HELOERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. M 67. Z O iY A G 20 AUGUSTUS DRIE-EN-TWINTIGSTE binnenland. 166S. Deze Courant wordt uitgegeven woknsdag en zaturdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. m den boekwinkel. Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. u franco per post«1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. JAARGANG. Advertentien worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY Dijkstraat tegenover delaan, H 422,aan denEelder, tot 11 ure. De prijs vau 1 tot 4 regels is 0.C0. Voor iedere regel meer /"0.15. Zegclrcgt voor elke plaatsing 0.35 Buitengewoon grootc letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Namens de Commissie, die zieh belast beeft met het ontvangen van liefdegiften ten behoeve van een Huisgezin, hetwelk in zeer dringenden nood verkeert, wordt met dank zegging aan de Gevers berigt, dat bij haar aan onderscheidene giften is ingekomen de som van 28.75. Terwijl die gelden worden aangewend tot leniging van den nood van dat gezin, blijft de Commissie bereid tot de ontvangst van giften, die men nog tot dit doel zou willen afzonderen. Helder19 Augustus 1865. Den SI dezer vertrel£t de O. I. üundmafl via TRIEST, den 83 dezer via HARSE1LLE. HELDER en NIEUWEDIEP, 19 Augustus. Op morgen, Zondag den 20 dezer, des namiddags ten één ure, zal op het Raadhuis dezer gemeente door Burgemeester en Wethouders de plegtige uitreiking plaats hebben van de cereteekens, door Z. M. den koning toegekend aan de oud-strijders van 18131815, die alhier woonachtig zijn. De namen dergenen, die met dit eereteeken begiftigd worden, zijnJ. BOUWMAN, A. F. HENKE, W. JACOBS, H. DE LUGT, J. PATER, P. P. SLUI.TS, C. L. YAN SCHAARENBURG en A. VERKEELE. Het eerc- teeken, van zilver vervaardigd, prijkende aan de eene zijde met het jaartal 1813, aan den anderen kant met 1S15, wordt gedragen aan een Oranjelint. Tegelijk met dit ceremetaal, wordt aan de oude strijders een sierlijk diploma uitgereikt. In den vroegen morgen van gisteren, ontlaadde zich boven deze gemeente een hevig onweder, met overstelpende regenbuijen; de bliksem heeft geen andere schade veroorzaakt, dan dat ze geslagen is in de roede en stelling van den houtzaagmolen van Gcbr. Janzen, zonder brand te hebben veroorzaaktin den Sehcrmeer en den Heer- Hugowaard, werden even na elkander twee boerenwoningen getroffen en spoedig in de asch gelegd; bij Alkmaar werd een watermolen duchtig gehavend. Met de Aclolf van Nassau zijn hier o. a. aangebragt 7 metalen stukken, benevens een metalen veldstuk met toebehooren. bij het gevecht in de straat van Simonoseki op dc Japanners veroverd. Als een bewijs hoezeer de landerijen alhier gestadig stijgen in prijs, kan dienen, dat dezer dagen een inwoner dezer gemeente een stuk land verkocht voor de som van circa 5000, terwijl hij er toen hij het verleden jaar kocht slechts 2600 voor betaalde. Door H. M. de koningin zijn, ten behoeve der verloting van de Tabitha-vcreeniging alhier, ten geschenke gegeven en door dc dames regentessen ontvangen twee prachtige lampen. Z. M. heeft den off. van gez. 3de kl. bij de zeemagt H. J. Nieuwkerk, met ingang van 16 dezer, bevorderd tot off. van gez. 2de kl. De Staatscourant behelst den tekst der overeenkomst, op den 22 Aug. 1864 tusschen Nederland, Baden, België, Denemarken, Frankrijk, Hessen-Darmstadt, Italië, Portugal, Pruisscn, Spanje, Wurtcmberg en Zwitserland door dc wederzijdsche gevolmagtigden gesloten, tot verbetering van het lot der gewonden bij de legers te velde in oorlogstijd, Het 98ste nummer van het Staatsblad bevat de op den 7 dezer door Z. M. den koning bekrachtigde onteigeningswet voor den aanleg van den spoorweg HaarlemUitgeest. Z. K. H. prins Hendrik heeft, als luit.