NADER ONDERZOEK: der Miliciens-Verlofgangers. UITTREKSEL BIJBLAD, bchoorende tot de IlelderséKè cn Nieuwe dieper Courant van Donderdag 13 Julij 1865. N°. 56. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis: Dat het NADER ONDERZOEK van de VERLOFGANGERS van de Militie te land, bedoeld bij art. 13S der Wet op de Nationale Militie, voor deze gemeente is bepaald op DINGSDAG den 18 JULIJ 1865, des voormiddags ten negen ure, voor het Raadhuis to Alkmaar. Aan dat onderzoek moeten deeluemen de verlofgangers, die in deze gemeente verblijf houden en behooren tot de ligtingen van 1S61, 1862, 1863 en 1864, voor zooverre zij vóór L April 1S65 in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, die niet bij het eerste onderzoek zijn tegenwoordig geweest en zij, wier kleeding- of uitrusting-stukken niet in behoorlijke orde zijn bevonden. De belanghebbenden worden herinnerd aan de volgende wets bepalingen Art. 140. De verlofganger verschijnt hij het onderzoek in uniform gekleed, cn voorzien van de kleediug- en uitrustingstukken, hem hij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas. Art. 141. Behoudens het bepaalde in art. 130 kan een arrest van twee tot z.es dagen, te ondergaan in dc naastbij gelegen provoost of het naasthij/.ijude huis van bewaring of arrest, door den niilitie-eouiinissans worden opgelegd aan den verlofganger: lo. die zomler geldige redenen niet hij het onderzoek verschijnt; 2o. die daarbij verschenen zijnde, zonder geldige redenen, niet voorzien is van dc in het voorgaand artikel vernielde voorwerpen; 3o. wiens kleediug- of uitrustiugstukken bij het oudeizoek niet iu voldoenden staat wordeu bevonden •lo. die kleediug- of uitrustingstukken, aan een ander toebehoorende, als de zijne vertoont. Art. 142. Is dc verlofganger, wicn krachtens het voorgaand artikel arrest is opgelegd, bij het onderzoek tegenwoordig, dan kan hij dadelijk onder verzekerd geleide in arrest worden gebrngt. Is hij niet tegenwoordig en onderwerpt hij zich niet aan de- hem opgelegde straf, dan wordt hij op schriftelijke aanvrage van den militie-commissaris, te rigten aan den Burgemeester der woonplaats van dien verlofganger, aangehouden en ouJer verzekerd geleide naar de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring of arrest overgebragt. Art. 143. Onverminderd dc straf, iu art. 141 vermeld, is de verlofganger verpligt, op den daartoe door den militie-commissaris te bepalen tijd cn plaats, eu op de in art. 140 voorgesehreveno wijze, voor Jiem te verschijnen om to worden ouderzocht. Art. 144. De verlofganger, die zich bij herhaling schuldig mankt aan het feit sub 4o. van art. 141 bedoeld, of niet overeenkomstig art. 143 voor den militie-commissaris verschijnt, of, aldaar verschenen zijnde, iu het geval ver keert, sub 2o. eu 3o. van art. 141 vermeld, wordt onder de wapenen geroepen en van drie tot zes maanden gehouden. Art. 145. De verlofganger der militie, die niet voldoet aau cenc oproeping voor de werkelijke dienst, wordt als deserteur behandeld. Art. 130. liet Crimineel Wetboek cn het Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande zijn op de manschappen der militie te land, die zich ouder de wapenen bevinden, van toepassing en inet opzigt tot dc verschillende gevallen van desertie op al de bij de- militie te land iugelijfden. Die manschappen wordeu geacht onder de wapenen te zijn Jo. zoo lang zij zich bij hun corps beviuden 2o. gedurende den tijd, dien het in art. 138 bedoeld onderzoek duurt; 3o. in het algemeen, wanneer zij in uniform zijn gekleed. Helder12 Julij 1865. