buitenland! transparant begroet en lot' werd gebragt aan den vervaardiger den heer P. H. Polak. Vervolgens werd het stuk„Mirt en Lauweren" opgevoerd, terwijl de werkzaamheden werden besloten met: „Onthoudt uw dag!" welk stuk voor deze vergadering was bewerkt. Een en j ander werd afgewissscld door het zingen van toepasselijke liederen, waarvan een, op den verjaardag van prins Hendrik toepasselijk. Den ouden strijders werden door het bestuur eereplaatsen gegeven en met de meeste hcuschheid ververschingen aangeboden. Ernst en Scherts heeft door deze vergadering het hare bijgedragen om de feestelijkheden alhier op te luisteren en de buitengewone vergadering, thans gehouden, zal zeker lang nog in aangename herinnering blijven. Op onze vraagzal de aanstaande kermis ons weer veel genot en uitspanning bezorgen? ontvingen wij dezer dagen het volgend antwoord, dat wij belangrijk genoeg hebben geacht om onder liet courantennieuws op te nemen. Vier eigenaars van Caroussels hebben zich reeds aangemeld, ten einde eene goede voordeelige standplaats te verkrijgenvoor de Turksche Schommel is ook ruimte gezocht. Twee fraajje Beignets- Kramen, waarvan de eene met Parijsche aanbevelingsbrieven en den titel voerende van „Keizerlijke Beignetskraam," beloven der kermis den noodigen luister bij te zetten, terwijl eene kraam van Normandische suikerwerkennooit alhier gezien, voorzeker in groote mate de belang stelling opwekken zal. Een kraam zal er verrijzen met het opschrift „Restauratie- en Ferverschingkraara." Onder de beroemde cn minder beroemde theaters etc. vestigen wij thans reeds de aandacht op den Schouwburg van Beems en liet Theatre Nouveaute's van Boesnachop het Iersch Paardenspel, waarin de schipbreuk der Medusa wordt vertoond eu het Miniatuur Paardenspel, annex het Honden- en Apen-Thvdtre van Crussé; op Minerva of de Zeeuwsche landdame; op Mlle. Leonore, de koningin der colossenof de schoonste aller vrouwen, 20 jaren oud, wegende 152 kilos, genaamd het wonder dezer eeuw; eindelijk op eene der schoonste en zwaarste vrouwen die bekend zijn, een meisje van 17 jaren, vergezeld van hare ouders; op een Panorama en eene Tentoon stelling van Natuurkundige voorwerpen cn een Museum Mechaniqtie, op de komst van den heer Salvage, die met zijn kermistent voor het eerst Nederland bezocht en op de hernieuwing der kennisgeving met den heer Kinsbergen, die zich als een oude kennis aanmeldt en alleen aan zijne voorloopige kennisgeving de verzekering toevoegt, dat hij komt met een „geheel nieuw gezelschap, bestaande nit 44 heeren en dames." Ziedaar het voorloopig kermisberigt, onzes inziens niet ongeschikt om vooraf reeds eenigermate op de .hoogte te brengen van de uit spanning op het jaarlijksehe volksfeest. Z. M. lieeft goedgevonden de betrekking van direct, en konira. der Marine alhier op te dragen aan den schout-bij-nacht G. C. C. Pels Rijckcn; eervol ontheven van de betrekking van equipagemeester der Marine te Vlissingen de kapt. ter zee J. de Haan eu hem op pensioen gesteld van ƒ1800 'sjaars, en met den 1 Jnlij a. s. die betrekking opgedragen aan den kapt. ter zee A. F. Sicdenburg; met den 30 dezer op non-activiteit gebragt: de kapt.