HELDERSCHE NIEUVEDIEFEB COURANT. M 05. O A l> G Alti L S T U 8. ia&>. en binnenland! De VOORZITTER van den RAAD der Gemeente IIELDER brengt ter openbare kennis, dat DE RAAD ZAL VERGADEREN op e. k. Dingsdag don 8 dezer, des avonds ten zeven ure. Hélder, den 5 Augustus 1865. De Voorzitter voornoemd, STAKMAN BOSSE. PUNTEN VAN BEHANDELING: 1. Onderzoek der geloofsbrieven van de nieuwe leden. 2. Verslag omtrent het onderzoek der gemeente-rekening over 1864. 3. Aanbeveling van een regent voor het Weeshuis. 4. Voorstel plaatselijke belastingen. 5. Mededeeling van ingekomen stukken. HELDER en NIEUWEDIEP, 5 Augustus. De 37ste verjaardag van II. M. Wilhclmina Frederika Alexandrina Anna Louisa, oudste dochter van prins Frederik der Nederlanden, gemalin van koning Karei XV van Zweden en Noorwegen, wordt heden alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. JI. Donderdag is bij de Directie der Marine alhier aanbesteed: het herstellen van eenige gebouwen op dat etablisse ment; minste inschrijver de heer P. Vcrhey alhier, voor/ll,580. Het Nederlandsch fregatschip Anna Digna, kapt. C. Ouman, aan boord hebbende een detachement militairen, sterk 125 man, is heden voormiddag naar zee gezeild. De generaal-majoor J. H. Engelbregt, bevelhebber der 4de militaire afdeeling, is, vergezeld van zijn adjudant, den kapt. A. J, W. van der Schrieck, jl. Vrijdag morgen van hier vertrokken. In de vergadering der afdeeling Helder, van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap, jl. Donderdag gehouden, hield de heer A. J. Leijer, onderwijzer in de wis- en zeevaartkunde, ccne voor draaf over de scheikunde van de lucht. Door onderscheidene be langrijke proeven toonde hij aan de bestanddeelen, waaruit de lucht bestaat. Hij bediende zich daartoe van de ontwikkeling van zuur stof, stikstof en koolzuur, om die verschijnselen te doen ontstaan, welke zich bij deze gassen kunnen voordoen. Heden is alhier gearriveerd de stoomboot Burgemeester Zijlstra, komende van Harlingcn, met reizigers uit Friesland, die een pleiziertogt doen naar deze gemeente. Genoemd stoomschip is lieden namiddag naar Harlingen teruggekeerd. Z. M. heeft, beschikkende op ccn verzoekschrift van J. Sweeris én C. Breet Azn. alhier, de statuten der voor minder dan dertig jaren aangegane Vereeniging Tot Verbreiding der Waarheid, alhier, goedgekeurd en deze vereeniging als regtspersoon erkend. Z. M. de koning heeft aan P. .Tanssen en J. H. Rutten, bij arrest van het Prov. Geregtshof in Limburg van den 23 Jan. 11. ter dood veroordeeld, de eerste wegens moord en de tweede wegens vadermoord, gratie van de doodstraf verleend, zijnde die veranderd in 20jarige tuchthuisstraf. Z. M. heeft de benoeming van den heer J. W. Lantzendorffer, burgemeester van Ilpendam, tot secretaris dier gemeente, met zijue goedkeuring bekrachtigd. In de bijeenkomst van de Eerste Kamer der Staten-Generaal van jl. Donderdag zijn de aan de orde gestelde ontwerpen van wet, en daaronder die, betreffende den aanleg van den spoorweg van Haarlem naar Uitgeest, en de concessie van de exploitatie van den spoorweg in Noordholland, aangenomen. Beroepen te Schermerhorn de lieer S. G. Geertsema Bccke- ringh, candidaat tot de H. Dienst. Tot lid der Prov. Staten van Noordholland is te Amsterdam den 1 dezer gekozen mr. A. DE VRIES met 244 stemmen; 208 stemmen waren op mr. G. Schimmelpenninck vereenigd. Bij dc herstemming ter verkiezing van twee leden voor den gemeenteraad te Schagen zijn gekozen de heeren C. DE PATER Sz. en J. LIGTHERT. Omtrent het Kanaal van Holland op zijn Smalst wordt o. a. berigt, dat de duingronden, over eene lengte van circa 900 ellen, ontgraven zijn tot ongeveer 5 ellen boven A. P., dat eene afwatering naar dc Noordzee wordt gemaakt, ten einde de ontgraving dieper te te kunnen voortzetten. Er waren in het geheel gedurende de laatste