BUITENLAND. Te Utrecht is bevorderd tot doctor in de verloskunde de heer •T. J. Maats, gt b. tc Schagerbrug, med. dr., na het verdedigen van stellingen. Al de dit jaar ter steurharing-visscherij uitgeruste Scheve- ningsche vaartuigen, ten getale van 135, zijn behouden uit zee terug gekomen. De vangst wordt geraamd op bijna 44 milüoen haringen. Deze buitengewoon gunstige uitkomst verschaft op dit oogeublik te Scheveningen aan vele handen werk. Ter teregtzitting van het provinciaal geregtshof in Noord holland van gisteren werd uitspraak gedaan in de zaak van Dirk Bliemer uit Asscndelft, Dingsdag en Woensdag jl. behandeld. Bij breed gemotiveerd arrest besliste het hof, dat het kind, waarvan de ongehuwde zuster des beschuldigden bi vallen was, is gestorven, ten gevolge van verbloeding, veroorzaakt door de hakwonde door den beschuldigde daaraan toegebragt, en werd hij diensvolgens ter zake van kindermoord veroordeeld tot de doodstraf, uit te voeren binnen de gemeente Amsterdam. Bij vonnis der regtbank te Middelburg van 5 Oct. jl., werd Willem Üornelis Meijer, geboren te Nijevcen, laatst verblijf houdende te Zuidzaude, na vroeger predikant te zijn geweest bij de hervormde gemeente te Ketranchement, schuldig verklaard aan landlooperij en te dier zake veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, met hevel dat hij, na het einde van zijn straftijd, zal worden overgebragt naar een bedelaarsgesticht. Van dit vonnis is de beklaagde in hooger beroep gekomen. Het hof heeft daarop uitspraak gedaan en zijn arrest aangenomen, dat het bewijs niet is geleverd dat de beklaagde, nu appellant, zicli opzettelijk zou hebben schuldig gemaak aan het geen hem is ten laste gelegd. Met vernietiging van het vonnis des eersten regters, heeft het de schuld des beklaagden onbewezen ver klaard en hem vrijgesproken, de kosten tc dragen door den staat, met bevel dat hij onmiddellijk in vrijheid zal worden gesteld, ten ware hij om andere redenen in hechtenis behoorde te blijven, hetgeen echter niet het geval is. Dezer dagen is door het hoofdbestuur van het Nederlandsch onderwijzers-genoutschap aan heeren inspecteurs en schoolopzieners van het lager onderwijs cene circulaire toegezonden, houdende ver zoek aan het school toeziet, om zijne medewerking tot eene zoo spoedig mogelijke invoering bij de lagere scholen van de spelling, door de heeren de Vries en te Winkel aangenomen voor het woor denboek der Nederlandscho taal. In bondige taal wordt in deze circulaire gewezen op de behoefte van het lager onderwijs aan een parigheid in dc spelling der moedertaal, en op de spelverwarring, die bestaat en grootelijks dreigt te vermeerderen sedert het bekend worden van de door genoemde taalgeleerden aangenomen en aanbe volen gewijzigde spelling; tevens wordt het belang voor de lagere school aangetoond, om in de gegeven omstandigheden de gewijzigde spelling onvoorwaardelijk en onverwijld over te nemen. De afdeeling Rotterdam der llollandsche Maatschappij van Landbouw heeft jl. Woensdag besloten in het voorjaar gecu tentoon stelling van vee te houden. De persoon van Krijn van Baaien, timmerman, laatst wonende te Dinteloord, den 15 Feb. II. aangehouden als verdacht van aldaar in den avond van 15 Nov. 1S64 den moord te hebben gepleegd op Corncla Jacoba Laven, doch daarvan buiten vervolging gesteld, is den 20 Dec. gevankelijk naar het huis van burgerlijke en militaire verzekering te 's Bosch overgebragt, ten einde aldaar voor het Provinciaal Geregtshof te regt te staan, wegens valschheid in ge schrifte, benevens outvlugting. Voor eeuigc dagen werd uit Denemarken het berigt vernomen, dat het Folkething met groote meerderheid van steramen besloten had, om het bij haar ingezonden voorstel tot afschaffing der dood straf in behandeling te nemen. Na eene beraadslaging, die drie dagen heeft geduurd, is genoemd voorstel evenwel met 59 tegen 23 stemmen verworpen. De afgevaardigden van den boeienstand onder steunden krachtig de voordragt tot afschaffing dezer gruwelijke straf. De Belgische