HELDERSCHE NIEDVEDIEPER COURAHT. m at EN DRIE-EN-TWINTIGSTE VEE-SCHOUWING. BINNENLAND. ZONDAG a OCTöBElt. laGtf. he/ Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaturdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz, in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. B franco per post1.50. Enkele nommera0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. t! JAARGANG. Advertentien worden aangenomen tot Zaturdng en Woensdag middag 12 uur, en bij den lieer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deLaan.H 422, aan <fo«jBeW«',totllure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zcgelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat, op Vrijdag den 13den en Zaturdag den 14den October aanstaande, door de bevoegde Keurmeesters eene SCHOUWING zal plaats hebben over de RUNDEREN, PAARDEN en SCHAPEN, en wel: Op Vrijdag den 13den October a. s. te Huisduinenvan 9 tot 11 uur, en in het Westelijk deel van den Polder (Westzijde Spoorweg), van 11 tot 4 uur, en Op Zaturdag den 14den October a. s. in het Oostelijk deel van den Polder (Oostzijde Spoorweg), van 9 tot 12 uur, en in het Brakkeveld, van 12 tot 4 uur. De «Veehouders worden bij deze herinnerd aan de bepalingen van Artt. 459, 460 en 461 van het Wetboek van Strafregt, en aan gemaand, om hun Vee behoorlijk gehokt te hebben, gedurende den tijd voor het onderzoek bepaald. Helder, den 6 October 1865. De Burgemeester voornoemd, STAKMAN BOSSE. HELDER en NIEUWEDIEP, 7 October. Dezer dagen zijn alhier gearriveerd twee Japanners, de een is officier-machinist, de andere officier bij de Japansche marine. Zij zullen hier een paar maanden vertoeven, om tegenwoordig te zijn bij het optuigen en het stellen der machine van Zr. Ms. oorlogs vaartuig Adolf Hertog van Nassau. Eergisteren is alhier aangekomen Zr.Ms.schroefstoomschip 1ste kl. Willem, gebouwd op 's rijks werf te Amsterdam en bestemd om alhier voor de dienst te worden uitgerust. Ruim eeu 50lal werk lieden zijn met dit vaartuig van Amsterdam aangekomen, om tijdelijk op de werf alhier dienst te doen. Z. M. heeft den kapt. ter zee DitlofF Tjassens, met dankbetui ging voor zijne bewezen diensten, eervol ontheven van zijne betrek king als equipagemeester der Marine alhier, en weder in het genot gesteld van zijn pensioen. Gisteren morgen zijn van hier vertrokken de miliciens der Infanterie en Artillerie, die alhier in de jongstverloopene maanden in den wapenhandel geoefend zijn en thans met, groot verlof naar hunne haardsteden terugkeeren. Door den minister van Justitie is dc rijksveldwachter 3de kl. Th. Meijer overgeplaatst van Texel naar Leiden, en in zijne plaats te Texel benoemd J. A. F. Koderitsch, gepasp. fourier van het reg. gren, en jagers, te 's Hagc. Men schrijft ons van Texel, dd. 6 Oct. 1865: „Gisteren middag, 5 Oct., werd alhier onder voorzitterschap van den burgemeester dezer gemeente, eene vergadering gehouden van veehouders, waaraan ongeveer 200 personen deelnamen, ten doel hebbende het bespreken der pokziekte onder dc schapen op dit eiland. Door den voorzitter werd mededeeling gedaan van de uitgebreidheid der ziekte, waaruit bleek, dat reeds 64 schapen waren aangetast, 21 gestorven en 3 afgemaakt. De voorzitter bragt in het midden om gemeenschappelijk middelen aan te wenden tot het beteugelen der ziekte, en stelde daartoe voor algemeene inentingstrenge afzondering van de zieken en mede afmaking Om in de kosten daarvan te voorzien en hen die schapen verloren of afgemaakt werden schadeloos te stellen, werd door den voorzitter voorgesteld, om onderling een fonds daar te stellen, waaraan door een ieder naar evenredigheid van het aantal schapen hij had, zoude J worden bijgedragen, en welke bijdrage voorloopig werd bepaald op 5 cents per schaap, hetwelk met algemeene steramen werd aangenomen. De vereeniging zoude niet eerder in werking treden dan wanneer er voor een aantal van 15000 schapen was ingeteekend, en met genoegen kunnen wij berigten, dat reeds op die vergadering voor bijna 14000 was ingeschreven. Men verwacht eene meer algemeene toetreding en goede vruchten van deze zaak. In een net boekdeel heeft de kapt.