BINNENLAND. lntusschen blijft in Mexico éti in onderscheidene Staten van Zuid- Amerika de krijn nog hcerschen cn werd in den jongste» tijd de Britsche kolonie Jamaica door een negeropstand geteisterd. Omtrent den toestand van onderscheidene staten van Europa zijn aan de toekomst nog steeds belangrijke vragen voor te leggen, waaromtrent men echter het antwoord zell's niet bij gissing geven kan. Wanneer zal de Sleeswijk-llolsteinsche qiurslio beëindigd zijn? wanneer zal er de gewenschte eenheid tusschen de Staten van het Duitsche Verbond ontstaan? hoe zul er tusschen Italië, den Kerkelijken Staat en Oostenrijk een billijk vergelijk tot stand komen is het te wachten dat Griekenland eindelijk eens vatbaar worde voor het genot der onafhankelijkheid? Al deze vragen, die met nog meerdere aan te vullen zijn, wc doen ze aan het jaar 1866, dat iu zijne levensgeschiedenis welligt eenig antwoord daarop geven zal. Met droefheid staart menigeen voorzeker, bij het opmerken van zoovele politieke vraagstukken, op het afsterven van den grooten Europescheu staatsman, koning Leopold van Belgie, die door zijne raadgevingen, geleid door zijn helderen blik, op dun gang der zaken niet slechts in zijn eigen land, maar vooral ook in andere landen van ons werelddeel een grooten invloed uitgeoefend heeft. Was ook zijn overlijden een te zwaarder slag, omdat de staatkundige qincstiën die in ons werelddeel bestendig naar oplossing wachten, zijn voor lichting en raad op hoogen prijs deden stellen, toch is het bemoe digend, dat zijn zoon en opvolger onder gunstige omstandigheden den troon beklommen heeft. Den blik op ons vaderland geslagen, trekt het onze aandacht hoe ook in het afgeloopen jaar den band tusschen Vorst en Volk Haauwer werd toegehaald, bij gelegenheid der viering van het halve eeuwfeest der overwinning bij Waterloo. Werd bij die feest viering, nevens de hulde aan de nog levende oude strijders, der nagedachtenis van den held van Waterloo, koning Willem II, eere toegebragtbij de onthulling der gedenknaald te Scheveningen, den 24 Aug. jl.. werd aan den grondvester van het herboren Nederland, op de plek waar hij in 1813 aan land stapte, de hulde van het dankbaar nageslacht betoond. Van zware ziekte, hoezeer die elders woedde, bleven wij verschoond, maar de besmettelijke runderpest overschreed onze grenzen en rigtte in onderscheidene plaatsen groote verwoestingen aan. De middelen, aanbevolen tot wering van dit kwaad, dat onzen kostbaren veestapel met totale vernietiging bedreigt, ze mogen tot liet voorgestelde doel leiden, opdat niet deze bron van welvaart voor ons vaderland ophoude mildelijk te vloeijen. Jaren lang werd in dit deel van Noordholland met verlangen uitgezien naar de verwezenlijking van de hoop op het verkrijgen eener spoorwegverbinding met liet buiten- en binnenland. Nog is dat verlangen niet geheel en al bevredigd, maar nu in den loop der laatste maand de lijn van bier naar Alkmaar is in dienst ge steld, eu nu een en ander is in gereedheid gebragt voor de verdere voltooijing der Noordhollandsebe lijn, nu is de tijd zoo goed als voorbij, dat het aloude Noorderkwartier geïsoleerd was, nu vergelen we het, dat de Helder op den versteu uithoek van ons Vaderlaud ligt. De wensch worde vervuld, dat deze spoorwegverbinding in ruime mate bijdragen moge tot vermeerdering van dc welvaart dezer gemeente. Werd de communicatie te land verbeterd, die met het naburige eiland Texel zal in het vervolg, zonder de noodige vebetering, aanmerkelijk ongunstiger zijn. Do stoombootdienst houdt op. Weuschelijk is het voor het verkeer te achten, dat zoo spoedig mogelijk middelen worden aangewend om de noodige fondsen bijeen te brengen, ten einde in een zoo nuttige dienst tot vervoer van personen en goederen te voorzien; of dat het rijk tusschenbeide treedt om de communicatie met dit belangrijk eiland te verbeteren. Vangt nu het jaar 1866 aau met wenschen en verlangens voor het algemeen welzijn en voor den voorspoed van ieder in zijnen stand, het zij bevorderlijk aan de vervulling dier wenschen, iu zoo verre ze