BUITENLAND. TELEGRAFISCHE BERIGTEN. waarin d»r volgende eerste mcdcdeeling voorkomt van de overwinning bij Waterloo behaald. Dc eenvoudige inhoud van dat nummer luidt: „De voorloopige tijdingen, in onze buitengewone courant van gisteren avond vermeld, zijn grootendeels bevestigd door den luit.-kolonel Wauthier, adj. van den prins van Oranje, die Brussel, om vier uren des morgens, verlaten had, en dezen nacht, met een brief van Z. K. II. en de meest geruststellende berigtcn omtrent HD. toestand, bij den koning aangekomen is. „Volgens het getuigenis van dien officier, is er, dengeheelen dag, met de grootste hardnekkigheid gevochten. Buonaparte spaarde gcene middelen om meester te worden van de hoogte, op welke dc Eügelsch-Nedcrlandsche armee geposteerd was. Braine-la-Leud was de sleutel van die positie. Vijf aanvallen, door de kavalerie met eene groote heftigheid uitgevoerd, werden door onze quarrés afgeslagen. Tegen den avond werd, onder een verdubbeld kartetschvuur, eene laatste poging beproefd, die weder vruchteloos ailiep, en, bij den aftogt des vijands, die toen dadelijk gevolg nam, bleef eene aanzienlijke hoeveelheid geschut in de handen der geallieerden. „Bijna terzelfder tijd als de luit.-kolonel Wauthier bij den koning, arriveerde aan het departement van Buitenlandsche Zaken de kapitein Lemmers, adjudant van den generaal Panhuis, commissaris van Z. M. bij het Pruissische leger. Uit het door licm medegebragt biljet van dezen generaal, den 18, 's avonds ten half tien, op het slagveld bij Planehinoit geschreven, blijkt mede dat Buonaparte geslagen is, en dat de Pruissische armee, die bij Wavre was verzameld geweest, op zijn tijd den hertog van Wellington ondersteund en den vijand zeer veel nadeel toegebrugt had. De veldmaarschalk Bhiclier had zelf zijne soldaten toegeroepen: „Kinderen, wij moeten ze, nog dezen nacht, vervolgen, of anders hebt gij ze morgen weder op den hals." Hoe groot de armoede is, die te Ferwerderadeel bestaat, blijkt uit het volgende. Yan de 6S paren, die gedurende her vorige jaar daar een huwelijk hebben gesloten, konden 41 paren de onkosten (ongeveer 4) niet betalen, maar moesten een bewijs van onvermogen bij het bestuur aanvragen. Het hof van Drenthe heeft den 17 dezer, bij een uitvoerig arrest, de kolonisten J. W. de Mooij en J. C. van Schenk schuldig verklaard van op den 24 Feb. 11. den ontslagen kolonist J. A. Stieber, te hebben beroofd en vermoord. Zij zijn dientengevolge veroordeeld tot de straffe des doods, uit te voeren binnen de stad Assen. Een der wethouders te A. wandelde onlangs in eene der straten dier gemeente, alwaar hij een koopman in oud ijzer en vodden met diens uitstalling een gedeelte der straat zag innemen. De wet houder sprak den koopman aan cn zeide dat dusdanige uitstalling in strijd was mot de gemeente-verordeningen; weshalve hij hem ge lastte de publieke weg onbelemmerd te laten. „Mijnheér", vroeg de koopman, „mag ik weten wie gij zijt en welke betrekking gij bekleedt om mij zoo maar te bevelen?" „Ik ben de wethouder was het antwoord. „O!" zeide de koopman alstoen, „dan hebt gij volstrekt niet over mij te bevelen, want wilt gij nu eens weten, wie ik ben?" „Welnu?" vroeg de wethouder. Ik ben de wetgever, mijn naam is Mozes." In Italië is het in den laatsten tijd verre van rustig. Terwijl men aan den eenen kant zich verzet tegen de onderhandelingen met het Itomeinsche hof, worden van den anderen kant de kreten gehoord: „Leve Garibaldi! Weg met den Franschcn invloed!" Ook in Duitschland en België is de Watertoo-dag vrij algemeen herdacht; ook daar besefte men, dat de dankbaarheid over de bevestiging der onafhankelijkheid in IS 15 eene viering van