BUITENLAND. lste kl. J. K. van de Kruijssc Pilaar, en tot luit. ter zee 1ste kl. de luit. ter zee 2de kl. E. L. baron van Iieeckcrcn van Walien. Tot heemraad voor de Wogmimmer Kogge van het ambacht van West-Friesland, genaamd de Vier Noorder Koggen, is benoemd de heer A. Kistemakcr. In den toestand van den minister Iluyssen van Kattendijke is geene verandering gekomen. Door dcu minister van Oorlog is bepaald, dat in het vervolg de geweerriemen, bij aanschaffing, niet voorzien moeten zijn van de paar onderste gaten, maar dat deze eerst bij het van pas maken van den geweerriera aan het geweer, daarin moeten worden geslagen, zoodanig dat de gesp juist ter hoogte komt van den ondersten band. Gedurende het jaar 1865 zijn van wege het departement van Financiën voor de eerste maal zcebricven uitgereikt aan5 clippers, 5 fregatten, 5 barken, 12 brikken, 30 schoeners, 17 galjoten, 13 koffen, 2 tjalken, 6 smakken, 1 hoeker cn 2 bommen, totaal 98 schepen, metende 12.198 lasten. In 1864 bedroeg het aantal schepen 149, metende 19.673 lasten. Door den minister van Binncnl. Zaken zijn aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal toegezonden acht en veertig ontwerpen van wet tot afwijking van de regels der gemeentewet omtrent plaat selijke belastingen. Die afwijking wordt door den minister voor gesteld ten behoeve van de gemeenten Delft, den Bommel, Brielle, Gorinchem, Gouda, Harderwijk, Hcllevoetsluis, Hendrik-Mo-Ambacht, Katwijk, Maassluis, Middelharnis, Nieuw-Beijerland, Nieuwe Tonge, Ooltgcnsplaat, Oud-Beijerland, Oudc-Tonge, Piershil, Rhijnsburg, Ridderkerk, Schoonhoven, Stad aan 't Haringvliet, Strijen, Tiel, "Vlaardingen, Westraaas, Zwijndrecht, Alkmaar, Edam, Helder, Hoorn, Medemblik, Oostzaan, Petten, Purmcrende, Ransdorp, Terschelling, Urk, Vlieland, Zaandam, Middelburg, Veere, Vlissingen, Ameland, Schiermonnikoog, Stavoren, Workum, Zwartsluis cn Maastricht. In al deze wets-ontwerpen wordt de afwijking voorgesteld voor zes jaren; doch, blijkens de memorie van toelichting, is de minister voornemens, wanneer die ontwerpen zullen verheven zijn tot wetten, de goedkeuring der krachtens deze te hellen belastingen telkens voor slechts één of twee jaren aan den koning voor te dragen, ten einde na verloop van dien tijd te kunnen bcoordcclcn, of niet, door ver hooging van directe belastingen, de verbruiksbelastingen in deze of gene gemeente tot een geringer bedrag kunnen gekeven worden. Den 18 dezer zal te Haarlem worden aanbesteedhet inrigtcn van het lokaal boven de stads waag te Alkmaar tot rijks telegraaph- kantoor, met bijbehoorende werkzaamheden. De gezamenlijke opbrengst der geopeude lijnen van den Staats spoorweg is in 1865 geweest 578,000, legen 103,505 in 1864. Met innig leedwezen zal men overal vernemen dat Frederika Bremer na eene kortstondige ziekte den 31 Dcc. jl. op haar land goed Arsta, in Zweden, overleden is. Te Abo (Finnland) in 1802 geboren en te Schonen, waarheen haar vader, een koopman cn eige naar vau mijnwerken, zich had verplaatst, opgevoed, woonde zij vroeger in Noorwegen bij hare vriendin, gravin Sominerhjelm en aanvaardde zij later eene betrekking in een opvoedingsgesticht voor meisjes te Stockholm. Spoedig echter lcide zij die betrekking weder neder, om zich geheel aan letterkundigen arbeid te wijden, nadat hare eerste, alom bekende romans „De dochter van den President" „de Burenen „Nina" een zoo schitterenden opgang hadden ge maakt. Zij deed groote reizen door Duitschland, Frankrijk, Enge land, Noord-Amerika, Italië en laatstelijk ook naar het Oosten. Hare weiken zyn in alle nieuwere talen overgebragt en ook bij ons te lande steeds gezocht geweest, en zij heeft over het geheel de reputatie welke zij als letterkundige te Zweden in 't bijzonder en in Europa"in 't algemeen genoot, zeer verdiend. In het vorig jaar zijn te Alkmaar geboren 247 zoons en 207 dochters; overleden 164 van het mannelijk en 135 van het vrou welijk geslacht; gehuwd 106 paren. Te Hoorn geboren 332 kinderen; overleden 226 personen; gehuwd 90 paren. Vroeger is melding gemaakt van den moord, gepleegd op