BUITENLAND. dag stroomden belangstellenden heen om de nette versiering te be wonderen, die den belangstellenden, die zich daarmee hadden belast, alle eer aandeed en hen, in de voldoening die zij er van hadden, ecne ruime belooning moest doen vinden. Met den 1 Nov. a. s. wordt de kapt. ter zee G. P. J. Mossel, gedetacheerd bij 's Rijks werf alhier, ter waarneming der betrekking van equipagiemeestcr der Marine aldaar. Door Z. M. is onder de geregtigden tot het dragen van het Metalen Kruis opgenomen J. van Doorn, wonende in deze gemeente. Als tamboer diende van Doorn, tijdens de krijgsgebeurtenisscn in Belgic, in het Nederlandselie leger. Z. M. heeft aan den heer G. H. Bast, op deszelfs verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeenten Beets en Oudendijk, onder dankzegging voor zijne in die betrekking bewezen diensten; benoemd tot burgemeester der gemeenten Beets en Oudendijk, den heer C. Bloem Az.; tot burgemeester der gemeente St. Maartensdijk, deu heer J. Luijk, secretaris dier gemeente; tot ontv. der dir. bel. en ace. te Schagen c. a., den heer W. Th. de Jongh van Arkel, thans ontv. der in- en uitg. regt. te Glanebrugge. Professor de Vries, te Leiden, is op nieuw gekozen tot voor zitter der Maatschappij van Nederl. letterkunde. De lieer Snabilié, met den Tang van ger.craal-majoor geplaatst aan het hoofd van de genceskuudige dienst van het leger, is dezer dagen te 's Gravenliage overleden. Volgens een bij het Departement van Marine ingekomen rap port van den kapt.-luit. ter zee C. L. J. d'Hameeourt, komman- derende Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlandenis die bodem den 26 Aug. jl. te St. Helena aangekomen en zou den 30 daaraan volgende zijne reis naar Nederland vervolgen. Door de Prov. Commissie van Noorholland zijn den 9 dezer 21 adspiranten voor den rang van hulponderwijzer geëxamineerd, en van deze zes geslaagd. Den 10 dezer zijn van 21 adspiranten vijf toegelaten. Van het provinciaal bestuur te 's Gravenliage zijn opgaven ont vangen betreffende den veetyphus in de provincie Zuidholland, over de week beginnende den 24 en eindigende den 30 Sept. 1865. Daaruit blijkt dat, terwijl het aantal rundeven bij den aanvang der week aanwezig 64,610 bedroeg - 19 gemeenten uitgezonderd, waarvan het cijfer ontbreekt - er in die week zijn aangetast 790, aan de ziekte gestorven 159, afgemaakt 140, hersteld 96, aan het einde der week nog ziek 395. Sedert het begin der veeziekte zijn er in het geheel aangetast 3319, aan de ziekte gestorven 1168, afgemaakt 674, hersteld 717. De berigten omtrent de pokziekte onder de schapen op Texel zijn geruststellend. Voorzeker is de goede voorzorg van het gemeente bestuur aldaar aan dezen goeden afloop bevorderlijk geweest. Het blijkt meer en meer, dat de ziekte geen kwaadaardig karakter heeft. Het is te hopen, dat de geuite vrees voor eene ernstige besmettelijke ziekte bij voortduring moge blijken ongegrond te zijn. Niettemin komt aan de pogingen van autoriteiten en bijzondere personen, om den veestapel voor dreigend gevaar te behoeden, in ruime mate lof en hulde toe. Men schrijft ons van West-Terschelling, dd. 8 October: „Dezer dagen is alhier op de Boschplaat (Noordoostpunt van Terschelling) een huisje geplaatst om schipbreukelingen op te nemen en te beveiligen voor liet weder. Genoemd huisje, op het hoogste gedeelte van de Bosch geplaatst, is 3 el lang, bij 4 el breed, voorzien van een seinpaal, die de tegen woordigheid van schipbreukelingen kenbaar kan maken. Twee palen, met "handen er aan, zoogenaamde handwijzers, waarop Terschelling wijzen de schipbreukelingen op de uiterste punten der Boschplaat de rigting aan welke zjj nemen moeten om, of liet huisje te vinden, of het bewoonde gedeelte van Terschelling te bereiken. Gepasseerde Donderdag is in de Blaauwe Sluis, een vaarwater tusschen hier en Harlingen, het vaartuig gezonken van Willem de Brui. Door P. Duinmeijer, schipper van de Harlinger loodsafluialler, zijn de opvarenden gered, terwijl van kajuitsgoederen niets gered is geworden. De man is door dit ongeluk broodeloos. Vrijdag 11. zijn met de op het Oostelijk gedeelte van Terschelling gestationeerde reddingboot "oefeningen uitgevoerd, die zeer goed voldaan hebben." In het ten