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. YERHEY, Secretaris. uit liet Jaarlijkscli Verslag der Gemeente Helder, over liet jaar 1864. Bevolking 16,775 zielen. Hoofdstuk Armwezen. ;/In het getal en den aard der Instellingen van weldadigheid is geene verandering gekomen. Men meent eenige meerdere armoede te hebben bespeurd dan in 1S63 en schrijft dit toe aan mindere werkzaamheden. De aanvragen om ondersteuning waren in het afgeloopen jaar menigvuldiger dan een jaar te voren." „De uitdecliug van warme spijzen, door het Burgerlijk Armbestuur gedaan, bedroeg p. m. 1200. Deze ondersteuning van de armen mag wel tot de beste gerekend worden te behooren." „Met uitzondering van het Ziekenhuis en de Apotheek, werd voor het onderhoud van gebouwen en meubelen, enz. van alle in de gemeente bestaande Instellingen van Weldadigheid uitgegeven1,767.814 Voor onderstand van allerlei aard- 23,251.75 Tezamen .ƒ25,019.564 „De ontvangsten van die instellingen hebben bedragen a. Voor inkomsten van bezittingen van allerlei aard en toegekende regten1,327.044 b. Collecten en inschrijvingen en andere vrijwillige bijdragen- 8,193.92 c. Subsidie van de gemeeute- 11,500.00 Tezamen .ƒ21,020.964 „Onder de instellingen, die het voorkomen van armoede ten doel hebben, behoort: a. De Bank van Leening, waarin zijn beleend 2S606 panden; gelost 26434 panden en verkocht 157. Op dc beleende panden is voorgeschoten ƒ61,854.en voor de geloste terug ontvangen 62,365. b. De Spaarbank; deze telde bij het opnemen der laatste reke ning 142 deelnemers. Aan inlagen is voor dat jaar ontvangen 552S.834 en aan de deelhebbers uitbetaald voor opgevraagde inlagen en interessen 5399.17. Het geheele kapitaal der bank bedroeg op ultimo December 1864 20,239.244 en aan ^^cl^leelhebber^va^oei^erschuldiffl^^UysUyjS/^^^^^ Het getal bedeelden heeft bedragen.- Doorloop. Tijdel. Totaal Bij het Burgerlijk Armbestuur62 149 211 de Hervormde Diacouic121 63 184 Herstelde Luthcrschen3 S 11 Evangelisch Luthcrschen 2 2 Doopsgezinden4 5 9 Roomsch-Catholijken53 46 99 Roomsch-Cath. van de Bissch. Clerezy 17 32 49 Israëlitische Gemeente1 18 19 Conferentie van de H. Vincent, v. Paulo 12 9 21 273 332 605 Dc Godshuizen in deze gemeeute zijn: a. het Algemeen Weeshuis, waarin 80 en b. het Gereformeerd Diaconie-Armhuis, waarin 12 personen ziju verzorgd. Dc ccrstgcmclde instelling wordt door de gemeente gesubsidieerd, liet genootschap Tot Ondersteuning van Behoeftige Kraamvrouwen heeft 58 vrouwen bedeeld." „Omtrent het Ziekenhuis cu de Apotheek der gemeente kan het volgende wordeu medegedeeld: Op grond der ervaring in het tweede jaar van het bestaan dier inrigtingen verkregen, strekt het B. en W. tot genoegen te kunnen verzekeren, dat men redenen heeft zich over de vestiging te verheugen. In het Ziekenhuis werden meer lijders verpleegd eu het aantal overledenen wus minder dan in 1863. Moge deze verhouding al niet pleiten voor de goede zorg aan de verpleging besteed, ze ge tuigt daar ook niet tegen. Hoezeer even als iu 1863 het sterfte cijfer niet gunstig is te achten, moet zulks al weder worden toe geschreven daaraan, dat vele zieken bij de opname in hopeloozeu toestand verkeerden, zoo zelfs dat sommigen enkele uren na de opname bezweken. Vooral gunstig, in vergelijking van het eerste jaar, is de verhouding bij de zieke publieke vrouwen. Het aantal verpleegden tegenover het aantal vrouwen is de helft minder geweest dan in 1S63. Dit mag vooral toegeschreven worden aan de meer doelmatige behandeling in liet Ziekenhuis boveu die in de voormalige syphilitische zaal. Bijzondere voorvallen hebben in geen der beide inrigtingen plaats gehad. Het ondergeschikt dienstdoende personeel