TELEGRAFISCHE BERIGTEN, tic welaangename tijil zoude zijn om België bij Frankrijk in te lijven. "Dat blad doet opmerken, dat Italië zijne eenheid nadert en Duilsch- land mede naar zulk een heerlijk doel streeft en zoekt te betoogen, dat het niet anders kan of nu moet België, door zulke goede voor beelden aangespoord, zich wel geneigd gevoelen om zich bij Frankrijk aan te sluiten. Be Belgische natie zal waarschijnlijk wel zoo ver standig zijn om naar die raadgevingen niet te hooron. Be Deensche volksvertegenwoordiging heeft dezer dagen in haren boezem het voorstel hooreu doen om de doodstraf af te schaden. Het besluit is genomen om dit voorstel te onderzoeken. Zweden gaat weldra eene betere toekomst te gemoet, nu de staat kundige hervorming haar beslag heeft gekregen. Er zal in het vervolg even als in andere constitutionele landen eene volksverte genwoordiging bestaan, zamengesteld uit 2 kamers. Be eerste kamer, uit 100 leden bestaande, zal gekozen worden uit de hoogst aangesla gene» in de grondbelasting. Be tweede kamer zal ISO leden tellen, die voor niet langer dan 3 jaren zullen gekozen worden. Onder scheidene buitenlundsche bladen betuigen hunne ingenomenheid met deze belangrijke hervorming in het staatsbestuur in Zweden. Vooral wordt geroemd de voortreffelijke houding van den Zwccdschen adel, die deze grondwetsherziening, waarbij aan 's volks regten wordt voldoening gegeven, in stede van tegen te werken, heeft bevorderd door zijnen vermogenden invloed. Jl. Zaturdag heeft de begrafenis plaats gehad van het stof felijk overschot van koning Leopohl I van België. Be pleg- tigheid duurde van 10 ure voormiddag tot 3 ure namiddag. Zij begon met een lijkdienst, op liet paleis te Brussel, waar de predikant Becker eene lijkrede uitsprak. Hierna zette de indrukwekkende op- togt zich in beweging. Be trein werd geopend door depulaliën van alle burgerwachten des rijks en van alle regementen des legers. Al de ïegterlijke collegiën des lands waren insgelijks vertegenwoordigd en op de zwarte tabbaarden van de leden der reglbankcn van eer sten en van koophandel volgden de rooden togaas der raadsheeren in de hoven. Toen kwam de lijkwagen, een waar kunstwerk, een huis hoog, met twee verdiepingen en van boven tot beneden ver guld. Hij werd getrokken door acht paarden; de slippen van het lijkkleed werden gedragen door twee ministers, twee generaals van- de burgerwacht en de voorzitters van de kamers. In 17 rijtuigen van het hof in gala-rouw zaten Leopold II, de vreemde vorsten en de vertegenwoordigers der vreemde souvercinendaarna zag men de rijtuigen van het corps diplomatiek. Be trein werd gesloten dooi de hooge staatsambtenaren, allen in geborduurde» rok. Op het offi ciële gedeelte van den trein volgde het niet—officiële, niet het mins) belangwekkend: deputatie» van letteroefenende maatschappijen, arbeiderc-vereenigingen, dramatische genootschappen, studenten corpsen, enz. enz., bij duizenden en duizenden uit alle Belgische steden derwaarts gekomen. Ongeveer twee uren had men noodig om den stoet te zien voorbijtrekken. Teil 2 ure verscheen hij te Laeken, waar een hulpkapel haastig was gereed gemaakt, want te Laeken is geen Protestantsche kerk. Een zeer grootc rouw tent was opgeslagen, getooid mot kolossale beelden. Be tijd was echter te kort om alles gereed te hebben, en nog werd gewerkt, tóen de lijk dienst reeds een aanvang had genomen. Leopold II trad binnen met den koning van Portugal, den prins van Wallis, in een rood costuura, en prins Alfrcd van Engeland, als Schotsche hooglander gekleed, enz. Te midden der roode, groene, witte en blaauwe uni formen, en onder al die prinsen en gezanten staken vreemd af de zwarte rokken der drie prinsen van het huis van Orleans. Het lijk des konings, in drie doodkisten (een van lood, een van eikenhout en een van ebbenhout), werd vervolgens in een