HELDERSCHE NIEDWEDIEFER CODRANT. M Mi. DONDERDAG li» ,1 L* IJ 1«6 EN het DRIE-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. DE OVERWINNING BIJ WATERLOO. BINNENLAND. Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaxcbdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. u franco per post1.50. Enkele noramers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advebtentien worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. ÏIOOY Dij kstraat tegenover deLaan, H 422,aan denEe/dcr.totllure. De prijs van 1 tot 4 regels is 0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegclrcgt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den I'itgever. ii. Den ganschcn nacht, voor dat op 18 Junij de beslissende veldslag plaats vond, regende het, en reeds was de dag ver gevorderd eer dc zon doorkwam. Niet voor 10 ure des voormiddags was de grond droog genoeg en waren dc bevochtigde vuurwapenen in behoorlijken staat gebragt om den strijd te kunnen aanvangen. Toen rukte het leger van Napoleou ten strijde op en reed de keizer door de gelederen heen om de zijnen aan te vuren. Volgens veler oordeel liet hij, die anders gewoon was zijuc overwinningen aan den spoed zijner bewegingen te danken, met deze praalvertooning een kostbareu tijd verloren gaan en weinig dacht hij er aan, dat inmiddels een ander leger, dat hij verslagen waaudc, achter het bosch van Fric-heiuont in aantogt was. Dc wapenschouwing des keizers liep ten einde. Napoleon plaatste zich op de hoogte achter de hoeve Belle Alliaucc en gaf het bevel tot den aanval. Tegen den middag, tussehen half twaalf en twaalf ure, werd met niet geringe heftigheid de strijd aangevangen. Op oudcrsckeidene punten van het slag veld bewezen weldra liet groot aantal gesneuvelden en gekwetsten met hoeveel verbittering cn woede er oin de zege werd gekampt. Aan de beide vleugels werd door de geallieerden, op last des opperbevelhebbers, van uit de hoeven en andere gehouwen de vijand bezig gehouden, opdat hij niet een al te sterke legcrinagt tegen het centrum kon aanwenden, dat evenwel van de her haalde aanvallen, door maarschalk Ney bestuurd, zeer veel te lijden had. Tot elf malen toe werd de cavallcrie der keizerlijke garde afgeslagen. De prins van Oranje reed met de groolste koelbloedigheid over het bloedige slagveld heen aan alle zijden zijne bevelen uitdeelendc. De generaal Trip wierp met eene afdccliug karabiniers de Fransche kurassiers overhoop en nam een aantal ruiters gevangen, doch deze voordeden gingen mede uiet zonder belangrijke verliezen gepaard: zij kostten aan de Brigade een vierde harer manschappen en aan den generaal van Mcrlen met onderscheidene, hoofdofficieren het leven. Inmiddels was het omtrent hall' zeven ure iu den avond geworden, en nog was er geenc beslissing gekomen. Wel hadden de Fr.nischcn op enkele punten overwinningen behaald, maar het was hun niet gelukt het centrum te breken. Wellington's toestand was echter op dat oogeublik hagchelijlc. Niet minder dan 18000 man was er buiten gevecht gesteld en eenige naar Brussel gewekeuen haddeu daar reeds de tijding van de nederlaag der gealllicerden medcg 'dceld. Van onderscheidene legerafdcelingen waren de krachten uitgeput; tal van kanonnen lagen reddeloos of zonder bediening. En terwijl de Engelsche opperbevelhebber bijna gcene versche troepen meer beschikbaar had, vreesde hij ieder oogeublik den weiligt bcslissenden aanval van de geduchte keizerlijke garde, door den keizer voor den laatsten aanval bewaard. Daar komt eensklaps de tijding aan, dat de Pruissen het slagveld naderen en tot hulp van bet Eugelsch-Nedcrlandsch leger aanrukken. Napoleon begrijpt dat het nn tijd is, om een ciude aan den slag te maken en hij geeft het bevel aan de Garde om iu het vuur te komen. Terwijl andere bevelhebbers tegen Hougomont optrekken, valt Ney met de jonge Garde op het centrum aan. Veel hadden de troepen, die dezen aanval moesten weerstaan, reeds geleden en aanvankelijk deinsden zij met verlies terug. De prins van Oranje rent toe ora de Nassauers te verzamelen eu ooi hen tegen de Fransche batterij te doen instormen; - «nauwelijks is hij echter voor hun front gekomen, of een geweerkogel treft hem in den linker schouder cn werpt hem van zijn paard. Dc toestand van het zoozeer bedreigde centrum werd hoe langs hoe meer hagchelijk, terwijl dc Garde steeds voortruktc cn door hare gevreesde ver schijning schrik voor zich uit verspreidde. De Engelsche Garde week iu ver warring terug en maarschalk Ney, reeds vijfmaal van paard verwisseld, maakte zich nu gereed om de batterij aan te vallen en te vernietigen, de eenige die hem nog iu bedwang hield. Juist op dit oogenblik weken de Fransche troepen aan hunnen regtcrvleugel terug voor de aannaderende