KONING LEOPOLD^VAN BELGIË. BUITENLAND. ontkomen. Doch ook de vrijheid van dezen was van korten duur. Nadat hij met veel inspanning Purraereiule had bereikt, ontwaarde hij het gemis van zijne porte-monnaie en, zonder geld ook zonder moed zijnde, zocht hij daar ter plaatse de politie op en deed een trouw verhaal van zijne vrijheid van een half etmaal. Het vol gende laat zich denken. Yan J. J. P. Mouton, sigarenmaker oud 39 jaren, en diens echtgenoote F. Kok, oud 42 jaren wonende te Kaïnpen, is onlangs de geboorte van liet 22ste kind aangegeven. Koning Leopold 1 (George Christiaan Frrdrrik), hertog van Saksen, was geboreu den 1G Dec. 1790. In eerste huwelijk had hij tot gemalin priuses Charlotta Augusta, dochter van wijlen koning George IV van Groot-Biittannië. Deze vorstin overleed 6 Nov. 1817. Hen 9 Aug. 1832 huwde hij met Louisa Maria Theresia Charlotta Isabella van Orleans, dochter van wijlen Lodcwijk Ellips, koning der Franschen. Ook deze gemalin verloor hij den 11 Oct. IS50. Het nationaal congres van Belgie koos hem tot koning den 4 Junij 1831; den 21 Julij van dat jaar werd hij als zoodanig gehuldigd. He vorst heeft tot het laatste oogenblik zijn bewustheid behouden en is gestorven iu tegenwoordigheid van zijne kinderen en klein kinderen, mitsgaders van den heer Jules van Praet, den minister van liet koninklijk huis, den oudsten vriend van Z. M., en van den hofkapellaan, den heer Bekker. Leopold zou den 1G dezer den ouderdom van 75 jaren hebben bereikt. De plegtige begrafenis van 's konings lijk zal door den minister raad worden geregeld. Naar de. bidépendance verzekert zal het lijk den 12, 13 en 14 dezer in het paleis te Brussel op een praalbed gelegd en het publiek aldaar toegelaten worden, en zal den 16 dezer den 75sten verjaardag van 's konings geboorte, de. tcr-aarde-besteiling plaats hebben. Tc Backen zal naast hel nieuwe kerkgebouw, waarin liet stoffelijk overschot vail de eerste koningin der Belgen rust, een groote tempel opgeslagen, waarin de lijkplcgiighedcii voor koning Leopold naar de voorschriften der Luthersclie kerk zullen worden gehouden. De overledene koning was grootmeester zijner Leopoldsorde, en bezat bovendien de volgende ridderorden: grootkruis der orde van Ernst den Yrome; grootkruis der Saksische orde van de Kroon; ridder der orde van den Kousenband en grootkruis der militaire Bathorde van Groot-Brittunuiëgrkr. der orde van het Legioen van Eer; grks. der Clil'istusorde; grkr. der militaire orde van den Toren en het Zwaard; grkr. der Haunoversche Gulphenorde; ridder der Oostenrijksche militaire orde van Maria Theresia; ridder dei- orde van St. Andreas, ridder der orde van St. Alexander Newski, grkr. der orde van St. Anna, ridder der militaire orde van St. George, 8de kl., alle vier van Rusland; ridder der Zwarte Adelaars orde, grkr. der Roode Adelaarsorde, ridder van het Llzenn Kruis van den veldslag bij Culm, en ridder der onte van St.. Jan, alle vier van Pruissenridder der Spaausche orde vau liet Gulden Vlies; grkr. der Snrdinische orde van Annunziada: grkr. der Braziliaansche orde van het Zuiderkruis; grkr. der militaire orde van St. Ferdiuaud van de Beide Siciliëu; ridder der orde van St. llubert, grkr. der militaire orde van Maximiiiaan Jozef, grkr. der orde van Burger lijke Verdiensten, alle drie van Brijerengrkr. der Gricksehe orde van den Verlosser; grkr. der Hessische Leeuwenorde; grkr. der Deensche Olifantsordc; grkr. der Oldenburgsche orde van Frans Lodewijk; grkr. der Nnpolitaanschc orde van den II. Janunrius; ridder der Zweedsche Seraiijnen-orde; ridder der St. Stefanus-orde van Hongarije; grkr. der orde van den Nederhuidsclieu Leeuw; grkr. der Toscaansche orde van St. Jozef; grkr. der Mexicaausche Guadeloupe-orde; grkr. der Perzische Rijksorderidder dei Nassau- sche orde van den Gouden Leeuw. De troon, door zijn verscheiden ledig geworden, zal worden inge nomen door zijn oudsten zoon, prins Leopold Lodewijk Philips Marie Yictor, hertog vau Brabant, geboren 9 April 1835 en gehuwd met aartshertogin Maria van Oostenrijk. Met dezen treuren naast 's vorsten ontzield overblijfsel zijn tweede zoon Philips Eugenius Ferdinand Marie Clementius Boudewijn Leopold George, graaf van Vlaanderen, geboren den 24 Maart 1837, en Z M. 