-luils. ter zee jhr. .T. B. E. von Schmidt auf Altcnstndt en 1'. Toutcnhoofd, de eerste dienende als 1ste ufï. op het wachtschip te Vlissingen en de tweede als 1ste o(T. op het wachtschip alhier; de luits. ter zee 1ste kl. II- J. baron van Boecop, van het wachtschip te Vlissingeii, gedetacheerd op de kanonneerboot No. 44 cn C. Eeg. vnu liet wachtschip alhier, gedet. op de kanonneerboot No. 32dc olT. van ndm. 2de kl. J. L. K. van der Hcydcn, van bet wachtschip te Amsterdam en J. Walstra, van bet kostschip voor Rotterdam; met den 1 Julij a. s. geplaatst: op bet wachtschip te Vlissingen, als lste off., de kapt.—luit. ter zee J. C. Holtzapffel; dc luit. tc-r zee 1ste kl. C. Star Nauta, om gedetacheerd te worden op de kanonneerboot No. 44; de luits. ter zee 2de kl. G. J. Oosten n R. II. Jarman, allen thans non-actief; op hot wachtschip alhier de kapt.-luit. ter zee W. B. F. Esehcr, als lste off.; de luit. ter zee 2de kl. E. Simon van der Aa, beiden nou-actief; op het wachtschip te Amsterdam dc off. van adui. 2de kl. C. J. S. Court, non-actief; op bet kostschip te Rotterdam de off. vau adm. 2de kl. G. II. C. van Nuys, non-actief; met den 2C dezer op Zr. Ms. korvet „Pallas" de luit. ter zee 2de kl. J. van Burg, van liet wachtschip te Vlissingen; met den 11 dezer overgeplaatst: op Zr. Ms. transportschip „de Heldin" de adelb. lste kl. L. Voute, J. II. Mijur, R. C. A. L. Jansen, D. Hordijk, F. W. C. Lcdeboer cn J. P. Lubbe Bakker, allen van de korvet „Pallas;" benoemdtot kominandenr der orde van dc Eikenkroon do luit.-kol. Camp, militic-connnissaris iu het 2de district van Noordhulluud. De vier wetten op het geneeskundig staatstoezigt zijn door Z. M. den koning den 1 dezer bekrachtigd, en uitgevaardigd. Bij besluit van deu 3 dezer is bepaald, dat deze wetten met deu 1 Xov. van dit jaar in werking zullen treden. Tot het doen van het examen, om als kweekelingen bij's Bijks hospitaal te Utrecht te worden opgenomen, hetwelk in het begin dei- volgende maand zal plaats hebben, hebben zich 48 jongelingen aan gemeld, waarvan 31 voor de dienst in Oost-Indië, 16 voor de dienst bier te lande en 1 bij dc Marine. Den 23 dezer zal te 's Gravenhage worden aanbesteed: de aanleg eencr telegraaflijn met één draad, langs den Staats-spoorweg tusschen Alkmaar en het Nieuwediep. De Eerste Kamer der Staten-Generaal zal op Donderdag 22 dezer hare werkzaamheden hervatten. In tegenstelling van de vele berigten uit ons land over de mislukking der vlasteelt wordt berigt, dat in de Anna Paulowna- polder dit gewas uitnemend is gelukt. De werkzaamheden aan het Noordzce-Kanaal worden rustig voorgezet; den 10 dezer bedroeg de sterkle van het werkvolk 480 man, daaronder niet begrepen de 64 arbeiders, die in de Wijkermeer werkzaam zijn. Te Hoorn zal den 51 dezer het Watcrloo-feest. gevierd worden door een gekostumeerden optogt, voorstellende „den intogt van prins Willem van Oranje te Hoorn, ten jare 1577. Den 12 dezer, des namiddag ten 2 ure heeft, op het Koningsplein, te Amsterdam, een man, goed gekleed, zich op de publieke straat, door middel van een pistoolschot, van het leven beroofd, liet ontzielde ligchaam is dadelijk naar het gasthuis gebragt. Als eeue zeldzaamheid verdient melding, dat de heer J. P. Kool den 11 dezer gedachtenis vierde van het 200jarig bestaan zijner rozijn-wijnazijnfabriek, den 11 Junij 1665 te Beverwijk opgerigt en nog met succes