BUITENLAND. I)e oft', van gcz. 2dc kl. F. J. van Leent, gedetacheerd bij het Marine-Hospiiaal alhier, wordt met den laatstcn dezer op non- activiteit gebragt; de luit. ter zee 1ste kl. J. W. Binkes, laatst behoord hebbende tot het cscadcr in Oost-Indië, is den 7 dezer op non-activiteit gebragt; inct den 1 Aug. a. s. wordt geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te "Vlissiugen, om tijdelijk bevel te voeren over Zr. Ms. stoombatterij de Rug terde kapt.-luit. ter zee C. J. Damme, thans non-actief. Z. M. heeft benoemd tot dijkgraaf van het waterschap Waal en Burg op Texel, den heer P. Kuiper Kz.tot dijkgraaf van het waterschap de Enge Wormer, den heer C. II. Zoutmaat Brugman; tot kommandeur der orde van den Nederlandschcu Leeuw, den luit.-gencraal II. F. K. Duijckcr, inspecteur van het wapen der Infanterie, ridder dier orde. H. M. de koningin is jl. Zondag tegen den avond van IiDs. buitenlandschc reis in de residentie teruggekeerd. Z. K. II. de prins van Oranje is in Engeland achtergebleven, om zich eerstdaags naar Schotland te begeven, waar Z. K, II. nog ecnigen tijd zal vertoeven. Z. M. de koning wordt voor het einde der maand Augustus in de residentie terug verwacht. Men verneemt dat de toestand van den oud-minister, mr. F. A. baron van Hall, sedert eenigen tijd lijdende, erger wordt. Het getal candidaten tot de II. Dienst bij de Ned. Ilerv. kerk bedroeg op 1 Julij 11. 87, waaronder 5 voor de dienst bij de Waalschc gemeenten. Onder de ongelukkige landverhuizers, aan boord van het Amerikaansch schip William Nelson, dat op zijne reis van Ant werpen naar New-York is verbrand, bevonden zich 25 Nederlanders, waarvan 9 zijn gered. Beroepen bij de Ilerv. Gemeente te Purmcr, ds. R. A. van Beursen, pred. te Haringkarspel c. a. Te Texel is jl. Vrijdag avond de bliksem in cene boeren woning op Oost geslagen, door den schoorsteen in het woonvertrek en vervolgens weder terug door het gat der kagclielpijp naar den zolder, langs het hooi en sparren, en alstoen. naar buiten, zonder brand te veroorzakenalleen eenige geringe schade. Men schrijft ons van Vlieland, dd. 21 de2er: „In den avond van 21 dezer heeft op de eilanden Terschelling en Vlieland een zeer zwaar onweder gewoed, vergezeld van zware slagregens; op eerstgenoemd eiland is daarbij eeno koe op het land doodelijk getroffen. Voor eenige dagen is de Terschellingcr postschuit gelijktijdig met de passagiers-stoomboot Burgemeester Zijlstra van Harlingen naar Terschelling vertrokken, en tot veler verwondering een half uur voor genoemd stoomschip ter bestemming aangekomen. Onlangs is Vlieland bezocht door cene commissie uit het hoofd bestuur der Noord- en Zuidhollandsche Bedding-Maatschappij, welke, naar wij vernemen, ecne bevredigende inspectie heeft gehouden over de daar aanwezige reddingsmiddelen, en het vooruitzicht gegeven, dat dezelve zeer waarschijnlijk met een vuurpijltoestel zal worden verrijkt." Jl. Vrijdag avond, omstreeks 8 ure, woedde te Hoorn en omstreken een hevig onweder, dat aanhield tot 's nachts 2 ure. Gelukkig zijn er, voor zoover bekend is, gccnc ongelukken te betreuren; maar in de gemeente Rustenburg is een treurig ongeluk gebeurd in een nabijzijnden watermolen; daar werd de vrouw door den bliksem gedood, terwijl nog vijf der huisgenooten zwaar ver minkt en gekwetst werden. Men vreest dus voor het behoud van nog meer leden van dit gezin. Voor ongeveer twee jaren is de molen, waarop deze vrouw (die weduwe was) woonde, door den bliksem verbrand en een zoon doodgeslagen. Uit verschillende opgaven blijkt, dat van de 1950 oud- strijders, die aan de feesten te Leiden deelnamen, S?2 behoorden tot de provincie Zuidholland, 3S0 tot Noordholland, 215 tot Gel derland, 147 tot Utrecht, 117 tot Noordbrabant, 77 tot Friesland, 53 tot Overijssel, 50 