BUITENLAND. belangstelling beloond gezien. Met een zeer geanimeerd bal werd j deze buitengewone vergadering besloten. Het muziekgezelschap 4polio gaf gisteren avond zijn derde winter-concert, dat door een talrijk publiek met belangstelling werd bijgewoond. Reissiger's eerste sytnphonic voldeed over liet algemeen i niet zoo als op bet voorgaande concert de 5de sympbonie van Beet- I hoven; voor een deel lag dit zeker in het minder klassieke van het werk, maar was het voor een ander deel ook niet in het niet zoo geheel geacheveerde der uitvoering gelegen? Met bescheidenheid zouden we verder willen vragen of de voordracht van Kalliwoda's ouverture No. 12 wel genoeg vastheid en éénheid bezat, en of in Kreutzer's overbekende ouverture „Das Nachtlager von Granada niet een weinigjen gehaast werd? De heer Froschhart mocht alge- meene. voldoening smaken met zijne fantaisie brillante van Arban voor cornet a pistons; toch zouden wij wenschen zijn groote vaar digheid op dit moeielijk instrument met meer gevoel gepaard te zien; minder gelukkig kwam ons de keuze voor van het „Ave Maria" door denzelfdeneen gelijksoortigen indruk ontvingen wij van de voordracht van die stille, ernstige, bijna zeiden wij, van die kerke lijke hulde aan de moeder-koningin op een cornet, als van het Carnaval de Fenise, dat wij eens op het orgel in de Groote kerk te Haarlem hoorden (in den nog niet klassieken tijd, vóór Johs. Bas- tiaans, den tegenwoordigen beroemden organist; toen men het bijv. ook nog op kermis liet hagelen, onweêrcn en donderen). Eindelijk noemen wij de dames Z..., die, op de vriendelijke uit- noodïging van een der leden van het bestuur, zoo geheel bereid waren om een (volgens het programma) viertal allerliefste liedekens te zingen, en die met dien zang zooveel bijbrachten tot het genot van den avond. Zachtheid en liefelijkheid, gepaard aan waren eenvoud, kenmerkten geheel het talent van het zusterpaar; Schumann's Wenn ich eit: Fögltin Kar" en llubinstein's „der Engel" (keurig was bij dit laatste het accompagnement van Mevrouw K...) spanden zeker dc kroou, terwijl Kiicken's „des Morgens in der Frit/te" zoo bevallig en gemakkelijk voorge dragen met dat vrolijk rcfreiu „La - la - la -!" zulk een opwek kend en daarmede zoo gelukkig slot was. Wie het verslag van de handelingen der eerste openbare verga dering der Nederlandsche Koraalvereenigitig gelezen heeft, die zal gezien hebben dat de uitzichten dezer maatschappij gunstig zijn. „Gedurige toename in het getal leden; echter nog vetre van voldoende," onze woonplaats Helder wordt daarbij in het bijzonder genoemd als alleen een achtste (ruim honderdvan al de leden over Nederland tellende. Bewijst dat zéér voor de algemeenc belang stelling in der Muzen kunst (wel vijf muziek-gezelschappen telt onze gemeente), wij koesteren de gegronde hoop, dal die belang stelling langzamerhand ook even degelijk als algemeen worde. Moge Apollo (ook van den naam geldt: noblesse oblige) als de voorganger der Muzen in dc eerste plaats aan de bevordering van die degelijk heid het zijne toebrengen! Vrijdag a. s., des avonds ten 7-i- ure, zal in het lokaal voor Volksvoorlezingen op de Vischmarkt, in de Nieiuvstad, als spreker optreden de heer D. Dekker. Zondag namiddag arriveerde Zr. Ms. fregat met stoomvermohen Adolf Hertog van Nassau te Vlissingen. Het stormachtig weder en de holle zee waren oorzaken \an vertraging in de reis van hier daarheen. Tot luits. ter zee 2de kl. zijn bevorderd de adelb. 