BUITENLAND. wel te willen bewerken, dal aan Belgische geneeskundigen, die over en langs de grenzen van dat district wonen, niet worde vergund de uitoefening der geneeskunst op Nederlandsch grondgebied, in den geest van artikel 2 der wet van 1 Juuij 1865, Staatsblad No. 60, op grond dat de ondervinding de noodzakelijkheid een er zoodanige vergunning niet heeft geleerd. De Oost-Indische berigten, per overlandpost ontvangen ver melden o. a. het volgende: „Aan de heeren J. A. Velders en H. F. Bemoster, gezaghebbers van de stoomers Dassoon en Java, zijn van wege de Fransche regering prachtige gouden horologiën geschonken, als blijk van dankbaarheid voor de hulp in Nov. 1S64 aan het Fransche stoomschip Hydaspe bewezen. De equipage van het verongelukte Eugelscho. barkschip War Eagle is op Java aangebragt. De expeditie van zee- en landmagt naar Assahara op Sumatra's noordoostkust ondernomen is wèl geslaagd. Er zijn wapens en stukken geschut buit gemaakt. De sultan en de rijksgrooten zijn gevlugt. De minister van koloniën heeft gunstig beschikt op een adres van den handelsstand te Samarang, houdende verzoek om aldaar zulke havenwerken te verkrijgen, dat ten allen tijde een geregelde gemeenschap met dc reede kan onderhouden worden. Een Boeginees te Magalang, die onrust verwekte en onderscheidene personen meer of min ernstige wonden toebragt, was volgens berigt van 26 Sept., bestemd om weldra zijn misdaad met de galg te boeten." Uit Bandjermasin wordt van den 2 Oct. gemeld, datdehoofd- opstandeling Itasid door eene militaire en bevolkings-patrouille, onder bevel van den lsten luit. J. G. Spanjaard, overvallen, omsin geld en gedood is. De serg. Casteels is bij die gelegenheid gesaeuveld. Den 3 was het stoomschip Tjerana vertrokken naar de Teweh, en den 7 was de Teweh-verstcrking bereikt worden. Volgens de ver klaring van spionnen, had Soerapatie nog niet afgezien van het plan om de versterking aan te vallen. Tusschen Spanje en Chili is een conflict ontstaan, dat aanvankelijk vrees gaf voor ernstige gevolgen. In laatstgenoemd rijk heerscht eene algerneene opgewondenheidde geestelijkheid en de vrouwen moedigen zelfs de regering aan tot verzet tegen de Spanjaarden. Van onder scheidene zijden verneemt men echter, dat er bij de Spaansche regering wordt aangedrongen op het nemen van verzoenende maatregelen, opdat de handel op Zuid-Amcrika niet een al te groote schade lijde. Het Fransche leger in Algerië toont zijne ontevredenheid over 's keizers koloniale politiek; zelfs de maarschalk, die aan het hoofd der regering in deze kolonie geplaatst is, is weinig ingenomen met de beginselen van Napoleon. Men verwacht zelfs, dat, tengevolge van ecu en ander, eerlang dc vervanging van genoemden landvoogd zal plaats hebben. Het berigt van eene verwijdering tusschen de kabinetten van Washington en Parijs over de Mexicaansche aangelegenheden wordt thans met grond weersproken. Men verspreidde zelfs het gerucht van het vertrek van den Franschen gezant uit eerstgenoemde stad. Spoedig na het verspreiden van deze tijding vernam men van ver schillende linten, dat de verstandhouding tusschen beide regeringen nooit zoo goed is geweest als op dit oogenblik. Zelfs moet president Johnson, naar men verzekert, zich niet zoo heel vijandig hebben betoond ten aaüzien der erkenning van keizer Maximiliaan van Mexico. De Fransche regering had namelijk den wensch geopenbaard, dat de president in /.ijne boodschap aan het Congres van die er kenning zoude spreken, als door de regering voorbereid. President Johnson kon zich evenwel niet daarmede vereenigen, omdat hij zieh daardoor bij de natie en hare vertegenwoordigers hoogst impopulair zoude maken. De regering der Unie heeft dau ook weder een nieuwen gezant, bij de Mexicaansche republiek benoemd. De officiële staat van Frankrijk's handelsverkeer met zijne koloniën en met audere lauden gedurende het jaar 1864 is dezer dagen open baar gemaaktdit verslag getuigt van den gunstige» invloed, dien de liberale handelsverdragen en de staatkunde van het keizerlijke gouvernement in het algemeen, niettegenstaande