grafkelder naast dat van de koningin nedergezet. Be begrafenis van koning Leopold I werd bijgewoond door de volgende vorstelijke personen en vertegenwoordigers van souvercinen a. den hertog van Brabant, den graaf van Vlaanderen, den prins van Wallis, den koning van Portugal, prins Frederik Willem van Pruissen, aartshertog Jozef van Oostenrijk, prins Lodewijk van Hessen, prins Arthur van Engeland, den groothertog van Baden, prins Nicolaas van Nassau, prins August van Saksen-Koburg-Gotha, prins George van Saksen, den prins van Wurteniberg, den prins van Hohenzollern-Hechiugen, de prinsen van Orleans (den prins van Joinville, den hertog van Aumalc en den hertog van Nemours); b. generaal graaf Grabbé (Rusland), graaf van Bijlandt (Nederland), luitenant-generaal von Ituppelin (Wurteniberg), baron vou Eylofslein (Saksen-Meiningen), veldmaarschalk graaf van Neipperg (Oostenrijk), hertog van Bassano (Frankrijk), lord Grey en lord Sidney (Engeland), graaf von Scebach (Saksen), baron de Beaulieu (Saksen-Weiinar en Saksen-Altenburg), graaf von Ilompesch (Pruissen) en baron von Seebach (Saksen-Koburg-Gotha). Be Patrie verhaalt het volgende gesprek van den thans over leden koning Leopold. Eens kwam Z. M. te Parijs in een koffijhuis, en al de tafeltjes toen bezet zijnde, vroeg hij een daar aanwezigen officier of hij bij hem mogt plaats nemen. „Met genoegen, mijnheer," zeide- de officier. In het gesprek vroeg deze aan Z. M. (dien hij natuurlijk niet kende) of hij ook tot de armee behoorde. „Ja mijnheer." „Mag ik," hernam de officier weder, „ook naar uwen rang vragen? Generaal, niet waar?" - „Een weinig meer!" Be officier scheen verwonderd, Inmiddels kwam een derde persoon voorbij, en zeide, zich zeer onderdanig buigende „Sire!" Be koning bemerkende, dat de officier wilde opstaan, ging hem hierin voor, hem toevoegende „gij weet thans wie ik ben, niet waar? en indien gij mij nader wilt leeren kennen, kom dan t.e Brussel bij mij en we zullen alsdan te zamen op de welvaart van Frankrijk, en den roem van het Fransche leger, hetwelk ik steeds bewonder, drinken. Onder de velerlei middelen welke in Frankrijk sedert cenigen tijd van wege of met begunstiging van het gouvernement worden aangewend om het lager onderwijs uit te breiden, behoorc» de lessen voor volwassenen; zij zijn voor de lieden, die in hunne jeugd van onderwijs verstoken geweest zijn, eene gelegenheid om het verzuimde te herstellen. Be officiële Moniteiir zegt dienaangaande: „liet aantal klassen voor volwassenen was op den 1 April 1865 door den vrij- willigen ijver der gemeentelijke schoolmeesters geklommen tot 7614: volgens de rapporten tier prefecten is het thans 18,500 en vóór het eind des jaars zal het 20,000 zijn," Te Auxerre is een oud soldaat overleden: Jean Coignet, die het eerste de ridderorde-van het Legioen van Eer heeft gedragen. Hij was 91 jaar oud. Ei is sprake van om te Parijs het stelsel in te voeren van onderaardse!»; buizen, dat te Londen in gebruik is om brieven eV' pakketten op snelle wijze te vervoeren. Ook is men voornemens het aantal telegraafbureaus te Parijs te vermeerderen en den prijs der J dépêches van 50 tot 25 centimes te verlagen. Op de kermis te Boubaix verdrong zich de menigte rond een marskramer, die allerlei voorwerpen liet verloten. Eene jonge boerin had hit oog op een rooden doek, die onder de prijzen was en waagde kans op kans om dezen te winnen, maar vruchteloos. Eindelijk was zij al haar geld kwijt. Zij bood hare parapluie aan, maar de koopman stelde haar voor haar het hoofdhaar af te knippen en daarvoor 20 loten te geven. Be kans was te verleidelijk en de j boerin onderwierp zich aan de operatie. Toen zij al haar schoon j haar kwijt was, ving de loterij weder aan. Op negentien nommers was zij ongelukkig, op het twintigste viel een prijszij trok eeu haarkam. Be heer Travers gaf te Bieuze eene