doen overgaan. Dal die ziekte besmettelijk en uit liet buitenland gekomen is, wordt voor zeker gehouden: doch er hebben zich enkele gevallen voorgedaan, waarin zij zonder aanraking met zieke of met ingevoerde runderen ontstaan schijnt. Volgens de Times heeft zij haren zetel in het bloed, en heeft zij het zelfde karakter als dc veepest welke in de laatste jaren den veestapel in "Rusland en Oostenrijk heeft geteisterd. Ecnc van het gouvernement uitgegane aanschrijving gedagteekend den 2 dezer, zegt: „dat die ziekte veel gelijks heeft met, zoo niet dezelfde is als die welke in de laatste jaren in Rusland, Oostenrijk en de oostelijke landen van Europa iu wijden omvang heeft gehecrscht, en er de veepest is genoemd, zijnde cenc soort van typlieuse koorts. Zij heeft in die landen zeer ernstig verlies van vee veroorzaakt. "Volgens cene bij het. gouvernement ontvangen opgave zijn daardoor in het afgeloopen jaar in Rusland 159,476 runderen aangetast en daarvan 104,714 gestorven. Waar de natuurlijke loop aan de ziekte wordt gelaten, is de sterfte zelden minder dan S0 percent van de aangetaste voorwerpen. Aan de Times wordt het volgende geschreven over de positie van Davis: Zijne gezondheid neemt tengevolge van zijne langdurige gevangenschap langzaam maar zeker af. Hij kan geen gebruik maken van de hem gegeven gelegenheid tot lichaamsoefening, noch loopen in die ruimte van 24 vierk. voeten. Hij ligt den geheelen dag op zijne ellebogen, stil en somber. Waar zijn blik op rust en welke gedachten hem bezielen, kan niemand zeggen. Men laat hem geen oogenblik alleen. IIoc zou nicn zich kunnen verwonderen, dat hij meer en meer vermagert en afneemt? Hij heeft gezondheid noch hoop meer, en het einde is niet verre. Men zegt, dat zoo de tegenwoordige toestand voortduurt, hij het niet meer dan zes weken zal uithouden. De eenige afleiding die hij heeft, zijn dc bezoeken van denkapellaan en van generaal Milcs, alsmede van dr. Craven, die hem behandelt. Lezen mag hij niet. Trouwens, al mogt hij, hij zou niet kunnen, want één oog kan hij niet meer gebruiken en het andere zal ook niet lang duren. Hij staat des morgens ten 5 uur op en neemt dagelijks een bad. Een soldaat bedient hem en brengt hem zijn voedsel. In zijn gesprekken laat hij grooten angst omtrent zijn verder lot doorstralen. Hij bespreekt met zeer groote vastberadenheid dc algehcele onmogelijkheid, om hem van verraad te overtuigen. Hij beroept zich op liet regt der staten. Dit zal zijn voornaamste punt van verdediging zijn. Meer dan eens heeft hij, als hij bespeurde dat men hem alleen liet spreken, een algeheel stilzwijgen in aeht genomen. Hij is er ganseh niet mede ingenomen, dat er altijd een soldaat bij hem is. Te vergeefs heeft hij verzocht, dat men hem ten minste alleen liet in zijne kamer. Daarop heeft hij verzocht, dat de wacht ten minste zou stilzitten iu plaats van heen en weer te loopen, hetgeen hem zenuwachtig maakte. Ook dat is hem geweigerd. In Engeland zijn de wolprijzen thans gedrukt door buiten- gewone hoeveelheden wol uit de koloniën, die iu publieke veiling zijn gebragt. Er is veel vastheid in den handel in wollen stoffen en de uitvoer daarvan neemt toe, zoodat men wel verwacht dat de wolprijzen voor den eerstkomenden tijd hun laagste standpunt bereikt hebben. De aardappel-oogst is daar te lande veelbelovend; bijna nergens wordt cenig spoor van ziekte ontdekt en de markten worden ruim voorzien van liet nieuwe gewas, dat gerecdclijk tegen 30 a 78 per ton (van 1017 N. p.) koopers vindt. In gansch Europa verwacht men over het algemeen een ruimen aardappcl-oogsl. Hoeveel er noodig is om tegenwoordig een hofschouwburg van den eersten rang te onderhouden, bewijst dc rekening der keizerlijke opera te Wcenen over 1864. Alleen aan eerste sujetten werd in dat jaar een bedrag van 210,000 gulden uitbetaald. In vele steden van Noorwegen wordt