BUITENLAND. geilde bescherming hij de bt-inngen van Alkmaar mei kracht aan beval. I)e heer Boëll, commissaris des koning*, be.uigde hoeveel prijs hij stelde op den bloei der stad, terwijl de heer Borski de medewerking inriep van het gemeentebestuur voor de, exploiterende maatschappij. Ook te Alkmaar was, zoowel als elders, het stations-gebouw met vlaggen getooid en duizendc ingezetenen en vreemdelingen waren op en bij het terrein tegenwoordig. De feestgenooten vereenigden zich op het Stadhuis in de Prinsen- zaal en 11 uiten ten 3 ure deel aan een dójeuner-dinatoire, aangebo den door de Holl. Spoorweg-Maatschappij, in de Schouwburgzaal, van gemeentewege in eene feestzaal herschapen. Vóór het tooneel prijkte de buste des konings, omgeven van groen en gedekt door drapericn; daar tegenover vóór het balcon het liijks-wapen, gelijk aan weerszijden der zaal de wapens van Alkmaar en den Helder, allen omgeven door vlaggen-trophecn en omgaande drapericn in de stadskleuren: rood en wit. De tafels voor ongeveer 100 couverts aangerigt door debemocyin- I gen van den heer Zomerdijk Bussing van Amsterdam, leverden een I frauijen aanblik op door de vele bloemen en de talrijke candclabres met waskaarsen, die met de aangebragte gasvlammen een zee van licht verspreidden. Onder de hier aanzittenden behoorden de hoeren Hoeufft van Velseu en Bendorp van Marquette, leden van Gcdep. Staten, van Yladcracken, grillier der Staten van Noordholland, de burgemeesters j der aan de spoorweglijn liggende gemeenten, de gemeenteraden van i Alkmaar en den Heidei, hoofdofficieren van land- en zeemagt, de hoofdingenieur van den waterstaat Convad, enz. Ten 5 ure 32 minuten nam de. tcrugtogt een aanvang; tot af scheid klonken nog herhaaldelijk de toonen der muziek van de schutterij. Terwijl langs den weg de feestgenooten, die ter hunner bestemming aankwamen, werden uitgelaten, kwam de trein ten <51 J ure aan het station Ilelder, waar de reizigers door eene talrijk zaamgevloeide menigte werden welkom gcheeten. Behalve door de genoodigden tot het feest werd, voor zoover, de waggons daartoe beschikbaar waren, aan onderscheidene andere personen gelegenheid gegeven de reis mede te maken, die daarvan een dankbaar gebruik hebben gemaakt. Dc wenschen, in onderscheidene toespraken geuit, moge vervuld worden, en de dag van 18 December 1865 moge de aanvang zijn van een tijdperk van nieuwen bloei voor ons gewest en voor de j geliefde plaats onzer inwoning! Voor onderscheidene ingezetenen dezer grmeente was het (dank zij de uitmuntende keuze door bestuurderen van het gezel schap Ernst en Scherts gedaan) den avond van IS dezer een ge- noegelijke avond. De tweede buitengewone vergadering in dit saizocn werd aan den avond van den dag der spoorweg-inwijding gehouden. Loffelijk werd in de eerste afdeeling het vadcrlandsch zinnespel: „De dood van Allrecht Beiliny" ten toonecle gebragt. Waarlijk, de uitvoering was zeer verdienstelijk, ofschoon de opvoe ring in costuum er ook veel toe bijdroeg om de treffende gebeur tenis nog meer aanschouwelijk voor te stellen. Niet ongepast vonden wij de opvoering van dit stuk op dien avond. Wij zagen aan den morgen van dien dag de hoorn des overvloeds, gaven uitgietende over de gemeenten Alkmaar en den Helder en wij hoorden onderscheidene wenschen uiten voor den bloei er. de welvaart van gewest en woonplaats. Onder de getrouwe voorstelling van Beiling's verheven deugd, van zijn trouw aan 't gegeven woord en zijne warme liefde voor gade eu kroost, roemden wij de keuze van het stuk om deszelfs schoone herinnering: dat vooral burgerdeugd en burgertrouw in staat zijn om het geluk en de welvaart des volks te bevorderen. Wij wareu er onder de voor drag! regt trotsch op Nederlander te zijn, en tot een volk te be- hooren, dat op een feestdag als deze zich gaarne herinneren laat hoe de vaderlandsche geschiedenis tot betrachting van zielenadel opwekt en aanspoelt'. Ook de overige stukken van liet uitgebreid programma werden tot genoegen der aanwezigen