verdienen verwezenlijkt te worden. Diep is de indruk van het oogetiblik der jaaisverwisseling; zij die indruk niet voorbijgaande, maar bestendig. Leide zij bovenal daarheen, dat ieder, niet het oog op de kortheid des tijds, zich aangespoord gevoele om dien wel te besteden eu te woekeren met elk levensuur. Er is zoo onbegrijpelijk veel in de maatschappij, in onze omgeving, dat beter, dat volko- raener kou zijn, cn met ieder wegstervend jaar begrijpen wij te meer, dat wij zeer verre van het ideaal der volmaaktheid verwijderd ziju. Maar als ieder voor zich de hand aan den arbeid slaat, niet laauw maar krachtig medewerkt aan het algemeen belang, dau wordt er toch telkens meer gedaan om het verkeerde weg te nemen en op dc puinhoopen van het kwade het goede voort te houwen. Onder lioogeren zegen zij het jaar, dat wij hoopvol intreden, daaraan bevordeilijk. Vooruitgang op ieder gebied zijde leuze Dat doel worde met ijver betracht eu zoo worde het vader land en de geliefde plaats onzer inwoning' door welvaart groot, bij de opvolging van de aloude spreuk der vaderenEendragt maakt magt! BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER; Gelet hebbende op het Koninklijk besluit van den 1 December 11. Stuatshlad No. 131), houdende bepalingen omtrent de Certificaten van Nederlamlschen oorsprong of bewerking en op de Circulaire van Z. Exc. den Heere Commissaris des Konings in deze Provincie van den 12 December II. Provinciaal blad No. 85); Roepen bij deze op, belanghebbenden die in de gemeente een tak van Nijverheid uitoefenen, waarvan zij de voortbrengselen met Cer tificaten van Nfilerhindschen oorsprong of bewerking, tegen een lager regt in Neder landseh In dié' kunnen en voornemens zijn in te voeren, om zich in de maaud Januarij aanstaande aan te melden ter Secretarie der gemeente, ten einde hunne namen te kunnen plaatsen op de lijst, bedoeld bij art. 3 van het bovenaangehaald Koninklijk besluit. Helderden 26 December 1865. Burgemeester en Wethouders voornoemd STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 31 December. Door den hevigen wind, die er jl. Vrijdag heersehte, geraakte de handkar van een koopman in kaas, boter en eijeren in het Heldersch Kanaal, waardoor de eigenaar eene vrij aanzienlijke schade leed. Een deel der genoemde artikelen, die hij aan zijne kalanten bezorgen moest, kon, ondanks de aangewende pogingen niet gered worden. Aan een onzer nieestgeachte plaatsgenooten werd heden een welverdiende hulde gebragt. Na 55jarign practijk, in deze gemeente uitgeoefend, legde de heer A. Boomstnu met het eindigen van dit jaar zijne taak neder, om de overige levensdagen die hem nog wachten, in rust door tc brengen. Zeker had de waardige grijs aard, ongewoon als hij is, om liet ontvangen van hulde en eer be geerlijk te achten, gedacht, dat geheel in stilte dezen dag door zijne patiënten zonde zijn voorbijgegaan. Deze hadden echter eene aan gename verrassing bereid aan den man, die vaak zoo belangloos en altijd met de grootste belangstelling jegens zijne plaatsgenooten ver vuld, hen in hunne ziekte had bijgestaan met raad en hulp. Eeue commissie, die zich met dit doel had veieenigd, vervoegde zich heden ten huize van den heer Boomsma, om hem, namens eenige dankbare patiënten eene gouden medaille te overhandigen, ten blijke van de erkentelijkheid voor de veeljarige diensten door den nu rus tenden geneesheer betoond. Zoo ooit, dan vindt voorzeker dit hulde blijk goedkeuring en toejuiching bij zoovele» in deze gemeente, die ook in andere betrekkingen den heer Boomsma als een werkzaam en kundig man leerden kennen, aan wien deze gemeente door zijn bestuur als wethouder en waarnemend burgemeester ook groote ver- pligting heeft. Lang nog, kan het ziju, blijde de grijsaard gespaard voor zijne betrekkingen, lang nog smuke hij in de dagen van rust de streeleude herinnering, dat zijne veelvuldige bemoeijingen met blijken van erkentelijkheid zijn beantwoord en gestrekt hebben tot bevordering van den bloei der gemeente, doo'r hem zoozeer geliefd, tot nut van zijne plaatsgenooten. Op verzoek vermelden wij, dat dc heer J. Rinner op a. s. Dingsdag 2 Jan. zijne gewone Dingsdag avond-voorlezingen in het gebouw op de Vischmarkt, in de Nieuwstad, weder hervatten zal. Vrijdag a. s. zal Zr. Ms. schroelstoomfivgut Adolfoan Nassau een proeftogt doen; terwijl de zeiidag bepaald is op 15 Jan. a. s. Pe otï.