tot Zeeland, 18 tot Limburg, 11 tot Drenthe en 10 tot Groningen. Tc Rotterdam is de oude lindeboom op het tegenwoordige Booymans-plein omvergehaald. Omtrent den tijd, op welken die boom is geplant, zijn verschillende overleveringen in omloop. De meest waarschijnlijke is, dat hij in het jaar 16SS is geplant, tijdens een bezoek van prins Willem 111, die destijds in het gcmeenelandshuis van Schieland, later het Booy man-museum, is gehuisvest geweest. Sedert is de boom steeds onder den naam van Prinsenboom bekend geweest. In den bekenden Pinksterstorm is de boom zoo zwaar gehavend, dat zijne levenskracht gaande weg is verminderd en men te rade is geworden om, ten einde onheil te verhoeden, dien te rooijen. De vierde haringjager is den 22 dezer te Vlaardiugen aange komen, met slechts 2S ton. De berigten omtrent de visscherij zijn zeer ongunstig. De buitengewone gunstige weersgesteldheid heeft eene belang rijke verhooging in den prijs van liet rundvee, voornamelijk der melkkoeijcn, doen ontstaan. Zulks bleek meer dan duidelijk op de groote jaarlijksche veemarkt, den 24 dezer te Steenwijk gehouden; dewijl de handel aldaar zeer geanimeerd en de omzet levendig was. De markt was ruim voorzien van schoon vee, dat voor het grootste deel tegen ferme prijzen werd opgeruimd. Tc Bcerta brak in den avond van den 19 dezer "een onweder los, dat echter niet zeer lievig was, maar te gelijker tijd kwam er uit het Westen een& beroering in de lucht op, veroorzaakt door een windhoos, die alles onderst boven dreigde te. zullen kceren. Den volgenden morgen werd dan ook de uitwerking gezien, vooral in het voor het dorschen gereed liggend koolzaad. Geheele stukken land waren als schoongeveegd, waarvan het zaad eene plaats vond in de vaarten en sloten, terwijl 't op andere plaatsen een maus- hoogte was opgestapeld. De gemeente Ooststcllingwcrf heeft, tengevolge van het bedanken van twee en het niet herkiezen van twee andere raadsleden, voor de vier aftredenden nieuwe representanten bekomen. Een der briefjes in de bus gevonden bevatte het volgende: r/lvoclof Roclofs Zylstra, grofsmiil te Makkinga, Hendrik Geerts Smit, grofsmid te Donkerbroek. Ik kies twee, die op 't aanbeeld slaan, Mij dunkt dan zal 't wel beter gaan. De beide zonen van Vidcanus zijn werkelijk gekozen; moge het nu in Frieslands achterhoek maar beter gaan! Met betrekking tot de bezoeken, die de Fransche en Engelsche vloten elkander zullen brengen, zijn de volgende bepalingen vast gesteld: Het Oceaan-escadcr, onder bevel van schout-bij-nacht la Rondere le Nourry, zal zich den 14 Aug. a. s. te Cherbourg bevinden, waar bet de Britsche vloot ontmoeten zal. Den 18dcn zullen de twee escaders voor Brost verschijnen, waar geankerd zal liggen het evolutie-escadcr ouder viee-admiraal Bouct-Willaumcz. Den 5 Sept. zal de Fransche vloot haar tegenbezoek bij de Engelsche zecmagt. afleggen in dc haven van Portsmonth. Waarschijnlijk zal de prins van Wallis zich den léden daar bevinden; naar Frankrijk kan hij niet gaan, omdat koningin Victoria, die 11 Aug. vertrekt, uitlaudig zal zijn. In strijd met hetgeen vroeger is berigt, dat nl. Oostenrijk op zijn verzoek, zich bij bedoeld maritiem feest te doen vertegenwoordigen, een afwijzend antwoord beeft bekomen, wordt thans met zekerheid gemeld, dat Frankrijk de vreemde vloten heeft uitgenoodigd schepen af te zenden ter bijwoning van hot feest, en Oostenrijk dc eerste mogendheid was die berigt zond dat zij hieraan gevolg zal geven; van Zweden, Portugal en Spanje werd hierna gelijke kennisgeving ontvangen, en waarschijnlijk zullen andere landen het voorbeeld volgen. Ofschoon er in de laatste dagen op staatkundig gebied in het buitenland al zeer weinig beslissende feiten zijn voorgevallen, is het er toch verre van daan, dat dc gezigtseinder overal