HELDERSCHE NIEDWEDIEPER CODRANT. EN VOORB IJ! ii. MAANDAG 1 JANUARIJ. 1866. vv,\iVi6clt het VIER-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. Advehtentiën worden naniiciiomcn tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de Laan, 114^2, aan den Helder,iol\ lure. De prijs van 1 tot 4 regels is fO.GO. Voor iederen regel meer 0.15. Zegelregt voor elke plaatsing /0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaterdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in deu boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post«1.50. Enkele nommers 0.10. Men abonneert zicli bij alle Bockhandelaars en Post directeuren. Voorbij is het jaar 1865 met al het lief en leed, dat het ons aanbragt. De klokslag, die het middernachtelijk uur aankondigt, schijnt op den oudejaarsavond plegtiger te klinken, te herinneren aan 't gewigtige, van 't oogenblik, ons tot ernstig nadenken te. stemmen. Want ja, hoe kort de tijd ook is en hoe ras hij ons ontvlugt., toch liggen er in zulk een verloop van 365 dagen tal van gebeurtenissen achter 0113, wier herinnering zich als onwillekeurig bij ons opdringt, waar wij ons gereed maken om van den eenen tijdkring in den anderen over te stappen. Wij denken hierbij niet aan zulke meusclien, die onnadenkend voortleven en zich als ongemerkt in een nieuw jaar verplaatst zien, zonder dat ze een enkele nuttige herinnering aan den afgeloopen tijdkring hebben medegedragen. Maar hen, die op den immer plegtigeu oudejaarsavond den blik om zich heen en op 't verledenc vestigen, zal het zeker ook nooit ontbreken aan leeriug en opwekking om met meer moed en lust en met meer liefde voor de levenstaak, die ons wacht, een nieuw jaar in te treden. Moge dit ook de vrucht zijn van onze beschouwingen, die we in de volgende regelen den lezers dezer Courant op den Nieuwjaars morgen ten beste geven. Voorbij is het jaar 1865, doch niet zonder ons lessen van levens wijsheid gegeven te hebben. Dat jaar toch liet ons als een kostbaar erfgoed na de nagedachtenis van een drietal groote volksmanneu, die door hun leerzaam en opwekkend voorbeeld ook nog na hun verscheiden luide tot ons spreken. Het was op den 2den April van het afgeloopen jaar, toen ltichard Cobden van dit aardsohe leven scheidde, terwijl zijn heengaan rouw en droefheid zoowel in zijn vaderland als ver daarbuiten verspreidde. Ze 1 I's aan de over zijde van den Oceaan, in Amerika, verwekte de dood van dezen tnan uit het volk de levendigste deelnemingen, de Fransche keizer boog het hoofd voor deu nederige» Engelschen fabriekant, die zich als levensdoel had voorgesteld aan allen strijd tusschen de volken een einde te maken. ïïn toch werd die man, die een grooten naam achterlaat, in behoeftige omstandigheden geboren. Zijn vader stierf in armoede en was niet in staat geweest hem meer dan lezen, schrijven en rekenen te leeren. Nadat hij op een fabriek als bediende had gewerkt, had hij het later aan zijne, opmerkzaamheid en zijne kennis van de belangen des handels te danken, dat hij aan het hoofd van eene handelszaak kwam en daarna zóó goede zaken maakte, dat hij weldra een jaarlijks inkomen van een tonne gouds als het zijne kon beschouwen. Die man, die door eene ijverige studie zijne kennis aanmerkelijk had uitgebreid, trad in het. jaar 1838 als redder van zijn vaderland op, strijdende voor de afschaffing der graanwetten. In 1846 behaalde hij de zege op zijne magtige tegenstanders; de graanregten, de oorzaak van de hooge broodprijzen, werden afgeschaft en toen in 1847 door een misgewas de prijzen der levensbehoeften evenwel aanmerktdijk stegen, was genoemde af schaffing voorzeker de weldadige oorzaak, die een gevreesden opstand tegenhield. Hij ijverde voorts voor opheffing van alle beschermende regten, voor zuinigheid in 's lands beheer en voor het. vooitdurend beersclien van vrede. Hooge staatsposten en eerbetooningen wees hij steeds van de hand, maar door het tot stand brengen van het Franseh-Engelsch haodelst-ractaat heeft hij de gehecle wereld aan zich verpligt. Toen zijn lijk ter aarde werd besteld, was zijne kist niet met ordeteekens versierd, de droefheid van geheel zijn land was echter welsprekender bewijs voor de vereering van zijn volk, dan eereteekens hiervan getuigen konden. De man, die. in zijne jeugd schapen had gehoed en ontbering had