HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT M 7« DONDERDAG 2« SEP TE 111$ Eli EN DRIE-EN-TWINTIGSTE BINNENLAND. Jtttiü. - !e/ Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaturdag avond na aclit ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Eukcle nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Bockhaudelaars en Post directeuren. W JAARGANG. Advertentién worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover dcLaan, II422, aan denHelder,\.ot 11 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Den 38 dezer vertrekt de WJEST-S1VD2SC!BBE mail. Den 39 dezer vertrekt de I. Kandinail vla SOUTHAMPTOÜV. HELDER en NIEUWEDIEP, 27 September. Naar wij vernemen, zal ds. L. V. Ledeboer Az. op Zondag den 8 October a. s. op plegtigc wijze zijne 25jarige ambtsbediening in deze gemeente vieren. Door de zangvereeniging Cecilia werd jl. Zondag avond in het locaal Tivoli aihier eeue buitengewone vergadering gehouden. Op zeer verdienstelijke wijze werden de verschillende nommers van het programma uitgevoerd. Ook nu handhaafde deze verecuiging haren reeds verworven roem, zich daardoor aanbevelende voor cene talrijke deelneming van de zijde van het kunstminnend publiek. Gepasseerde week werd aan boord van Zr. Ms. stoomschip Cycloop eene belangrijke- som gelds vermist. Bij naauwgezet onderzoek is gebleken, dat de hofmeester zich aan diefstal had schuldig gemaakt de man, pas gehuwd, zou met zijne vrouw naar de Amsterdamsche kermis gaan, toen hij gearresteerd, werd. liet schroefstoomschip de Watergeus, onder hevel van den kapt.-luit. L. F. Geerling, is gisteren van zijn kruistogt naar de West-Indië en Noord-Amerika alhier teruggekeerd. Genoemde bodem zal, naar men verneemt, gereed worden gemaakt, voor een kruistogt naar de Middelandsche zee, om te gelijk met het stoomfregat Adolf van Nassau te vertrekken. Zr. Ms. stoomschepen Aert van Nes, Bali, Brielle, Maas en Waal en Cycloop zullen den 1 Oct. a. s. naar Oost-Indië vertrekken. Waarschijnlijk zullen nog in den loop van 18(55 geopend worden de spoorwcgsecticn ZutphenHengelo, MaastrichtYenlo, BoxtelHelmoud en Nieuwediep —Alkmaar, alsmede de lijn Almelo Salzbergen; in 1S66 de sectiën DeventerZwolle, Leeuwarden Groningen, HengeloEnschedé, BredaMoerdijk, en Yenlogrens. Althans, de minister van Binnenlandsche Zaken verwacht het. Van wege het Ministerie van Binnenl. Zaken is in de Staats courant medegedeeld de korte inhoud der van 16 tot 23 dezer ontvangen berigten betreffende de veeziekte in de gemeenten: Bent huizen, Bergschenhock, Zuid-Beijerland, Berkel, Capello aan den IJsscl, Chariois, Delfshavcn, Delft, Geervliet, Giessen-Nieuwkerk, Goudswaard, 's Graven hage, 's Gravcsande, Heerjansdam, Hekelingen, Nieuw-IIelvoet, Hillegersberg, Hof van Delft, Kcthel, Klaaswaal, Kralingen, Lekkerkerk, Leimuiden, de Lier, Moorddrecht, Naald wijk, Nieuwenhoorn, Nieuwcrkoric aan den IJssel, Nuraansdorp, Oversehie, Pernis, Peursum, Piershil, Pijnaeker, Bidder kerk, Boc- kanje, Botterdam, Bozcnburg, Bijswijk, Schiebrock, Schiedam, Schipluiden, Sommelsdijk, Spijkenisse, Strijen, Ylaardingcn, Vlaar- dinger-Ambacbt, Voorburg, Vrijenban, Zuia-Waddinxvecn, IJssel- raonde, Zevenhuizen en Zuidland. De veepest is vermoedelijk ook te Hoogwoud uitgebroken en wel, bij eene koe in dat dorp en bij eene te Bobbëldijk. Beide zijn terstond afgemaakt en begraven. Er ontbreekt in onze omstreken een rijks-veearts, die in twijfelachtige gevallen uitspraak kan doen. Naar men verneemt is Dr. Ali Cohen, van Groningen, die vroeger de vee-ziekte tot een voorwerp van zijne studiën heeft gemaakt, door den minister van Binnenl. Zaken uitgenoodigd, z.cli uaar de gemeenten te begeven, waar de ziekte onder het vee is uitgebarsten, ten einde deze te onderzoeken en daarover rapport uit te brengen. Genoemde heer heeft tot dat einde reeds verschillende gemeenten bezocht. De