verscheidene nadeelige omstandigheden, op de volksbedrijvigheid en de ruiling in helafgeloopen jaar hebben uitgeoefend. Dc lauden, waarmede Frankrijk in genoemd jaar de meeste handelzaken heeft gedaan, zijn: Engeland, Zwitserland, Italië, Belgie, het Duitsche Tolverbond, Spanje, Turkye, Brazilië, Egypte, de Yereenigde Staten, Brilsch Indie en Busland. Groote verwondering heeft de erkenning van Victor Emmanuel als koning van Italië door Beijereu in Europa te weeg gebragt. Men denkt daarbij aan de gehechtheid der Beijersche regering ten aanzien der Catholijke beginselen en aan de familie-betrekkingen tusschen de hoven van Munclicn en Weenen. De minister-president heeft echter met deze handeling wel is waar in de eerste plaats het belang des handels op het oog gehad, maar ook der Oostenrijksche regering een straf willen bezorgen voor de genegenheid, die het Weencr kabinet aan de beginselen van graaf von Bismarck betoont. In eene circulaire, aan de Beijersche gezanten in het buitenland gezonden, verzekert de regering, dat zij getrouwelijk gehecht blijft aan den heiligen vader, doch volkomen gerust gesteld is voor dc toekomst, tengevolge der conventie van 15 Sept. 1864 en de waar borgen door koning Victor Emmanuel voor 's pausen veiligheid gegeven. Men ziet in deze daad van Beijeren een sterk sprekend bewijs, dat de kleinere Duitsche staten zich meer en meer onafhankelijk van Oostenrijk's invloed maken en zich pogen aan te sluiten bij de Fransche staatkunde. Tusschen de Spaansche admiraal, die de haven van Valparaiso in Chili blokkeert, en den Britscheu gezant aldaar is een vrij ernstig conflict ontstaan. Oorzaak hiervan is het aanhouden van een vaar tuig, dat de Britsche vlag voerde, wijl de admiraal beweerde, dat die vlag slechts diende om aan de blokkade te ontkomen. I)e gezant t«ik«udè hiertegen protest aan en eisehte genoegdoening, bestaande in een salut van 21 kanonschoten voor de vlag en eene schadeloos stelling van 80,000 piasters. Het geschil, hierdoor ontstaan, was nog niet vereffend. De Pruissische gouverneur van Sleeswijk heeft, ter gelegenheid van een bezoek aan het eiland Alsen, aan het diner, dat luj aan een 80ial notabelen der stad Sonderborg aanbood een heildronk aan genoemde stad toegewijd. Aan het gesprokene ontleent men het volgende: „Aan deze stad leg ik nieuwe lasten op, door het bouwen van schansen, maar zij zal die lasten weten te dragen, want zij zullen dienen ter bevordering van het welzijn des vaderlands. Ik laat hier een citadel oprigten, in welke de Pruissische adelaar zijn nest heeft gebouwd, en waaruit hij Sleeswijk-Ilolstein verdedigen zal tegen eiken aanval, van welken kant die ook korae." Frankrijk, Italië, Zwitserland en Belgie hebben hunne vertegen woordigers op eene conferentie te Parijs, waar men plannen maakt ter bevordering van munteenheid in genoemde rijken. Te Brussel heeft iemand, terwijl hij stond te vissehen, het lijk van een pasgeboren kind opgehaald. Mevr. X., te Brussel, in een zwareu slaap verdiept, droomde toen dat haar huis in brand stond. Zij sprong uit een raam van de tweede verdieping, waardoor zij de beide beenen brak. Ondanks dezen vreesselijken val, wordt zij maar niet wakker, terwijl twee aldaar voorbijgaande jongelieden haar in dien toestand tcrugbragtcn. Eenigen tijd hierna ontwaakte zij en gevoelde toen eerst haar smar telijk lijden. Volgens onderscheiden berigten schijnt het zich te bevestigen dat cr dezer dagen eene circulaire van het Fransche ministerie van buitcnlandsclre zaken is uitgegaan, strekkende om de andere gouver nementen opmerkzaam op de voorgenomen inkrimping der Fransche legermagt en op dc vredelievende beduidenis van dien maatregel te inakcu en tot navolging van dat voorbeeld aan te sporen. Te Parijs werd een doctor in het midden van den nacht gewekt ten einde iemand te helpen, die op straat door de cholera was overvallen. „Gij zult de helft van mijn vermogen hebben, docter als gij mij redt," zeiiie de zieke. De doctor nam hem toen bij zich in huis; koit daarna was de ziekte weder in zooverre her steld dat hij kon vertrekken en gaf