HiLBERSCHE nieuwedieper courant. M 4. itOXDEiSD M. li JAMUARW. 1866, EN KIEZERSLIJSTEN. BINNENLAND." het VIER-EN-TWINTIGSTE c® Deze Courant wordt uitgegeven >voensdag en zatukdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in dcu hoek winkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.30. n franco per post1.50. Enkele nornmers«0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. A' JAARGANG. Adveetentiên worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de Laan, 11422, aan denHelder, tot 11 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is 0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Den 13 dezer vertrekt de WEST-IMTDISCJIHB mail. De VOORZITTER VAN DEN RAAD der gemeente HELLER; Gelet hebbende op het bepaalde bij art. 7 der Wet van 4 Julij 1850 Staatsblad No. 37), betrekkelijk het opmaken der Lijsten, aanwijzende de personen, die tot het kiezen van Leden van de Tweede Kamer, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad bevoegd zijn Noodigt de inwoners der gemeente uit, om, zoo zij elders in de Directe Belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den 15 Eebruarij aanstaande te doen blijken. Helder, den 8 Januavij 1866. Le Foor zit ter voornoemd, STAKMAN BOSSE. HELDER en NIEUWEDIEP, 10 Januarij. De gure weersgesteldheid der laatste dagen maakt de volgende opgaven der weerkundige waarnemingen, ons welwillend ter opname toegestaan, zeer belangrijk. De snelle daling van den Barometer, die op den middag van 6 dezer 762.85, den 7 dezer 753.28, en den 8 dezer 735.75 strepen teekende, dat is 24.34 str. beneden den Normaal, voorspelde nade rend stormweder, hetwelk dan ook spoedig daarop aanving en tot heden voortduurde. Aan de opgaven omtrent drukking en rigting van den wind, vloedhoogte, toestand der lucht en van de zee, onlleenen wij het volgende Op Maandag 8 dezer was de winddruk des middags 12 ure 30 Ned. ponden, ten 1 ure 34, 2 ure 63, 3 ure 40, 4 ure 60, 5 ure 58, 6 ure 72, 7 ure 74, 8 ure 72, 9 ure 82, 10 ure 78, 11 ure 62 en 's nachts ten 12 ure 60 Ned. ponden op de vierkante el. Op Dingsdag 9 dezer: des nachts ten 1 ure 77, 2 ure 50, 3 ure 62, 4 en 5 ure 52, 6 ure 54, 7 ure 37 en 's morgens ten S ure 36 Nederlandsche ponden op de vierkante el. De windrigüng was op M'aandag 8 dezer Z.W. en Z.W.T.W., en kreeg 's namiddags ten 4 ure eene W.Z.W. rigting, die tot Dings dag morgen bleef voortduren. De hoogte van den vloed was Maandag middag 0.4-0 boven A.P., 's nachts ten 12 ure 1.20 boven A. P. en Dingsdag middag 0.80 boven A. P. Als den toestand van het weder wordt van beide dagen opgegeven storm, onstuimig, regen- en hagelbuijen, zwaar bewolkt, rukwinden. De zee was hol en zeer onstuimig. De Barometer was gisteren namiddag nog steeds dalende,teekeuende 732.25 strepen, het weder buijig, regen en hagelbuiijcn. De zee was steeds hol en onstuimig. Een genotvolle avond vereenigde gisteren de leden van Apollo in lïvoli, bij gelegenheid van het 2de winter-eoncert. De uitvoe ring van Beethovens 5de Symphonic en van den „Gruss aus der Ferne" van Verhuist, bewees hoe het orchest allengs meer zijne krachten inspant om een goed harmonisch geheel te vormenzij het ook dat voortdurende inspanning noodig blijft om, onder de onver moeide leiding van den bekwamen directeur, het meesterschap over de tooneu allengs meer te leeren paren aan de uitdrukking van de gedachten der muziek. De heer Sickler wist in de voordracht van Artot's lantaisie voor viool en van het deuxième morceau de salon van Vieuxtemps zijn lidmaatschap der zéér gunstig bekende quartet- vereeniging in Amsterdam alle eer aan te doen. Uitnemend was I zijn spel. Toch zagen we onder het luisteren onwillekeurig in onze verbeelding een dier tcekeningen of schilderijen, welker