Provinciale Staten van Noordholland hebben in de buiten gewone vergadering, op gisteren gehouden, eene verordening tot wering der veeziekte vastgesteld. Art. 1 van die verordening luidt als volgt „Het is verboden, versclie huiden, vcrsch vleesch, ongesmolten vet, stalmest of verschen afval van rundvee aan te voeren of te doen aanvoeren op het vaste land der provincie Noordholland (hetzij over de landgrenzen, hetzij op ccnig punt der kast langs de Noordzee, de Zuiderzee, het Y en het Wijkerracer), of over eenige lijn binnen gezegd vaste land, welke door Gedeputeerde Staten als verboden lijn zal worden aangewezen. „Het is mede verboden,' runderen, schapen, varkens of geiten over de bovenbedoelde grenzen aan te voeren of te doen aanvoeren, tenzij alleen op die plaatsen, welke daartoe door Gedeputeerde I Staten zullen worden aangewezen." Overeenkomstig het voorstel van Gedep. Staten, is besloten tot het benoemen van een provincialen veearts. Zaturdag heeft de Hollandsche Maatschappij van Landbouw i onder voorzitting van jhr. mr. van Foreest, hare jaarlijksche j vergadering te Amsterdam gehouden. Om de kommervolle om- I standigheden kon er geen feest, zelfs gcene tentoonstelling gehouden j worden. Kr werd besloten tot het indienen van een adres j aan de regering, om op algemeene maatregelen tegen de uitbreiding j der veeziekte aan te dringen. De volgende algemeene vergadering zal te Pnrmereride gehouden worden, en was dan nog eene tentoon stelling onmogelijk, dan te 's Hage. Te Wateringen (Zuidhollahd) is ouder de papieren van een landbouwer de navolgende aanteekening gevonden: „In het jaar 1745 den 20 Desember, toen heijt mijn suster de stftft gekrege onder haar koeije en zij verloor der in de tijd van drie weken, 37, jonk of out, en den 4 Jannewari is haar man gestorven, Pieter Oversehie, en de zij bil vier koeije over, ik wonde er bij voor knegt. In onse buurt, Pieter Verboon, die verloor der op eene nagt 26 koeije, en bij hield er mar drie van 56 over, dan daar was Arie Berkel die hïld er dertig over en anders het hoogsste waar der acht beste en voorsehije boeren die maar eene koej bilden en ook 4 boeren die der geen een over bilden. In onse buurt alleen, en mijn broer Crijn Lelivelt die verloor der 25 heeste en hij hield een stiertje over, de pestsiekte in hollant en brabant en groninge so sterk, dat daar geen een mens was, die het ooijt gesien en en hat, het was eene droeve straf van God voor onsesonden. „Cornelis Lelivelt 1746." Worden van uit eene naburige provincie luide klaagjtoonen ver nomen over de heerschende runderpest, die den kostbaren veestapel met eene totale vernietiging bedreigt; de schapenfokkerij op Texel, die bron van welvaart voor dat eiland, heeft, blijkens onderscheidene berigten van daar, met cene besmettelijke ziekte te kampen, die het ergste doet vreezen. Die ziekte is de pokziekte, en hare gevolgen voor het aan schapen zoo rijke Texel, zijn, bij verderen voortgang onberekenbaar. De burgemeester dier gemeente beeft bij eene circulaire de veehouders opgewekt en aangespoord tot het nemen van gepaste maatregelen, tot het zorgen voor reinheid, voor inenting, een onfeilbaar middel gehect.cn, en voor het afmaken dier beesten, waarbij de ziekte een kwaadaardig karakter vertoont. Hartelijk wenschen wij, dat de aanbevolene middelen mogen baten en dat de ziekte binnen enge grenzen beperkt, weldra geweken moge zijn. De staalsbcgrooting voor 1866 is als volgt: 1ste Hoofdstuk. Huis des Konings 750,000, zijnde 150,000 minder dan voor het loopende jaar. 2de Iïoofdst. Ilooge Collcgicn x van Staat en Kabinet des Konings 579.6SS, zijnde 1,024 minder dan voor 1S65. 3de Hoofdst. A. Departement van Buitenl. Zaken ƒ520,616, of ƒ4,634 minder dan voor 1865. B. Administratie voor de Zaken der K<. K. Eeredienst 679,347.90, of 6,875.454

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 1