KENNISCEVINC. BINNENLAND. BUITENLAND. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER; brengt, ter voldoening aan eene ontvangene aanschrijving, ter kennisse van belanghebbenden dat de aan Z. Exc. den Heer Commissaris des Konings in deze provincie te rigten aanvragen om buitengewone magtiging tol het schieten van schadelijk gedierte, voortaan moeten worden ingediend bij den Burgemeester van eene der gemeenten, waarin de gronden op welke men van die magtiging gebruik wil maken, zijn gelegen; dat die aanvragen alleen kunnen worden gedaan door de grond eigenaars of regthebbeuden op de gronden; dat het terrein waarop men van de magtiging gebruik wenscht te maken in de aanvrage moet zijn aangewezen dat daarin moet, worden vermeld voor de vernietiging van welk schadelijk gedierte de magtiging verlangd wordt en op welke wijze men op dat gedierte jagt wil maken; en dat zoo de aanvrager zelf van de magtiging geen gebruik wil j maken, hij den persoon moet opgeven, door wien hij op het scha- I delijk gedierte jagt, wil doen triaken. Helder27 December 1SG5 De Burgemeester voornoemd, STAKMAN BQSSE. HELDER en NIEUWEDIEP, 27 December. Op de Razende Bol, nabij onze kust, is, tengevolge van dikke mist, gestrand het Nederlandsch schoonerschip Martina Hdriana kapt. L van 't Iloff, komende van Suriname en geladen met cacao en suiker. De equipage is gered. Gsteren en lieden heeft men van hier pogingen aangewend om het wrak af te brengen, terwijl men bezig is de lading te bergen. Heden middag is een jongen, die onder een vrachtwagen lag te zoeken naar cacaobooucn, gedeeltelijk overredenonmiddelijk naar liet Marine-Hospitaal vervoerd is hij aldaar verbonden en naar zijn buis gebragt. Heden morgen isdoor soldaten, die gingen schijfschieten inliet duin j achter de vuurtoreugronden, hot lijk eener vrouw gevonden welkesiulsZa- I turdag vermist werd. Er bestaan hier geen redenen om aan misdaad te denken. Vrijdag a. s., des avonds ten 74 ure, zal in liet lokaal voor Volksvoorlezingen op de Vischmarkt, in de Nieuwstad, als spreker optreden de heer J. ltinner. Z. M. heeft den heer dr. II. van Cappelle, op zijn verzoek, eervol ontslagen als schoolopziener in het tweede schooldistrict van Noord hol land, en in dcszelfs plaats benoemd den heer mr. A. van Eijk]*Bijleveld, thans regtcr in de anond.-reglb. te Amsterdam. Gedurende het jaar 1S65 zijn van het koloniaal werfdepot te i Harderwijk naar Oost-lndic uitgezonden: onderofficieren 132, kor poraals 164, hoornblazers 22 en manschappen 1229, totaal 1547, waaronder 122 vreemdelingen, die echter grootendecls reeds in onze Overzecsche bezittingen gediend hadden terwijl gedurende datzelfde 1 tijdvak zijn uitgezonden naar West-lndie: onderofficieren 3, korpo- 1 raals 6, manschappen 94, tezamen 103, waaronder 2- vreemdelingen zoodat gezamenlijk naar O.- en W.-lndie zijn uitgezonden 1650 militairen, waaronder 1526 Nederlanders en 124 vreemdelinge... 1 Van het totaal der naar O.- en VV.-Indie vertrokken militairen waren 1245 tot dat einde uit het leger hier te lande overgeplaatst, zijnde de 405 overigen herkomstig geweest uit de gewone werving. Volgens de N. R. C. heeft de commissie van beoordeeling ^oor de Internationale Tentoonstelling van kaas te Bar ijs toegekend j aan de Nederlandsche inzendingen de volgende, prijzen, voor: Goud- I sche kaas: gouden medaille, No. 125, P. J. van Teuuinbroek te Amsterdam: zilveren mcd., No. 61, Klaare te Haarlemmermeer, bronzen med., No. 74, den Uyl en Nortier te Gouda; bronz. med., No. 145, Wernink te Gouda; loffelijke melding, No. 3, mr. J. P. j Amersfoordt te Haarlemmermeer. Edamsche (Noordholluudsche) i kaas: goud. meel., No. 41, Groot te Edaingoud. med., No. 9, Bultman te Haarlemmermeer; zilv. med., No 131, B. A. baron van Verschuer, Hartekamp bij Heemstede; zilv. mcd., No. 60, i Klaare te Haarlemmermeer; zilv. med., No. 85, Pijnappel te Amsler- j dam; bronz. med., No. 13S, de Vries Rz. te Hoorn; bronz. med.. No. 147, de Wit te