gedreven. Het diner, waaraan 1700 oud-krijgers van 1813 en 1815 te Leiden zullen deelnemen, zal plaats hebben iu de Hooglandsehe kerk aldaar, en wel op den 27 dezer ten 5 ure, onder presidium van Z. IC. II. prins Frcderik der Nederlanden. De groote jaarlijksehe vergadering van de Ncdcrlandsche broeders vrijmetselaren en van de vertegenwoordigers der loges der Neder- laudsche Ovcrzeesehe Bezittingen had, onder voorzitterschap van Z. K. H. prins Erederik, te 's Gravenhage jl. Zondag plaats. De vergadering heeft, besloten een brief te rigtcu aan de loge te New- York, om haar leedwezen en deelneming uit te drukken wegens den moord, op broeder Abraham Lincoln gepleegd. De inrigting voor doofstommen-onderwijs te Botterdam werd dezer dagen verrast door eene gift van duizend guldens uit handen van dc heeren Koch en Vlierboom aldaar. Deze som hadden genoemde heeren als boete ontvangen van een der Engelsclie bladen, dat een voor hen eerroovend berigt in November 11. had opgenomen. De 250 jongelieden, die te Botterdam zich sinds weken hebben geoefend, om op den Watcrloodag drie korpsen, Nederlandscbe, Engelsche en Pruissische troepen, voor te stellen, hebben den 12 dezer eene groote repetitie gehouden, bij welke gelegenheid de vel schillende banieren zijn ontrold; 18 meisjes nemen als marketentsters deel aan den optogt. Na afloop der groote repetitie werden de jongens, allen van 12 tot 15 jaren, op bier en brood onthaald. Te Alblasserdam is dezer dagen te water gelaten het barkschip Stad Delft, voor rekening van den heer J. van Delft, te Delft. Te Eerbeek bij Arnhem hoeft jl. Zatuvdag een hevige brand gewoed. 9 gebouwen werden in de asch gelegd. Men verneemt uit Hardeuberg, dat de regering van het nabu rig koningrijk Hannover maatregelen genomen heeft, pm aan de hulpbehoevenden onder de eudo krijgers bij Waterloo eene toelage te vcrlcencn van 1 a 3 thalers in de maand. Tc Bcntheim overleed den 5 dezer, dc hoog-edel gestr. heer B. van Voss, gepensioneerd schout-bij-nacht, ridder van deNcderl. Leeuw, van het Legioen van Eer en van de Ottomanische orde van Medjcdie 3de kl. Als eene niet onbelangrijke uitvinding, ten behoeve van landbouwers, paardenhonders en liefhebbers, ontleent men aan (le Leipzigcr 111. Zeituug het navolgende: Nieuw gepatenteerd hoefijzer. De gewone hoefijzers met kalkoenen cn pcu hebben liet nadeel, dat het paard slechts op drie plaatsen aantreedt, waardoor een ongelijkmatige druk op deu hoef ontstaat die dikwijls steeugallen doet ontstaan. Bij de Engelsche hoefijzers, die namelijk, welke bij rij- en li»tc koetspaarden in gebruik zijn, raakt het paard wel is waar met dc geheels vlakte van het hoefijzer den bodem, doch op gladde wegen en in den winter deugen deze ijzers niet. Men heeft daarom de hoefijzers ook zoo ingcrigt, dat men kalkoeneu en pen er aan schroeven kan. Hel nieuwe hoefijzer heeft gceno kalkoenen ol' pen, maar is van ecu aan den gebeden onderkant uitkomenden rand voorzien, die uit zeer linnT staal bestaat. Die uitspringende rand is voor zware trekpaarden brcedei', voor rij- en koetspaarden smaller; zij wordt in den winter scherper genomen dan iu den zomer. De paarden hebben op deze boefijzers ecu aaiigeuaincn cn hevalligen gang. Dc uitvinder is de fabriekant Kaitseh, iu Groszsehocher, bij