HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. EN h/ BINNENLAND. M 0« DÜNDEBDAG 50 AOVEMBEB. 1B65. DRIE-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. Ue7.o Courant wordt uitgegeven woensdag en zatit. dag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. In den boekwinkel, Hoofdgracht No. 82. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. a franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert rich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Adveutkntien wordeu aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. 211OOY, Dijkstraat tegenover de Laan, II 422 ,aan denllelder,\.<A 1 lure. De prijs van 1 tot 4 regels is 0.60. Voor iederen regel meer /"0.15. Zcgclregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven eu Stuktcn franco aan den Uitgever. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER brengt bij deze ter kennissé van de ingezetenen, dat door Z. Exc. don Minister van Binnenlandsche Zaken, in de Staatscourant van den 25 dezer is aangekondigd, dat: „vervoer van Varkens buiten de lijnen „van afsluiting naar binnen is vrijgesteld." Helder, den 28 November 1865. De Burgemeester voornoemd, STAKMAX BOSSE. MELDER en NIEUWEDIEP, 29 November. Omtrent den tijd der opening van den spoorweg van bier op Alkmaar kan nog niets met voldoende zekerheid berigf worden. Dat zulks in de eerste helft der maand December geschieden zal is genoegzaam zeker. Bij de opening van andere lijnen werd ook dc dag waarop dit moest plaats vinden niet lang te voren aangewezen. Heden heeft bij de Directie der Marine alhier de herbesteding plaats gehad van1. Versoh Rundvleesch, ten behoeve van Zr. Ms. schepen; ingekomen 6 inschrijvingsbilletten, als: W. C. Thijssen 75, M. A. Grtinwald ƒ69.85, G. J. Ecucht 69, A. L. van Gelder ƒ66.75, M. Schrijver 66.15 en L. Kroon ƒ58.94. 2. Versch Vleesch, ten behoeve van het Marine-Hospitaal; ingekomen 4 inschrijvingsbilletten, als: G. J. Feuclit 68, W. C. Thijssen 67, A. L. van Gelder ƒ66 en P. Boll ƒ62.75. Met den 1 Dec. worden geplaatst; aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Watergeusde scheepsklerk J. A. Sonnenberg; aan boord van Zr. Ms. drijvende batterij Keptunns, de scheepsklerk G. H. Slot; en met den 11 dier maand aan boord van Zr. Ms. fregat met. stoomvermogeu Adolf Hertog van Nassau, de scheepsklerk P. Gallas. Aan den heer Betz is door Z. M. den koning eervol ontslag verleend als minister van Financiën. Met dc waarneming van dat Departement is belast dc heer Olivier, minister van Justitie. Z. M. heeft goedgevonden, tot ridder der orde van den Neder - tandschen Leeuw te benoemen dr. A. liasebroek te Leiden. De luit. ter zee 1ste kl. J. K. L. Gey van Pittius, dienende als eerste off. aan boord van Zr. Ms. korvet van Speyk, wordt met den laatsten dezer op non-activiteit gebragt, en met den eersten Dec. a. s. vervangen door den luit. ter zee 1ste kl. G. W, C. Voorduin. Bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal is de discussie van het budget van Binnenlandsche Zaken afgeloopen en het hoofd stuk in zijn geheel aangenomen met 53 tegen 18 stemmen. De discussie over het hoofdstuk Marine is aangevangen. Bij de Tweede Kamer is den 27 dezer ingekomen een brief van den heer van der Maesen de SombrcfF, houdende kenuisgeving dat hij zijn ontslag neemt als lid der Kamer, aangezien na de dis cussie van 20 dezer het vermoeden zon kunnen ontstaan, dat hij niet door vrije keuze was benoemd. Voorts is ingekomen het voorstel tot enquête, door den heer van Zuylcn van Nyevelt (van Arnhem) ingediend, en hetwelk bevat deze twee vragen: „1. of er door een of meer ministers iniddelijk of onmiddelijk in 1S 64 op dc verkie zingen in Limburg een invloed is uitgeoefend, strijdig met de vrije werking der verkiezingen? 