BUITENLAND. Hel voorstel tot het wijzigen der verordering lot wering van veeziekte is, nu voorat' geamendeerd te zijn, aangenomen. Het outvverp-reglement voor het bestuur van de vereemging van J polders en oningepolderde landen onder Schoor 1 en Petten is aange houden tot de volgende zomer-vergadering. De reglementen voor den Schoter-Vccnpolder, voor den polder Katwoude en voor den polder Waard-Nieuwland op Wieringen zijn vastgesteld. Het voorstel tot wijziging van het reglement van bestuur voor den Terschellinger-polder is aangenomen. Het voorstel tot wijziging van het reglement van bestuur voor I den polder Waard en Groet is, met het daartegen ingekomen bezwaar- i schrift, gerenvoyeerd aan Gedeputeerde Staten. Op dc adressen om toepassing van art. 36 der wet op het lager i onderwijs, ten behoeve der gemeenten Middelie en Oostzaan, is gunstig geadviseerd. Door den kerkeraad der Hervormde gemeente te 's Hage zijn op het drietal geplaatst dr. Lamcrs, te Scherpcnzeel, dr. Cramer te Charlois en ds. N. H. de Graaf, te Rotterdam. Aangenomen de beroeping naar Eijerlaud op Texel door den j heer J. Riet, th. dr. Op het zestal predikanten, opgemaakt voor de vervulling eener vacature bij de Evang. Luth. gemeente te 's Gravenhage, komen voor de namen van de heereu II. Heijen, pred. te Leiden en J. G. D. Martens, pred. te Vlissingen. Men verneemt, dat de voornaamste wolhandelaren in Noord holland zich bij request tot Z. M. den koning gewend hebben, om het besluit vau 25 Oct. jl., in zooverre te wijzigen, dat de wol, door de noodige certificaten van plaatsen, waar geene besmetting bestaat, gedekt, per rijnspoorweg naar Rotterdam en verder naar j Belgie en Frankrijk moge worden verzonden. Volgens rapport van den Provincialen veearts in Noordliolland, j dd. 1 November jl. bij Gedeputeerde Staten ingediend, neemt de pokziekte onder de schapen op Texel af. In de nabijheid der stad Haarlem, hebben zich twee gevallen van de veeziekte voorgedaan. Als eene bijzondere merkwaardigheid wordt gemeld, dat in een tuin te 's Gravenhage een goudenregenboom voor de derde maal in dit jaar met bloemtrossen prijkt. Omtrent den op Zondag avond te IJssclmonde gepleegden raooid meldt de /V. 11. Ct. het volgende: De vcrslagene II. Punt liep in beschonken toestand een meisje na, dat hem zoowel als Rodée vreemd was. Rodée trok voor dat meisje partij, waaruit 1 tusschen hem en Punt twist ontstond. Rodée trok zijn mes en j bragt daarmede zijnen tegenstander eenige sneden toe over het aan- gezigt en de klecderen, vatte vervolgens Punt met de eene hand bij 1 de borst en stak hem met de andere hand het mes met zooveel 1 geweld in het ligchaam, dat het mes tot het hart doordrong. Punt viel ter aarde en gaf onmiddelijk daarop onder het uiten van vloeken den geest. Rodée ging toen met zijne moeder, die met zijn jasje I op den arm daarbij gestaan had, naar huis, verborgde zijn mes en 1 ging toen bij den herbergier MKnegt, te IJ sselmonde, een borreltje j of een glas bier drinken. Daar scheen men nog niets van de zaak te weten, maar hij zelf begon daarover met te zeggen, „ze zeggen, dat ik Punt heb doodgestoken, maar ik heb geen mes, voel maar." Het gerucht werd toen meer openbaar, en bij zijne tehuiskomst werd Rodée door den rijks- en den gemeente-veldwachter in arrest genomen. Aanvankelijk moet hij alles hebben willen ontkennen, j doch dewijl de bewijzen hem te duidelijk toeschenen en er getuigen waren, heeft hij zijne misdaad bekend. Rodée zou voorts bekend zijn geweest voor iemand van een slecht en gevaarlijk karakter, en meermalen bedreigingen met moord hebben geuit. Nog zeer onlangs moet hij wegens mishandeling op den openbaren weg veroordeeld zijn geworden. Tusschen keizer Napoleon en prins Napoleon komt, naar men wil, i weder eene verzoening tot stand; men schrijft de eerste poging der toenadering aan de keizerin toe, die aan prinses Clotilde eene uit- noodiging moet hebben gezonden ora met haren gemaal tc Compiègne een bezoek te brengen. De Deensche regering heeft het plan gevormd om aan een sinds lang opgevat voornemen gevolg