ministers hebben hunne portefeuilles ter beschikking van den nieuwen koning gesteld. Leopold II heeft hen echter niet ontslagen, maar integendeel verklaard, dat hij zich gaarne door de raadsmannen zijns vaders omringd zag. Algemeen is, zoowel in het buiteqland als in België, de gunstige verwachting van de troons bestijging des nieuwen konings. Zijne rede bij de eedsaflegging heeft algemeen een gunstigen indruk te weeg gebragt. Zijne begin selen worden door de gematigde G'atholijkcn des lands met volle overtuiging beaamd. De Fransche bladen kunnen niet anders dan Belgie geluk wenschen met de omstandigheid, dat het ook bij de verwisseling van vorsten een vrij land is. Men verwacht in de volgende maand het bijeenkomen van de beide huizen van den Pruissischen landdag. Er is overvloed van werkzaamheden, zoodat de zitting lang duren en waarschijnlijk wel 4 of 5 maanden aanhouden zal. De vrees voor eene ontbinding van het Huis der Afgevaardigden is echter niet ongegrond, want nog altijd smeulcu dc stollen, waaruit zoo ligt de vlam van een volks oproer kan ontbarsten en waaruit heel gemakkelijk onaangename tooneelen tusschende regering en de volksvertegenwoordigers ontstaan. Pruissen is nog niet in zoo gunstigen staatkundigen toestand ge plaatst als Zweden en Noorwegen, waar de adel en de koning medewerken om 's volks regten en vrijheden te vermeerderen. Een aangenaam blijk van hulde ontving de koning van Noorwegen iu den loop dezer maand, toen de Storlhing de civiele lijst van den vorst van 64,000 tot S4,000 specie-daalders verhoogde. Dat de Fransche gezanten in het buitenland vrij goed betaald worden, kan men uit de volgende mcdedcelingen opmerken: De Fransche ambassadeur te St. Petersburg heeft een inkomen van 300,000 frs. 's jaars, die tc Londen van 275,000 frs., die te Madrid van 150,000 frs., die te llome van 140,000 frs., die te Constanti- nopel van 130,000 frs., die te Peking van 110,000 frs. en die te "VVjahington vnu 30,000 frs. Jl. Maandag i3 te Parijs de tentoonstelling van gevogelte en kaas geopend. Dezer dagen heeft te Parijs dc inzegening plaats gehad van het huwelijk van prinses Anna Murat met den hertog de Monchy. Het burgerlijk huwelijk werd bij uitzondering gesloten in het hotel van prins Murat, de kerkelijke inzegening geschiedde door den aarts bisschop van Parijs in de kapel van liet paleis der Tuileriën. De prinses werd in een hofrijluig, met zes paarden bespannen afgehaald. Prinses Anna Murat is geboren den 3 Jan. 1841. Na dc mis en het dejeuner is het jong gehuwde paar naar het kasteel Monchy vertrokken. Naar men verneemt zal de hertog zich kandidaat stellen voor een der vacerende zetels in het wetgevend ligchaaro. De jong gehuwden hebben eene som van 3000 francs ten voordcele der armen te Parijs geschonken. Te Parijs hoort men algemeen schreeuwen: „Olie, Pipe-en- boisWat dat nu weer mag beteekenen? - Gedurende do verloopene week hebbcu te Londen 1440 sterf gevallen en 2098 geboorten plaats gehad. Het was te Londen gedurende de jongst verloopen dagen zoo mistig, dat niemand zich, dan bij hoogc noodzakelijkheid, op straat waagde, niettegenstaande de gaslantaarns den gehcelen dag waren ontstoken. In den morgen van 19 dezer had iu Mifre-square Aldgate, te Londen cene ontploffing van zoogenaamd Chineesch kun&lvuur werk plaats, die aan twee personen het leven kostte. Op eene boven- voorkamer hadden twee sigaremnakeis eenig Chineesch vuurwerk gereed gemaakt, juist was er iemand hij hen gekomen om een ge deelte daarvan te knopen, toen eene daarmede gevulde doos ontplofte en de kaner in vlam zette. De kooper sprong uit het raam en kwam niet zware kneuzingen vrij, doch de beide werklieden kwamen bij den brand om. Dezer (lagen trad een bejaard heer een geweerwinkel te Ber lijn binnen, liet zich eenige revoivers geven, zocht daar een van uit met de noodige munitie, laadde het, waartoe hij zich te voren de noodige onrlerrigting had laten geven, eu na het betaald ie hebben verliet hij den winkel, doch bleef neg eenige oogenblikkcn