's cenige dochter prinses Maria Charlotta Amelia Augusta Victoria Clementine Lco- poldine, thans keizerin van Mexico, die den 7 Junij 1S40 het levenslicht aanschouwde. Dit drietal nakomelingen is gesproten uit koning Leopold's tweede huwelijk, den 9 Aug. 1832 gesloten met koningin Louise Maria Theicsia Charlotte Isabella, prinses van Orleans, dochter van wijlen Lodewijk Philips, ex-koning van Frankrijk, die den 3 April 1812 was geboren en der. 11 Oct. 1850 haar gemaal naar de eeuwigheid is voorgegaan. De treurende konink lijke kinderen gevoelen zeker diep hun treffend verlies, want bezat koning Leopold de vors'elijke eigenschappen van een bekwaam regent, ook de burgerdeugden, die hem maken moesten tot een verstandig en geliefd huisvader, ontbraken hem niet. Ernst en een zekpve melancholie waren de hoofdtiekken van zijn karakter, maar hierachter verborg zich een hart. dat wist te beminnen en de kunst verstond zich bij anderen bemind le maken. Den dag, volgende op de begrafenis, zul dc hertog van Brabant in eene vereeuigde vergadering van den senaat en de kamer dei- vertegenwoordigers den eed van getrouwheid op de grondwet afleg gen. Hij zal den naam voeren van Leopold 11. Gedurende deze week zal, volgens art. 79 der grondwet, de koninklijke magt door den raad van ministers worden uitgeoefend. Tot dat koning Leopold 11 de regering zal hebben aanvaard, luidt de aanhef van alle vonnissen en andere geregtelijke beschikkingen, lastgevingen, enz.: „In naam van het Belgische volk, de ministers iu rade vergaderd, doen te weten." enz. De koning van Portugal, de. prins van Wallis, de prins van Pruissen en prins Ludwig van Hessen hebben gemeld, dat zij naar Brussel zullen komeu, teu einde de begrafeuisplegtigbeid des kouiugs bij te wonen. Het groote nieuws van den dag is de dood van koning Leopold van België, die na eene regering van ruim 34 jaren, op den 74jarigen ouderdom is overleden. Ofschoon lang reeds lijdende aan de kwaal, die hem thans ten grave heeft gesleept, tnft zijn verscheiden diep. Zijn invloed toch, 't is genoegzaam bekend, reikte verder dan de belangen van zijn koningrijk. Als een scherpziend diplomaat en als vermaagschapt met andere dynastien, had hij vaak grooten invloed op den gang der zaken in ons werelddeel. Uit alle landen ontvangt nien thans mededeelingen omtrent offi- ciëele betuigingen van rouwbeklag, welke de verschillende hoven van Europa aan het koninklijk huis van België doen toekomen, om van de algemeene deelneming te doen blijken in het groote verlies, hetwelk België heeft, geleden. Iu meest, alle staten wijdt ook de drukpers menig gevoelvol woord aan de nagedachtenis van koning Leopold I en al de demonstratiën onimoeien elkander op een centraal punt: allen stemmen in met de hartelijke sympathie, waarin de overleden vorst zich steeds mogt verheugenallen tevens vestigen hunne gegronde hoop op het beleid van den vorst, die weldra de teugels van het bewind zul aanvaarden, en verwachten daarvan voor België eene toekomst, waarin vijandige pogingen, die uit den vreemde mogien aangewend worden, in de wijsheid en de vaderlandsliefde der natie onoverwinnelijke bestrijders vinden zouden. Koning Leopold II, even als wijlen zijn vader in 1830, zal Zon dag morgen te paard zijn intogt binnen Brussel doen. Na een revue over schutterij en leger gehouden te hebben, zal de koning den eed in den boezem der Volksvertegenwoordiging afleggen. De koning zal den eed herhalen, voor het volk, staande op het balcon van zijn paleis. De liegen Amerikaansche oorlogschepen, die in de Europcsehe havens geankerd liggen hebben dezer dagen van de regering der Unie bevel ontvangen om den aanstaanden winter in eene ltalaan- sclie haven te overwinteren. Voor cenigeu tijd had men bij geruchte bekend gemaakt, dat de groothertog van Oldeiihurg afstand had gedaan van zijne candidat uur voor de kroon der Elbe-hertogdommen. Het Duitsclic blad, dat 