den rijksveldwachter te Spanbroek. In den avoud van 5 dezer werd te Hoorn in het Huis van Bewaring gebragt zekere E., als vermoedelijke medepligtige aan dien moord. Als eene zeldzaamheid wordt gemeld, dat op 23 Febv. 1865 te Aalsmeer het zilveren bruiloftsfeest is gevierd door A. Venema en A. Wegman, op 26 April het gouden bruiloftsfeest door J. Wegman en A. Topvoort, vader en moeder van de vrouwszijde, op 15 Dec. het gouden bruiloftsfeest door P. Vreeken en A. de Jong, oom en tante van eerstgenoemde cn op 2S Dec. het gouden brui loftsfeest door A. Venema en A. Vreeken, vader en moeder van eerstgenoemde. Volgens officiële opgaven, betreffende den vee-typhus in de provinciën Utrecht en Zuidholland, over de week van 23 tot 30 Dec., zijn in den loop dier week in Zuidholland aangetast 3072 runderen; gestorven 444; afgemaakt 379, hersteld 186; nog ziek 2063; in Utrecht, aangetast 349; gestorven 365; afgemaakt 2; hersteld 146. Sedert het begin der ziekte zijn in laatstgenoemde provincie in het geheel aangetast 1104 runderen; gestorven 394; afgemaakt 27; hersteld 316; in het geheel nog ziek 367; in Zuidholland, aangetast 21,437; gestorven 6121; afgemaakt 5705; hersteld 5835. Te Rotterdam heeft zich eene vereeniging tot bescherming van dieren gevormd. Te 's Hertogenbosch heeft zich in de stallen der Kavalerie eene ziekte onder de paarden voorgedaan. Twee zijn reeds bezweken. Men noemt te ziekte daar influenza. Een raed. doctor te 's Hertogenbosch heeft geweigerd zich te voegen naar het voorschrift der nieuwe wet op de uitoefening der geneeskunde, hetwelk aan de geueesheeren de verpligting oplegt om, zooveel mogelijk, aan den burgerlijken stand opgaaf te doen van den aard der ziekte, waaraan hunne patiënten overleden zijn. Hij grondt zich daarbij op den eed, doov hem bij het bekomen van ziju diploma afgelegd, en krachtens welken hij zich gehouden acht, de verlangde opgaaf uitsluitend te doen aan den bevoegden regter. In het midden der maand Julij zal te Deventer de jaar- lyksche algemeene vergadering der leden van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap gehouden worden. Tot liet houden eencr redevoering op den 18 Julij, den eersten dag, is door heeren kerkvoogden de Groote Kerk welwillend afgestaan. Op den tweeden dag zal de stad cn het merkwaardige, na eene gehouden vergadering, worden bezigtigd. Daarna dinée, waarschijnlijk in eene der sociëteitsgebouwen. Op den derden dag togt naar het Loo en zoo mogelijk, bezoek van Mettray. Tc Olst, op het landgoed van den heer jhr. Teding van Berkhout, heeft zich eene ziekte onder de paarden voorgedaan, waaraan reeds drie zijn bezweken. Men heeft een dier beesten geo pend om over den aard der ziekte te kunnen oordeelen en bevonden, dat het een bederf in het ruggegrantsmerg en eene ontsteking der longen was, welke ziekte evenwel, naar het oordeel van deskundi gen, niet voor bepaald aanstekelijk moet gehouden worden, ofschoon zij in verband staat met zekere nadeelige bestanddeclen in de damp kringslucht. Als een staaltje wat do concurrentie al niet doet, kan dienen, dal de directie der stoombootmaatschappij van llarlingen op Londen, uit vrees, dat haar door de Engelschc stoomboot de Whisperon langs in de vaart gesteld lusschen Delfzijl en Londen, afbreuk zal worden gedaan, aan eeuige handelaren te Groningen circulaires heeft gezonden, mededeelende, dat alle transportkosten van Groningen tot Harlingen, van goederen die met hare boot naar Londen worden gedirigeerd, door hare maatschappij zullen worden vergoed. De regering van het koningrijk Italië schijnt een goeden weg te willen bewandelen, ten einde aan de schatkist eene betere toekomst en aan de belasting betalende ingezetenen des rijks verligting van lasten te verzekeren. De uitgavcu voor marine en oorlog vorderden in de laatste jaren, vooral tengevolge van de niet vriendschappelijke verhouding tegenover Oostenrijk, de belangrijke som van 400 mil- lioen francs. Thans wil het kabinet die som tot op de helft ver minderen. Zoo ooit eenige maatregel, door de regeriug genomen, aan de bevolking genoegen