den doctor alvorens heen te gaan een 2 francstuk. „He! zeide de doctor wat bcteekent dat?" „Ja," antwoordde hem deze, „ik heb de helft van mijn vermogen beloofd en aangezien ik slechts vier francs bezit, voldoe ik aan mijne belofte." Door de correctionele regtbank der Seine is dezer dagen een( lorettc tot 6 maanden gevangenisstraf en 25 fr. boete veroordeeld, beschuldigd van misbruik gemaakt te hebben van de hartstogten ei zwakheden van een minderjarige. Uit de instructie van deze zaa' blijkt, dat de jonge lichtmis in den tijd van één jaar aan dez dame eene som van meer dan 160.000 francs heeft ten koste gelegi onder anderen 30,000 frs. voor juwcelen, 45,000 frs. voor meubelei 10,000 frs. voor paarden en rijtuigen en 8500 fis. voor pendule en bronswerken. Dezer dagen heeft mej. A. Cellarier, de dochter van een officie der marine, voor de faculteit van Montpellier, met de grootsl onderscheiding het examen voor candidaat in de letteren afgelegi Naar men weet legden sedert eenigen tijd drie dames hctzelfi examen te Algiers, Lyon en Bordeaux af. Bij Saiut-Etieiine-les-Orgues (Frankrijk) is dezer dagen do i een 1 ljarigen jongen, schaapherder, op een zijner makkers een t schuwclijken moord gepleegd, waartoe geen ander doel hem bewo< j dan om in het bezit te geraken van twee sous (één stuiver Holl welke de verslagene bij zich had. De moord werd met de groots koelbloedigheid gepleegd door middel van een stok, waarmede 1' zijn slagtoffer, nadat deze reeds in zwijm verkeerde, nog zoo lan bleef slaan, totdat hij de volkomen zekerheid van diens dood ba I bekomen. Daarna keerde hij liet lijk, dat voorover lag, om, zoch de ellendige twee sous uit dc zakken op, bragt dc kudde van zij makker met de zijne naar dc kraal van hun gemeenschappelijke meester, reinigde daar koelbloedig handen eu kleederen van h' bloed, waarmee ze bevlekt waren, eu gedroeg zich verder alsof niets gebeurd was. Toen er, bij het ingesteld gi regtelijk onderzoe! sterk vermoeden tegen hem gerezen was, bekende hij zonder te ve blceken of te blozen zijne misdaad en verhaalde al dc verschrikkelijk bijzonderheden daarvan met eene stuitende koelbloedigheid. Toe hij naar de gevangenis werd overgebragt, wierp hij zijne blikke even onbekommerd in het rond, als ware cr niets bijzonders nu hem voorgevallen. Deze zaak heeft bij het publick een sterken indruk van afgrijzen verwekt, en men heeft daarbij niet nagelaten om eene psychologische I verklaring te zoeken voor de ontzettende verharding, waartoe zoo jeugdig een menschelijk gemoed reeds gezonken was. Daarbij is men tot de wetenschap gekomen, dut deze jongen van zijne jeugd af van elk onderwijs was verstoken geweest, nooit iets van gods dienst had gehoord, dat met één woord gcenerlci redelijk gevoel bij hem was ontwikkeld, zoodat ook liet besef der begane misdaad bij hem slechts zeer zwak moet zijn geweest. De verslaggever van dit gruwelijk feit voegt aan zijn relaas de i opmerking toe, dat in deze zaak wel eene ernstige waarschuwing tegen de materalist isclie strekking van onzen tijd mag gezien worden Zal toch de invloed daarvan zich niet altijd zoo treffend duidelijk vertoonen als bij dit rampzalig kind, in gcringeren graad zullen toch zeker de noodlottige gevolgen zieh veelvuldig doen gevoelen. De Lynn Adcerliser berigt dat John Naylor, van Hilgav, aldaar, den 30 Oct. in den ouderdom van 110 jaren overleden is, volgens berekening van zynen oudsten zoon die 69 jaren telt; doch dat hij volgens het doodregister van Welney 117 jaren moet bereikt hebben. Het blijkt dat John Naylor eenigen tijd voor 1780 in dienst was van dr. Ilayfield te Downham Market, en even voor 1794 in die van den heer E. W. Mnnby. Van 1811 tot 1825 hield hij een herberg en sints leefde hij van zijne rente. Hij was steeds bekend als een ordelijk en werkzaam inensch, en in staat uit te gaan tot Oct. 186 4; doch sedert dien tijd zat hij slechts eeuige uren gedurende den dag op, lot in Junij 1S64 als wanneer hij bedlegerig bleef, doeli nogthans met behoud van zijne geestvermogen»

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 2