meer behalve de bekentenissen van Bastion, en diens stilzwijgen kocht hij voor een jaargeld. Toen de tien jaren om waren, haalde hij geruster adem. Ik behoef u niet meer te vreczen, zcide hij, vertel wat gij wilt: ik betaal u niet meer. Bastien schreef hem een brief: neem u in acht, schreef hij daarin, of ik zal aan dc policie den raad geven, dat zij in uw tuin eens graaft op tien voet afstand van den grooten, vijftien voet van den kleinen muur. De brief komt in handen van dc justicic. Eobcrt wordt in hechtenis genomen. Hij ontkent alles en beroept zich op de verjaring. Maai bij had vergeten, dat van dc verjaring de duur van het proces moest worden afgetrokken en dat hij niet kon beginnen te tellen van den dag der misdaad af, maar van don dag der vrijspraak. De justicie had nog zes maanden lang magt over hem. Men vond nu in zijn tuin het lijk, en ten gevolge van de natte kalk was dc identiteit gemakkelijk te bewijzen. Voor Bastien intusschen, die bij de eerste zaak niet betrokken was geweest, was de verjaring aanwezig en men bad dus voor het hof bet zonderlinge schouwspel van een getuige die, zonder iets te verbergen, zijne misdaad beleed, waarvoor hij met het leven geboet zou hebben, wanneer hij zes maanden vroeger had gesproken. Eobcrt werd ter dood veroordeeld. Meijerbcers nagelaten opera VAfricaine is thans reeds 4S maal te Parijs opgevoerd, en deze 43 voorstellingen hebben opgebragt 524,000 IV., d. i. iets meer dan 10,S00 fr. elke. Twee Parijsche advocaten occupeerden onlangs in een proces, waarbij het den eigendom van een wel gold. Advocaat C. viel vrij heftig uit. De president der regtbank merkte hem op dat de zaak toeb van zooveel belang niet was„het betreft maar wat water." „En toch," antwoordde de advocaat, „is de zaak van onberekenbaar gewigt; liet geldt, zoo als u weet, een waterwel; en ons beider cliënten, denk daaraan, zijn wijnhandelaars." Het hof van assises der Ilaute-Garonnc heeft Marie Binet, dertig jaar oud, tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld, ter zake van moord, gepleegd door vergiftiging, eerst op JcanLacostc, haar eersten man, en vervolgens op Louques, met wien zij in tweeden echt was gehuwd. Het aannemen van verzachtende omstandigheden voorkwam het doodvonnis. In de nabijheid van Montpcllicr, te Mi-ze, zou don 20 dezer een stierengevecht plaats hebben. Niet minder dan zesduizend per sonen hadden in de rondte reeds plaats genomen op eene expressclijk voor deze gelegenheid vervaardigde houten stellaadjc. Weinige oogen- blikken vóór dat het gevecht zou aanvangen, liet zich een oorvcr- doovend gekraak hoorendc stellaadjc stortte inmannen, vrouwen en kinderen rolden nu door elkaêr, waardoor zeer velen gekwetst weiden. Middelerwijl was ook een der stieren te voorschijn getreden, die door deze catastroplie verwilderd, links en regts sloeg, om ein delijk ecne moeder met haar kind op zijne horens tc tillen cu vervolgens weder neder tc werpen, waardoor deze beiden zwaar verwond raakten. Kortom dit feest leverde een bedroevend schouw spel op. Te Caraberwell gaf voor eenigen tijd het kerkbestuur zijne toe stemming aan een rondreizenden goochelaar om in de kerk ten voor dele der armen eene voorstelling te geven, welke ilruk bezocht werd en 26 pond sterling opbragt. Den volgendendeu dag zocht de sceretaris van gemeld bestuur den goochelaar op en verzocht dezen hem die opbrengst te willen ter hand stellen. Wat bedoelt gij? Wilt gij dat ik u de opbrengst ter hand stel?" vroeg de kunstenmaker. „Wel zekerlijk," antwoordde de secretaris. „Wij hebben u gratis liet kerkgebouw afgestaan, alleenlijk omdat uwe voorstelling ten voor- decle der armen zou strekken," „Maar zij was ook ten voordeele der armen," antwoordde de goochelaar. „Hoe begrijp ik dat? vroeg de secretaris nu. „Zeer eenvoudig," was het antwoord van den goochelaar.,. Mijne vrouw, mijne kinderen cn ik, wij zijn allen arm, ja verschrikkelijk arm zelfs, cn daarom ligt er niets onbillijks in, dat ik de ontvangst voor mij en. de mïjuen behoud. Gij weet het: „Charité bicn ordonnée commence par soi-même!"" „Maar het is toch eene ongemanierde streek, welke gij ousdaar gespeeld hebt," zeide de secretaris hoogst verontwaardigd. „Ecu streek, gij zegt een streek, mijnheer! wel, dat