lïeemster. Komijnde (Leidsclm) kaaszilv. med., 1 No. 5, mr. J. P. Amersfoordt, en bronz. med., No. 62, Klaare te Haaarlcmmerroeev. Men leest in de Prov. Noordbrabanlsche en 's llertogenb. C'rt: „Men durft beweren dat de goede lectuur niet zooveel aftrek heeft als de zedebedervende romans! Wij zijn overtuigd, dat een ieder bjj het inzien van den prospectus der leesbibliotheek voor Christelijke huisgezinnen, uitgegeven wordende bij den lieer Ilenri Bogaerts, opvolger van P. N. Verhoeven, te 's llertogeuboscli, met ons zal instemmen dat deze bewering onwaarheid bevat, te meer daar wij kunnen verzekeren dat eene oplage van 10,000 exemplaren van deze uitgave geschiedt. Wat de goedkoopte betreft, is ons geen werk bekend dat dit evenaart, immers voor drie gulden 's jaars ontvangt men acht boekdeelen elk van 250 pag., dus 2000 pagina's te zinnen, en de inteekenaren op den jaargang 1866 ontvangen bovendien als premie een allerkeurigst uitgevoerd portret van Z. H. Pius IX, dat iu den gewonen handel minstens 1.50 zou kosten. De jaargang 1866 zal, zoo als de uitgever in zijn prospectus zegt, een voor de leesbibliotheek in alle opzigien merkwaardig jiar zijn; door sierlijk uiterlijk en degel ij ken inhoud, zal zij alle vorige jaar gangen overtreffen. Werken van onze voornaamste Nederlandsche schrijvers, wier namen alléén ons voldoenden waarborg voor de degelijkheid van den inhoud geven, worden dit jaar in de leesbibliotheek opgenomen. Men neme inzage van deze leesbibliotheek. Wij wenschen haar een plaats iu alle Christelijke huisgezinnen." De individus die te Rotterdam, te Parijs, te Hamburg, te Londen en in andere plaatsen de valsche Russische baukbilletten hebben in omloop gebragt, waarvan nog 500 stuks van 5 roebels in hun bezit zijn gevonden, zijn onlangs te Londen gevat en tot dwangarbeid van twaalf jaren tot. vijftien maanden veroordeeld. Bij het geregteljjk onderzoek bleek niet, dat zij aandeel huilden gehad in liet vervaardigen van die billctten, waarvan, volteens somroiger verklaring, nog wel een millioen stuks in Rusland in omloop zijn.. Twee goederen-treinen, een van Utrecht, zijn Zondag morgen ten 7 ure, op de hoogte van Maarsbergen tegen elkander giloopen, waardoor eene vreesselijke botsing is teweeggebragt. De locomotief van den trein, die op den voorafgaauden liep, verbrijzelde alles in hare vaart, zoodat de wagons op en tegen elkander werden gesmeten en drie vernield werden. Gelukkig dat niemand van het personeel eenig letsel bekwam. De pogingen, door den nieuwen minister van oorlog in den-Ker kdijken Staat, aangewend, tot beteugeling van de rooverijen, waardoor het grondgebied gedurig werd onveilig gemaakt, hebben aanvankelijk reeds gunstige uitkomsten opgeleverd. Een paar aanvoerders van rooversbenden hebben zich met zes der hunnen vrijwillig aan de pauselijke autoriteiten overgegeven. Iu het gebergte Capumeechter blijven de roovers zich nog met kracht tegen de troepen verzetten; zij hebben zelfs de hoofden der pauselijke officieren op prijs gesteld. Uit Florence wordt berigt, dat de Senaat van Iialie zijne dank heeft betuigd aan den koning, tl ie zich tijdens het heerschen der cholera te Napels terstond daarheen heelt begeven en door zijn moedbetoon zeer veel heeft bijgedragen tot, verlevendiging van moed en volharding bij de bevolking. Ook aan de overheidspersonen en de troepen heeft de Senaat zijne erkentelijkheid betuigd. Omtrent de bestaande kabincts-erisis wordt medegedeeld, dat de koning aan den afgetreden minister-president Pel la Marmora heeft opgedragen om een nieuw kabinet zamen te stellen. Iu Denemarken beeft, men dezer dagen aangename blijken gezien van opofferende liefde jegens liet vaderland. Na hel tot stand brengen der grondwetsherziening, hebbende de ministers hunne jaarwedden afgestaan ten behoeve van 's rijks schatkist Eu oLehoon nu die heer en genoeg middelen bezitten, is toch Ihiii daad een genoegzaam bewijs van de opoffering, die men zich daar getroost tot heil van 't