te gevenhet sluiten van een handelstractaat met het keizerrijk Japan. Zij wil de Deensche vlag in die wateren vertoond hebben en staat er naar om Denemarken in den rij der bevriende mogendheden geplaatst te zien. Tegen het volgend voorjaar vertrekt er een Deensch gezantschap naar Japan met een daarvoor in gereedheid gebragt ontwerp-tractaat. Het Pruissisch-kroonsyndicaat heeft zich, volgens de Duitsche bladen, thans verklaard ten aanzien van de erfopvolgings-quEestie van de Elbe-hcrtogdommen. Volgens genoemd ligchaam is liet uitgemaakt zeker, dat het regt allepn en uitsluitend aan de zijde van Pruissen en Oostenrijk is. Een dier bladen beweert echter, dat, ofschoon de Pruissische regering verzekert, dat de besluiten van het kroonsyndicaat met nagenoeg algemeene stemmen zijn genomen, er wel degelijk verdeeldheid onder de leden ten aanzien van belang rijke vraagstukken bestaan heeft. Verzekert men nu van de eene zijde, dat de voornaamste regtsgcleerden des lands zicK gunstig voor Pruissen's en Oostenrijk's regten hebben verklaard, van den anderen kaut verneemt men de bewering, dat, terwijl sommige besluiten met 11 tegen 7 stemmen zijn genomen, juist de beroemdste regtskundigen zich aan de zijde der minderheid bevonden. Doch liet is duidelijk, de heer von Bismarck wil, zoowel in zijne buiten- als binnenlandsche staatkunde, zijne bijzondere inzigten volgen, ook tegen beter weten aan. En de vertegenwoordigers des volks zonden gaarne de pogingen tot uitbreiding van Pruissen's magt en grootheid steunen, als ze maar van een anderen kant als van dit kabinet uitgingen. Uit ofiicieële opgaven van het Belgisch gouvernement blijkt, dat van 30 Aug. tot 5 Nov. in 44- gemeenten van 6 provinciën in Belgie 15 stuks vee aan de runderpest zijn gestorven. 267 door de ziekte zijn aangetast en 113 afgemaakt, te zamen 395 zieke of gedoode beesten. Terwijl overigens in de beide Vlaanderen sedert 28 Oct. geen ziektegeval meer was voorgekomen, hebben zich thans te Oostacker en Desteldonck (Oost-Vlaanderen) weer nieuwe gevallen voorgedaan. Jl. Zondag werden op de koninklijke muziekschool te Brussel de prijzen uitgedeeld. Een eerste prijs is behaald door den heer Isaae Coëlho, een jeugdigen Amsterdammer. De plegtigheid werd besloten met een concert, waarop zich met den scliitterendsten uitslag heeft doen hooren een onzer landgenooten, mej. Anna Janssens, dochter van wijlen een hoofd-offieier van liet, Nederlandsch-Indische leger. Reeds ten vorigen jare heeft deze achttienjarige toonkunstenares den eersten prijs behaald in de hoogste piano-klasse, bestuurd door de beroemde mevrouw Pleyel. Met uitstekend talent speelde mej. Janssens Zondag het concerto in si-mineur van MeDdelssohn; daverende toejuichingen en herhaalde terugroeping waren hare regt- matige belooning. Mej. Janssens is voornemens, dezen winter eenige concerten te geven te Amsterdam en 's Gravenhage. In het cirque Renz te Brussel is deze week eene voorstelling gegeven met vijf leeuwen, wel te verstaan getemden. Het zijn schoone dieren, en zij zijn volkomen onderworpen aan den wil van hun meester, den lieer Battv-Cooper. Als iets bijzonders deelt uien mede, dat keizerin Eugenie, ter gelegenheid van haar bezoek aan de cholera-lijders, een zeer eenvoudig toilet aan had; zij droeg geen enkel kleinood. Toen zij in het hospitaal St. Antoine was, zag zij een gesloten deur, die naar een der zalen geleidde. „Ik zou daar wel door willen gaan," zeide zij tot den interne Mcriot. „Dat kan uwe majesteit niet," hernam de heer Mériot. „En waarom niet?" „Omdat het de zaal is der lijders aan de kinderziekte; dat is besmettelijk. «Nu," zeide H. M., „dan zal ik er niet doorgaan." En zoo dorst de keizerin, die niet schroomde de vreeselijkste aller plagen te trotseren, eene zaal niet binnengaan, waar zij gevaar liep door de kinderpokken te worden aangetast. Zij vreesde niet voor haar leven, maar wel voor hare schoonheid. Ook dc keizerin blijft eene vrouw! Jl. Vrijdag is te Parijs overleden de dikste man in Frankrijk en misschien in Europa, de lieer Elb Lévy, Duitsclier van