BUITENLAND. aan, die hij zicli voorstelt gedurende het aanstaande saizoen iti verscheidene Europesche steden te geven. l)e steden, die hij achtereenvolgens in ons land bezoeken zal, zijn: Rotterdam, 'sllage, Amsterdam, Utrecht, en Arnhem. Op deze concerten zullen zich artisten van den eersten rang doen hooren, als: Carlotta Patti, mevr. Niemann-Seebach (declamatrice) en dr. Gunz (zanger). Virtuozen: Louis Erassin (Brussel), J. Epstein (Wecnen), Allred Jaell en A. van Kontsky (Petersburg), pianisten; dc hh. Auer (Dusseldorf). David en Dreyscliock (Lcipzig), Hellmesbergen (Weenen), Lauterbach (Dresden) en Henri Yieuxtemps, violisten; Alfred Patti (Londen) en de Swcrt, violoncellisten; Simon, solo-cotrabassist; Ricliard Lewy (Weenen), solo-hoornist. Dc lieer Ed. Franck zal afkompagneren. De gevierde zangeres Adelina Patti zal te Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijt, drie concerten geven, met medewerking van eenige in de kunstwereld met roem bekende virtuozen. Deze concerten zijn bepaald op 16, 18 en 21 October a. s. Als een voorbeeld der buitengewone vruchtbaarheid van dit jaar dient, dat door den warmoezenier A. H., te Steenwijk, voor de tweede maal stam-prinscssenboontjes van hetzelfde land zijn in gezameld: nadat de eerste vrucht na dc inzameling was gedroogd werd deze weer geplant, en heeft nu den vollen wasdomop hetzelfde land staan thans de groote boonen mede voor de tweede maal in vollen bloei en dragen reeds kleine vruchten. Tc Wanncpervcen vertoonde zich jl. Dïngsdag een roofvogel, •die met buitengewone stoutmoedigheid bij onderscheidene menschen aanvallen op hunne kippen deed. De vrouw van B., hare kippen hooreiulc noodschreijen, snelde naar den tuin van hare buren, waar zij de kiekens hoorde. Hare kippen missende, voer zij lievig tegen hare buurvrouw uit, als zoude deze ze gedood hebben. Do. buurvrouw, zich geen kwaad bewust, verdedigde zicli met vuur en onverwijld naar boven ziende, bemerkte zij den roofvogel op het dak van haar huis, bezig zijnde met dc kip op te peuzelen. Bij andere menschen viel hij zelfs in hunne tegenwoordigheid op hen aan, zoodat ecnigen bevreesd voor hem werden, in een woord het dier maakte een ge- heele streek van dat dorp in beweging, totdat de persoon W. P. hem van het dak van A. V. ter neder schoot.. Volgens het zeggen van sommigen, zou het een jonge gans-arend zijn. Wij kunnen niet te dikwijls vermelden, zegt de Purvi. Crt., wat wij in het belang van de veehouders en hunne kostbare bezitting zoo belangrijk achten; een daadzaak waarover alle mannen van •ondervinding, alle veeartsenijkundigen het eens zijn, dit namelijk dat voor de ramp die ons vaderland treft, dc gevreesde, veepest, geen geneesmiddelen bestaan, en onder de weinige voorbehoed- of liever besmetting-afwerende middelen, er slechts één is waarop men met eenigen grond vertrouwen kan stellen, het is reinheid en lucht. De reinheid van het vee kan niet overdreven worden Van November 1744 tot April 1745, stierven aan de runderpest te Oostzaan 911, te Zaandam 736, te Koog aan de Zaan 146, te Wormcrveer 132, te Westzaau 449, te Krommenie 130, te Kromrae- niedijk 161, te Assendelft 1430, te Knollendam 229, teWormcr 353, te Jisp 141 koeijen. Dit zijn welsprekende cijfers, die ons het be wijs in handen geven, dat als niet alle maatregelen krachtig genomen worden, om deze ziekte uit Noordholland te weren, waartoe de tijde lijke opheffing van alle veemarkten alleen kunnen leiden, de ziekte zichzelf zal vernietigen, omdat cr geen beest over zal blijven, en de meeste boeren niet in staat zullen zijn ander vee te koopen. De ziekte zal nog toenemen in hevigheid, het karakter zal ernstiger worden, als op onze ondoelmatige stallen het belangrijkste genees middel, vcrsche lucht, niet moer kan gegeven worden. De geruchten, als zoude do runderpest ook in de provincie Groningen zijn uitgebroken, worden in berigten, die vandaar komen, wedersproken. In Belgie heerscht de runderpest reeds in 3 provinciënOost- Vlaanderen, West-Vlaanderen en Henegouwen, cn wel in meer dan 15 gemeenten. Uit de provinciale dagbladen cn uit de bijzondere berigten blijkt, dat de veeziekte in onderscheidene streken van Engeland voortduurt, en dat