1ste kl. J. R. Hagedoorn, A. P. Tadcma, A. van Linden van den Heuvell, H. A. Schippers, H. G, Hildebrandt, J. Fichet, G. H. van Stcyn, J. Dalen, E. G. van Emden, C. W. A. D. Steup, C. Hoffman, A. A. Escher, J. C. Sprengcr, ,T. W. F. ridder Iluyssen van Kattendijke, W. J. P. van Waiiiug en E. F. van dc Rivière. Naar men wil, is prof. .T. van Geuns benoemd om ons land te vertegenwoordigen op de eerlang te Konstantinopel te houden internationale gezondheids-conferentie. Volgens opgave van de Tijd zijn de giften voor den paus geklommen tot 143,903. Tot den 10 dezer zal de Tijd giften voor het bovengenoemde doel in ontvangst nemen. Van Texel wordt berigt, dat er reeds eenige heesters in bloei Btaan en dat men er in dc duinen reeds jonge konijnen opmerkt, die toenemen in getal, ondanks dc rustclooze vervolging der vangers. Men schrijft ons van Wieringen, dd. 5 Februarij: „De heer L. Hoefnagel en echtgcnoote vierden jl. Donderdag hunne 25jarige echtvereeniging. Van verschillende zijden ontvingen zij blijken van hartelijke deelneming en belangstelling. Meer dan een vierde eener eeuw vervulde hij hier dc betrekking van onderwijzer der jeugd en geniet de innige hoogachting van al die hem kennen en die onder zijne bekwame leiding hunne vorming ontvingen, waaraan hij gedurende zulk een reeks van jaren werkzaam was, zijn de boste belooning voor zijne onvermoeide ijver. Allen die hern van nabij kennen stemmen voorzeker in met den wcusch, dut hij nog lang voor zijne betrekking gespaard blijve en gelukkig met zijue echt- geuoote vereeuigd mag zijn." „Alhier worden de lammeren nu reeds verkocht voor den hoogen prijs van 12." „Jl. Zondag had alhier een ongeluk plaats. De veerschipper van de Nieuwe Sluis naar Wieringen werd kort onder den Wieringerwal door een rukwind overvallen, tengevolge waarvan het jagt omsloeg en hij eerst een geruimen tijd op den bodem en later in den mast, in eene zeer gevaarlijke positie verkeerde. Aan de buitengewone inspanning en tegenwoordigheid van geest van eenige onzer schip pers mogt het gelukken hem, hoewel in een slechten toestand, nog levend aan wal te brengen. Ook het jagt is den volgenden dag, hoewel deerlijk ontramponeerd, alhier aangebragt. Gelukkig bevon den er zich geeue passagiers aan boord." De kerkeraden der Christelijke Afgescheidene Gereformeerde Gemeente te Leiden hebben zich bij adres tot Z. M. den koning gewend, voor het houden van een algemeencn bededag bij het heerschen der runderpest. Eene met hoed en shawl gekleedc jonge dochter trad zeer deftig dezer dagen een manufactuurwinkel te 's Hage bbuien, gaf te kennen, dat zij dienstbode was bij den heer S. en verlangde op diens naam 12 zijden foulards en 3 flessclien eau de Cologne. De winkelierster wilde gaarne gevolg geven aan deze bestelling, maar achtte het toch raadzaam om hare dienstbode mee te zenden. De beide dienstboden verlietsn daarop gezamenlijk den winkelspoedig wist de slimme bedriegster zich van hare geleidster te ontdoen. Bij nader onderzoek bleek het dat men bij den heer S. niets van deze bestelling afwistkortom, de bedriegelijke opligting kwam aan het licht. Tot dusverre is men de bedriegster nog niet op het spoor. Door de brigade Koninklijke Marechaussee te Eindhoven is ter zake van diefstal van goud en kleederen te Ycghel, aangehouden zekere Pepers, onlangs eerst ontslagen uit dc gevangenis te Leeuwarden in deze gevangenis en iu die te Hoorn beeft hij meer dan 30 jaren doorgebragt. Een verschrikkelijke misdaad is te Sneek gepleegd. Mej. de wed. Hettinga, alleen wonende in een huis op de Prinsengracht, is op haar bed vermoord gevonden, door smoring. Het gouden oorijzer der ongelukkige is alleen vermist. Als vermoedelijke dader is in hechtenis genomen de huisverwer S. Men vond later het oorijzer zonder de knoppen in den regenwaterbak ten zijnen huize. Uit Ncderl. Oost-Indië wordt gemeld, dat op last der regering de straf van rottingslagen als policiestraf geheel is afgeschaft, uit gezonderd als middel van bedwang tegen veroordeelden tot dwang arbeid en dat te gelijk de