vaderland. De Russische regering beeft een schip ter beschikking van de Noord-Ameiikaansche gesteld, tot. liet doen der noodige peilingen voor liet leggen van een trans-atlantisclien kabel door Siberië en de straat Behring, waartoe een Araerikaausche maatschappij zich verbonden heeft. In Belgie is bij de kamer der vertegenwoordigers een wet aan geboden tot regeling der civiele lijst des koning. Met algcmecne stemmen op één na nam de kamer de voord ragt, daartoe leidende, aan. Bij koninklijk besluit heeft de oudste zoon des konings, die tot dusverre graaf van Henegouwen werd genoemd, den titel van hertog van Brabant bekomen. Volgens de Times is de nieuwe toestand van Belgie niet helder en verwacht men dat de Europesche qvuestien met eene belgische vermeerderd zullen worden. Volgens de beriglen van de hidé/iendnvce Beige is prins Napoleon thans op zeer goeden voet met den keizer en bestaat er hartelijke verstandhouding tusschen al de leden van de keizerlijke familie, Berigten uit Japan melden dat de vertegenwoordigers van Enge land, Nederland en Frankrijk naar de verblijfplaats van den mikado waren vertrokken, en wel, naar men vermoedde, met het doel om diens toestemming tot de door den taikoen gesloten verdragen, en dc openstelling van Osticca en Hiogo voor den buitenlandschen han del te verwerven. Volgens latere berigten heeft de mikado geweigerd zijne bewilli ging tot de openstelling der havens te geven. De gezanten luidden daarop dc beslissing hunner gouvernementen ingeroepen, en de buitciilandsuhc cscaders waren weder voor Jokohama verschenen. Op den spoorweg tusschen Brussel en Vilvorde heeft Zaturdng een ernstig ongeluk plaats gehad. De exprestrein, die ten 9 ure uit Brussel was vertrokken, stootte bij Mecheleu op een goederen trein die zich op den weg bevond. De schok was zeer hevig, maar terwijl dc locomotief eu de tender op den weg werden geworpen, zijn de passagiers-wagens als door een wonder gered. Slechts enkele reizigers hebben ligle kwetsuren bekomen. De stooker en de machinist werden onder de asch en het. wageupuin uitgehaald. Men hoopt echter dat hunne kwetsuren geen nadeelige gevolgen zullen hebben. De betrekkelijk goede afloop van dit accident is hieraan te wijlen dat de goederentrein, door bekomen schade, iu zijn loop was belemmerd. Naar men zegt bestaat te Parijs het plan, de spoorweg-maat schappijen iu alle landen van Europa uit te noodigen tot de op- rigting van een „internationaal-spoorweg syndikaat," ten doel hebbende alle onderwerpen te behandelen die op hare gemeenschappelijke exploitatie betrekking hebben. De lieer Békte, minister van land bouw, koophandel en openbare werken, die zich voor deze zaak bijzonder in de bres stelt, heeft een memorie hierover doen opstellen, waaruit het volgende ontleend is: Het syndikaat zal trachten de tarieven, op de verschillende lijnen die op elkander uitloópen, thans van kracht, in evenwigt te brengen, ten einde op deze wijze, voor zooveel mogelijk, in liet belang van den handel eenheid in de tariefbepaliiigen te verkrijgen Voorts zal het pogingen doen om te geraken tot meer overeenstemming wat betreft hel reglement voor de inwendige dienst, en om de gebruiken en gewoonten bij de ver schillende maatschappijen aangenomen, meer met elkander te doen overeenkomen. Ook zullen de uren van vertrek en aankomst der corresponderende treinen iu overeenstemming gebragt, en kortom alle hinderpalen weggenomen worden, die op de verschillende banen nog eeuw belemmering opleveren voor dc grootst mogelijke gemak kelijkheid en bespoediging van het vei keer tusschen de landen. Men wil derhalve eene soort van algemeen Europeesch spoorwegnet tot stand brengen, dat, uit een financieel, economisch, commercieel en zelfs politiek oogpunt beschouwd, van het grootste belang zou wezen. De Engelsche minister van Marine geeft een interessant verslag van „wat de Amerikaansche marine gedaau heeft." Mr. Wellis vertelt

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 2