is mijn dagelijksch beroep, ik doe niets anders en gij hebt u dus volstrekt niet over mij te beklagen," liet de goochelaar er dadelijk op volgen. In den zoölogischen tuin te Drcsden heeft onlangs eene gems het levenslicht aanschouwd. Tot hiertoe heeft zoodanige geboorte nog slechts éénmaal, cn wel in 1855 te Chambóry plaats gehad. Te Dresden tiert de jeugdige gems zeer aardigreeds weinige dagen na de geboorte volgde het diertje vrolijk dc „mama." die, als eene zorgvuldige moeder, haar wicht dapper onderrigt iu het klauteren en springen en alle andere behoefteu des levens. Terwijl het meer en meer waarschijnlijk wordt, dat de onder neming der Atlantische tclcgraaf-maatschappij mislukt is en het als zeker kan worden aangenomen, dat, ingeval de poging om eene onderzeesche telegraafverbinding tussehen Ierland en Noord-Amerika tot stand te brengen, herhaald wordt, de uitvoering van dit plan een geruiuien tijd zal vorderen, wekt het Eussisch-Amerikaansche ontwerp, om Europa met Amerika te verbinden door middel van een door de Noordpool-sireken loopenden telegraafdraad, meer dan vroeger belangstelling op. Deze laatstbedoelde telegraaflijn zou te San-Francisco, op de westkust van Noord-Amerika, beginnen cu loopen over Britsch-Columbia, de Eussisehe bezittingen iu Nooid- Amerika, door de Behringstraat, verder over de Eussisehe bezit- tiugen in het Noorden van Azië, langs de Amour-rivier naar Ir- koutch, tot welke stad de oostelijk Eussisehe telegraaflijnen zich nu reeds uitstrekken. Yoor de uitvoering van dit Eussisch-Ameri kaansche plan is reeds eenigen tijd geleden eene overeenkomst tus sehen het Eussisch gouvernement cn dat der Vereenigde Staten gesloten en ook, naar men verzekert, het benoodigde kapitaal door eene Amerikaanschc maatschappij bij inschrijving bijeengobragt. Men berekende, dat dit werk, van veel meer omvang dan dat van den Atlantischen telegraaf, doch aan veel minder kans van mislukken blootstaande, in 1870 voltooid kon wezen. Kolonel Bulkeley, hoofd ingenieur der maatschappij, die zich met de uitvoering in de Yereenigde Staten belast heeft, is voor cenige maanden te San- Francisco aangekomen, zoo als gemold werd, om oen begin met het werk te maken. Het llussisch gouvernement is nu reeds, in over leg cn gemeenschap met liet Cliineesch gouvernement, bezig met het doortrekken zijner telegraaflijn van Irkoutch naar Kiachtu, aan dc grenzen van China, naar Fok in cn verder tot Tientsin, aan de golf van Pccheli. Twee kadetten te Fogaras, in Zevenbergen, hadden dezer dagen het plan opgevat, om zich van het leven te beroovcn, nadat zij een uur te voren zeer goed hadden gesoupeerd iu een der voornaamste hotels dier stad. Een der beide jongelingen schoot zich derwijze door het hoofd, dat hij weinige oogenblikken daarna den geest gaf. De pistool van den anderen kadet weigerde, waarop hij een ander slaghoedje er op plaatste en zijne poging herhaalde, want hij had beloofd zijn makker in den dood te volgen. Zijne hand was echter zoo onvast, dat hij. zijn wapen voor den mond hield toen hij het afschoot. De kogel verbrijzelde hem de boven- en de onderkaak en baande zich vervolgens een uitweg door de keel. Hoedanig ook verminkt, zal hij, naar men onderstelt, in het leven worden behouden. Uit Zwitserland wordt gemeld, dat er werkelijk eene maat schappij bestaat, welke zich voorstelt om een spoorweg aan tc leggen over den Mont-Ccnis, van St. Michel tot Suza, ten koste van S a 10 millioen. Eene gcuoinenc proef van liet middel, om min of meer belangrijke hoogten op dien weg tc boven te komen, moet bevredigende uitkomsten hebben opgeleverd. Dit middel bestaat voornamelijk in liet plaatsen van eene ijzeren baar tussehen de spoorregels, met inkepingen, in welke zoowel horizontale als vertikale raderen grijpen, die door den locomotief zelf worden aan gedreven, zoo dikwerf hunne dienst gevorderd wordt. De Fransche soldaten hebben dezer dagen ten vreemdsoortige krijgsgevangene naar Eome medegevoerd, namelijk een beeldschoon jong meisje, gekleed in den uniform van officier. Volgens hare mededecling was zij door het hoofd eener bende roovers misleid geworden en heeft zij tien maanden lang in dat gezelschap moeten doorbrengen. Uit Eome wordt den 23 dezer