geboorte. Hij bereikte den ouderdom van 51 jaar, en woog op liet oogenblik van zijn dood 240 kilogrammen, ofschoon ziekte en pijnen hem aanmerkelijk hadden doen vermageren. Eenige maanden geleden was zijne zwaarlijvigheid van dien aard, dat. hij onmogelijk door een gewone liuisdeur kon komen. De heer Elb Lévy was de schrik van alle koetsiers, die, wanneer zij hem zagen naderen, ijlings de zweep op de paarden legden, ten einde hem niet in hunne fiacre, enz. op te nemen, te ligt, zoo niet te eng voor zijnen omvangrijken persoon. Reeds gedurende eenige jaren kon Elb Lévy geen plaats krijgen in een omnibus, tenzij hij voor drie betaalde, en dan nog moest men de elleboogsteunsels wegnemen. Dc overledene, een geletterd man en zeer minzaam, was langen tijd dagbladschrijver cn schreef te Parijs cn le Brussel buitenlandsche correspondentiën. Met de Duitsche politiek was hij volkomen bekend, maar genoemd vak leverde hem geen bestaan op naar zijnen zin, en twee jaar geleden werd hij koopman. De acclimatie-tuin te Parijs heeft een hen-struisvogel van 15 maanden, le Grenoble, cn vier kuikens uit Algerie ten geschenke gekregen. De struisen zijn als huisvogels even mak en tam als onze hoenders cn eendenzij leggen, broeden en brengen hunne jongen groot als gewone tamme vogels. De lieer Dupin, procureur-generaal bij het hof van cassatie is dezer dagen te Parijs in lioogen ouderdom overleden. Te Parijs zal eene slagterij voor paardenvleeseh worden opgcrigt. Mejufvr. Rueggeur, dochter van een algerijnsch kolonist, wilde zicli dezer dagen, na een schitterend examen als bacheliére te hebben afgelegd, bij de medische faculteit te Montpellier als student laten inschrijven. De deken maakte bezwaar, waarop zij zich tot den minister Duruy wendde, die de inschrijving wel wilde toelaten, mits zij zich verbond, slechts iu Algerie te praktiseren, waar zij, naar hij zeide, belangrijke diensten zou kunnen bewijzen, aangezien de inlandsche vrouwen zich niet gaarne door geneeskundigen van het mannelijk geslacht laten verplegen. Zij heeft dit evenwel niet aan genomen en zal zich nu tot den keizer wenden. De Sltenandoahhet bekende kaperschip der Noord-Araerikaan- sclie G<confedereerden, is in Engeland aangekomen. De kapitein vernomen hebbende dat de oorlog was geëindigd, heeft zijn schip terstond overgegeven. Gedurende de verloopene week hebben te Londen 1413 sterf gevallen en 2055 geboorten plaats gehad. Dc Pull-Mail Gazelle zegt, dat een der prinsessen uit het laatste regerende huis van Modena in een werkhuis is gestorven. De overige leden leven te Londen in de grootste armoede. Een rapport van den Britschen gezantschaps-secretaris te Mexico betrekkelijk de financiële gesteldheid van het Mexicaansche keizerrijk is dezer dagen te Londen van wege het, ministerie van buitenlandsche I zaken openbaar gemaakt. Naar luid daarvan worden de inkomsten der Mexicaansche schatkist in het loopende jaar geraamd op 16,500,000 dollars en de uitgaven op 29.500,000 dollars, zoodat het j dienstjaar met een tekort van 13,000,000 dollars zou sluiten. De koninklijke hoofdcommissie voor de in 1867 te Parijs te houden wereldtentoonstelling heeft het bestuur der Israelietische gemeente te Berlijn uitgeuoodigd een model van de nieuwe synagoge te doen vervaardigen en het ter bezigtigiug op die tentoonstelling in te zenden. Het kerkbestuur zal hieraan voldoenhet maken van genoemd model kost 200 thaler. Men weet, dat bedoeld gebouw i een der voortreffelijkste zijner soort is. Het is nog zoo hing niet geleden, dut de Chinezen ultijd nog van mecning waren, dat de barbaren op kleine eilandjes een jammerlijk leven leden, dat slechts eenige afwisseling en beteekeois kreeg door den handel met China. Do oorlogen met Engeland hebben hen echter tot de overtuiging gebrngt, dat do Europeanen in vele opzigten boven ben staan eu sinds dien tijd vond men het j ook der moeite waard boeken te schrijven over de barbaren. Nu onlangs is weer 1 een werk over Europa verschenen, getiteld „Korte beschrijving van de omstreken

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 2