het 50jarig jubilé der Junij-dagen eischte, al verlangde men het gevoel van een nabuur niet te kwetsen. Yolgens de laatste berigten' uit New-York, dd. 10 Junij, hadden de Federalisten Brownville bezetde forten te Sabine-pass waren in hunne handen overgegaan; de spoedige overgave van Galneston wordt waarschijnlijk geacht. De beroemde Belgische schilder Wiertz is Zondag avond te Brussel overleden. In de Luikschc steenkolenmijn Gcrard-Cloes hebben jl. Vrijdag negen-en-twintig menschen den dood gevonden, ten gevolge van een instorting van water in een harer gedeelten. Yan de omgekomenen zijn eenigen verdronken en anderen gestikt door het stikstoi'houdende gas dat het water bevat. Bij de laatst gehouden wedrennen te Parijs droeg de keizer een algereinschen burnous, van het fijnste weefsel dat slechts denkbaar is, met goud geborduurd, en die drie-en-vijftig duizend fr. gekost heeft. De toestand van prins Napoleon is nog niet van dien aard, dat hij Meudon kan verlatenmaar prinses Clothilde is gister naai de Tuileriën gegaan, en heeft zich langer dan een uur met den keizer en de keizerin onderhouden. Daar de speciale kundigheden van den prins in de commissie voor de tentoonstelling zeer gewaardeerd werden acht men het niet onmogelijk, dat zijn ontslag als president dier commisie nog eens worde teruggenomen. Zijn ontslag als vice-pre- sident van de geheimen raad houdt men echter voor onherroepelijk. Het conservatieve weekblad The Press, blijft oudanks de tegen spraak van Globe en Mominy-Post, volhouden, dat lord Palmerston besloten heeft na de algemeene verkiezingen als minister af te treden. Zelfs in ministeriële kringen wordt dan ook over dat ontslag openlijk gesproken. Indien alles goed gelukt rekent men, dat de telegrafische gemeenschap tusschcu Engeland en Amerika den 20 of 21 Julij tot stand zal gebragt zijn. In de steenkolenmijn nabij Fredegar is dezer dagen eene ontploffing voorgevallen, terwijl zich 45 of 50 man op de bodem bevonden. Vijftien lijken zijn reeds naar boven gebragt. Te Brunswijk is Vrijdag avond een plegtige treurdienst gevierd, aan de nagedachtenis gewijd van hertog Frederik Wilhelm, die, 50 jaren geleden, bij Quatre-Bras sneuvelde. Te Lulieck is de raadsheer Dittmers met zijn geheele gezin, zeven personen, vergiftigd door het gebruik van een gerookten doch niet gebraden ham, waarin Irichines waren doorgedrongen; vier menschen waren, reeds aun dc gevolgen bezweken. Tc Briatexte slokte een meisje van 22 jaren nu bijna drie maanden geleden een groote speld in. Nadat de speld verschillende doelen van het ligchaam van dat meisje had doorloopcn, waardoor haar voortdurend een smartelijk lijden werd veroorzaakt, is thans die speld uit een der vingers van haar linkerhand te voorschijn gekomen. Den 17 dezer is te Itome de 19de verjaring der verkiezing van Pius IX plcgtig gevierd. De paus heeft bij die gelegenheid aan onderscheidene gevangenen gratie verleend. Te Petersburg heerschcn de mazelen in hevigen graad. 5000 menschen liggen reeds in de gasthuizen. Te Petersburg is oen kamerheer van koning Christiaan van Denemarken aangekomen, overbrengende de geschenken, in der tijd door wijlen den grootvorst-troonopvolger aan zijne toenmalige bruid, prinses Dagmar, geschonken. Dc waarde der diamanten van den armband cn cenige andere sieraden wordt begroot op 280,000 zilveren roebels. Een Amerikaausche brief, door het dagblad The Sun openbaar gemaakt, meldt dat velen, aan gene zijde van den Atlantischen Oceaan, zich reeds bezig houden met de wijze, waarop de executie van den oud-president Davis zou moeten plaats hebben. Een dagblad van Boston verlangt dat Davis in het midden van het grootste plein