voorstelling met zijne menagerie en ging met zijne jonge vrouw bij het luipaard in het hok. Het dier sprong dadelijk op de vrouw los en verwonde haar; Travers stak. om zijne vrouw te redden, het. dier de gebalde vuist in den muil, waarop het den arm verbrijzeldedoor het bloed nog meer verwoed, wilde het dier eene nieuwen sprong wagen, toen gelukkig een der aanschouwers, de heer Cotriot, den staart, dien het beest daartoe door de tralie stak, greep en om den arm gekneld hield. Be beide gekwetsten hadden toen gelegenheid het hok te verlaten, maar beiden verkeeren in levensgevaar. "Volgens officiële opgaven, bedroeg het totaal der gedurende de jongste week door de veeziekte aangetaste runderen 5356; dat der laatst voorgaande week 3S28. In het geheel zijn er nu, sints het begin der ziekte, 47,199 stuks aangetast, waarvan 11,554 zijn afgemaakt en 24,553 bezweken. Hersteld zijn er in het geheel 3771. Te Tonningen, in Slesswijk, is een postiljon voor den bur gemeester geroepen, omdat hij, bij het oprijden van het stationsplein, op zijn hoorn geblazen had de wijs van het populaire lied „Gij zijt de beste broeder ook niet." In het rijtuig, hetwelk door dien postiljon bestuurd werd, was gezeten de heer von Zedlitz, Pruissisch commissaris in Sleeswijk. Be onderkoning van Egypte heeft bij een der aanzienlijkste juweliers, te Loixh-n, een stel juweelen vestknoopen besteld, dat niet minder dan 4SO.OOO zal kosten. Uit eene officifcle opgave blijkt dat in het laatste jaar in New-York 68,S73 diefstallen hebben plaats gevonden, waarvan 48,754 door mannen en 20,119 door vrouwen zijn gepleegd. Beze ontvreemdingen worden geschat een gezamenlijk bedrag van 608,353 dollars op te leveren. M A RK TBER T GTFjN PI.'RMK KUNDE19 December. Aangevoerd IS Paarden. 140 Runderen; volte Kocijen tamelijk vlug, Gelde- kooijcu duur. 70 vette Kalveren, 05 a 90 c. per X. p, handel minder vlug. 49 nuchtere dito f 10 a 18, handel stug. 05 vette Varkens, 4S a 55 c. per X". p., handel vlug. 9 magere Varkens, f10 a 24 en 125 biggen, f 0,50 a 10, handel slug. 1372 Schapen en Lammeren; vette Schapen minder, Oveihouders ook niet levendiger. 428 Ganzen f 4,25 a 4,50. 178 Zwanen f 8,50 a 9. 133 stapels Kleine Kaas, f 35,50 per 50 X'. p. en 27 stapels Middelbare dito, grootc voorraad, slepende en duur verkocht, boter f 1,10 a 1,20 per N. p. Kip-Eijercn f 4,30 en Eend-Eijcrcn f 3,25 per 100 stuks. LEIDEN, 16 December. Boter 1ste kwal. f 1,325 n 1,425. 2de kwal. f 1,17» a 1,30 per N. p, SCHIEDAM, IS December. Jknk\eii f 13,50 a 14,per vat contant bij partij. Moutwijn f 10 50. LEEUWARDEN, 15 December. I boter f BS,—. LONDEN, 18 December. Meden waren ter Vun-markt aangevoerd: 5090 Runderen, 24040"Sohapen. 510 Kalveren en 500 Varkens. De prijs der Rundereu was 5 sh. 4 d.t van Schapen C sh. G d., van Kalveren 5 sli. 0 d. en van Varkens 5 sh. 2 d. De prijzen der laatste markt waren: Ruudercn 5 sh. G d, Schapen 6 sh. S d., Kalveren 5 sh. 6 d., Varkeus 5 sh. 2 d. CARGALIJST. Aangekomen van 1620 December ter losplaats IIET.DER, om aldaar te lossen, de volgende.schapen, gekomen van: j SIJNDERLAN'D. Oremea, A.Theodorson. 399lonsStecnkolcn.Wurfbain&C.,teAmst. n Excelsior, R. Wilson. 530 rieden Woensdag den 20 December 1865. EFFECTEN. Beurs van Londen, Parijs, Weenen, Berlijn en Frankfort, beter. Beurs van AMSTERDAM: 5o/o0iuleMetalliek56T°s, 5°/0Noord-Amerika65I, 6°/0Idem j (1882)70^, 3°/0 oude Mexico 23{^, 3°/onieuweIdem21|h,|, Coup. Bew. Idem llf, Illinois Certific. ö9£°/0. Boot aan van Xcw-York. Goud 2°/0, Wissel l°/o beter ABVÉR TE IMTl N~ Heden overleed, na een kortstondig lijden van zes dagen, I mijn geliefde Echtgenoote G. ABBENES, geb. BOUMAN, in den ouderdom van 40 jaren en 11 dagen, diep betreurd 1 door mij en mijne vier Kinderen. C. ABBENES. Nieuwedlep, 17 December 1865.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 3