HELDERSCHE NIEÜWEDIEPER COURANT. M 05. ZO\l>AG 10 AO VEÜIBEIi. 1B6Ü. EN JAARGANG. DRIE-EN-T WINTIGSTE AAN BESTEDE SMC. BINNENLAND. Deze Courant wordt uitgegeven woensdag eu zatuii dag avoud na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in «len boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per postu 1.50. Enkele notnnicrs0.10. Men abonneert rteh bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. AdvektentiEïj worden aangenomen tot Zaturdng en Woensdag middag 12 uur, eu bij den Heer T. 5100Y, Dijkstraattegenoverdel.aan, II422,aane/enlle!ele>.tolllurt. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.00. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegclregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Ren 31 dezer vertrekt de O. B. JLimdanjail via TRIEST, den 33 dezer via MARSEIEIiE. Op Vrijdag den 3-1 A'ovember 1S65, des namiddags ten een ure, zal, aan liet Raadhuis der gemeente, in het openbaar, bij inschrijving, worden aanbesteed: Re levering van §TEEA'K®lE5i, ten dienste van gemeente-ïnrigtingen, voor liet jaar I8(iti. De voorwaarden van aanbesteding liggen van lieden af, op de gewone kantooruren, ter lezing aan de Secretarie der gemeente. Helder18 November 1865. Burgemeester en Wethouders dier gemeente STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 18 November. Gisteren middag ten 12 ure werd op liet plein van de kazerne der Mariniers alhier, in tegenwoordigheid van de troepen van het garnizoen, aan een tamboer der Mariniers liet door den krijgsraad over hem uitgesproken vonnis voorgelezen tot eene gevangenschap voor den tijd van 5 jaren, te ondergaan in de gevangenis te Leiden. De veroordeelde heeft voor eenigen tijd zich deze zware straf op de hals gehaald, toen hij zich in drift tegen zijn sergeant-majoor en fourier verzette en hem met een mes verwondingen toebragt. Gisteren avond ving de heer J. H. Sonstral weder aan om gedurende dit wintersaizoen historische voordragten te honden, liet onderwerp„Filips de Schoone en de Tempeliers," werd door den spreker op flinke, kernachtige wijze behandeld. Was ongunstig weder oorzaak, dat het gebouw niet zoo bezet was, als wij het anders hadden mogen verwachten, wij hopen dat het weder een volgende maal gunstiger voor deze hoogst nuttige en leerzame voonlragten gestemd moge zijn. Als over 14 dagen het jammerlijk uiteinde der ridders wordt afgemaald, mogen er velen gevonden worden, die begeerte hebben om een zoo treffend feit uit de wereldhistorie te hooreu verbalen. De tweede buitengewone vergadering van het Departement Helder der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen werd gisteren avond in het lokaal 1'ivoli gehouden. De lieer G. E. Bron betrad als redenaar het spreekgestoelte en las over het verschil der meeningen op staatkundig, kerkelijk en maatschappelijk gebied eene leerrijke en onderhoudende verhandeling. Vervolgens werd door den heer D. Dekker eene bijdrage geleverd. Tiet geestig proza-stuk van J. Schenkman, getiteld: „Het Ganzenbord" door hem gelezen, ver schafte door de menigvuldige geestige gezegden, die er in voorkomen, een hoogst nuttig onderhoud. De voorzitter, de heer Bron, sloot op gepaste wijze de vergadering, ook met dankzegging aan de aanwe zigen, die het min gunstige weder niet hadden geschroomd, om deze vergadering met hunne tegenwoordigheid te vereeren. Bij het op stal brengen van hot rundvee in dit jaargetijde, zijn van regeringswege aan de veehouders nuttige wenken gegeven tot wering der ziekte, en verhocding van besmetting, als: vooral luchtverversching en zindelijkheid in den stal; naauwkeurig toezigt op de personen, die in den stal worden toegelaten; de grootste zorgvuldigheid in de voeding en verpleging der dierendagelyksche bezigtiging, kan het zijn door een veearts; ingeval zich een