een nieuw handelsproduct ter markt gebragt, namelijk stokvischraeelmen roemt de uitstekende eigenschappen van dit meel. hetwelk even duurzaam als voedzaam is. De Spaansehe staathuishoudkundige Fcrnando Garrido heeft berekend, dat iu de 49 Europcschc staten 10,097,472,000 francs belasting wordt opgebragt. In 1854 bedroeg zulks volgens hem slechts 6,250,000,000 francs. In Frankrijk wordt nu betaald 2075, in Engeland 1750, in Rusland 1500 millioen, in Oostenrijk 1,2S9,226,§34, in Italië 935,386,475, in Spanje S00 millioen, in Pruisseu 434,500,000 francs. Van de 10 milliarden francs, welke thans in de verschillende schatkisten van Europa vloeijcn, worden 5000 millioen besteed voor het onderhoud van 3 millioen soldaten, 125 millioen voor het openbaar onderwijs cn 1780 millioen voor de bezoldiging van ambtenaren. De New-York Herald, die zich de grootste opoffering getroost om nieuws te hebben en sensatie te maken, heeft gedurende den oorlog 1,2S4,500 betaald voor correspondenticn cn voor het teekenen en drukken van kaarten en plans. Het aantal oorlogscorrespondenten voor de onderscheidene legercorpsen en escadcrs was 63. Een is op het slagveld gedood, twee zijn van vermoeijenis overleden, zes zijn gewond, zeven of acht zijn krijgsgevangen gemaakt. Een van deze laatsten, dc heer Anderson, is 14 maanden in gezelschap van drie dieven en twee moordenaars in een donker hok gebleven. Een der correspondenten bij het cscader heeft 27 zeegevechten op pantser schepen bijgewoond en zes wonden ontvangen. Men ziet dus, dat het correspondentschap van den Ilerald geen sinekuur was cn dc correspondenten verdienden goed betaald te worden. Zij hadden allen uitmuntende paarden, tenten, cantinen en soms zelfs een fourgon. Hun instructiën Avaren: alles te zien, alles te Avetcn cn hunne tele grafische dépêches en brieven met den grootst mogelijken spoed te verzenden, zonder op de kosten te zien. Door stoombooten zijn in 1864 van Noord-Amerika naar Europa gevoerd 30,303 en van Europa naar Noord-Amerika 105,014 passagiers. In het jaar 1826 werd in de Verecnigde Staten de eerste spoorweg aangelegd, en" avcI ter lengte van 3 Engelsehe mijlen. In 1831 had men er 131 mijlen, in 1842 reeds 3877. Iu 1852 bedroeg de gezamenlijke lengte der spoorwegen 11,027 en in 1864 33,860 Engelsehe mijlen. Op 1 Jan. dezes jaars waren 34,442 Engelsehe mijlen spoorweg in exploitatie, Avier aanleg 1287-§ mil lioen doll. gekost heeft. A L L E R L E I. Werken met de spieren of met zijn brein maakte een der voor waarden van het menschelijk geluk uit. Zonder dat kan er geen aangenaam genot beslaan. De luijc ledigloopcr zoekt of in verder felijke vadzigheid een plaatsvervangend iets voor de gezonde bewe ging en den prikkel van den arbeid, of ontaardt in een Avezen, dat slechts zeer luttel boven het laagste dierensoort verheven kan heeten. In 't ecne geval Avordt zijn ziel, zoowel als zijn geest, door valsche gewoonten en gebruiken tot een staat van verval en slechtheid ge bragt; terwijl zij in het andere geval binnen in hem als hel ware roesten en hij aan de bloote heerschappij van het instinct, dat hij met de rcdeloozc dieren gemeen heeft, blijft overgelaten. Het Avare, met onze eigenlijke natuur 't meest overeenkomstige leven, is dat, waar ligchaams- cn ziels-arbeid met oordeel tc zamen gemengd cn door zoodanige uitspanningen als 't meest dienstig kunnen worden geacht om ziel cn ligchaam te versterken en te vervrolijken, wordt afgewisseld en afgebroken. Zware ligchaamsarbeid is evenmin als onophoudelijke verstands-inspanning aan te raden. Als de spieren vermoeid zijn, geef die clan wat verpooziug door middel van 't een of ander hoofdwerk. En zijn hoofd en armen beide moede, zoek dan uwe uitspanning in de cene of andere aangename lectuur, een vrolijke scherts met uwe kinderen, zoo ge die hebt, een praatje met uwe buren, of 't een of