't berigt het eerst verspreidde, heeft liet echter weder teruggenokken en voor een verzinsel verklaard. Hef aantal pretendenten naar den nieuwen hertogelijken zetel is dus nog onverminderd. Niet onaardig is het volgende overzigt van wat er alzoo aan de hedendnagsche schrijvers voor hun werk betaald wordt.. Voor le Juif criant heeft le Comt'itidionvel 100,000 francs betaald. Het Journal des Dcbuts gaf 160,000 frs. voor les Mystères dc Paris. Iu het algemeen hebben romans van Sue en Dumas enorm veel opgebragt, tot 1 franc 25 centimes voor eiken regel. Nu onlangs is de Presse begonnen met voor het werk San Félice per letter te betalen. Die roman, negen doelen groot, heeft tien auteur 2 centimes per letter gerendeerd. Dc beroemde schrijfster G. Sand heeft de dagen beleefd, dat zij voor hare werken geen 400 francs kou maken; nu betaalt de Revue des deux Mondcs haar 500 francs per vel. Yictor Hugo, die thans voor zijne gedichten 7 francs per regel ontvangt, moest zich in 1S23 voor zijn IIan d'Mande met 300 fis. vergenoegen. De dagbladen betalen aan Jules Jauin voor elk feuilleton 250 francs. Ten slotte: De yedeuksckrijten van Theresa o droevig teeken des tijds! hebben den uitgever lot heden reeds 500 francs opgebragt. "Het hof van assises van het Hhöne-departement heeft den gewezen notaris Dcmophile Laforest schuldig verklaard aan misbruik van vertrouwen en valschheid in authentieke en openbare geschriften, in ee>> groot aantal zaken gepleegd, en hem bij verstek veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf en 100 francs boete; dwangarbeid kan hem om zijnen hoogen ouderdom niet opgelegd wordenvoorts is hij onwaardig verklaard de ridderorde van het Legioen van Eer langer te dragen. Omtrent den voortgang der veeziekte in Engeland lulden de berigten bij toeneming ongunstig. Het totaal der aangetast te. run deren beliep in de vorige week 3828, in de laatst voorgaande 3610, en in' de daaraan voorafgaande 2669. In het geheel zijn er, sinls den aanvang der ziekte, 39,714 stuks aangetast., waarvan 10,7S7 afgemaakt en 19,936 bezweken, terwijl liet getal der herstelden gedurende al dien tijd slechts 8909 bedraagt. Te Neisse heeft een reeruut der artillerie letterlijk den volgenden curieusen brief aan den koning van Pruissen geschreven: „Aan den heer Majesteit en Koning van Pruissen. Een verzoek van den ka nonnier Karei Prasse bij het 6e Regemeut artillerie tc Neisse in Sileziën. Ik ben namelijk eerst tegen mijn zin in dienst en daarbij lijden le aan pijn op mijn borst, want een blokhout is op mijn borst gevallen, en dat doet mij altijd pijn, als ik mijn borst voor uit moet steken. Dat houd ik niet uit, en daar ik bijna sterf, zoo bid ik. Lieve heer Majesteit! toch zoo goed te zijn, mij uit dc dienst te ontslaan en spoedig: ik houd het niet uit, eer ik mij geheel on gelukkig maak; ik zweer het bij God en wat ik geschreven heb is waar, dat zweer ik bij God en den Koning van Pruissen en als het niet gebeurt dan moet ik ellendig tc gronde gaan. De doctor heeft er ook schuld aan; Lieve Koning wees u toch zoo goed en God de Heer hier boven zal het u als een waldaad aanrekenen; ik ben een arm timmerman geweest; daar ben ik in het Sehweiuitzer- Waltl; ook al ongelukkig mede geworden"' Aan den linkerkant vau boven stond nog: „bij dc 2e kombanie te Neise." Het adres luidde: „Aan den heer Majesteit en Koning van Pruissen te Berlien iu Brandenburg." De brief was op een vel papier geschreven, en gesloten op koopma ris wijze. Hij werd als „geweigerd" aan de commissie, die met de opening van zulke brieven belast is, gezon den en door deze aan den afzender teruggezonden. De zamenstelling van het parlement van Florence heeft aan een klein satiriek blad in die stad tot de volgende woordspelling aanleiding gegeven.- Wij hebben, zegt. dit blaadje, een parlement, waaraan niets ontbreekt. Men kan niet zeggen dat het geen hersenen bezit, want men vindt er Testa (hoofd) en Mezzocapo (half-hoofd), cn daar anderhalf hoofd nog niet voldoende schijnt, is er oolf een

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 2