ziekte verschijnsel voordoet onmiddelijke afzondering, en onderwerping van de overige dieren, met de noodige omzigtigheid, aan eene besmetting- werende behandeling, zoo mogelijk onder toezigt van een veearts. Volgens sommigen is het thans de geschikte tijd om de inenting te beproeven, op grond, dat het verlies, daardoor te lijden, altijd minder zal zijn, dan wanneer het vee in den stal door de ziekte wordt aangedaan. In de Memorie van Beantwoording op het Yoorloopig Verslag der Tweede Kamer, door den minister van Koloniën opgemaakt, leest men o. a. het volgende: „Betreffende het verzoek der firma's A. van Hoboken en Zonen en Reijnot en Vinju om concessie voor eene stoomschip-communicatie van Batavia over Tiinor-Koepang en Kaap York naar Brisbanen (Moretonbay) en Queensland en naar Siduev (Nieuw-Zuid-Wallis) en terug is dc minister in gedachtenwisseling getreden met het Indisch Bestuur. Daarbij stelde hij op den voorgrond, dat het plan de sympathie verdient der Regering, die immers pogingen tot ontwikkeling der betrekkingen tusschen Nederl. Indië eu Australië moet goedkeuren. Geldelijke ondersteuning evenwel van zondanige pogingen kan, meent hij, slechts dan worden toegezegd, indien de voorgenomen gemeenschap de algeraeene belangen van Nederl. Indië inderdaad zal bevorderen en zoo daarenboven de aanvragers van concessie kunnen rekenen op de tegemoetkoming, welke de betrokken Australische gouvernementen geneigd schijnen te verleenen." „Het voornemen om op meer uitgebreide schaal houten vaar tuigen voor dc Marine in Indië te doen bouwen, is tot rijpheid gekomen. Voor zooveel houten vaartuigen van kleiu charter betreft, bestemd om in Indië te blijven, zal het escader voortaan worden aangevuld door het aldaar aan het etablissement te Soerabaya te bouwen djattie-houten raderstoomschepen. Reeds in 1863 werd aan den gouverneur-generaal op het voorstel van den minister van Marine dc aanbouw opgedragen van een stoomtransportschip, dat de werktuigen zou ontvaugen van dc vroeger afgekeurde Merapi. Het Ned.-rnd. bestuur is thans uitgenoodigd een aanvang te maken met het bouwen van vierhouten raderstoomschepen van 150 paarden kracht. Desniettemin blijft de minister er op bedacht om, als de Indische dienst het raogt vorderen, daarvoor nog eenigc ijzeren stoomschepen te doen aanbouwen." De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft den 17 dezer, na de aanneming van twee amendementen tot weglating van de verhooging der tractementen van den gezant te Washington en te Frankfort, het geheele budget voor buitcnlandsche zaken aangenomen met 55 tegen 11 stemmen. Beroepen bij de Ilerv. gemeente te 's Gravenhage, de heer dr. Lamers, pred. te Scherpenzeel. De directie der Amsterdamsche Kanaalmaatschappij heeft bekend gemaakt, dat het algemeen plan van het Noordzeekanaal door de Regering is goedgekeurd, en de voor het werk benoodigde gronden in de Breesaap door de maatschappij zijn aangekocht en in bezit genomen. De Wekkerweekblad voor onderwijs en schoolwezen, deelt, in zijn nommer van heden, op gezag van dc Delftsche Courant mede, dat een vader van een talrijk gezin, wonende te Amsterdam, aanzoek heelt gedaan bij de spoorwegbesturen der lijneu Amsterdam Haarlem en AmsterdamUtrecht om op min kostbare wijze zijne kinderen dagelijks heen en terug te voeren naar Utrecht of Haarlem, waar hoogerc burgerscholen bestaan, die een schoolgeld van slechts 60 vorderen; terwijl op de hoogerc burgerschool te Amsterdam niet minder dan 180 moet worden betaald. Bij de verkiezing van een lid van den gemeenteraad te Alkmaar, in de plaats van den heer van der Sluys Veer, die tot gemeente- ontvanger benoemd is, vereenigde de heer M. Cohen Stuart 206 stemmen op zich. Er werden 291 stemmen uitgebragt.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 1