ander, dat ge in den eigenlijken zin eene ontspanning zoudt mogen noemen. Dat heet verstandig te leven; een leven, dat de waarborgen van een langen duur in zichzelf om draagt en door geen aanvallen van allerlei onheilen beneveld Avordt. Al Avie zóó leeft, zal op gevorderden leeftijd in zijn gevoel nog driewerf jonger zijn dan dc knapste man, Aviens loopbaan een aan gehitste galop is geweest, zich met zijn vijf-en-dertigste jaar kan noemen. De dood komt gelijkelijk tot ons allen, en maakt ons allen gelijk, als hij komt. Dc asch van een eik in den schoorsteen bevat geen grafsteen, om ons tc melden hoe hoog of dik zij Avas, noch ook om ons te berigten hoeveel kudden hij onder zijn lommer heeft verkwikt, of hoeveel menschcn er gekwetst zijn, toen men hem velde. Het stof der graven van aanzienlijke lieden is sprakeloos: het zegt niets, cn onderscheidt niets. Even spoedig zal het stof van een goddelooze, met wien men niet te doen wil hebben, als dat van een vorst, dien ge niet kuut achten, uwe oogen verduisteren, als de wind het her en derwaarts doet stuiven; en als de dwarlwind het stof van het kerkhof in de kerk heeft gejaagd, en de koster dat uit de kerk weêr op het kerkhof veegt, Avie zal liet dan ondernemen, dat verschillende stof te ziften, en beslissende uitspraak tc doen, wat de patriciër, de landedelman, of de gemeene plebejer is geweest. In onze kindsche dagen krijgen wij onze tanden; als we oud Avorden, krijgen ze ons. De gouddorst is cene ongeneeslijke type van gele koorts. „Het huwelijk is het kerkhof der liefde," zeide eens een ongelukkig echtgenoot. „Dat is ook zoo," hernam zijne vrouw, „en gij, mannen, zijt dc doodgravers." Liefde is de natuurlijke gezellinne van waarachtige zedelijke kracht, zoo als wij altoos de zoetste vruchten aan de sterkste takken aantreffen. Een oud gediende presenteerde een rekwest aan den grooten Na poleon, een verzoek behelzende om een jaargeld. „Wij zullen zien," was het eenige antwoord wan den keizer. „Sire! dat kan nu alreeds geschieden, als ge u verwaardigen wilt, te zien," hernam de krijgs man, zijne borst ontblootcndc, die vol lidteekens was. Het jaargeld werd hcra op de eigen plek toegelegd. Op het voetstuk van het standbeeld des pausen Pius IX te Rome, las men voor eenigen tijd het navolgendeYr. Wat is des pausen kwaal? Antw. Timore, - een gezwel. Yr. Wat is het gevolg daarvan? Antw. Umore, - bederf der voeten. Yr. Wat zal daar de uitkomst van zijnAntw. More, - hij zal er aan sterven? Yr. Wanneer? Antw. Ore, - binnen korten tijd. Vr. Wie zal zijn opvolger worden? Antw. Re, - de koning. Yr. Welke koning? Antw. E, - Emmanuel (Victor). Een geneesheer te NeAV-York gaf onlangs het volgende recept voor eene zieke lady: „cene nieuwe muts, een castoriuen shwabl en een paar slopkousen-laarsjes." 't Behoeft immers ter naauwernood gezegd te worden, dat de lady volkomen genezen geraakte. Hoogmoed is een kleed van goudlaken aan de buitenzijde, maar van het grofste zakkenlinncn aan den binnenkant, die het digst bij de huid komt. Zelfs koningen dragen hun prachtgewaad alleen bij de krooning. Indien gij dus, bij uwe intrede in de Avereld, niet telkens uw hoofd wilt stootcn, moet gij uweu trots zorgvuldig opvouwen en achter slot bergen, cn hem alleen bij buitengewone gelegenheden laten luchten. 257ste STAATS LOTERIJ. V IJ E D E KLASSE, ZEVENTIENDE EN LAATSTE LIJST. N°. 4885 prijs 70 en premie ƒ3000; N°. 9862 /400. MARKTBERIGTEN. ALKMAAR, 5 Augustus. Aangevoerd: 2 Paarden, f40 a 60. 11 Kocijen, f CO a 150. ooi Schapen, f 13 a 2S. 20 Lammeren, fC a 12. 30 magere Varkens, f14 a 18. 47 Biggen, f 7 a 13. 5 Geiten, f 3 a 8. Boter per kop 65 a 72» c. HOORN, 5 Augustus, Prijzen der Grauen, enz.Gurst f 4,50 a 6, Haver f 3,75 a 4,40, Vale Erwten f 13,50, Mosterdzaad f 18, Kanveizand f 16,50. De handel vlug.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 3