-admiraal opperbevel hebber van de vloot, aan den luit.-admiraal E. Lucas, op zijn 80sten verjaardag, na 70 jaren getrouwe dienst aan den lande, een prachtig bewerkte zilveren bokaal aangeboden. Door den minister van Marine is ter kennis van belangheb benden gebragt, dat in Oct. a. s. bij de directie der Marine te Amsterdam een vergelijkend examen zal plaats hebben van jonge lingen, die als stuurmansleerling wenschen te worden aangenomeu. Het getal te plaatsen leerlingen bedraagt 6. Den 14 dezer heeft te Parijs de uitwisseling plaats gehad der acten van bekrachtiging op de Internationale Telegraaf-overeenkomst, den 7 Julij dezes jaars aldaar gesloten. Door den sterrekundige Lassell, die zich op Maltha eene bij zondere studie maakt van de waarneming der planeten Neptunus en Uranus, is bevonden, dat laatstgenoemde den 19 Maart jl. juist in denzelfden stand zich bevond als toen Herschel haar den 13 Maart 1781 ontdekte. In 84 jaar en 6 dagen heeft die planeet alzoo één omwenteling om de zon volbragt. Aangenomen het beroep naar de Herv. Gemeente te Hoorn door ds. S. L. ten Hove, pred. te Maartensdijk; naar de Purmcr door ds. A. R. van Deursen, te Haringcarspel en Dirkshorn. Den 15 dezer is op Texel de jagt op waterwild geopend, ten genoege der vele liefhebbers van de jagt, die, naar men meldt, dit jaar in een ruimen voorraad wild zich hebben te verheugen, Men schrijft ons van Terschelling, dd. 16 Aug. 1865: //Van hier zullen met een veertien dagen wederom 3 huisgezinnen, uitmakende 15 personen, naar Noord-Amerika (staat Illinois) vertrekken. De gunstige berigten van hen, die hun in het voorjaar zijn voorgegaan, zijn redenen waarom later nog meer lieden zich daartoe zullen opmaken." Op den te Hoorn gehouden paardenmarkt zijn aangevoerd 190 stuks. De. kwaliteit was over het algemeen zeer goed, en ofschoon de handel matig was, werden er velen tot hooge prijzen verkocht. De lieer Nadar bevindt zich te Amsterdam, om de voorberei dende maatregelen te nemen tot eene opstijging met zijne luchtballon Ie Géantop een terrein achter het Paleis voor Volksvlijt. In de eerste helft van September zal men aldaar in de gelegenheid gesteld worden dit onvergelijkelijke grootsche schouwspel bij tc wonen. {A. C.) Het laat zich aanzien dat nog nimmer een feest te Scheveningen zal zijn gevierd dat zoovele belangstellende nieuwsgierigen bijeen zal hebben doen komen als op 24 Aug. Was de menigte op 30 Nov. 1863 ontelbaar, zij zal op 24 Aug. nog talrijker zijn; het verschil toch tusschen winter cn zomer is bij het vieren van feesten in de opeu lucht al te groot. Nabij Deventer heeft men een boer, die met 700 van de markt huiswaarts keerde, zijn geld afgenomen en liem daarna een fleschje met vitriool in den mond gegoten. Hoewel hem te Raalte dadelijk geneeskundige bijstand werd verleend, vér- keert de ongelukkige nog in ellendigen toestand. Hij kan niet schrijven, en dus, daar zijn spraakvermogen geheel weg is, geen aanwijzing doen van dc daders, die men dan ook nog niet op liet spoor is. Het gewas van pruimen is in het Ambt-Vollenhovc zoo over vloedig, dat o. a. bij een landbouwer reeds ver over de 1000 pond verkocht zijn. Te Wijhe worden dc pruimen tegen 1 cent per pond vcrkqcht, Als een voorbeeld van zonderlinge zamcnkoppeling van per sonen kan dienen, dat zekere H. T., te Nijawicr, (sedert den 20 Mei jl. weduwnaar), binnen weinige dagen een huwelijk zal aangaan met eene weduwe (zijne buurvrouw), om wier wille hij, tijdens zijn weduwnaarstaat, eene maand in de gevangenis moest doorbrengen, wegens door hem aan haar toegebragte slageia met eene ijzeren tango

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 1