2. of er door of van wege den minister van Financiën last gegeven is om overtredingen in zake van belas tingen in Limburg door de vingers te zien?" Dit voorstel is ver zonden naar de afdeelingen tot onderzoek. Daarna is do beraad slaging over de staatsbegrooting, hoofdstuk Binnenlandsche Zaken, afdeeling lager onderwijs, voortgezet. De minister van Binnenl. Zaken heeft bepaald, dat de verkiezing van een lid der Staten-Generaal in het hoofd-kiesdistrict Maastricht, noodig geworden door het aftreden van den heer v. d. Maesen de SombrrfT, zal plaats hebben Dingsdag den 12 Der. Den 14 Dec. a. s. zal te Haarlem worden aanbesteed: het bouwen van eene school en onderwijzers-woning aan de Waal op Texel. Het examen, dat te 's Hage afgenomen wordt van de onder officieren, dingende naar den rang van 2den luitenant, wordt thans voort gezet met de vijfde serie, zijnde de adspiranten van het 7de rcg. Infanterie uit Utrecht. Uit Kampen zullen deze week nog 7 onder officieren aankomen om aan liet examen deel te nemen. Het dagelijksch toczigt op de dienst van den Noordholland- schen Staatsspoorweg, gedeelte NieuwediepAlkmaar, is opgedragen aan den spoorwegopzigter B. Sleijster, ter standplaats Alkmaar. Het is te vreezen dat met 1 Jan. a. s. de dienst per stoomboot tusschen Texel en hier voor goed zal ophouden. De concessionaris heeft bij het expireren van den tijd bij het contract vastgesteld de vernieuwing opgezegd. Wel wil het gemeentestuur van Texel, als mede de provincie, de toelagen, die van beide zijden gegeven werden verdubbelen, maar van rijkswege schijnt men geene verhooging van subsidie tc willen toestaan. Voortaan zal de communicatie dan weder, zoo als vroeger, met de oude postschuiten geschieden, die, afhankelijk van wind en getij, zeer onregelmatig varen: om bijv. van Texel naar hier te komen, moet men niet zelden in het midden van den nacht reeds aan boord zijn, zonder van meer andere incon- venienten te spreken, die aan het vervoer per postschuit verbonden ziju. En hoezeer nu de Tcxclsche stoomboot wel eens defect was, zal opheffing der stoombootdienst ecue groote teleurstelling en een groot ongerief zijn voor een der belangrijkste en meest handel drijvende eilanden van ons vaderland, en het is zeer te wenschen dat dc hooge regering hare gewone subsidie naar den wensch van dat eiland eenigzins verhooge, opdat men daar in het bezit kome van eene goede en deugdelijke stoombootdienst. Op de schei- of kleine najaars-koemarkt te Hoorn zijn onge veer 1000 stuks vee aangevoerd, meest allen van de beste kwaliteit. De handel was willig en de prijzen hoog. Te Amsterdam is het gerucht in omloop, dat de .burgemeester voornemens is tegen 1 April e. k. zijn ontslag uit die betrekking te vragen. Zich zei ven en zijne zaken aan te bevelen is zoo algemeen, dat niemand er de minste onbescheidenheid meer in vindt, zelfs niet in de hoogdravendste loftuitingen. Hoogdravend nu is zo niet, maar wel geheel nieuw, de aanbeveling welke men in het Handelsblad van jl. Vrijdag aantreft. Het is een kerkhof, dat zich bescheiden recommandeert. Bij het weldra ophouden van het begraven in de kerken, wordt op de familie-begraafplaats te Muiderberg de aandacht der geëerde aanstaande dooden gevestigd. Een familie-kerkhof! familie-hotels, familie-tandpoeder, familie-parapluies hadden wij. Nu kunnen we ons ook van eene plaats op een familie-kerkhof voorzien. De Rolt. Courant waarschuwt, tengevolge van een bij haar ontvangen telegram, tegen de onrustbarende tijdingen, welke nopens den ziekte-toestand van koning Leopohl worden bekend gemaakt. Te 's Ilage kwam een sergeant-volontair bij de Artillerie te Delft, bij zijne ouders, hoogst aanzienlijke ingezetenen der residentie, met verlof wpgens ongesteldheid. In ijlende koorts maakte hij zich meester van lucifers, die hij ontvlammen deedhet bed cn de klee deren van den zieke raakten in brand, en de ongelukkige werd, alvorens er lmlp werd gebragt, zoo verwond, dat hij weldra aan de gevolgen overleed. Te Dalfsen reed de landbouwer v. d. Berg van de buurtschap Millingen met vrouw en dochter naar Zwolle; op weg schrikte het paard, de teugel brak, het paard ging door cn toen man en vrouw van de wagen sprongen werd dc vrouw door den val gedood. Eenige geneeskundigen in hel. voormalig vierde district der provincie Zeeland hebben aan den inspecteur van het "geneeskundig Staatstoezigt aldaar het verzoek gerigt, om door zijne tusschenkorast

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 1