uitgevoerd. De tweede afdeeling der werkzaamheden was eene zeer geschikte inleiding tot het heerschen eeuer vrolijke stemming, waardoor het overige van den tijd, dat de feestelijkheden duurden, werden gekenmerkt. Wij eindigen ons verslag met de verzekering, dat bij de talrijke aanwezigen het verlangen naar meerdere zulke aangename avonden aanmerkelijk is verlevendigd. Per liet schip Jonge Eduardkapt. Sikkens, zal van hier naar Suriname vertrekken mons. Sweukcls, benoemd bisschop van Suriname. De TijdNoordh. Cour., bevat in haar nommer van jl. Dings- dag de twaalfde lijst van bij dut blad ontvangen vrijwillige bijdragen voor paus Pius IX. liet bedrag der ingekomen giften is reeds 16,430,07 J Z. M. heeft benoemd tot plaatsvervangende leden, van den geneeskundigen raad voor Noordhollaud, o. a. de heeren dr. J. Haremaker en J. Sevénhuijseu, apotheker te Ilelder. Z. M. heeft, met ingang van den 1 Jan. a. s. aan den kapt. van het corps Mariniers II. de Haan llugeuholtz, pensioen verleend, ten bedrage van 10S0. ter zake van ongeschiktheid .voor de dienst wegens in en door de dienst ontstane ligcliaamsgebrcken bevor derd bij dat corps: tot kapt. lste kl. de kapt. 2de kl. G. W. Timing tot kapt. 2de kl. den 1ste luit. G. J. Steyn Parvé, tot lslc luits. de 2de luits. 1'. Dibbelz en J. A. Zaal. Aan den heer W. Smit, is op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als hoogheemraad in liet collegie der sluizen van Kennemer- laml en Wesi frieslandbenoemd: lot dijkgraaf van den polder Westzaan de lieer J. Gekker Gz.; lot heemraad in dat bestuur de heer C. Vernis; tot, hoogheemraad in het collcgie der genoemde sluizen, voor den lijd van zes jaren, de heer H. J. Smit. II. M. de koningin heeft den lieer Iz. J. Lion, hoofdredacteur van liet JJagllad van Zuidholland en 's Gravenhage, HDr. bijzon- deren dank doen betuigen voor de aanbieding aan II. M. van een exemplaar van zijn werk „M jn staatkundig leven." Pe opprr-cercmonieumstur heeft bekend gemaakt, dat, inge volge de bevelen des konings, het hof den rouw zal aannemen, wegens Iil-i overlijden van Z. M. Lcopold I, koning der Belgen voor den tijd van twee weken, te weten: acht dagen middelbaren en acht dagen ügten rouw. Beroepen Ic Utrecht: ds. li. W. Krijt, th. dr. eu predikant te Groningen: Aangenomen het beroep naar Amsterdam door ds. P. 11. Hugcnholtz te Leeuwarden. Het onderhoud der wegen en vaarten tüsscheu de zes Noord- hullandsehe steden is den 18 dezer te Amsterdam in 5 perceelen door verschillende aangenomen voor 102,928. Te Texel heeft de pokziekte onder de schapen in de laatste weken eene gunstige wending genomen, zoodat spoedig zal kunnen worden overgegaan tot opheffing van dc maatregelen van voorzorg De ziekenstal, bevat nog slechts enkele dieren, die daar zij geacht kunnen worden genezen te zijn, inet Verlangen liet uur van ver lossing verbeiden om na gewassen te zijn, aan hunne respective meesters te worden teruggegeven. De ziekte bepaalt zich nog bij enkele lammeren die allen vermoedelijk zullen genezen. Wanneer men in aanmerking neemt dat op Texel ongeveer 32.000 schapen zijn, en dat daarvan in het geheel slechts 208 werden aangetast 31 stierven en 85 werden afgemaakt dan zal men begrijpen, dat de veehouders zich verheugen over den gunstigen afloop eener ziekte die elders zulke groolc verwoestingen aanrigtte. Den 15 dezer liep te lloorn het gerucht, dat er iu de gemeente Spanbroek een moord was gepleegd aan den aldaar gestationneerdeu rijks-veldwachter, welk gerucht des avonds in zoo verte werd bevestigd, dat liet. lijk van dien persoon aldaar was ingevoerd om door de bevoegde geneeskundigen te worden onderzocht. Voorts zeide men, dat deze veldwachter door drie personen zou zijn ver dronken, doch er loopen omtrent deze zaak zoo vele geruchten, dat men niet weet waaraan zich voor alsnog te houden. Dit echter is zeker, dat de justitie zich beijvert om over deze duistere zaak cenig licht te verspreiden. (Amst. Crt.) Naar inen verneemt zal in de volgende week