HELOERSCHE NIEÜWEDIEPER COURANT. EN ha BINNENLAND. M ZÜ.MKVG 20 J\öVEMBEÜ IBÜA DRIE-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaturiug avond ua acht ure, door A. A. BAK KElt Cz in deu boekwiukul, Hoofdgracht Xo. 32. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. o franco per post1.50. Enkele nommers„0.10. Men abonneert zich Lij alle Boekhandelaars en Post directeuren. AdyertentiËn worden aangenomen tot Zatnrdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. JIOOY, Dijkstraattegeiioverdel.aan, H 422,aan denlie!der,\otl lnre. De prijs van 1 lot 4 regels is ƒ0.60. Voor ictlertn regel meer f0.15. Zegelregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. E)c» SS dezer vertrcltt de E. Eiundluiiiil via SOUT1IAMPTOW. Oen SS dezer vertrekt deWEST-I^DISCHiü mail. HELDER en NI EU WE DIEP, 25 November. Bij de op gisteren ten raadliuize alhier gehouden openbare aan besteding, wegens de levering van Steenkolen aan de gemeente- inrigtingen in 1S66, is die levering gegund aan deu ecnigsten in schrijver, den lieer C. Berghuijs alhier, voor 1.23-}-de lOOXed ponden. Een kuiper van Zr. Ms. wachtschip alhier is dezer dagen buiten boord gevallen en jammerlijk verdronken. Zr. Ms. zeilkorvet van Speyk, kapt.-luit. ter zee Jansen, wordt te Ylissingen verwacht om te dokken, ten einde in het begin van Jan. 1866, met de zcilkorvetten Pallas en Prins MaurUs, uit te zeilen. (A. C.) Hel programma van het concert-gezelschap Apollo, uittevoeren Dingsdag a. s., des avonds ten half acht ure, in het lokaal Tivoli, luidt als volgt: Eerste Deel: 1. Svmphouie, van Niels W. Gade; 2. Souvenir Elegiaque par A. Bessem (violoncel), door den heer C. Ernest Appy, van F. Servais; 3. Le Chalet No. 3 de 1'op. Ze Chalet voor Ba riton, te zingen door den heer G. C. Yisscr, van Adolph Ad:un; 4. Ouverture Ne'ron, van C. G. Reissiger. Tweede Deel: 1. Ouverture Die Waldnymphe, van W. Sterndale Bennett; 2. Jalousie d'Orosmane, Scène Dramatique voor Bariton, te zingen door den lieer G. C. Yisser, van L. Bordesse; 3. Fantaisie sur la Traviala (violoncel), door deu heer O. Ernest Appy, van G. Pague; 4. Die drei Liebchen, lied voor Bariton, tc zingen door den heer G. C. Visser, van W. Speier. Den 4 Jan. 1866 zal, in het lokaal van de bureaux der Staats-spoorwegen, te 's Ilage, worden aanbesteed: het bouwen van eene goederenloods op het personen-station te Helder, met ccnige bijkomende werken, ten behoeve van den spoorweg van Nieuvvediep naar Amsterdam. Als een bewijs, dat bij het Departement van Oorlog, in vergelijking met vroeger, thans meer het streven merkbaar is om de bewoners van vestingen door mildere bepalingen tc gerieven, wordt uit 's Hertogenbosch gemeld, dat de minister van Oorlog zich niet ongunstig heeft betoond omtrent het verzoek, door deu gemeenteraad gedaan, ten eiude de berging van buskruid buiten de vestingwerken te doen plaats hebben. Z. E. verzekert, in persoon aldaar een onderzoek te zullen instellen om te zien of er mogelijkheid bestaat om het buskruid buiten de werken dier sterkte te plaatsen. Z. M. heeft den kapt.-luit. ter zee 1'. W. Stort en dc ofi'. van adrn. 1ste kl. W. II. Toutlemonde en E. Lasonder op pensioen gesteld, ten bedrage, aan den kapt.-luit. ter zee Stort van 14U0, aan ieder der voormelde off. van adm. van 1100 's jaars. Z. M. heeft den lsten luit. C. J, de Bordes, van het 7de reg. Infanterie, op verzoek, eervol uit de dienst ontslagen. Bij beschikking van den minister van Binneul. Zaken van 21 Nov. jl., is de vergunning voor eene stoomsleepdienst van Harlingen naar de Noordzee, Vlieland, Terschelling, Ameland en het. Nieuwedicp en terug, vroeger verleend aan J. F van Oppen te Harlingen, over geschreven ten name van de firme Zeilmaker comp. te Harlingen. Men verneemt, dat de gezondheidstoestand van den baron van Hall bij toeneming reden tot vermeerderde bezorgdheid geeft. De Tweede Kamer der Statcn-Gcueraal heeft in zijne zitting van jl. Donderdag de begrooting voor den aanleg van Staatsspoor wegen, dienst 1866, met algemeene stemmen aangenomen. Heden