HELDERSCHE NIEDWEDIEPER COURANT. EN KENNISGEVING. BINNENLAND. M M DONDERD AG 15 JULIJ. 1U65. h{ DRIE-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaturdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. u frauco per post1.50. Enkele nomincrs0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advebtentién worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY Dijkstraat tegenover dcLaan, H 422 ,aan denHeJder.t otl 1 ure. Do prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.00. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35 Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Bij deze Courant behoort een Bijblad, bevattende: 1. Kennis geving van het Gemeentebestuur (Nader onderzoek der Miliciens- Verlofgangers); 2. Uittreksel uit het Jaarlijksch Verslag der Gemeente Helder over het jaar 1864; 3. Opgaveder Weerkundige Waarnemingen, van 39 Julij 1865. DE COMMISSARIS DES KONINGS in de Provincie Noordholland, brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat, tengevolge van het uitnemen, herstellen en weder inhangen van de deuren in de ^©©IB.VAAlS.TSIjUIS te BUIKSIiOOT, de passage van Vaartuigen door die Sluis, eenige belemmering kan ondervinden op den SO en 31 Julij e. k. en op den 17, 18 en 1© Augustus e. fc., doch dat de vaartuigen gedurende de werkzaamheden zoo veel mogelijk zullen doorgelaten worden. Haarlemden 7 Julij 1865. De Commissaris des Konings voornoemd, E O L L. Ben 13 dezer vertrekt de WEST-OTBSSCME mail. Ben 1G dezer vertrekt de I. Sznndmail via S0UTHAHPT03T. HELDER en NIEUIVEDIEP, 12 Julij. Op Dingsdag den 18 dezer zal alhier eene verkiezing moeten plaats hebben van 6 leden voor den Gemeenteraad. De aftredende leden zijn de heeren: P. B. REERINGIT, J. STROOTMAN, W. J. MAALSTEED, A. J. VAN KELCKHOVEN, J. T. ZUR MUHLEN en J. E. JANZEN. De aftredende leden zijn herkiesbaar. Het „aan alle dingen heb ik een einde gezien" is thans van toepassing op onze jaarmarkt of kermis, aan welke we een „tot weerziens" toeroepen. Voorbij is weer de ontspanning en de vreugde, die er heerschte in onze straten, en van lieverlede komt ieder weer terug in zijn oude doen, tot zijn gcregclden arbeid. Bij velen zal de gevierde kermis eene hoogst aangename herinnering achterlaten, betreffende de degelijke en welgekozene uitvoeringen dei- beide tooncel-gezelschappen, van Boas Judels en van Stoete Jacqui. Algemeen is de lof over het streven van beide directiën, om den bezoekers avonden van genot en genoegen te verschaffen. De belangstelling, het drukke bezoek en dc toejuiching aan hunne opvoeringen geschonken, mogen den heeren directeuren tot een spoorslag zijn om ook ten volgenden jarc, in ruil voor zulk eene aangename waardering hunner bemocijingen, iets degelijks te leveren. Wij maken onze lezers opmerkzaam op de hierachter voor komende advertentien, waarbij een Matinee Musicale tegen morgen namiddag wordt aangekondigd. Het liefdadig doel, dat door de toonkunstenaren met deze openbare uitvoering wordt beoogd, spoort ons aan om daarop de aandacht te vestigen, met bijvoeging van den wensch, dat een zeer talrijk bezoek moge toouen op prijs te stellen de opoffering, die de tooukunstenaren zich getroosten om in het belang der weduwe en weezen van een jammerlijk omgekomen huisvader alhier werkzaam te zijn. De voorstelling door de heeren Spriet, ten voordeele van de weduwe Kuiper en hare kinderen op Zaturdag jl. gegeven, heeft de som van 25 opgebragt. Mede als een aangenaam blijk van dankbaarheid voor het drukke bezoek gedurende de kermis alhier en van menschlievcudheid jegens hulpbehoevenden, vermelden wij, dat door de heeren Stoete Jacqufaan de