BUITENLAND. ketscls afgescheiden, ecu brccütuii cirkel met stuclun, voor de pkccs reservêcs' waarom weder ecu muinvc afscheiding voor den lstcn rang met zitbanken, verder eene afscheiding voor den 2dcn en cene voor dcu derden rang. De weg voor het terrein op den Singel werd door kavallcric opengehouden, zoodat de houders van entrcc-billettcu er gemakkelijk langs circuleren konden. Om half een ure begon de vulling en werden de 250 infanteristen aan liet werk gesteld, om den ballon, die aan een 'touw hing, aan twee lioogo palen beves tigd, vast te houden;. Deze vulling geschiedde door een kolossale ijzeren buis, van de Gasfabriek af door het water ouder den Siiigelweg gelegd en op het land verder doorloopeude tot op het centrum van het middenveld. Langzamerhand zag men den ballon uitzetten, cu toen na eenigo uren de kop behoorlijk gevuld was, kou men duidelijk ontwaren, dat de militairen veel te houden hadden. Onderwijl zag men langs den Singel met vorstelijk liverij een paar rijtuigeu langzaam den weg afkomen, cu rigtte de massa hare blikken naar die zijde. AL spoedig' vernam men, dat 1111. KK. HH. prins en prinses Hendrik den aerbenaut met een bezoek vereerden. Het aanheffen van liet Wilhelmus door de muziek der Mariniers, gaf het teeken dat de vorstelijke personen liet terrein waren opgekomen. Door den lieer Sarphati ontvangen, en later dooi den heer Nadar begeleid, begaf deze kleine stoet zich naar de tribune en hiel den HIT. KK. 1111. zich eenigen tijd met hem en zijne familie—leden op. Middelerwijl waren reeds cenigc luchtballonnen opgelaten, waarvan ccne een schot in de lucht gaf, anderen weder pnraehuten en banderollen lieten afvallen. Sommigen gingen statig op, anderen echter mislukten ten eeucn male. Om streeks half zes ure zag ineu eindelijk de -15 ellen hooge en GO ellen dikke bulion, gevuld met ruim G000 kub. elleu gas. 't Was een ti'otselic vertoouing, dat kolossale ligehnain, gereed om het luchtruim te doorklieven. Lang hield men zieli bezig met liet aanbrengen van den gvooten ring, die ouder aan het netwerk moest vastgehecht worden. Eerst ten half zeven ure was dit gereed en werd de ballon een weinig opgelaten, om dien ring, die inct een aantal zandzakkeu was verzwaard, boven het huisje te brengen. Dit huisje was in den vorm van een spoorrijtuig, met zijdeuren en kleine raampjes en daarboven een bak of schuit, waarop de luchtreizigers ongedeerd konden staan. Toen het huisje was aangehecht, dat, even als de ring, met dc meeste voorzigtighcid en juistheid geschiedde, wierp men do zakken van den ring in hel huisje cn zag men den onverschrokken Nadar en diens stuurmau ijverig bezig om alles tot de afreis gereed te maken. Vijf personen, waaronder een onzer stadgenooten, haddeu inmiddels plaats genomen boven op liet huisje, waarvan de stuurman alleen zich in het touwwerk op den ring begaf en, toen alles gereed was, hoorde men het koinmaudo van den heer Nadar krachtig door de lucht zwe ven i,Lachez tont!" Dit oogcublik was treffend. Dat enorm grootc ligehaam, dat 5 menschen met zich in het luchtruim voerde, die voldaanheid hij de duizenden en duizenden toeschouwers, welke zich in een oorvevdoovend hoerah oploste, dat statig oprijzen van den man, die zoo koen en moedig cenc zoo gevaarlijke espeditie ondernam, dat alles roerde eu trof en gaf een indruk, die hij velen zeker ouuitwisebbaar zal blijven. Nadar is dnu opgegaan, eu mmuwelijks was zijn ganschc ballon voor het oog ter grootte van een el geworden, of velen, wier geduld den ganschen dag was op den proef gesteld, waren weder verlangend te vernemen waar hij zou neder- komen en of dit ongedeerd zou geschieden. Per telegraaf werd bcrigt, dat Nadar in de Haarlemmermeer is nedergekomen. Alles is wel, en ongedeerd zijn de luchtreizigers er afgekomen. Misschien volgt, met dit heerlijke weder, een Iwecdc opstijging." Te 's ITage is uitgeloofd door het bestuur der Vereeniging Tot Bescherming van Dieren eene premie van 25 gulden, voor de vier slagters daar ter stede, die zich het eerst mogten willen verbinden orn de kalveren ongebonden in daartoe geschikte wagens door deskundigen goed te keuren, te vervoeren. -Te Leeuwarden is Vrijdag jl. de veemarkt nadat zij was afgeloopen, met behulp eener brandspuit gereinigd, welke in het belang -van de gezondlieids-toestand van het vee strekkende maat regel voortaan iedere week zal worden toegepast. In een der vorige nommers van het Tielsche Weekblad leest men o. a. de volgende beschouwing; Volksonderwijs is geheel iets anders dan schoolonderwijs, Hoe belangrijk en gewigtig