leeren kennen, werd uu in zijne uitvaart begeleid door ministers en rijksgrooten. Spre kend voorbeeld voorzeker voor allen, die, starende op zulk een ver beven voorbeeld, hem zoeken na te streven in het bevorderen vau het algemeen belang, en het werken tot behartiging van eigen en anderer welzijn. Zijn leven, 't. roept luide tot navolging, waar het ons spreekt van opofferende liefde tot den naasten, 't spoort aan tot woekeren met de ontvangen talenten, hetzij ons die in ruime of mindere mate zijn verleend. Bij den blik op zijne geringe afkomst vinde ieder zich aangespoord, om, in welken rang of stand ook geplaatst, de handen uit den mouw te steken, te werken voor al wat edel en goed is, voor al wat welvaart en geluk verspreiden kan. Voorbij is het jaar 1S65, maar de naam van Abraham Lincoln leeft nog in de harten zijns volks, leeft nog om te herinneren aan zijn uitnemend voorbeeld. Mede voorlgekomen uit den laagsten stand der maatschappij, bereikte hij het hoogste standpunt in den Staat en stierf hij den marteldood voor de goede zaak, waaraan hij zijn leven had toegewijd. Door ijver, opmerkzaamheid en zucht naar kennis, deed hij van lieverlede eene rijke ervaring op, en steeg van tijd tot tijd liooger op den maatschappelijke» ladder, totdat hij als president der Vereenigde Staten van Noord-Amerika den grooten strijd hielp strijden voor de emancipatie der slaven en door zijn verzoenende staatkunde er niet weinig toe zou hebben bijgedragen om de rampen des oorlogs weg te nemen, door de zegeningen des vredes daarover te verspreiden. Dan dit was niet over hem beschikt. Op het oogenblik, toen de oorlog zoo goed als t.en einde was ge- bragt, en de zon des vredes aan de kimmen verscheen, werd de man, zoowel berekend voor de taak, die daarna der regering zou wachten, door de, hand eens sluipmoordenaars geveld. Zijn dood werd in zijn vaderland, ja de geheele wereld door, als de dood van een vorst beschreid. En ook aan hem werd het openbaar, hoe een man uit het volk door vlijt en volharding tot eene aanzienlijke hoogte opklimmen en beweend door zijn volk ten grave dalen kan. Starende op zijn verheven voorbeeld, spreekt hij ook na zijn verscheiden nog tot ons aansporend en opwekkend tot rusteloos streven naar het volbrengen van de pligten des levens. Voorbij is het jaar 1865, maar de wereld is het nog niet vergeten, dat die tijdkring een man van het staatstooneel heeft af geroepen, die daarop met eere zijne rol vervulde. Palrnerston, de grijze minister van Engeland, de welsprekende staatsman, de groote bevorderaar van Engelands invloed, die man keerde in het afgeloo pen jaar tot zijne vaderen. Zijn heengaan op het oogenblik, waar op zijn scherpziende blik welligt zoo noodig en onmisbaar was, het werd geacht eene onherstelbare ramp te zijn. Maar, zoowel in zijn verscheiden, als in dat van den president Lincoln bleek het, dat de wijze Voorzienigheid tot bereiking van hare groote plannen de hulp van zwakke stervelingen niet behoeft. Hunne plaatsen werden weder door anderen ingenomenhunne levensgeschiedenissen evenwel bleveO achter tot leering en aansporing van anderen om hun verheven voorbeeld van werkzaamheid in iederen kring na te volgen. En wij, die aan het einde van den voorbijgesnelden tijdkring gereed staan een nieuw jaar in te treden, kunnen niet anders dan dankbaar de erfraaking aanvaarden, die het jaar 1865 ons in de geschiedenis van een drietal waarlijk groote mannen heeft, achtergelaten. Niet zonder gewigtige gebeurtenissen ging het jaar 1865 daarheen; de burgeroorlog die zoo lang en zoo verschrikkelijk in Noord- Amerika luid gewoed, eindigde en rust en vrede doen het oorlogs zwaard in de schede steken. Vermindering van het effectief des legers; bezuiniging der uitgaven; terugkeer van zooveel werkkrachten, tot dusverre aan den vernielenden oorlog gewijd, tot nijverheid en handel; vermeerdering der volkewelvaart; het ziju de heilzame vruchten, die door den vrede reeds aangebragt zijn, of daarvan in de toekomst verwacht worden. Hel is waar, de gewesten, die het tooneel zijn geweest van deu verwoestenden krijg, ze dragen nog dey** duidelijkste sporen der daardoor ontstane ellende, maar toch is har te wachten, dat ook die toestand voor een beteren weldra plaifer^--— maken zal. -

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 5