zullen de beraadslagingen over de sfaatsbegrooting worden voortgezet. Onder dagteekening van den 18 dezer, heeft de minister van Binnenl. Zaken Z. M. den koning een uitgebreid verslag aangeboden, betreffende dc hier te lande heerschende ziekte onder het rundvee en de daartegen genomen maatregelen, en daaronder bepaaldelijk het schorsen der veemavkteu en der openbare verkoopingen van rundvee. Te dien aanzien verklaart de minister, niet zonder moeite le zijn overgegaan tot het voordragen van een besluit aan den koning, zoo belemmerend voor het algemeen verkeer; maar dat dit hem onvermij delijk is voorgekomen, uit hoofde reeds zoo vele gemeentebesturen hem daarin waren voorgegaan, en ook bijna al de commissarissen des konings in de provinciën daarop aandrongen; dat het echter van zelf spreekt, dat., zoodra dit zonder nadeel zal kunnnen geschieden de opheffing van den maatregel zal worden voorgesteld. Hoe luim dit zal duren, is niet te voorzien; evenmin, welken invloed de winter op dezen toestand zal uitoefenen. Reeds heeft het op stal brengen van vee het aantal der aangetaste runderen aanmerkelijk doen toenemen. Veel, bijna alles, hangt, volgens den minister in dit opzigt van de veehouders zeiven af, die, door voorzigtigheid en naauwlettcnde zorg, in menig geval hun vee voor besmetting kunnen vrijwaren, of bij ziekte herstel bevorderen; maar bij zorgeloosheid zich zelveu en ook anderen onberekenbare schade berokkenen, wes halve zij met aandrang worden gewezen op hetgeen thans van hen mag worden verwacht, en hun pligt hen gebied. Intusschen meent de minister, hoe belangrijk de geledene verliezen ook reeds mogen zijn, te kunnen aannemen, dat de door dcrefferin" genomene maatregelen goede vruchten hebben gedragen, en wij, in vergelijking met Engeland en Belgie, gelukkiger zijn en verder ge vorderd. „Dat echter de uitkomst (dus luidt het betoog ten slotte) tot nu minder ongunstig was dan men heeft gevreesd zal echter geene aanleiding mogen geven tot vermindering van waakzaamheid, tot verslapping in de genomen maatregelen, tot berusting in den toestand. Dat zij verre. De overtuiging, dat de ziekte thans ligt een meer dreigend, een meer kwaadaardig karakter kan aannemen zal integendeel tot dubbele waakzaamheid moeten leiden. Dc redering zal daarin volharden. Zij zal allen, die moer dan zij invloed kunnen hebben op de toe- of afneming der ziekte, daartoe krachtig aansporen. Zij zal blijven doen wat in hare mngt is, in het vertrouwen, dat anderen niet zullen verzuimen wat in hunne magt is." Het onderhouden der buitenste 200 el van den zuidelijken dam aan den Hoek van Holland voor de verbetering van Rotter- darn's waterweg naar zee, tot 30 April 1S66 is aangenomen, door de heeren K. Langeveld te Hardinxfeld en A Yisser te Sliedrccht. Omtrent den toestand der veeziekte in Zuid-Holland gedu rende de vorige week, wordt van regeringswege medegedeeld, dat zijn aangegeven 1010 runderen; gestorven 111-, afgemaakt 223, hersteld 48 en nou ziek 625. Van In t uitbreken der ziekte af aan zijn aangetast 8734, gestorven 2728, afgemaakt 2203, hersteld 2478. De verbreiding van de besmetting is weder conigzins toegenomen. De gemeenten, waarin zich de meeste gevallen hebben voorgedaan, zijn Berkcl, Delftshaven, Hof-van-Delft, Kethel, Maas land, JJ vers chic, Schipluiden, Vlaardinger-Ambacht en Vrijenban. In 35^gemmilcn hebben gecue nieuwe ziekte-gevallen plaats gehad liet Rijks-telegraafkantoor te Alkmaar opent voortaan, gedu rende de wintermaanden, de dienst ten 8 ure des voormiddags. Een uiterst gedistingueerd publiek bragt mevr. Ristori jl. Dingsdag avond bij haar wederoptreden in den grooten schouwburg le Amsterdam het welkom toe. Aan het slot der Jste acte van Medea werd dit in eejaige dichtregelen uitgesproken, en een fraaytni lauwerkrans haar toegeworpen De heer Beters geleidde de knuste-;^' nares ten tooneele, om die hulde te ontvangen, en las het'gwlicht voor.T) Yoor Amsterdam komt thans eene gewigtige vraag ter sprake:

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 1