alhier bestaande commissie eene som van ƒ25 is uitgekeerd, waarvan ƒ10 voor dc weduwe Kuiper en ƒ15 voor het daar te stellen fonds. Heder. heeft bij de Directie der Marine alhier plaats gehad de aanbesteding der leverancie van aardappelen, ten behoeve van het Marine-Hospitaal. Eenige inschrijver de heer P. van Twisb voor 2.09 de 50 Nederl. ponden. In ons nommer van 21 Mei jl. hebben wij berigt, dat er toen plan bestond om in de havens alhier tot spoedige lossing van groote zeeschepen gebruik te maken van kleine stoomligters, even als reeds lang in Rotterdam en elders worden gebruikt. Thans vernemen we met genoegen, dat eene Reederij-Societeit met dusdanig doel zich alhier heeft geconstitueerd, ouder directie van de heeren concessionarissen P. A. C. Hugenholtz en C. Berghuijs, commis sarissen dc heeren W. J. Hidde Bok, mr. Ch. Bosch Reitzenjhr. Kraijenhoft' alhier. Het Nederlandscli fregatschip Anna Tigna, kapt. C. Ouman, is aangenomen voor den overvoer naar Java van een detachement militairen, sterk 125 man, onder geleide van eenige officieren. Zij zullen in het laatst dezer maand alhier embarqueren. Uit goede bronnen wordt berigt, dat de draaibrug over liet Noordhollandsch Kanaal te Koegras van den spoorweg van Nieuwediep naar Alkmaar is gesteld, en op 29 Junij 11. voor het eerst is bereden met een locomotief en 8 geladen waggons, en wel met den besten uitslag. De draaibrug over het Noordhollandsch Kanaal, nabij Alkmaar, voor dienzelfden spoorweg, is ook reeds voor een groot deel gesteld. De draaibrug heeft eene lengte van 4S el, zijnde de grootste spoorwegdraaibrug in ons land; zij wordt bewogen op een gict-stalen spil, zonder rollen of dergelijken; één man kan de brug gemakkelijk bewegen en tegelijk aan beide einden openzetten. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Ilpendam den heer J. W. Lantzendorflér. Het Provinciaal Genootschap van Kunsten en Wetenschappen in Noord-Brabant heeft o. a. onder zijne leden opgenomen de heer P. Noot, gepensioneerd kolonel der genie. Volgens het Jaarboek der Maatschappij Tot Nut van 't Alge meen, voor 1S63/64, bedraagt het getal leden 14,000 en departementen 307. In 31 departementen wordt voorbereidend onderwijs, in 41 herhaling-onderwijs, in 29 zangonderwijs, in 19 gymnastiek-onder- rigt, in 24 teeken-onderwijs en in 49 onderrigt in vrouwelijke handwerken bevorderd. In 206 departementen worden volkslees- bibliothckcn, in 129 spaarbanken, in 15 spaarkassen en in 16 hulp of beleenbanken gevonden. Aan 66 personen zijn eercblijken wegens voorbeelden van buitengewone pligtsbetrachting verleend. Men schrijft ons van Texel het volgende: „Met genoegen heeft men hier vernomen dat aan den Burg eene afdeeling is opgerigt der Nederlaudsche-Koraalverccniging. Het bestuur dezer afdeeling bestaat uit den Edel Achtb. heer D. C. Loman (Correspondent der Ncd.-Koraalvereeniging) als President en den heer W. Brouwer, hoofdonderwijzer aan den Burg als Secretaris, terwijl de heer C. P. Keij/.er, hoofdonderwijzer te Waal, zich met de leiding van den zang heeft belast. Het aantal leden is reeds tot ruim 20 geklommen. Wij verheugen ons zeer dat ook hier eene afdeeling gevestigd is, en hopen dat deze er veel zal toe bijdragen om in het algemeen op ons eiland den zin voor schoone en degelijke muziek op te wekken en zoo doende ook gunstig op de verbetering van ons volksgezang te werken." „De prijzen der wol zijn stijgende. Het gure weder, dat op de beide laatste dagen der vorige en den eersten dag van deze maand/' heeft geheerscht, is de oorzaak geweest, dat vele pas geschoren schaperi -

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 1