zij zich op vele plaatsen uitbreidt. Naar men verzekert, zijn dezer dagen te Wiudsor drie paarden gestorven aan de ziekte, die al de verschijnselen van de runderpest opleverde. Onlangs werd het berigt medegedeeld, dat er in Engeland eene ziekte onder het gevogelte hcevschte; thans kan berigt worden, dat de ziekte in den omtrek van Aardenburg op de boerenhofsteden vele verwoestingen aanrigt, niet alleen onder de hoenders, maar ook onder de kalkoenen. Naar het zeggen der jagers, zijn de patrijzen ook door de ziekte aangetast. De berigtgever zag ook een duif aan de ziekte lijden. Zij openbaart zich door cenc soort van pokken, die aan den kop uitbreken. Op eene hofstede zijn reeds 91 hoenders gestorven. Naauweljjks is het tweede levensjaar der tusschen 1'rankrijk en Italië gesloten September-convcntie ingetreden, of de Franschc regering vaugt aan met uitvoering te geven aan een der bepalingen van de overeenkomst: men begint met de Fransclie troepen Rome te doen verlaten. De tijd zal leeren, welke gevolgen uit dezen gewigtigen stap van keizer Napoleon voor de Pauselijke Staten en voor den vrede van Europa voortvloeijen. In de jongstgchoudcn pauselijke allocutie wordt in scherpe bewoordingen den staf gebroken over dc secten, •die den bloei eh den voortgang der Catkolijke beginselen in den weg staan. Inzonderheid wordt de vrijmetselarij door den paus veroordeeld. I)e regeringen, door wie zulke secten worden geduld en beschermd worden in gemelde allocutie scherp gelaakt. De gezindheid der overwinnende Noord-Amerikaansche Staten jegens de overwonnene, wordt meer cn meer verzoenend en vrede lievend. De president, wien men aanvankelijk zucht naar wraak had toegeschreven, betuigt bij deze gelegenheid dat hij, zelf van Zuidelijke afkomst, veeleer tot. een ander uiterste zou overgaan. Men verwacht zelfs eerstdaags ceue algemeene amnestie. De gewezen president der Zuidelijken, Jcfi'ersou Davis, bekomt telkens meerder vrijheid cn men gelooft, dat hij in het geheel voor geen regtbank zal gedaagd worden, maar zonder vonu van proees zijne vrijheid zal erlangen. Gedurig worden er door de Noord-Amerikanen klagten aangeheven over de rooverijen, gepleegd door het Zuider-kaperschip SltenandoaJt dat, ondanks den gesloten vrede, nog altoos voortgaat, om op den gedurende den oorlog gevolgdcu voet te rooven en te plunderen. Dezer dagen zijn een 150tal matrozen door de walvischvaarders der Zuidzee opgenomen en te Iionolulu (Sandwich-eilanden) aan wal gebragt. De aangekomenen deelden aldaar mede, dat genoemd kaper schip, de schrik der zee, in korten tijd niet minder dan 30 schepen genomen en daarvan 26 verbrand heeft. Zij zelve hadden aan boord der walvischvaarders een veilig toevlngtsoord gevonden. De koning van Pruissen heeft bij een, feestdronk, ingesteld ter gelegenheid van een maaltijd, die op het feest zijner inhuldiging in Lauenburg volgde, hulde gebragt aan de zachtheid en welwillendheid van het Deensche opperbestuur, toen dit nog het bewind over het hertogdom uitoefende. Waarlijk op treffende wijze wordt thans nog door den aanvaller zelveu dc waarheid uitgesproken, dat Deneraarken een weldadig bestuur over de Dnitsche erllanden uitoefende. Maar waarom dan den Deeusch-Duitschen oorlog gevoerd!? In Griekenland is de toestand hoogst gespannen. Eene poging om, door den koning tot intrekking der grondwet te bewegen, een opstand te bewerken is door de weigering des vorsten geheel mislukt. Deze poging was blijkbaar niets dan een stuk om zoodoende den koning zeiven tot oorzaak te maken van het uitbreken van een opstand. De Belgische politie heeft jl. Donderdag te Brussel een jeug digen Nederlander, die, hoewel tot eene fatsoenlijke familie behooreude, door zijn wangedrag als vagebond rondzwierf, in hechtenis genomen. Naauwelijks was hij een kwartier lang in het Amigo opgesloten, of een policicagent vond hem hangende aan een ijzeren staaf in zijne voorloopige gevangenis. Men sneed hem af en was zóó ge lukkig hem iu het leven terug tc roepen; maar de ongelukkige had ziju verstand verloren, zoodat men hem naar een krankzinnigen gesticht moest vervoeren. Even als in Frankrijk, staan thans in de omstreken van Brussel perzikhoomen voor de tweede