op het koninklijk Fransch tooneel te 's Gravenhage ten tooneele worden gevoerd de groote opera V Africaine. Gedurende de week, eindigende den 9 Dec. zijn in de provincie Zuidholland door de ziekte aangetast 1139 runderen, gestorven 142, afgemaakt 270, hersteld 81, nog ziek. 946. Sedert liet uitbreken der ziekte zijn aangetast 12,78/ runderen, gestorven 3598, afgemaakt 3622, en hersteld 3627. De landbovM-Courant dringt bij de veehouders aan op het gebruik van zont bij de vee-voeding, waarvan hier te lande zoo weinig gebruik wordt gemaakt. Een der daartegen bestaande be zwaren is thans vervallen, daar de min. van fin. goedgevonden heeft met wijziging in zoo verre van de voorschriften vroeger tellezer zake begeven, te bepalen, dat voortaan vrijdom van accijns zal worden verleend wegens liet zout, bestemd ten gebruike bij dc voedering van runderen, kalveren, schapen en varkens, hoogstens voor de nage- noenide hoeveelheden 's jaars, en voor korter tijd naar evenredigheid minder, te welen: voor een rund of kalf 14.60 pond, voor een schaap 2,20 pond, voor een varken 7,20 pond, met verdubbeling dier hoeveelheden voor dc runderen, kalveren eu schapen, tot wier voedering uitsluitend of hoofdzakelijk zoogenaamde pulpe, herkomstig u'.t de beetwortel-suikerfabrieken, wordt gebezigd. Yolgens dc Sneeker Courant zijn de kapitalen, benoodigd voor den aanleg van den Noordhollandsch-Friescheu spoorweg, thans voorhanden, zoodat eerlang de aanvang der werkzaamheden mag worden te gemoet gezien. De policie-raannen tc 's lier togen bosch, die gezworen luidden hunne baarden tc laten groeijen zoo lang zij den berucliteu deserteur eu strooper Francis van der Lee, anders genoemd de Doove Sis, van Geffijn, niet in handen hadden kunnen zich nu weer laten scheren; want Sis is thans gevangen. In den avond van 16 dezer namelijk waren de maróehausées G. Ewijck en A. de Geus van de brigade Oss weder op surveillance, kwamen hem op het spoor, vonden hem op de openbare straat eu maakten zich na eene worste ling van ruim een uur van hem meester. Nog zouden zij hem niet behouden hebben, zoo niet de ijverige commandant van Oss hun ware ter hulp gesneld. Eenige ingezetenen van van Geffcn toch hielpen Sis en wierpen dc maróehausées in de duisternis met steenen. De twee belangrijke plegtiglieden in Belgie, die van Zaturdag en Zondag jl, zijn ongestoord afgeloopen. Nadat den 16 dezer het stoffelijk overschot van koning Leopold I tc Laeken was ter aarde besteld, volgde Zondag den 17 dezer de inhuldiging van koning Lcopold II eu diens intogt iu de hoofdstad. De nieuwe souverein legde den eed op de grondwet af in handen van den voorzitter van den se naat, welke hoogc persoon door de kamer der afgevaardigden, na eene levendige beraadslaging, niet deze gewigtige handeling belast was geworden, zonder dat dit besluit cenig' verband voor later zou opleveren. Na de eedsaflegging hield Leopold II eene rede, waarin hij hoofdzakelijk zeide: „Even als ik, heeft Belgie een vader ver loren. Ik dank de vreemde natiën en souvereinen voor de liulde aan mijnen vader gebragt. Ik beloof zijne wijze lessen en voor schriften getrouwelijk en in gomoede na te komen. Ik beloof voor tic; Belgen met hart eu ziel ecu Belgisch koning tc zijn; zelf Belg geboren, zal mijn geheele leven hun toebcliooren. Ik heb dc instel lingen lief, die orde en vrijheid bevestigen, den hechlsten steun van den troon. België verlangt onafhankelijkheid en zal weten ze te behouden, 's Lauds onafhankelijkheid en dc nationale vrijheden zal ik ongeschonden handhaven. Mijne roeping als constitutioneel vorst plaatst mij buiten den strijd der meeningen, waarin slechts het land te beslissen heeft; mijne eenige begeerte isdc Belgen gelukkig te zicu." IV koning eindigde zijne toespraak met het afsmceken van den Goddcüjken bijstand. Werkelijk wordt reeds nu door een der Fransche bladen de meening geopenbaard, alsof het thans, bij liet overlijden van koning Leopold T,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 2