op den stoep staaft. De winkelier had zich iiitusschen weder naar zijne kamer hegeven, doch werd daar weder vandaan gelokt op het hooren van een schot. Aan de straatdeur gekomen, zag hij den heer, die zoo even bij hein in den winkel was geweest, ter neer gestort. Hij had zich doodgeschoten. Later bevond men, dat het dc heer v. staatsraad te Breslau was. Hij was voor zijne gezondheid naar i Schönebergei) gebragt, om aldaar eenige geneeskundige hulp te ontvangen. Te Berlijn teruggevoerd eu' in liet höicl Belle Alliance I afgestapt, had hij zich alleen naar den geweerwinkcl begeven en zich van het leven beroofd. De tandmeester Bruck te Breslau heeft een werktuig uitge vonden, dat hem in staat stelt, door middel van galvanisch licht, den mond inwendig fe verlichten, waardoor men in staat is dit iu alle bijzonderheden te zien. Het werktuig staat in verband met ren j camera obseura, waardoor de inwendige deeleu vergroot worden. Men acht. de uitvinding van zeer groot belang voor de genezing van mond- eu keelziekten. Uit Wnrtemberg wordt gemeld, dat de commissie van beheer j der spoorwegen (laar te lande ltet besluit heeft genomen voortaan in de spoorweg-rijtuigen 3de klasse het aanplakken van advertentiën toe te staan. Men schat het aantal reizigers iu de rijtuigen dier i klasse dagelijks op 10,000 en 't is dus nog al belangrijk te achten aan zoo een groot publiek zijne aankondigingen bekend te maken. Voor het regt van exploitatie dier aanplakking is der directie reeds 10 a 15,000 11. geboden. Dc opbrengst, zal, als de maatregel doorgaat, in dc kas gestort worden van het ondersteuningsfonds ten behoeve der beambten van minderen rang. De wetenschap heeft het verlies te betreuren van prof I. G. Forchhammer, aan de hoogeschool te Kopenhagen, bekend door zijne uitmuntende geschriften over mineralogie en geologie. Ilij bad den ouderdom bereikt van 71 jaren. Te beginnen met 1 Jan. a. s. zal te St.-Petersburg om de j veertien dagen een blad het licht zien, getiteld: Sheitü-i-H'aprons i (het vraagstuk der vrouwen): elk nomincr zal 10 tot 15 bladzijden j groot zijn. De artikelen van dit blad zullen bij voorkeur door vrouwen geschreven, doch ook oorspronkelijke opstellen van mannen zullen opgenomen worden, wanneer zij til. „de positie, der vrouw 1 tegenover liet gezin en de maatschappij" behandelen. Bij de redactie wordt een informatie-bureau geopend voor betrekkingen, diensten 1 enz., door vrouwen waar le nemen; voorts hebben de ondernemers i ten doel een leeskabinet voor vrouwen, em armenschool voor meisjes op te rigten en nog andere nuttige instellingen tot stand te brengen. Prins Kourahinc te Tiflis, in Rusland, woonachtig, verliet kortelings des nachts zijn kasteel, ondanks de straten met sneeuw bedekt waren, op de wolvenjagt. Onderweg had hij het ongeluk te struikelen, waardoor het pistool, dut hij in zijne handen droeg, af- ging, en tengevolge waarvan hij zoodanig verwond geraakte, dat hij in bewusteloozen toestand daardoor gebragt, vervolgens naar zijn kasteel werd teruggevoerd, alwaar hij een half uur later bezweek. Hij laat zijne echtgenoote S,000,000 roebels (p. m. 20,000,000) na. Te Philadelphia is dezer dagen de ook in Europa beroemde dierentemmer van Amburg overleden. BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE HELDER, van 15 tot 22 Dkcemuiu 1SG5. ONDERTROUWD: O. G. P. Lolnneijer, commissionair, 30 jnren, wonende tc Amsterdam en li. A. II. Lnngkemper, 21 jaar. I GEHUWD: L. Tornier en E. de Visser. J. dc Moei en J. Scnnekes. i G. J. vuil Kcde en E. Voet. B. van Leeuwen en T. Dijkstin. BEVALLEN"K. Wijker, gcb. Dekker. (1).). C. Middelkamp, gcb. Mulder, (DJ. OVERLEDEN: A. Del ver, (5 maanden) K. W. Bn/.e, (44 jaren). G. Abbenes, geb. Bonman, (40 jaren). Vrouwe J II. C. de Chauvigny de Mot, geb. de j Brauw, (33 jaren). R. van Vaalen, (22 jaren). C. Dekker, gcb. Krijntn, (45 jaren). 1 F. S. W. Boll, (7 dagen). A. Buis, geb. Boersen, (77 jaren). Levenloos aan- gegeven 1.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 2