Pruissen, dit deed weifeling bij de Garde ontstaan, vermeerderd nog door een geduchtcn aanval van generaal Chassé. Het Prnissischc legercorps van vou Zicthcn sloot zicli uil aan bij den linkervleugel van Saxen Wei mar en de Frauschcn werden nu bij hunne aanvallen in do flank bestookt door de regimenten ruiterij, die slechts op de Pruissische versterking hadden gewacht. Nu geschiedde er op Wellington's bevel een algc- mccne beweging voorwaarts: dc door dc Franscheu reeds ingenomen stellingen werden vermcestcrd en het vijandelijk leger begon nu aldra den tcrugtogt, die spoedig in een volslageu vlugt veranderde. Bij liet dalen der zon, waren de hondgenooten overwinnaars. Bij Belle Allianee begroetten de beide legerhoofden elkander cn de Pruissen narnen op zich den vlugtenden vijand te achtervolgen, die verstrooid de wijk nam naar het Fransche grondgebied. Beslissend was de overwinning, maar zij werd duur, zeer duur gekocht. Naar gedane opgaven had lietFransche leger 25000 man, waarvan 7000 krijgsgevangenen, dat der hondgenooten 24600 man, waaronder 3400 Nederlanders, verloren. Meer dan 200 stukken geschut, de gelicele legertros cn zelfs het reisrijtuig des keizers vielen dcu overwinnaars in handen. Napoleon keerde te Parijs als vlugteling terug, legde de kroon neder en stelde zich in handen der Engclschen. Als gevangene werd hij naar St. Ilclcna gevoerd, waar hij zijn leven in treurige eenzaamheid doorbragt en den 5 Mei 1821 overleed. Altoos gedenkwaardig blijft dc overwinning bij Waterloo in de Nederlandsche geschicdrollen, want dc vrijheid en onafhankelijkheid des lands werden er door bevestigd, de gehechtheid tussehen het volk en zijne vorsten werd naauwer toegehaald en het volk, dat op 17 November 1813 het. Oranje boven! had doen weerklinken, schaarde zich om den troon, dankbaar en verblijd over de reddiug uit het dreigend gevaar voor ons pas herboren volksbestaan. Den 16 dezer vertrekt de O. I. Landmail vla SOITHAJIPTOX. HELDER en NIEUWEDIEP, 14 Junij. Het programma van de Zangvereeniging Nut en Genoegenvan Maandag 19 dezer, des avonds ten half negen ure, is als volgt: lste afdeeling: 1. Feestlied; 2. Rondedans van "Viotta; 3. Bede voor 't Vaderland4. Mannenkoor: a. Gebed voor den Koning van ten Cate en h. Aan 't strand van Abt; 5. Aan Nedei'land. 2de afdeeling: 1. Varia; 2. Be magt van 't oogenblik van Haydn 3. Mannenkoor: a. Koor uit Le Brasseur de Preston van Auber en b. Be Tevredene; 4. Rhapsodie van eenige bekende Volksliedeven. Wij vernemen, dat door bet bestuur van genoemde zangvereeni ging den wensch is geuit, dat op deze buitengewone vergadering algemeen door de aanwezigen de oranjekleur of ,de nationale kleuren worden gedragen. .De 45 ste verjaardag van Z. Iv. II. prins Hendrik der Neder landen, broeder des konings, werd gisteren alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. De leevlingen van dén onderwijzer, den lieer C. Sipkens, zullen, ter herdenking van den slag bij Waterloo. een feestelijken optogt houden. Die optogt zal a. s. Maandag plaats hebbon, des voor middags ten ongeveer 11 ure. In een bokkenwagen, door zes bokken voortgetrokken, zal de door een der jongens Voorgestelde prins, die met een doek zijn gewonde arm bedekt, gezeten zijn. Zr. Ms. stoomschip Cgcloop, beeft gisteren een proeftogt gedaan en zal naar men verneemt Donderdaga. s. naar Hellevoetsluis vertrekken. Maandag jl. is alhier eene werkster, door bet inzakken van den grond, zoodanig op een punt van eene stoel gevallen, dat zij eene belangrijke kwetsuur aan den buik kreeg, met uitstorting der ingewanden. Door spoedig aangebragte geneeskundige hulp hoopt men baar in bet leven te houden. Gisteren avond hield bet Gezelschap Ernst en Scherts zijne buitengewone vergadering ter viering van bet halve eeuwfeest der heugelijke overwinning bij Waterloo. De zaal van bet Hceren- Logement was voor deze gelegenheid op smaakvolle wijze met vlaggen, groen en bloemen versierd. Ecu zeer groot getal leden met hunne dames, allen met de oranje-kleur versierd, waren er aanwezig, gelijk mede een achttal oude strijders uit bet tijdperk 18131S15. De vergadering werd geopend door toespraken van de leden des bestuurs, waarop volgde dc voordragt eener geschiedkundige schets van het gedenkwaardig feit, waarvan thans het gouden eeuwfeest wordt gevierd, alles afgewisseld door toepasselijke liederen. Aan het einde van dit deel der werkzaamheden, werd op den achtergrond van bet tooneel ccn gordijn weggeschoven en kwam daardoor een transparant te voorschijn, waarop de namen van den prins van Oranje, Wellington, Blucher, Pcrponcher en Bulow in fraaije letteren zigtbaar waren. Met luide blijken van goedkeuring werd deze

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 1