-luit. ter zee jhr. F. de Casembroot een boeijend en wèl geschreven verhaal gegeven van het verblijf in Japan van de stoomkorvet Medusa, onder bevel van ge noemden kapt.-luit., en meer in het bijzonder van het gevecht op 11 Julij 1863 van dat oorlogsvaartuig tegen dc batterijen en schepen in Japan, bij het forceren van de straat van Simonoseki. Onder den titel: De Medusa in de wateren van Japan, in 1863 en 1864 is dezer dagen bovenstaand werk uitgekomen bij de boekhandelaars Gebrs. van Clecff, te 's Hage. Sedert eeuige dagen is de door Z. M. beuoemde commissie voor dc water- mijoen, onder voorzitting van den kolonel vau Pruisschen te Briellc, voor de kustbattcrij ijverig in de weer om proeven te nemen met dit nieuwe oorlogs middel, dat bepaaldelijk vau defensievcn aard is en dus van uitgestrekt nut kan zijn voor ons land, hetgeen aan goede dcfensicmiddclen behoefte heelt. Naar men verneemt, laten dc voorbereidende proeven niets te wensehen over. Tc Chathara (Engeland) lieeft meu dezer dagen ook proeven geuomen, die allezins gelukt zijn. Het eerst deed men, door middel van eene mngneto-clcc- trisclie batterij, eene torpedo springen, die gedurende 100 uren 30 voet diep in het water had gelegen. Zij deed ccnc 100 voet breede waterkolom ruim 150 voet hoog opstijgen. Bij de volgende proeven liet men op gelijke wijze torpedo's springen, die met 440 pond buskruid, benevens met steeueu en andere voorwerpen van dien aard, gevuld waren; zij hadden eene nog veel krachtiger uitwerking. Ten slotte is de voor deze proefneming bestemde Terpsichore door middel van ceue onder hetzelve geplaatste torpedo, die mot 73 pond buskruid gevuld was, vernield. Het schip werd bij de ontploffing ceilige voeten hoog uit het water opgeheven, brak daarbij en zonk weldra, nau allle kanten lek geworden, in de diepte neder. Op eeu nader te bepalen dag zullen nog meer proeven met deze toestellen genomen worden. -Van regeringswege zijn de voorwaarden bekend gemaakt waarop aan de heeren F. D. Rose c. s., te Londen, concessie is verleend voor een spoorweg van Rotterdam langs Delfshaven, Schie dam, Ylaardingen en Maassluis, naar dcu Hoek van Holland, en van daar langs 's Gravenhage, Monster en Loosduinen, naar Scheveningcn. Door Gedeputeerde Staten der provincie Noordholland is tot provincialen veearts benoemd de heer J. Huffnagel, te Haarlem. Van de 35 adspiranten voor den rang van hoofdonderwijzer, die op den 4 cu 5 dezer voor dc Provinciale Commissie van Noord- holland zijn geëxamineerd, is niemand geslaagd. Den 5 dezer is aan het Prov. gouvernement van Noordholland aanbesteedhet uitvoeren van voorziening aan de boorden en van eeuige werken langs het Noordhollandsche kanaal, in drie percelen, lste perceel, minste inschrijver dc heer H. Ph. Bennink, te Vrees wijk, voor 10,740; 2de perceel, dc heer J. de Graaf, tc Alkmaar, voor 9625; 3de perceel, de heer B. Zwets, te Petten, voor 10,759. Herbesteedhet maken van drie bestcendc rijshoofden en een paal- scherm op het strand, benoorden de Pettemer zeewering, minste inschrijver de heer J. van Ilaaften, te Mijdrecht, voor 92,975. Beroepen te St. Maarten en Valkoog, de lieer II. Theodorus du Saar, hulpprediker te Amsterdam. Bij den uitgever G. B. van Goor, te Gouda, is dezer dagen van de pers gekomen een boekwerkje, getiteld: „De Runderpest, beschreven naar haren aard, oorsprong en verspreiding, benevens hare geneeswijze, bijeenverzameld uit dc beste schrijvers, door J. A. Alcrs, rijks-veearts lste kl. te 's Gravenhage. Vooral in deze dagen is dit werkje van zeer veel nut te achten; het beveelt zich door practischc opmerkingen, wenken en raadgevingen zeer aan. De prijs van 25 cents is gering genoeg om het werkje in handen te brengen van allen, die met den veestapel in betrekking staau.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 1