BULTEN LAND. zijn gestorven. Men ïueent dat liet getal der omgekomen dieren wel 100 bedraagt." Een boer in den Koogerpolder vermiste dezer dagen een bank- billet groot 40, dat hij aan den Burg ontvangen en in zijn zakboekje verborgen op tafel gelegd had toen luj te huis kwam. Toen hij den volgenden morgen liet billet niet meer vond en alle pogingen om dat te vinden vruchteloos bleven ontdekte zijne vrouw in een kast stukjes afgeknabbeld papier, hetwelk aanleiding gaf tot het vermoeden, dat het verloren geraakte zich in het bezit van muizen bevond. Toen de vloer daar ter plaatse opengebroken was, vond men een muizennest en het bankbillet, waaraan slechts een hoekje ontbrak, dat den kleinen dieren reeds tot voedsel had gestrekt. In de zitting der Provinciale Staten van gisteren is een voor den naburigen Anna Paulowna Polder belangrijk voorstel aangenomen. Tegenover het voorstel van Gedep. Staten, om voor den aanleg van een weg in genoemden polder een subsidie van ƒ5000 teverleenen, alleen ingeval door het rijk eene gelijke som wordt bijgedragen, drong de heer J. L. Kikkert er op aan om het gevoelen der meer derheid der commissie te omhelzen en dc provinciale subsidie toe te staan al werd ze ook door bet rijk niet gegeven. Het voorstel in stemming gebragt zijnde werd met 32 tegen 23 stemmen aangenomen. Aan het kanaal voor de doorgraving in Noordholland, aan de zijde van de Breesaap, wordt door omtrent zes honderd werklieden rustig voortgearbeid. Ook ten noorden van Velzen is een begin gemaakt met het graven van een kanaal van den straatweg naar het Wijkerinccr. De heer jhr. rar. J. W. Rutgers van Rozenburg is, naar men verneemt, benoemd tot secretaris der Amsterdamschc Kanaal-Maat schappij en aan den adjunct-secretaris, den heer P. Ii. Bruyn, opgedragen dc betrekking van gedelegeerde, volgens art. 12 der statuten. Jl. Zondag werd den burgemeester van Haarlemmermeer aangeboden een koek, gebakken door den mr. koekbakker Maas, in de Damstraat te Haarlem, van lionjg in dit jaar gewonnen door Jan Kemp, bijenboer, Yijfliuizerweg, G 1. De honing is eigenlijk te voortreffelijk om er koek van te bakken. Het is de zoogenaamde klaverhonig, meer geschikt voor apothekers. Het gewin van honderd korven is bij uitstek voordcelig, dc korven zijn meer dan tachtig pond zwaar, en de kwaliteit is hijzonder schoon en blank. De koek zelf was fraai versierd met stoombootjes, windmolens, boertjes en boerinnetjes, duifjes en schaapjes van zilver, en bedroeg het volgend versje. „Dit is van 't zoet gewin van d' uitgeraalcn plas, „Door 't bijtje trouw vcrga&rd, waar niets dan water was. „En reeds iu Hooimaand! wal een zeldzame vertooning, ,/Nu brengt van 't gausclie land, de Meer ons d' eerste honig." Bij de proef is gebleken dat de koek zeer fijn, zoet en lekker was, en de vervaardiger alle eer aandoet. {/luist. Cour.) Jl. Maandag hebben vele ingezetenen van Leiden de nationale vlaggen weder uitgestoken, ter gelegenheid van de algemeene vergadering der Nederlandsche maatschappij ter bevordering van nijverheid en van het nijverheids-congres die te Leiden zullen gehouden worden, 's Middags ten 12 ure is dc tentoonstelling van wis- en natuur kundige werktuigen in de stads-gehoorzaal geopend, in tegenwoordig heid van heereu burgemeester en wethouders, leden van den raad, den garnizoens-commandant, commissarissen der sociteit Concordia en leden van de departementen der Maatschappij. De voorzitter, professor A. H. van der Boon Mesch, trad uit den kring der leden van liet- hoofdbestuur voor en heette de genoodigden welkom bij de opening van de Tentoonstelling, de eerste in Nederland van dien aard, ten gevolge van de ervaring, door bet hoofdbestuur in 1861 bij de algemeene tentoonstelling te Haarlem verkregen, dat aldaar zoo weinig vertegenwoordigd was, wat in het vak van wis- en natuurkundige werktuigen Nederland kon opleveren. Hij wees op het belang van zulk een tentoonstelling voor werktuigkundigen en instrumentmakers, en achtte van publiek belang de kennis van hetgeen wordt ten toon gesteld. De burgemeester