der Vercenigde Staten worde opgehangen, opdat ieder zijne schande kunne aanschouwen. Een ander wil het schavot zamengesteld zien uit hout, door alle Staten bijeengebragt. Een correspondent acht het het best Davis aan eene Amerikaansche vlag op te knoopen. Eene vrouw uit Charleston heeft tot genoemd doeleinde aan het departement van Oorlog toegezonden een expresselijk daarvoor door haar man vervaardigd touw. Eene andere vrouw meent dat het nood lottige koord moet worden ezamengesteld uit hennep, op de cultuurvel den in de verschillende Staten bijeengezameld. Eén correspondent geeft de voorkeur aan hennep uit Zuid-Carolina. Een „burger van Norfolk" biedt, in een blad van Virginië, zich tot beul aan voor deze gelegenheid. Een dagblad verlangt dat liet lijk van den oud president bij dat van Booth worde geworpen; een ander orgaan verlangt dat het aan de diepte der zee worde prijs gegeven, nadat vooraf de- voeten aan kogels, door de rebellen gebruikt, zouden zijn vastgebonden. Van eene andere zijde eindelijk wordt voorgesteld het lijk te verbranden en de aseh aan den wind prijs te geven!! De briefschrijver in den Sim verzoekt echter deze manifestatiën niet te beschouwen als de uitdrukking der gevoelens van het Noorden, maar van cenige ruwe, onbeschaafde wezens! Heden Woensdag- den 21 Junij 1865. EFFECTEN. Beurs van Londen ParijsI 11 Wcencn, (Beter. n BerlijnJ Frankfort AMSTERDAM: 5°/0 Metalliek60| 5°/0 Verecnigde Staten van Noord-Amcrika 70£ 60/o dito dito 1882 78 5°/0 Russische Spoorweg-Aandeelen .194 5°/0 Blaauwe Grieken19g 3°/0 Mexico (oude)24| 3°/0 Mexico (nieuwe)23|a; 6°/0 Turken491 2°/0 Venezuela16Ag Boot aan van New-York. Wissel j, Goud I lager. Fonds g slechter. 1MARKTBERIGTEN. ALKMAAR, 17 Junij. Aangevoerd: 8 Paarden f 00 a 150. 3 Kocijcn f 95 a 225. 1 Ezel f 24. 50 8 ohapcri N2 n 24. 120 lammeren f5 a 10. 5 Geiton f5 a S. 70 mag. Varkens f 10 a 16. 130 Biggen f 8 a 13. Boter 60 a 725 c. per kop. HOORN, 17 Junij. Prijzen der Granen, enz.Tarwe f 8, Garst f 4,50 a 5,75, Haver f 3,75 a f 4,25, Bruine Booncn f 12,25, Mosterdzaad f 17,73. Aangevoerd: 26 Paarden f 45 a 200. 19 Kalveren f3 a 16. 206 Schapen f 16 a 29. 60 Lammeren f 8,50 a 17. 270 Varkens f 6 a 20. 9 Zeugen f22 a 40. 405 Biggen f3 a 5,50. 20 Bokken f0,45 a 6. 13 Geiten f0,50 af 8. 300 Kippen f 0,30 a 1,15. 9650 Kip-Fijercn f 2,80 a 3. 2400 Eend- Eijeren f 2,45 a 2,50. '2300 kop Boter 55 a 60 c. per kop of 5 ons 2 lood. 60 mud Aardappelen f 6 a 7 per mud. 1650 N. p. Kruisbeziën f 7 a 8 per 100 N. p. PlIRMERENDE, 20 Jnnij. Aangevoerd: 11 Paarden. 151 Runderen, vette cu gelde Kocijcn flaauwen handel, Melkkoeijen onverkoopbaar. 186 vette Ralvoren, 70 a 90 c. per N. p., handel vlug. 38 nuchtere Kalveren, f 6 a 10, handel stug. 54 vette Varkens, 38 a 45 c. per N. p., handel matig vlug. 7 mugevo Varkens, f 14 a 22 cn 144 Biggen, f 5,25 a 6,25, handel matig vlug. 502 Schapen en Lammeren, handel in vette Schapen redelijk, in Lammeren weinig handel. 201 stapels Kleine Kaas, f 29,50 en 4 stapels Middelbare, f 29 per 50 N. p., geen grooto markt en zeer duur verkocht. Boter f 1,05 a 1,10 per N. p. Kip-Eijeren f 2,50 ch Ecnd-Eijercn f 2,CO per 100 stuks. LEIDEN, 17 Junij. Boter 1ste kwal. f 47.a f 51,2de kwal. f 42,a 46, LEEUWARDEN, 16 Juny. Boter f 43. LONDEN, 19 Junij. Heden waren ter VEE-markt aangevoerd: 3990 Runderen, 28590 Schapen, 436 Kalveren en 400 Varkens. De prijs der Rundereu was 5 sh. 2 d., van Schapen 6 sh. 2 d., van Kalveren 5 sh. 4 d. en van Varkens 4 sh. 8 d. De prijzen der laatste markt waren: Rnuderen 5 sh. 2 d., Schapen 5 sh. 10 d., Kalveren 5 gh. 4 d. cn Varkens 4 sh. 8 d.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 3