even onbewolkt kan worden gebecten. In Spanje is de inwendige toestand zorg wekkend, uithoofde van het voornemen der regering om Yictor Emmanuel als koning van Italië te erkennen. Zelfs dames nemen deel aan den kruistogt tegen dc regering. Dc bisschoppen hebben bijna eenparig hunne protesten aan de koningin ingezonden. Een adres aan de koningin is door 56 officieren ondertcckend. Te Londen wordt de ministeriële meerderheid, bij dc laatste ver kiezingen verkregen, op 84 begroot. De overwinning van lord Palmerston is dus luisterrijk. De gemeenteraadsverkiezingen in Frankrijk worden gezegd over het algemeen gunstig te zijn uitgevallen voor de regeringde meeste besturen zijn herkozen. Op enkele punten heeft echter de oppositie gezegevierd, en hebben ongeregeldheden plaats gegrepen, zoodat zelfs de militaire magt moest worden ingeroepen. Te Keulen is een ernstig conflict ontstaan, ter zake van het regt van vergadering, dat aldaar door den ehcf van policie wordt verkort. Met het oog op de inwendige beroering in Pruissen, is die tegenstand niet van belang ontbloot, want dc gisting is daar te lande wel zoo sterk, en dc bouwstoffen voor een ernstig verzet tegen von Bismarck en zijne partij zijn wel zoo talrijk aanwezig, dat er ieder oogenblik wel een uitbarsting van den volksgeest kan plaats hebben. De beide Duitsche groote mogendheden hebben ernstige vertoogen bij de Dcensche regering ingediend, ter zake van gepleegde belee- diging der Sleeswijk-IIolsteinschc vlag. Zij hebben aan het kabinet van Kopenhagen den wensch geopenbaard, dat die dc herhaling van zulke voorvallen moge voorkomen. De jongste berigten omtrent de verhouding tusschen Pruissen en Oostenrijk, betrekkelijk hunne staatkunde in de qumstie der Elbe- hertogdommen, luiden zeer bemoedigend. Men heeft hoop op eene verzoening tusschen keizer Frans Joscf en koning Wilhelm, ontstaan door den gezamenlijken invloed van de moeder van eerstgenoemde en dc schoonzuster des konings. In Noord-Amerika gaat president Johnson steeds voort met afdanking van het leger. De zaak van den Zuider-presidcnt Jefferson Davis is nog altijd aanhangig en als men de geruchten omtrent dit proces mag gclooven, dan vermeerderen nog steeds dc aanklagten tegen hem wegens medepligtigheid aan Lincoln's moerd. Jl. "Vrijdag is te Brussel dc 34ste verjaardag van de aanvaarr ding der regering door koning Leopold door een Te Dcum gevierd. De stad was meer verfraaid dan anders, alsof men meende, dat het ditmaal wel de laatste maal kon wezen, dat men dezen dag vierde. Het koninklijk gezin zal den 9 Aug. a. s. te Ostende dc konin gin van Engeland ontvangen, die een bezoek aan Z. M. te Laeken zal brengen. Te Brussel zal eerstdaags een nieuw werk van Yictor Hugo het licht zien, getiteld: Les drames de la mer. Aan de Kerkelijke Courant, KatJi. Ned. stemmen, van 22 dezer ontleent de Haarl. Ct. een berigt betreffende de wonderdadige gene zing van vrouw Jalhay, te Petigny, bij Namen, op den 15 Jan. 11., nadat haar de II. Maagd was verschenen op eene lichtende wolk en omgeven door een stralen-krans; met beschrijving van haar ge laat, gestalte en kostbare kleeding. Een huurkoetsier te Parijs heeft dezer dagen een der groote prijzen van 100,000 francs, bij de jongste trekking der Mexicaan- sche leening, gewonnen. Dc vleesch-etende Engclschcn klagen erbarmelijk over de ongemeen liooge prijzen van het vlccsch, en om ecne verlaging van die prijzen te bewerken, zijn eenige personen op 't denkbeeld geko men, hunne landgenooten aan te sporen om zich voorshands van het gebruik van bun lievelingsspijs te onthouden. Een der Londen- sche dagbladen komt hier natuurlijk tegen op; de Eugelschmanziet liever driemaal daags een duchtig stuk vleesch op zijne tafel en

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 2