waarde, bij j gemis aan een breede en grootsche opvatting der kunst, gezocht moet worden in de fijnheid en uitvoerigheid van de bewerking der j détails. De kroon voor dezen avond spande mej. Boekelman. Deed haar rijke keuze uit Chopin, Weber, Beethoven en Mendelssohn reeds veel verwachten, onze verwachting werd nog ver overtroffen door de meesterlijke wijze waarop zij de gekozen stukken uitvoerde. Geen beter hulde kan haar zeker toegebracht worden dan die in de betui- i ging ligt, dat haar spel zoo waar was. (Nauwkeurigheid en vlug heid noemen we niet eens). Het concert in G mol van Mendelssohn toonde zij begrepen, en als in zich opgenomen te hebben; dat juist maakte de voordracht er van zoo treffend, zoo boeiend, zoo schoon. (Een enkele repetitie van het orchest kon uit den aard der zaak niet geven wat een herhaalde begeleiding geven moet.) En dan das Lebe looJil", die Alncesenheiten „das Wiedersehen(Beethovens j Sonate op. 81), daarin toonde de pianiste haar volle kracht. Hoe rein de opvatting, hoe zuiver de uitvoering en hoe vol gevoel! Noch de onberispelijk gespeelde Mazurka van Chopin, noch het I geestig voorgedragen Scherzo van Weber kon ons dan ook de klas- j sieke Sonate doen vergeten. En terwijl wij het bestuur van Apollo j gelukwenschcn met zulk een uitnemend geslaagd concert, roepen wij onze virtuose met haar talentvol pianospel na een Lebe wokl!" op den weg der ware kunst, een „tot wederziens!" in het midden van Apollo's leden te Helder toe. -Vrijdag a. s., des avonds ten 1\ ure, zal in het lokaal voor Volksvoorlezingen op de Visclunarkt, in de Nieuwstad, als spreker optreden de heer J. Rinner. Wij maken onze lezers opmerkzaam op de hierachter voorko mende advertentie, waarbij eene Matinée Musicale op Zondag a. s. wordt aangekondigd; welke bij genoegzame deelneming door nog eenige zal worden gevolgd. De degelijke muziek-uitvoeringen, die wij van het stafmuziekkorps gewoon zijn, maken deze gelegenheid om iets schoons te hooren in hooge mate aanbevelingswaardig. Wij verwachten dan ook eene drukke opkomst van het kunstminnend publiek ter dezer plaatse. Het programma luidt als volgt: Eerste gedeelte: 1. Ouverture zu einer Italienischen ball-nacht, van Vcrdi; 2. Gruss aus der SteiennarcJe, cavatine voor trompet, van W. Léonardt; 8. Brabant, polka-mazurka brillante, van J. Sacré; 4. Groote potpourri uit de opera Le Caïd, van Ambr. Thomas, door Kiihner. Tweede gedeelte: I. Ouverture uit de opera Les Martyrsvan Donizetti; 2. Sccne, miserere en final (4me acte) uit de opera Le Trouvère van Vcrdi, gearr. door L. W. Weckesser; 3. Mahrchen aus schoner zeit, walzer, van O. Eaust; 4. La Carnaval de Ve- nise, van Paganini, gearrangeerd met variatiën voor verschillende Instrumenten, door J. Kiihner. Z. M. heeft aan den kapt. ter zee J. J. Wichers vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van off. van de orde van de Roos, hem geschonken door Z. M. den keizer van Braziliëaan den kapt. ter zee H. Camp, komm. van het corps Mariniers, met ingang van 1 Jan. jl., tevens opgedragen debetrek king van inspecteur over dat corps, onder toekenning van den titu- lairen rang van schout-bij-nachtden kapt.-luit. ter zee jhr. II. P. de Koek, op zijn verzoek, eervol af te voeren uit het corps zeeofficieren der Ncderl. zeemagt, en hem, met ingang van den 1 Jan. jl., bepaaldelijk op te dragen de betrekking van insp.-geu. over het Loodswezen, de betonning, bebakening en verlichting, den titel van hoofdinspecteur en van Nederl. Permanenten Commi saris voor het gemeenschappelijk toezigt over de betonning en beb kening mitsgaders over de loodsdiensten op de Schelde; m ingang van den 1 dezer bevorderd: tot kapt.-luit. de luit. ter ze

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 1