren élégante» smaak, welke zij bij het toilet der dames wist aan den dag te leggen. Na liet overlijden is thans gebleken, dat deze zoo ervarene kamenier en gouvernaute tot het mannelijke geslacht behoorde. Voor eenige dagen had het volgende voorval plaats op den spoorweg in de nabijheid van Dortmund. Een sneltrein werd door den bliksem getroffen, waardoor een der conducteur bijna van het leren werd beroofd; het electriekc vuur liet sporen van zijn voor bijgang op al de wagens van den trein na, zonder verdere onheilen te veroorzaken. De aristocratie en de beau-monde te Weenen houden zich op dit oogenblik slechts bezig met de wedrennen, die door het schoone weder worden begunstigd, benevens met fraulein Kraft, de aangebeden actrice, die evenwel zulk een passie had voor schulden maken, dat zij de stad heeft moeten verlaten, na in de bladen hare schuldeischers te hebben opgeroepen, niet om hen te betalen, maar alleen om liet bedrag der verschillende vorderingen op te nemen. Wat men verwachtte is echter gebeurd: een der aanbidders heeft de actrice in staat gesteld terug te keeren en heden was zij weder de koningin van het théatre. Tc Weenen maakt veel opgang cenc operette „de geheimzinnige doedelzak," waarin de regisseur komt vertellen, dat liet nieuwe stuk, wegens ongesteldheid van den tenor niet kan worden opgevoerd; de orcest-directcur en componist wordt woedend en vertelt, dat hij niet van dc nukken van een tenor wil afhangen, en dat hij dus de partij van zijn lessenaar zal zingen. De tenor Swoboda zingt dan van den dirigeerstoel, terwijl de gewaande tenor op het tooneel gestikulcert en de mimiek van zingen maakt. Het stuk is vol kwinkslagen. In een nummer van de Arehe de Noéeen geïllustreerd satiriek blad, dat te Napels verschijnt, komt ditmaal een niet onaardig karikatuur voor. In het midden der teekening staat Amerika, half naakt, met een plirygisclie muts op het lioofd en met verwilderde haren, den dood van Lincoln te beweenen, die men ter regterzijde dood ziet liggen. Aan de linkerzijde biedt Italië, in de gedaante eener jonge vrouw, Garibaldi aan Amerika aan, met deze woorden „Ziedaar, nu uw groote man dood is, geef ik u gaarne den mijne cadeau." Te Ncw-Orleans zijn negers thans bezig met het nemen der vorbereidende maatregelen om een dagblad op te rigten, dat heeten zal: De zwarte republiekein. Volgens een berigt uit New-Yorlc, is de sergeant Corbett, die Booth heeft doodgeschoten, op straat met dolksteken vermoord. Nopens het proces tegen de zaaingezworeucn verneemt men dc volgende bijzonderheden De eerste zitting, waarbij verslaggevers tegenwoordig zijn geweest, was die van den 13 Mei. In die zitting verschenen voor den krijgsraadHarrold, Paync, dr. Mudd, Spangier, O'Laughliu, At zero til, Arnold cn mevr. Surratt, Zij waren op hoogc zetels langs den muur gezeten cn door policie-agcnten van elkander afgoschciden. Mevr. Surratt zat op ecno van dc estrade afgezonderde plaats en leunde op eene kleind* met groen saai bekleede tafel. Achter haar cn aan den anderen kant der tafel, waren de raadslieden der beschuldigden geplaatst. Dr. Mudd was kalin; hij liet aanhoudend zijne handen op dc tufcl rusten, als om de zwaarte der boeijen niet te gevoelen. Arnold is zeer opgewonden en slaat voortdurend onrustige blikken in lift, rond. Paync schijnt zijne aandacht meer te vestigen op de lucht cn het landschap, die hij door dc vensters kan zien, dan op liet proces. Zijne zwarte haren hangen hem verward over het gelaat. Zijne lippen zijn stijf gesloten; zijne hceneu over elkaar gekruist; daarop laat hij zijue handen rusten. O'Laughliu wendt zijne blikken niet van de regters af. Hij houdt het hoofd hoog opgeheven; zijn voorhoofd is breed met een zwaren hos zwart haar gekroondzijn gelaat is doodsbleekhij draagt een zwaren baard c-u knevel. Atzcroth heeft vuurrood haar en is de type van iemand uit de laagste volksklasse; hij gedraagt zich uiterst onverschillig. Mevr. Surratt is reeds geschetst; zij is in het zwart gekleed. Do doctor Blaekburn, beschuldigd van de gele koorts tc New-York to hebben willeu aanbrengen, is. iu hot Canadaschc gevangen genomen. BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE HELDER, vak 26 Mei tot 2 Junij 1865. ONDERTROUWD: C'. H. Geevers, smid, 36 jaren en J. P. de Mul, 19 jaren. .T. Schouten, zeeman, 40 jaren en M. van der Stok, 36 jaren, weduwe van G. van der Woudc. J. Schipper, zeeman, 25 jaren en A. Tiemann, 21 jaren. GEHUWD: J. Heesters en J. Timmerman. D. O. Roerdomp en J. C. Hoek. M. Bcthlehcm en D. Kuiper. J. Voet cn J. A. Pccreboom. BEVALLEN: M. A. Voorthuis, geb. Klein, (D.). L. G. F. Toutcnhoofd, geh. van den Bosch, (Z.). C. van Wolfcrcn, geb. Prins, (Z.). C. Bruin, geb. Voet, (D.). S. Manheim, geb. Jaeobsou, (Z.). C. Egberis, geb. Goincs, (D.). F. dc Koning, geb. van der Ster, (Z.). A. Stoll, geb. Mens, (Z.). M. Planje, geb. Moret, (I).). M. G. ter Bcclc, geb. "Witte, (D.). A. M. G. T. Giinthcr, geh. Janzen, (Z.). OVERLEDEN: P. Adriaan, (68 jaren), G. Burger, (11 jaren). C. Roicliert, (38 jaren). M. Kaan, (30 dagen). A. Steilberg, (4 maanden). M. Weher, (24 jaren). F. Spigt, (3 maanden). G. Ilulstkanyp, (2 jaren en 4 maanden). M. E. Stelleinan, (5 maanden). II. G. Koch, (1 maand). Levenloos aangegeven 1 BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE TEXEL, vak 26 Mei tot 2 Junij 1865. ONDERTROUWD: Gcenc. GEHUWD: Petrus Cornelis Buisinau en Ilendrikjc Bakker. Willem Moojen en Antjc Dalmeijer. GEBORENGccne. OVERLEDENGeene. BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE WIERINGERWAARD vak l tot 31 Mei 1865. ONDERTROUWD: Gecuc. GEHUWD: Aris Kruiten en Dieuwcrtjc Rd. Blaanhoer. Klaas Kruiten en Moortje Tamcsd. Kosscu. Albcrt Zcgcrs en Geertje Konkel. GEBORENJacob, zoon van J. C. Bakker en M. Koorn, Jan, zoon van S. D. Smit cn D. I. Wit. Arie, zoon van II. Bakker en A. Kooij. "Willem Fredcrik, zoon van W. van der Ilam en M. Houtkoop. OVERLEDENFrederik Jansz. Snijder, (6 weken). Jacob Stins, (59 jaren). Autje Bruin, (11 weken). Dirk van Dalen, (42 jaren).

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 2