beantwoordde die toespraakhij wees er op, dat Leiden, na herhaalde feestvieringen, ook van een nationaal feest, tot rust was gekomen en vele mannen der wetenschappen haar hadden verlaten, om elders verpoozing te vinden. Hij hoopte evenwel dat Leiden nog veel zou opleveren, wat strekken kon om de eer te waarderen, die de maatschappij haar betoonde. Hierop trok de stoet naar dc groole zaal, waar dc ingezonden voorwerpen op eene keurige en smaakvolle wijze waren ten toon gesteld, en die, versierd mot oranje en nationale vlaggen, met de buste van de koningen Willem I, II en 111, met spiegels en trofeën, maar vooral met een GOOtal voorwerpen, di'c allen wedijveren om aan Nederland het bewijs te leveren, dat in den boezem der natie mannen gevonden worden, die de vereischte geschiktheid bezitten tot de vervaardiging van wis- en natuurkundige werktuigen, en wien het niet ontbreekt aan een helder inzigt, welk gedeelte van dat vak door elk in het bijzonder met voordeel kan worden beoefend. Het geregtshof te Arnhem heeft II. Klein Tijssink schuldig verklaard aan kindermoord, voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd, en haar veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van vijf jaren. Het hooigevvas van 2 bunders 52 roeden gasthuisland te Zutphen, in 1859 verkocht voor ƒ90, heeft thans ƒ790 kunnen gelden. Een stuk land, aan het kanaal naar Zwolle gelegen, het eigendom der Overijsselsche Kanalisatie-Maatschappij, voor een betrekkelijk gering aantal jaren verkocht voor 800 en eenige jaren vroeger voor slechts 400, heeft thans circa 10,000 opgebragt Dc staatkundige berigten van den dag vermélden de volgende reizen en bezoeken van vorstelijke personen. De koning van Pruissen, die zich thans te Karlsbad bevindt, zal in het laatst dezer maand met den keizer van Oostenrijk eene bijeenkomst hebben te Gastcin, waar zich thans ook Hendrik LXYÏI, vorst van Reuss-Schleiz, als badgast, bevindt. Keizer Pedro II van Brazilië maakt zich gereed om aan de Oude Wereld en meer bepaald aan het hof te Weeneu een bezoek te brengen. Dc Fransche Senaat beeft met algemeene stemmen het belangrijk besluit genomen, waarbij den inlanders van Algerië de weg wordt opengesteld om Fransche burgers te worden. De Pair ie deelt nieuwe bijzonderheden mede, betreffende het groote internationale maritimefeest in Aug. a. s. Volgens de jonast vastgestelde nieuwe bepalingen zullen dc vloten van Engeland en Frankrijk niet tc Brest, maar te Cherbourg, elkander ontmoeten. De hertog van Somerset, eerste lord der Britsche admiraliteit, zal den 14 Aug. tc Cherbourg aankomeu, aan boord van het admiraal schip, en markies de Chasseloup Laubat. minister van marine in Frankrijk, zal met het escader naar Engeland vertrekken, om aan lord Somerset een tegenbezoek te brengen. Te Parijs is weder sprake van eene verre zeereis, die prins Napoleon denkt te ondernemen. De prins, die reeds Groenland en het eiland Spitsbergen bezocht heeft, zou dezen keer naar Kamschatka gaan, en men zegt, dat hij thans te Ilavrc vertoeft, alleen met het doel om toezigt te houden over de nieuwe irmgting van zijn jagt. Eeu bijzonder telegram uit Londen meldt, dat Frankrijk op nieuw een europeesch congres beeft voorgesteld. Hot programma zou zijn: herziening der traktaten van 1S15, onder algemeene ontwapening. Rusland zou daarin toestemmen. Lord Palincrston heeft zijn manifest aan de kiezers van Tiverton uitgevaardigd. Hij neemt daarin de verdediging op zich van zijn bewinder blijkt uit dit stuk tevens, dat de grijze Lord, niettegenstaande zijne meer dan 80 jaren, er nog niet aan denkt, het politieke leven te verlaten. De verhouding tussehen de kabinetten van Washington en Londen ten gevolge van de gevoerde correspondentie doet blijken, dat het Amerikaansche gouvernement eenigermate verbitterd is tegen het Engelsche en vast besloten heeft genoegdoening voor zijne grieven te verkrijgen. Dc regering der Unie wil eene innige en duurzane vriendschap tussehen beide natiën, doch maakt de verwezenlijking daarvan afhankelijk van de genoegdoening aan