einde spoedende saizoen zijn aan het gemeente badhuis te Scheveningcn, in open zee, 37,000 baden genomen, alzoo 10,000 meer -dan verleden jaar. Te 's Bosch heeft zich ter beschikking der justitie gesteld een jongeling uit Uden, die Vrijdag op eenc bruiloft te St. Oedenrode schietende, het ongeluk had, dat het geweer, hetgeen eerst weigerde, plotseling afging en een 17jarige knaap in het aangezigt trof, zoo dat hij binnen enkele oogenblikken overleed. Men verneemt dat du heer B. J. Tidcman, hoofd-ingeiiieur hij de Marine te Vlissingen, thans in commissie werkzaam te Birkcnhead, zich bij adres, in dato 11 Sept. jl., tot Z. M. den koning heeft gewend, met verzoek als volgt: 1. dertig jaren kosteloos aan bem afstaan het gebruik met het regt van opstal van het rijks maritiem établisement te Vlissingen, met inbegrip van het dok-, haven- cn sluisterrein en gebouwen, huizen, kadcn-beschoeijingeu, hellingen, droogdok, omrasteringen, enz., met andere woordenhet geheel, met uitzondering van "het lonnen-magazijn en kleedeveu-magazijn cn loodswezen-gebouwen, onder vcrpligling aldaar te vestigen een fabriek in slaat ijzeren schepen, in alle soort eu van de grootste algemeen gébruikte afmetingen, te bouwen, te repareren, te dokken, staal en ijzer te verwerken, pantserplaten te walsen en stoom- en andere werktuigen te maken, terwijl tevens de som bepaald worde voor welke den adressant, vóór of bij het einde van het tijdvak van dertig jaar, don eigendom van het onroerend goed zal kunnen verkrijgen2. nau adressant op dezelfde wijze afstaan een deel der vestingwallen, gelegeu ten Noorden van den zoogcnaaiudeu Nieuwewcg, gescheiden van de tegenwoordige constructie-werf, teu einde die werf uit te breiden, nadat van de gemeente de afstand van den Nieuwewcg zal zijn verkregen, alsmede te graven en aan tc leggen een groot bassin, diep genoeg voor de zwaarst geladen koopvaardijschepen, alles in het breede omschreven aan den concessionaris worden afgestaan voor 50,000, vergunning tot hel ncgociercn van 7 millioen gulden, rentende vier en een half ten honderd. De w erken zullen door eenc op tc rïgten maatschappij worden aangevangen, na de ver- zekcring'dat de stad Vlissingen ophoudeujzal, binnen een bepaalden tijd eene vesting le zijn, enz. Dat adres is vergezeld van een uitmuntend geschreven memorie en twee plannen. Men verneemt tevens met genoegen, dat aan de betrokken ministers medewerking is verzocht, en het kolossale plan, dat zoo nuttig, ja on misbaar zich doet gevoelen, zoowel voor onze Marine als voor den handel, in de bijlagen met zooveel kennis cn doorzigt ontworpen, een dier iurigtingen tot stand zal brengen, w aaraan ons land zooveel behoefte heeft en dat in alle opzigtcn met Engeland cn Frankrijk zal kunnen wedijveren, waartoe de Marine-werven te Vlissingen alleruitmuutendst gelegen zijn. Wij wenschen den bekwamen en geachten adressant, ook in het algeracen belang, dc vervulling zijner wenschen van harte toe. (Amt. Crt.) De voormalige predikant M., te Retranchement, onlangs door het prov. kerkbestuur van Zeeland uit die betrekking ontzet, is door de Regtbank te Middelburg wegens landloopcrij veroordeeld tot eene gevangenisstraf van zes maanden, om daarna naar een bedelaars gesticht tc worden opgezonden. In de staatkundige wereld werd in de jongste dagen aller aandacht opgewekt door het bezoek, dat den Fransclien keizer te Biarritz dooi den Pruissischen minister-president von Bismarck werd gebragt. Geen wonder, dat men zich daarvan gewigtige gevolgen belooft. Men had in Frankrijk althans niet verwacht, dat, zoo kort na het sluiten der overeenkomst van Gastein reeds een zamenkomst van den eersten minister van Praissen met keizer Napoleon zou plaats hebben. Er zijn er die het vermoeden uitspreken, als zouden alle geruchten omtrent de verandering van ile kaart van Europa, die er in den laatsten tijd in zoo groote getalen werden verspreid, worden tegen gesproken. De heer von Bismarck heeft te Biarritz twee malen een onderhoud zonder getuigen met den keizer gehad. Thans doet ook zelfs IJsland van zich spreken. Eenige IJslanders, die de visscherij-tentoonstelling te Bergen in Noorwegen hebben bijgewoond, hebben daar aanleiding gegeven tot demonstratien, die weder