-mach. G. B. Hardes, dienende op Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, is met den laatsten Dec. 'op non-activiteit gebragt. II. M. de koningin heeft voor de verloting ten behoeve der bewaarschool teNieuwe Nivdorp, een sierlijk knnapé-kussengeschonken. Donderdag avond heeft H. M. de koningin de voorstelling der Afrïcaine in den schouwburg te 's Hage bijgewoond; over het geheel voldeed de voorstelling goed. Naar men verneemt zullen de 2de, 6de en 7de comp. van de vesting-artillerie, alhier iu garnizoen, met 1 Mei worden verplaatst naar Amsterdam, de Sste, 9de eu 11de comp. van Amsterdam naar Brielle en de 1ste., 10de en 13de comp. van Brielle naar hier. Gedurende het 4de kwartaal van 1865 heeft het Nederl. Zen deling-genootschap aan giften cn legaten ontvangen ƒ20,389.59. Bij het. luiden der klok in de onlangs nieuw gebouwde R. K. kerk tc Texel, brak het oog van Hen zwaren metalen beugel, met dat gevolg, dat deze door twee zolders heen, naar beneden stortte. Een deugniet van 15 jaar is den 28 dezer door de regtbank te Amsterdam veroordeeld tot 4 jaar 11 maanden eu 29 dagen gevangenisstraf. Hij had voor eenige maanden bij zijn meester, een koekebakker, voorwerpen ontvreemd, een ander daarvan beschuldigd en zelfs aangezet tot aangifte bij de policie. Laatstelijk had hij eenige vleeschpasteitjes gekocht, daarin luciferskoppen gedaan, en toen de pasteitjes bij drie bij elkander wonende zusters in de Kerkstraat als een geschenk van eene vriendin afgegeven. Hij had gehoopt, dat de dames door het gebruik gestorven of bewusteloos zouden zijn, en wilde dan des avonds inbreken. De dames door den slechten smaak gewaarschuwd, gebruikten de pasteitjes niet, en de jeugdige onverlaat zag zijn geheelc plan verijdeld. Het is later gebleken, dat de hoe veelheid phosphorus niet zoo groot was geweest, om den dood te kunnen veroorzaken. Te Rotterdam is jl. Dingsdag in de Zuidcrkerk het kinderfeest van de zondagscholen der inwendige zending gevierd. Na zang en het geven van verslag werd aan elk der 1600 kinderen een kers- krans eu een boekje verstrekt. Door mensehlievende medewerking werden met het kersfeest te Rotterdam ook aan de leerlingen van de school voor haveloozen kleine geschenken aangeboden, terwijl die van de inrigting tot wering der bedelarij, een smakelijk middagmaal kregen Te Aarlandervcen is dezer dagen in 80 jarigen ouderdom overleden de gunstig bekende dichter Jacob van Dam. Tot den landbouwenden stand behooreude, oefende hij tevens het vak van rijks-veearts uit. Dingsdag is te Breda tusschen kadets van 't 4de studiejaar en burgers, in een kofiijhuis eene botsing ontstaan, waarbij eenige personen zijn gewond. Er is proces-verbaal van de zaak opgemaakt. Uit Vlissingen schrijft men aan het trechisch Dagblad: ,/Het voorstel van den hoofd-ingenieur Tideman, om eene groote stoomfabriek en scheepswerf daar te stellen, op het terrein van 's rijks werf, dat aan hem zou moeten worden afgestaan, is, volgens de Staatscourant, onaannemelijk geacht. Wanueer de spoor weg en het kanaal door Walcheren zullen zijn daargesteld, wacht de stad Vlissingen zulk een grootschc toekomst, dat het terrein aanwezig zijnde, eene dergelijke fabriek wel geheel uit particuliere middelen zal zijn daar te stellen. De werf van aanbouw schijnt stellig te zullen worden opgeheven; over het algemeen is men van meening, dat die maatregel zeer in het belang der Mar'ne zal zijn." Onder het buitengoed Baat:, anderhalf uur van Zntphen gelegen, zijn in de twee laatste weken niet minder dan 200 hazen geschoten, Te Zutphen is dezer dagen eene vrouw door een dolle hond gebeten en na een smartelijk lijden van drie dagen aan de gevolgen van dien beet overleden.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 6