Lcipzig, die ze fabriekmatig vervaardigt, waar door liet groote voordcel ontstaat, dat de zes gaten voor de nagels steeds weder op dezelfde plaats van den hoef komen. Dc prijs is voor de beste soort per stuk 4 neugrosscn of 24 cents. Dr. Iiubbard levert de navolgende huwelijks-statistiek: Van de 100 menschen trouwen er slechts 65, waarvan wederom drie wier huwelijk door echtscheiding ontbonden wordt; vervolgens acht, die hunne wederhelft kwaadwillig verlatenveertien, waar man en vrouw als hond en kat zameu levenvoorts dertig ganseh onverschillige echtgenooten, die stilletjes voortleven, zonder elkaêr in den regel goed nog kwaad te berokkenen; zoodat er van dc 65 getrouwden misschien tien overblijven, die werkelijk in een gelukkig huwelijk zich mogen verheugen. Doctor Chenu, heeft volgens officiële documenten berekend, dat gedurende de Krini-oorlog 784,971 militairen zijn omgekomen en dat in een tijdperk van 22 maanden. Saphir zeide eens tegen een meisje, dat zij gaauw een vrijer zou krijgenen zij werd rood. „Bloos niet, mijn kindzeide hij „wanneer gij iets tegen het huwelijk hebt, dan zult gij geen vrijer krijgen." Nu werd zij bleek. Zij kreeg geen vrijer, kon dus niet trouwen cn werd eindelijk grijs. Berigten uit Noord-Amerika deelen mede, dat het laatste over schot van het Zuidelijk leger zich thans ook heeft overgegeven. Nu is er dus van den strijd geen sprake meer, maar wel van de maat regelen van presideut Johnson, die eene zeer beperkte amnestie heeft uitgevaardigd. Allen, die maar eenigen invloed hebben uitgeoefend of kunnen uitgeoefend hebben op liet voeren van den krijg, of ver dacht kunnen zijn met de Zuidelijke regering de moord op Lincoln te hebben begunstigd, worden van de amnestie uitgesloten, 't Ware te wensehen, dat de Unie-regering, door meer gematigd tegen de overwonnenen te handelen, haar eigenbelang zocht te bevorderen. De koning van Pruissen doet, terwijl de ministers in het Huis der Afgevaardigdeu moeite hebben om met de volksvertegeuwoordigers de behandeling der zaken tot een goed einde te brengen, een reisje, en is daarop van zijnen minister van binnenlandsche zaken vergezeld. Een der voorname artisten werkzaam in den cirque van deu heer Carré, viel Vrijdag avond te Antwerpeu bij het ten uitvoer brengen cener moeijelijke exercitie, plotseling op den grond neder, waardoor hij een arm en een rib gebroken heeft. Een Engelsch matroos, die nu 12 jaren geleden te Antwerpen in het huwelijk trad en kort hierop met voorkennis en toestemming zijner vrouw zich naar zee begaf, zonder echter iu al dien tijd iets van zich te hebben doen hooren, kwam gepasseerden Vrijdag aller onverwachtst de echtelijke woning binuentreclen. Hoe verbaasd stond hij echter daar, toen hij vrouwtjelicf juist aan tafel zag zitten met een militair aan de regterzijde en liuks met niet minder dan vijf allerliefste kindertjes naast elkaar. De zeeman koos nu de verstan digste partij, hij vertrok onmiddclijk met het vaste voornemen om nimmer meer tot zijne ontrouwe wederhelft terug te keeren. De Luiksche studenten hebben alle studenten van de wereld nitgenoodigd om te Luik een congres te houden tot bespreking van dc vraagstukken betreffende het onderwijs. Het programma der in

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 2