gemeld, dat de paus zijne uitstapjes in de omstreken van Castcl-Gandolfo voortzet en na den feestdag van Maria geboorte te Eome zal lerugkeeren. De taikocn van Japan bezit in den keizer der Franschcn een groot vriend. Zr. Ms. transportschip Sar the toch heeft voor den taikocn aangebragt 16 stukken getrokken twaalfponders kanonnen, ammunitie cn affuiten. Men kan dit bijna als geschenk beschouwen, daar de taikocn sleelvts het metaal, maar niet de kosten van de ver vaardiging en het transport van het geschut behoeft tc betalen. Het reizen in Amerika met den spoorweg verdient om de vele gemakkelijkheden, die zij aanbiedt, allezints geprezen te worden. Zoo kan men vertrekken cn aankomen, waar en wanneer men maar verkiest, een bepaald teeken aan een der conducteurs te gevcu is daarvoor voldoende,- alle de waggons zijn altijd zoodanig open dat men gemakkelijk van den eeneu waggon in den anderen kan komende achterste waggon is bestemd voor de in- cn uitgang der passagiers onder weg, men neemt dan plaats waar men verlangt, niemand behoeft zich dus met een lastigen buurman te vervelen; al reizende wordt men alzoo in siaat gesteld met zijne handelsvrienden zaken te vemgtener zijn afzonderlijke waggons voor personen, die kleine kinderen bij zich hebben. Is het heet, dan bevind zich in iedere waggon een beambte, die den reizigers frisch water aanbiedt des winters worden al de waggons verwarmd. Men verkoopt er allerlei soorten van verversekingen, vruchten, gebak enz., en het ontbreekt er volstrekt niet aan personen die boeken en dagbladen te koop aanbieden. Te Palmyra heeft, langs den cenlraal-spoonvcg van Ncw- York, een komisch-tragiseh voorval plaats gehad; namelijk een dronkaard, die een locomotief gestolen heeft cn daarmede weg- stoomdc. De dronken dief was een Duitscher, die vroeger in dienst was bij deze spoorweg-onderneming. Er stond daar een locomotief gereed om aan een goederentrein vastgehaakt te wordennaauwelijks had zich de machinist een oogenblik daarvan verwijderd, of de dronken Duitscher klom er op, wist den sleutel der machine tot vertrek te keeren cn zoo stoomde hij in volle snelheid door, toen hij plotseling een andere locomotief in de verte zag naderen en de beide locomotieven met elkaêr noodwendig in botsing moesten komen. Hij voorzag het gevaar, sprong van de machine af en redde zich door hard weg te loopen. Gelukkig mogten ook nog bij tijds de machinist en de stooker van de naderende locomotief er af springen, zoodat niemand daardoor gedood werd, maar alleenlijk de machineriën deels beschadigd en deels verpletterd werden. Dc Duitscher is ge arresteerd en zal voorzeker nnchteren moeten boeten, wat hij zoo roekeloos in dronkenschap heeft verrigt. De vergaderzaal van liet Wetgevend Ligchaam in de Zuid- Amerikaansche republiek Chili ware bijna stormenderhand ingenomen geworden door een troep vrouwen, met loshangende haren, schreeu wende, vloekende, razende en tierende, en die, aangehitst door een dweepzieken geestelijke, verschenen waren om de volksvertegenwoor digers uiteen te jagen, dewijl deze de vermetelheid gehad hadden over de afkondiging der vrijheid van ecredienst te beraadslagen. Slechts met dc meeste inspanning gelukte het aan de wacht van het palcis der wetgevende vergadering, dc onschendbaarheid van dit gebouw te handhaven. MA RICT13 Dl RIGTFN ALKMAAR, 26 Augustus. Aangevoerd6 Paardcu, f20 a 40. 11 Koeijeu, f90 a 110. 732 Schapen, f 13 a 30. 50 magere Varkens, f 12 a IS. 100 Biggen, f 8 a 10. 2 Geiten, f4. Boter 725 a 875 c. per kóp. HOORN, 2G Augustus. Prijzen der Granen, enz.: Garst f4,75 a G. Haver f-1. Witte Erwten f9. Vale dito f 9 a 10. Mosterdzaad f 20. Kanariezaad f 1G. Ilandcl vlug. Aangevoerd: 29 Paarden f30 a 280, 16 Kalveren f 0 a 16,50. 310 Scha pen f 18 a 27. 145 Varkens f 6 a 21. 13 Zeugen f 19 n 42. 410 Biggen f 3 a 5,50. 3 GO Kippen f 0,25 a 1,20. 9150 Kip-Eijcrcn f 2,40 a 2,50 en 2000 Eenb-Eijcrcu f 2,G0 a 2,70 per 100 stuks. 2250 kop Poter 65 a 70 c. per kop of 5 ons 2 lokd. 200 manden Appelen f 1,50 a 1,75 cu 300 manden Peren f 2,25 u 2,40 per mand of half mud. 3900 X. p. Hazelnoten in bolster f 20 en 8100 N. p. Aalbezieu f 7 n S per 100 N. p. Handel vlug.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 3