aanleiding geven tot gedachten van inlijving bij Noorwegen. De IJslanders zijn oorspronkelijk Noorcn; duizend jaren geleden vestigde zich volksplantingen der Nooren op genoemd eiland en hunne verceni- ging met het aloude moederland wordt thans weder gewenscht. Welligt zal de aanstaande winterkoude hunne warme vereenigings-gevoelens wel wat bekoelen. Berigten uit Polen zijn zeer bevredigend, 's Lands toestand laat niets tc wenschen over. Er heerscht orde en de hervormingen, ondernomen om den maatscliappelijken toestand des lands te verbeteren, werken aanmerkelijk mede tot Poleu's wedergeboorte. Dit neemt echter niet weg, dat de Poolsche adel zoo min als de bevolking der steden nog Russisch gezind zijn. De boeren werken, opgewekt door de gunstige bepalingen, die de keizerlijke regering ten hunnen aanzien heeft genomen, mede tot handhaving van de orde in de gemeenten. De Zweedsche regering neemt maatregelen tot versterking van 's lands verdedigings-middelen. Het leger zal in vredestijd 50,000, en met inbegrip van de reserve 100,000 man sterk zijn. De vestingwerken van Stokholm, Carlscrona, Carlsborg en de haven van Gothcnbnrg worden sterker gemaakt of voltooid. Daarentegen worden in Rusland belangrijke bezuinigingen inge voerd, daar het budget van het loopende jaar een aanzienlijk tekort belooft. Garibaldi, door zijne vrienden over de verkiezingen geraadpleegd heeft hun het volgende antwoord geschreven, dat door een milaneesch blad openbaar is gemaakt„Caprera.... Ik bemoei mij niet en wil mij niet bemoeijen met de verkiezingen. Het Italiaansche volk is niet meer minderjarig. Het is zijne zaak, te kiezen. Doet het een slechte keuze, zoo veel te erger voor dit volk zelf, en zoo veel te smartelijker voor ons. G. Garibaldi." De negers in Virginië hebben ocne inschrijving geopend, met het doel om generaal Butler een eeredegen aan te bieden, die 700 dollars kosten moet. Volgens de 'Eloïle de Beige is Rogeard thans aan het schrijven eener nieuwe brochure, getiteld: Brutusdie, in verscheidene talen, het licht zal zien gelijktijdig met het verschijnen van het tweede deel van keizer Napoleon's Leven van Cezar. Er wordt te Brussel druk handel gedreven in gouden, ijzeren en stalen ketenen, waaraan Petrus was gekluisterd. De paus heeft aan het gebruik dier ketens zijn specialen zegen gcheclit. De verkoop geschiedt onder bescherming en aanbeveling der geestelijkheid. De winst moet strekken tot bouw van een onderaardsche kerk te Rome. In Frankrijk heeft men den 4 Oct. de eerste ganzen zuidwaarts zien trekken; uit de wijze waarop dit verschijnsel zich voordoet, leidt men af, dat niet alleen de koude aanstaande is, maar dat de overgang van zoel tot koud weder zeer groot en plotseling ,zal zijn. Naar men zegt zou prins Napoleon de volgende maand te Parijs terugkeeren, ten einde er den koning van Portugal te ontmoeten. Thans bevindt hij zich in Zwitserland, waar hij, vergezeld door kolonel Ragou, luitenant ter zee Brunet en den kapitein ter zee Dubuisson, togtjes door het gebergte doet. In sommige districten van Engeland, waarin de veepest heerscht, pleegt thans in de kerken een door den primaat der staatskerk opgesteld gebed ten hemel opgezonden te worden om van den allerhoogste verlossing van dien geessel af te smeeken. Men verwacht, dat eerlang bij koninklijk besluit het bezigen van dat gebed bij de openbare godsdienstoefeningen in geheel Engeland en Wales vergund zal worden. Van 1 Jan. tot 1 Julij hebben te Londen de gasthuizen niet minder dan 354 personen opgenomen die door honden gebeten waren. Daarvan zijn echter slechts twee tengevolge van watervrees gestorven. Behalve bovengenoemd getal waren er nog verscheidene gevallen van minderen aard. Volgens berekening van den Timeshebben, gepasseerden Donderdag, niet minder dan 40,000 personen met de spoortreinen zich naar Birmingham begeven om de op dien dag aldaar gehouden uijen-jaarmarkt bij te wonen. Te Edenburg heeft John Hunter, lijdende aan verstandsver bijstering, met een ijzeren staaf zijne moeder en zijne zuster vermoord. Voor het tribunaal te Somersethire stond dezer dagen een 50jarigc kapper te regt, die ten gevolge der aanklagt van eene jonge

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 2