haren eisch om teruggave der schepen door de Zuider kapers genomen. Het is voor den vrede der wereld hoogst wenschclijk, dat cr een middenweg gevonden wordt, die tot minnelijke schikking kan leiden, opdat niet de prijs, die door het gouvernement van Washington voor hare vriendschap wordt gevraagd, door de Engelsche regering te hoog bevonden worde en dit tot eene ernstige botsing aanleiding geve. De laatste uit Neio-Yorlc ontvangen berigten, dd. 1 Julij, maken, wat de Unie zelve betreft, alleen melding van eene ongesteldheid van president Johnson en van eene door den advokaat-generaal in de militaire commissie afgelegde verklaring, dat Jefferson Davis werkelijk de mcdepligtige van Booth zou zijn geweest. De hervormingsplannen, voor Zweden en Noorwegen beraamd, schijnen weder op den achtergrond te geraken. De commissie, die eene naauwere verceniging van beide staten moest voorbereiden, is den 24 Junij uiteengegaan, zonder iets bepaald te Lebben, dan alleen den koning het regt te vcrleenen, marine en leger van de twee rijken te vereenigen, ook zonder voorafgaande goedkeuring van de Storthing. De Deenschc regering, ijverig werkzaam aan de hervorming harer staathuishouding, om zoodoende de wonden te heelen, den lande door den oorlog geslagen, heeft ter bereiking van dit doel, o. a. met Pruissen en andere Duitsche staten postovereenkomsten gesloten, die van gunstigen invloed zullen zijn op de ontwikkeling van Denemarkens handelsbetrekkingen. Ook is tussehen Denemarken en Rusland eene telegraaf-conventie tot stand gekomen, waarvan dc vestiging van een onderzeeschen kabel tussehen de haven van Riga en het eiland Seeland het gevolg zal zijn. Voorts heeft het Dcensche gouvernement concessie verleend tot het leggen van een telegraaflijn tussehen Denemarken en Engeland. Berigten uit Japan verzekeren, dat de regering aldaar verklaard heeft niet te kunnen treden in den eisch, door de geallieerde mogend heden gedaan, om nog nieuwe havens voor de Europeanen open te stellen, doch dat de schadevergoeding, 3 millioen dollars bedragende, voor het gebeurde bij Simonoscki zou worden uitbetaald. Een persoon, beschuldigd van medepligtighcid aan den moord van een Engelschen officier, was door de Japausche autoriteiten gearresteerd. Het Neder landsche oorlogschip Hel Metalen Kruis bevindt zicli thans te Nagasaki. Ten blijke hoezeer het onderwijs in de provincie Brabant en België nog veel te wenscben overlaat, wordt uit Brussel berigt, dat van de 7114 miliciens voor de ligtiug der Nationale Militie van dit jaar 3090 voldoend onderwijs hadden genoten, 1474 konden lezen en schrijven, 356 konden alleen lezen eu 2103 hadden hoe genaamd geen onderwijs genoten. Abd-el-kader is met een gevolg van tien personen, de vrouwen er onder begrepen, te Parijs aangekomen. Hij had onlangs in het Oosten eene schoone Circassische gekocht op wie hij zeer verliefd is, De sultan heeft hem gedurende zijn verblijf tc Konstantinopel allerlei oplettendheden bewezen en eene stoomboot ter zijner beschikking gesteld, om de Krira te bezoeken. Hij heeft hem niet willen laten vertrekken, voor hij hem het grootlint van de nieuwe orde van Osmanië had gegeven. De procureur-generaal Dupin heeft afdrukken van zijne rede voering in den senaat over de weelde der hcdendaagsche Fransche vrouwen toegezonden aan een aantal dames in de voorstad St.-Germain te Parijs. In die redevoering komt eene afkeurende beschouwing over de crinoline voor. Genoemde dames hebben den heer Dupin zijne redevoering teruggezonden, en beklagen zich thans over zijne vrijpostigheid. Te Parijs telt men niet minder dan 116,000 armen, die zelfs in dit milde jaargetijde aan alles gebrek lijden. In Engeland heersc-ht de pokziekte onder de schapen inhoogemate. Is er eene vrouw in de wereld, die dikwerf op losse gronden is uitgehuwelijkt, dan is het la diva Patti. Thans is haar echt met een Italiaansch koopman weder een canard. Haar schoonbroeder Strakosch meldt dit in een brief, waaruit o. a. ook blijkt, dat een concert,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 2