dit laatste ook zij, het mist zijn doel, indien het volksonderwijs verwaarloosd wordt. Onder dit laatste moet men. verstaan het onderwijs dat aan de meergevorderden en volwassenen gegeven wordt, of dat zij zich zeiven geven. Hiertoe bchooren al die inrigtingen, vereenigingen en maatschappijen, die óf algemeene beschaving bedoelen, óf een of ander vak van kennis en wetenschap zoeken te bevorderen. Men kan hiertoe rekenen al die bijeenkomsten op het kerkelijk terrein, waar afzonderlijke leeraars tot het volk spreken, om het zijne pligten omtrent zijn naasten voor te houden, om het nut daarvan aan te wijzen, en om het volk daartoe aan te sporen. Wekelijks wordt dit volksonderwijs in verschillende gebouwen gegeven; thans nog door bezoldigde leeraren, maar later zullen deze vervangen worden door dé vele wetenschappelijke en menschlievende sprekers, die thans in andere vergaderzalen tot het nut van het algemeen het woord voeren. De maatschappij, die dit volksonderwijs zich ten taak heeft gesteld, zal zich steeds uitbreiden. Doch buiten dit algemeene doel om liet volk te verlichten, mogen wij onze aandacht wel eens vestigen op die vele andere bijeenkomsten, vergaderingen en congressen, die een of ander doel beoogen. Om het schoonheidsgevoel onder het volk op te wekken of te versterken, dienen die bijna jaarlijks wederkeerende zangersfeesten en vereenigingen van liedertafels, die tentoonstellingen van schilderijen, dat uitloven van prijzen, bekrooningen, enz. Wat is het tooneel anders dan eene school voor het volk, waar het nuttige met het aangename vereenigd is? waar het oog en het hart het voedsel vinden dat zij verlangen? En dan de drukpers met zijne onnoemelijke en ontelbare vruchten, die dagelijks onder het volk waarheid en wetenschap verspreiden? Dit alles en nog veel meer is de bron van het ware volksgeluk, dat weder het doel van den staat is. Maar ook de afzonderlijke afdeeliugen van hen, die dezelfde kunst beoefenen, vereenigen zich tot onderlinge leerinrigtingen, tot onderlinge opscherping en alzoo tot meerdere volmaking van het geheel. Daartoe strekken de vereenigingen van landbouwers tot verbetering van vruchten, vee, enz. de bijeenkomsten van industriëlen en kunstenaars met de internationale tentoonstelling, de congressen van sociale wetenschappen enz. Maar ook zij, die aan het hoofd der beschaving staan, hebben ouderwijs noodig, ook de opvoeders moeten opgevoed worden! Vandaar die vele wetenschappelijke bijeenkomsten, waar meestal alleen theoretische vraagpunten behandeld worden, die slechts indirect op 's volks welvaart invloed uitoefenen, en evenwel niet gemist kunnen worden. Wij denken hier aan het Nederlandsch Taal- en Letterkundig Congres, waar Noord- en Zuid-Nederlanders bijeenkomen om te spreken en te hooren. Waar mannen als Brill, de Jager, te Winkel, Tiele, de Vries eu vele anderen het woord voeren, daar wordt meer licht verspreid, meer vuur ontstoken, dan door het rustig lezen hunner belangrijke werken. Door wrijving van denk beelden en het vuur der gesprekken ontvonken sluimerende krachten, die haar werking behouden tot in lengte van dagen." Het Vilde Nedcrl. Taal- en Letterkundig Congres werd in de af geloopen week, den 11, 12 en 13 Scpt., te Botterdam gehouden. Het oordeel der beide Westersche mogendheden, Engeland en Frankrijk, ter zake van de Oostcnrijksch-Pruissische overeenkomst, schijnt nog niet met zekerheid bekend tc zijn. Dit wordt daardoor veroorzaakt, dat die mogendhedeu het er voor houden, dat bedoelde conventie geheel van voorloopigen aard en daardoor voor alsnog voor geene beoordecliug vatbaar is. Zij hebben dus de ontvangen kennisgeving desbetreftende vernomen met voorbehoud van daarop later terug te komen, van eene andere zijde echter wordt aan Frankrijk's bepaalde afkeuring van genoemde overeenkomst geloofd. Li Griekenland is de toestand nog altijd zeer gespannen, vooral ook is dc financiële toestand verre van benijdenswaardig. Ligt is het daaraan toe te schrijven, dat, even als in een gezin waar gcld- sehaarsohte heerscht, vrede en rust er ballingen zijn. Met moeite weet de regering te voorzien in de middelen tot dekking der nood zakelijkste schulden. De koning, zich amuserende op de sclioone Ionische eilanden, cn van plan zijnde daar nog geruimen tijd te vertoeven, denkt er aan om, veel spoediger dan hij aanvankelijk had gedacht, naar zijne residentie terug te koeren. Tusschen dc hoven van Spanje en Frankrijk bestaat tegenwoordig de meest gewenschte overeenstemming. Lofredenaars dier beide hoven stippen tot zelfs de geringste