week 700 arbeiders aan het werk. De ziekte van den oud-minister van Hall is in de laatste dagen van dien aard, dat men ernstig voor zijn leven beducht is. De nu bijna 75jarige grijsaard was niet lang geleden nog zóó krachtig, dat men hem veilig den hoogen ouderdom voor spellen kon, dien zijn vader, de dichter M. C. van Hall, heeft mogen bereiken. Thans echter zijn zijne krachten gesloopt en nemen zijne levensgeesten met den dag af. De heer van Hall is de oudste der overgebleven bewindslieden van vóór 1S48. Uit de rekening van het Fonds ter aanmoediging van de gewapende dienst in dc Nederlanden, over het jaar 1S64,"is gebleken, dat de ontvangsten hebben bedragen 82.942, waaronder 47.720 van reuten, en ƒ28.916 van de opbrengst van collecten; dat de uitgaven, waaronder ƒ67.811 aan 1991 deelgeregtigden, ƒ7591 beneden de ontvangsten zijn geblevendat het aantal der sollicitanten tot 1140 is geklommen, en ondanks het aannemen van 96 nieuwe deelgeregtigden, in vergelijking met het vorige jaar, nog met 40 is vermeerderd. Het bestuur betreurt het, dat de aangewende pogingen om den staat van het fonds te verbeteren, en daardoor mede te werken tot ondersteuning van zoovele behoeftigen, welke lijf en leven, have en goed voor vorst en vaderland veil hadden, in het zoo weldadige Nederland nog geen beteren uitslag hebben gehad. Men schrijft ons van Texel, dd. 3 Aug. 1865: „Sedert eenigen tijd is aan den Burg een fonds opgerigt, onder de zinspreuk: Met een goed doel," bestaande uit gewone of trek kende leden en begunstigers, ten doel hebbende, den ambachts- en werkman bij ziekte geneeskundige hulp en gedurende geruimen tijd eene wekelijksche toelage te verschaffen. Het fonds wordt bestuurd door den heer P. Pronk, als directeur, onder toezigt van vier commissarissen. De directeur, boekhouder, secretaris en penningmeester nemen hunne werkzaamheden gratis waar. De nuttigheid van zoodanig fonds zal wel geen betoog behoeven voor eene geringe wekelijksche bijdrage toch, kan de ambachtsman bij langdurige ziekte zich voor algcheelen ondergang vrijwaren. Wij hopen dat het fonds ook vooral vele begunstigers moge erlangen, om zoodoende de directie in hare menschlievende pogingen ten nutte van den werkman, bij te staan." Op den 24 dezer zullen te Beverwijk eene tentoonstelling van vee en eene harddraverij gehouden worden. Voor een en ander zijn fraaije prijzen uitgeloofd. De prijs van hooi, aardappelen en boter is in het land van Altena in de laatste acht dagen, tengevolge van het meer gunstige vooruitzigt, lager. Dc prijzen zijn: hooi 18,50 tot ƒ20. Aard appelen 2,50 tot ƒ2.75. Boter ƒ1,10 per Ned. pond. Vette varkens 20 cents vuil. Vet vee en kalfkoeijen worden er in de laatste dagen zeer gezocht. Fruit is er iu dit jaar weinig en wordt zeer duur gekocht. Bij den heer Middelhoop te Dussen (Land van Heusden) is te zien een kippenei van buitengewone grootte, welk ei men heeft uitgeblazen, door aan beide einden een gaatje te prikken in de schil, en behoorlijk kwamen dojer en wit te voorschijn. Maar wat ziet men nog meer? In dit groote ei zit een ander ei van gewone grootte en vorm, even zoo gevuld met door en wit. Zoo "iets is/ nog onbekend in de natuur. AmstCrt.) DRIE-EN-TWINTIGSTE 9c 1! he/ JAARGANG. Deze Couraat wordt uitgegeven woensdag en zaturdag avoud na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. ui den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. o franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij allo Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentien worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer MOOY Dijkstruat tegenover dcLaan, II422,aan denJIe/der,totllure. De prijs van 1 tot 4 regels is 0.60. Voor iedere regel racer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35 Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 1