maal in dit jaar in vollen bloei. Twee jonge echtelingen, die in de verleden week te Doornik door den ambtenaar van den burgerlijken stand vereenigd zijn, gaven een zeer zonderling verlangen te kennen, dat, namelijk, van de twee pennen, die gediend hadden om hun huwelijks-acte tc onderteekenen, te mogen medenemen. Waar toe dit? Hun verlangen is ingewilligd geworden; men moet echter niet veronderstellen, dat, indien al de echtelingen een zoodanige vraag deden, men ze bezwaarlijk zou kunneu toestaan, daar het budget geen krediet toestaat voor de levering van pennen aan de 1200 individus, die's jaarlijks trouwen. Te Parijs baart tegenwoordig opzien lady Fitz, eene Eskimo- sche, die, voor 3 jaar, nog Tooholito heette cn toen de jonge lord Fitz, aan dc Gvumellbaai als vaandrig op een schip ziek geworden was, dezen opmerkte en vroeg hem te mogen verzorgen. Zij deed hem gelukkig herstellen. Du jonge edelman had zich aan het meisje gehecht, heeft haar medegevoerd en koningin Victoria heeft haar huwelijks-kontrakt geteekeud. Even als vroeger de kleeding vau zeehondsvcl, slaat haar nu het Europeesch costuum uitstekend. De jonge lady, die thans lid van 'een der aanzienlijkste Eugelsche familien is, wordt zeer schoon genoemd. De vorige week is te Parijs een zonderling Engelschman overleden, Jolm Webster genaamd. Voorheen hield hij zich onop houdelijk bezig met reizen en sprak daardoor nagenoeg alle Europesche talen zeer gemakkelijk. Ten einde zich voortdurend tc oefenen in die vreemde talen, liet hij dagelijks verscheidene onderwijzers bij zich komen en hield zich met hen ieder in volgorde een uur bezig. Geen dezer onderwijzers mogt, zelfs geen minuut, te vroeg komen of te laat heen gaan; op zijne tafel lag steeds een chronometer en zoodra het uur om was moest de onderwijzer, al was hg ook te midden ccncr phrase, de kamerdeur verlaten, als wanneer een ander onderwijzer moest gereed staan om binnen te komen. Ilij betaalde hen daarvoor zeer roijaal en ondersteunde hen nog boven dien. Zoo schonk hij den een geld voor ecu parapluie, den ander voor ecu kookfóuninis, een derde voor een wollen deken, een vierde voor een fauteuil enz. somwijlen moesten al die ouderwijzers stipt op hetzelfde oogenblik tegelijk bij hem komen, gewapend met de voormelde cadeauxdit deed hij ten einde zeker te wezen dat zij voor het hun geschonken geld kochten, waaraan zij inderdaad behoefte hadden. Op zekeren dag ook noodigde hij hen allen tegelijk aan zijn tafel; aan ieder hunner werd een afzonderlijk nationaal geregt voortgezet, zoo kreeg de Duitschc onderwijzer een schotel zuurkool met Frankforter worst; de Spaansche leeraar een olla prodrida, de Italiaansche taalmeester een enorme portie macaronie enz. Ieder hunner moest toen in zijne moedertaal met Webster spreken, waardoor dan ook een Babylonische spraakverwarring aan tafel heerschte. In zijne laatste levensdagen werd hij al zwakker en mengde bijna in iedere door hem geuitie volzin drie verschillende talen, zoodat ten allerlaatste hem bijna niemand meer verstond. Te Parijs heeft de policie een inval gedaan in een hotel, rue Saint Sulpice No. 11, waar een geheim speelhuis werd gehouden. De verschijning der openbare magt was zoo plotseling, dat de spelers, door een panischen schrik bevangen, de vlugt namen en daarbij over tafels, stoelen en banken sprongen en alles omver wierpen wat hun in den weg stond. Een der vlugtelingen klom over een tusschen- schot en viel zoo hevig met zijn hoofd tegen een marmeren tafeltje, dat dit in stukken viel; hij verdween en men weet niet waar hij gebleven is. Twintig ledeu van het gezelschap ontsnapten op deze wijze, al dc overigen werden genoodzaakt hunne namen, woonplaatsen en beroepen op te geven. Men vond daar bekende opligters, juffers nog al los van zeden cn de gewone der speelholen. De bedrogen en opgcliglc jongelieden waren studenten in de regten en iu de medicijnen, die door bedoelde dames derwaarts waren gelokt en zich daar het geld lieten alronselcn, door hunne ouders ter betaling hunner studiën bestemd. Een dezer studenten had in vier maanden op deze wijze 18,000 fr. verloren. Ook eenige vreemdelingen bc-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 2