bijzonderheden aan om te be wijzen, hoezeer de vriendschap van beide dynasticn uit liet hart voortvloeit, 't Zou, altijd als men afgaat op de gegeven be schrijvingen, 't zou een aandoenlijk tooneel zijn geweest, 't zien van de gekroonde hoofden der beide rijken, toen zij zieli op het balkon aan den volke vertoonden, terwijl de hand van koningin Isabella op den schouder van den kroonprins van Frankrijk en die van keizerin Eugenia op den schouder van den prins van Asturië rustte. Zelfs meent de verslaggever een gunstige toekomst te mogen voorspellen uit de omstandigheid, dat beide prinsen, terstond na hunne kennismaking, zeer genoegclijk met elkaar hebben gespeeld. Uit Spanje zijn berigten van een aanstaande aftreding van het kabinet ontvangen. Met name zou Bermudez de Gastro liet veld ruimen cn door de overige ministers gevolgd worden, welligt om plaats te maken voor de progessisten. De aanleiding hiertoe zou geweest zijn, dat genoemde minister, bij de bespreking van het ant woord, door de koningin op de toespraak 'van den Italiaanschen gezant te geven, zich ongunstig over de gevallen Napelsche dynastie heeft uitgelaten. De koningin, hierover verbitterd, had hem te kennen gegeven, dat een minister, die zoo over eene. familie der Bourbons dacht, baar niet kon dienen, waarop de Gastro haar da delijk zijn ontslag had verzocht. O'Donnell was, dit vernemende, dra tusschenbeide gekomen, uithoofde van de inoeijelijkheden die een minister-crisis zou te weeg brengen, juist op het oogenblik van Ss keizers bezoek; de koningin had daarop geantwoord, dat zij het ontslag wel had aangenomen, maar dat alles blijven kon gelijk liet was, tot men te Madrid terugkwam. Volgens latere tijdingen was men het later eens geworden. Jl. Dingsdag is generaal Lamoricicre op zijn kasteel in Frankrijk overleden. Christoplie Lóón Louis Juckault de Lamoriciére was den 5 Febr. IS06 te Nantes geboren uit eene legitimistische familie, trad in 1830 al luitenant op bij het corps ingenieurs en gaf in Algerie schitterende bewijzen zijner dapperheid., In IS39 te Parijs teruggekeerd, vertrok hij iu het volgende jaar reeds weder naar Afrika, waar hij zich op nieuw door zijne krijgsdaden zeer gunstig onderscheidde. Achttien vcldtogten had Lamoriciére in Afrika medegemaakt, toen hij in liet begin van 1848 dat toonel des oorlogs verliet, en roemrijk bekroonde hij zijne verrigtingen door de organisatie van de gelukkig uitgevoerde ondernemiug, welke den emir Abd-el-ICader ten slotte dwong zieli aan den hertog van Aumale over te geven. Lamoriciére werd daarvoor met het groot officiers-kruis der orde van het Legioen van Eer beloond. Sedert Aug. 1846 was Lamoriciére lid der kamer van afgevaardigden, waar hij eene plaats op de banken der oppositie had ingenomen. In de kabinetten Thiers, Molc en Odilon Barrot., waarmede de dynastie Orleans vóór haren val de opgewondenheid des volks trachtte te beteugelen, had de generaal zifting als minister van oorlog, en toon hij op 24 Febr. 1848 den volke de verwijdering des konings en liet regentschap van de hertogin van Orleans ging verkondigen, ontkwam hij te naauwernood aan de woede des volks. Later werd hij benoemd tot lid van de constituerende vergadering. In de Junij- dagen stond de Lamoriciére gcnciaal Cavaignac terzijde; bijvoerde het opperbevel over een gedeelte der stad aan den regteroever der Seine en aanvaardde den 2S de portefeuille van oorlog, welk hij tot 28 Dec. 184S behield. Als trouwe aanhanger van Cavaignac stemde hij "geregeld met de meest gematigde fractie der democratische partij. Onder de republiek trad hij weder als vertegenwoordiger van het departement Sarthe op, iu welke betrekking hij zich een der krachtigste verdedigers van dc republikeinsche constitutie toonde. Na den val van het ministerie Odilon Barrot verklaarde hij zich tegen de politiek van het Elysée en dwarsboomde de plannen der Napoleon tische partij. In den morgen van den 2 Dec. werd hij gevangen genomen en naar Keulen overgebragt. Ecnige maanden later weigerde hij, bij een brief, die destijds veel sensatie heeft gemaakt, den eed op de nieuwe constitutie. Sedert heeft generaal Lamoriciére zich deels in Duitschland, Belgie cn Engeland opgehouden, tot dat in 1857 dc keizer uit eigen beweging hem vergunning gaf naar zijn vaderland terug te keeren. De verzameling wapenen, aan den keizer tpebehoorende, en afkomstig uit de 14de, 15de, 16de en 17de eeuw, is thans te Parijs voor het publiek tentoongesteld. Zij is een dev rijkste en schoonste in Europa.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 2