deed, dan zal deze voorzeker in groote mate de algemeene goedkeuring wegdragen. Van onderscheidene zijden wordt er in den laatsten tijd gesproken over de pogingen aangewend om verzoening te bewerken lusschen dc van elkaar verwijderde kabinetten van Weenen en Florence. Als reden, waarom de heer Lamarmora, minister van buitenl. zaken, bij de jongste ministeriele crisis in Italië in het bewind is gebleven, wordt ook genoemd, dat bedoelde staatsman in de regering moest blijven om de geheime onderhandelingen met de Oostenryksche regering, die reeds aangevangen waren, voort te zetten. Evenwel wordt er nog weinig geloof geslagen aan den goeden uitslag der pogingen tot verzoening; want zoolang Venetië niet aan Italië is afgestaan, mag men het er voor houden, dat eene goede ver standhouding tusschen beide regeringen op den duur onmogelijk is. Men zal zich herinneren, dat keizer Napoleon bij de September- eonventie bepaalde, dat Rome binnen den termijn van 2 jaren door de Fransche troepen zal worden ontruimd. Thans verwacht men weer de aankondiging, dat de keizer eerlang zijn voornemen zal te kennen geven om Mexico binnen den termijn van 2 jaren door de Fransche troepen te doen ontruimen. Die termijn schijnt bij de oplossing van staatkundige vraagstukken door den keizer nog al geliefd te zijn. Het is echter nog de vraag of de regering te Was hington met die tijdsbepaling ook genoegen neemt. De nieuwe koning van België toont sedert de aanvaarding zijner regering eene werkzaamheid eu kennis vau zaken, die de niet hoog gespannen verwachting van velen overtreft. Jl. Zondag heeft Z. M. eene deputatie uit den Antwerpschen gemeenteraad in een bijzonder gehoor ontvangen cn o. a. de volgende uitdrukkingen gebezigd: „Ik geef u de verzekering, dat ik Ant werpen fier en gelukkig zal trachten te maken. Wat betreft de hangende kwestiën, daaromtrent zullen wij het wel eens worden." In het algemeen is de ontvangst zeer welwillend geweest. Uit Washington wordt berigt, dat door het congres der Vereenigde Staten het voorstel is aangetiomen, om aan de weduwe van president Lincoln het volle jaargeld, dat wijlen haar man genoot, te blijven uit te. betalen. Het congres heeft daarmede een treffend bewijs ge geven van de waardering der diensten van den heer Lincoln, die op zoo uitmuntende wijze het land bestuurd, den oorlog volgehouden en den vrede bevorderd heeft. Volgens bcrigten uit Mexico, welk berigt echter bevestiging behoeft, is in Mexico een opstand legen dc keizerlijke regering uit gebroken, cn rukt de republiekeinsche generaal Diay Lee zege vierend "voorwaarts, terwijl zijne bende de gehecle kust bezet houden. Ycra Cruz en eenige andere streken van het keizerrijk zijn, altijd vol gens de aangeduide bcrigten, in vollen opstand. Berigten nopens den opstand in Spanje verzekeren, dat de opstand naar alle gedachten wel spoedig gedempt zal zijn. Reeds gelooft men, dat generaal Brira met zijne onderhoorigen er op bedacht is om een aftogt, heizij naar Portugal of naar het gebergte van Toledo, te bewerken. De generaals van het leger der koningin zoeken hem echter dien aftogt af te snijden. In den senaat werd door den president-minister, maarschalk O'Donnell verklaard, dat de toestand van Spanje ernstig is, terwijl de zamenzwering uitgebreide vertakkingen heeft. Ilij hoopte echter, dat de orde binnen enkele dagen weder hersteld cn de slaat van beleg in de hoofdstad weder opgeheven zoude zijn. In Belgie zijn thaus, behalve de postzegels, ingevoerd telegraaf- zegels. Zij zijn zeshoekig in vorm; die van 50 centimes zijn zwart en die van één franc groen. Het vermogen, door koning Leopold I van België nagelaten, wordt geschat op drie en een half millioen pond sterling. De runderpest is, volgens de Inde'pendance uitgebroken te Leffinghe, (in Belgie) in eene kudde van 1200 schapen. Dit is het eerste geval van dien aard in Belgie. De runderen van dezen stal waren ongeveer drie weken geleden aangetast, waarna zij allen, twee-en-dertig in getal, werden afgemaakt, maar naar het schynt,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 2