heeft zich op lof- lelijke wijze van zijn pligt gekweten. Geen der verpleegden heeft reden tot klagteu gegeven. Voorts heeft alles op den besten voet plaats gehad. Daarvoor komt iuzouderheid dank toe aan liecren commissarissen, die de belangen der inrigtingen, zoomede van de verpleegden, bij vernieuwing met naauwgezetheid hebben behartigd. Iu het Ziekenhuis ziju verpleegd geworden: a. Mannelijke zieken 2S, b. vrouwelijke zieken 23, tc zamen 51, van welke het gezamen lijk getal verpleegdagcn is 2015. Overleden zijn: 7 mannelijke en 6 vrouwelijke zieken, tezamen 13. Het getal verpleegde publieke vrouwen is 32, van welke het geza menlijk getal verpleegden is 548." „De verpleegkosten van dc gezamenlijke zieken bedragen de som van1369.144 Af desom van verpleegkosten van elders armlastigen 560.50 voor eigen rekening verpleegden - 74.40 gaat dus af - 634.90 blijft voor de gemeente 734.244 Voor verschillende diensten cu benoodigdheden voor het Zieken huis is uitgegeven 1757.484- De kosten der Gemeente-Apotheek zijn geweest 1242.054. Er zijn 5711 recepten gereed gemaakt cn afgeleverd; alzoo heeft ieder recept gekost 324 cent." Hoofdstuk Gemeente-Bolide. „Aan het Commissariaat van Policie werden de volgende misdaden en wanbedrijven geconstateerd Wegens aanrandingen van personen eu eigendommen door middel van manslag of poging daartoe 1verwonding en mishandeling 25 lasterlijke belccdigiug 25vergrijp tegen de zeden 6braak of opensluiting 2; insluiping bij dag 14; insluiping bij avond 7; opligting cn misbruik van vertrouwen 13. De waarde der ontvreemde goederen wordt geschat op S09.15. De maatregelen, genomen ter voorkoming van aanrandingen van de regtcu van den staat en die van personen en eigendommen zijn aangekomen vreemdelingen 210; getal paspoorten geviseerd 2; af gegeven reis- en vcrblijfpassen 7getal personen over de grenzen des rijks gebragt 5; getal bedelaars aan de justitie overgeleverd 2; getal peVsonen naar hunne woonplaats voortgeholpen 32; aanhou dingen wegens dronkenschap 479; wegens verdacht vervoer van goederen 5 Voor het Kantongeregt zijn 237 zaken aangebragt. Door hetzelve ziju 62 vonnissen gewezen. Naar aanleiding van art. 254 van het Wetboek van Strafrcgt zijn 1S7 zaken getermineerd tot een geza menlijk bedrag van 531. De brandbluschmiddelen zijn in goeden staat onderhouden. De uitgaven, te dier zake gedaan, hebben ruim 400 bedragen. De jaarlijksche oefeningen met de brandspuiten hebben geregeld plaats gehad en voldoende uitkomsten opgeleverd. Er hebben acht zeer geringe gevallen van brand plaats gehad, waarvan vier in schoor- steenen. Door spoedig aangebragte hulp werden die branden in den beginne gestuit. De gezamclijkc schade is begroot op 100. Bij geen dier gevalleu is de werking van toegesnelde spuiten noodig geweest. De verlichting der straten en wegen had iu het bcgiu van 1864 plaats door middel van 181 gasvlammen en 4 olielichten. Tot ver betering van de verlichting langs de Kerk- en Loodsgracht, zijn er in October 6 gaslantaaars bijgeplaatst, zoodat aan het einde van het jaar het aantal gaslantaarns 1S7 bedroeg, terwijl het getal olielichtcu onveranderd gebleven is. Ten einde de aanvoer van gas langs de Binnenhaven te verbeteren, is er in November door den aannemer der verlichting eenen zinker van gegoten ijzeren buizen door het Heldersche Kanaal gelegd ge worden en ecu gedeelte der buizen langs de Binnenhaven door wijdere vervangen, die met den zoo even genoemden zinker in veiband gebragt ziju, waardoor het doel, voor het tegenwoordige gasverbruik volkomen is bereikt.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 5