straf van rietslagen bij het Indische leger geheel zal worden opgeheven. De Spaansche opstand is geëindigd en generaal Prini is te Lissabon aangekomen, waar een zijner vrienden voor zijn rustig gedrag ver klaart in te staan. De Spaansche ministers hebben alzoo liet ge- uoegen, dat zij aan het bewind voorloopig mogeu blijven, ofschoon liet wel is te voorzien, dat dc afgeloopeu onderneming van Prim over eenigen tijd navolging vinden zal. Want in Spanje smeult het vuur van tegenstand tegen de regering, omdat men naar her vorming in het staatsbestuur verlangt en die niet spoedig genoeg verkrijgende, toch daarnaar streeft door iedere regering met kracht te bestrijden. Talrijk zijn in de laatste dagen de dieustneraingeu geweest bij liet pauselijk leger. De opwekking van deu pauselijke» stoel aan de geloovigen gerigt doet velen besluiten om onder de pauselijke vanen te dienen en voor den troon van den stedehouder van Christus de wapenen aan te gorden. Uit Brussel zijn gedurende de maand Januarij niet minder dan 204 jongelingen tol gemeld doel naar Rome vertrokken, waaronder 73 Nederlanders. Van de 68 Nederlanders, die in de vorige week de reis aanvaardden, kwamen er 25 uit Amsterdam, 12 uit 's Hertogenbosch, 6 uit Nijmegen en 6 uit het dorp Hedel. De republikeinen in Mexico hebben Solucca, de oude hoofdstad des lands in handen gekregen. Deze verovering is voor de regeriug van president Juarez van groot belang en dat dit door de tegen partij wordt voorzien, dit blijkt hieruit dat de Fransche generaal, bevelhebber der expedite, terstond al de beschikbare Fransche troepen heeft afgezonden ter herneming van genoemde stad. De Pruissische regering heeft een voor het verkeer hoogst belang rijk ontvverp van wet aan de volksvertegenwoordiging ter goedkeuring voorgelegd. Het betreft de daarstelliug van een kanaal ter verbinding van de Oostzee met dc Noordzee. Het kapitaal, hiertoe vcreischt, bedraagt 28 millioen thalcr. Dezer dagen wilde een boer in België een koebeest slagten, zonder daartoe de hulp van een vleeschhouwer in te roepen. Hij verzocht alleen zijn buurman hem hierin behulpzaam te zijn, waar aan deze dan ook voldeed. Een der beide boeren hield het beest bij de horens vast, terwijl de ander met den hamer in zijn hand gewapend, dezen ophief oin hem met kracht op den kop van het beest tc doen neerkomen. Toen het beest merkte, dat de hamerslag op hem gemunt was, verzette het zich daartegen door het maken van allerlei bewegingen en slingeringen met den kop, waarvan het ge volg was, dat de met krachtige vuist opgeheven hamer op liet hoofd van den anderen boer neerkwam, die onmiddellijk daarop dood nederviel. Volgens eene opgave van le Mondetelt de Jezuiten-orde thans 7956 leden. Het Fransche gouvernement heeft eene beloooning van 50,000 francs uitgeloofd aan dengene, die in den loop der eerstvolgende vijf jaren een middel zou vinden om de zuil van Volta met besparing van kosten dienstbaar tc maken voor liet fabriekwezen als bron van warmte, of voor de verlichting, of voor de scheikunde, of voor de werktuigkunde of wel voor de practische geneeskunde. Graaf de Logarnc de Merliuc Vrijdag jl. van eene jagt op zijne goederen terug keerende, wilde van zijn paard afstappen toen dc kolf van zijn geweer in den stijgbeugel verward raakte, de graaf viel dientengevolge en werd door eeu kogel in de hevsenen getroffen. Zijne vrouw, de gravin, die als amazone de jagt bijwoonde wierp zich in de uiterste wanhoop op het lijk van hare gemaal, en is tengevolge van dit noodlottig ongeval waanzinnig. Te Parijs heeft zich dezer dagen een 73jarige man het leven benomen, hij was nooit gehuwd geweest en had altijd op zeer soberen voet geleefd, zoodat de meêcloogende buren hem menigmaal ongevraagd iets schonken. Bij het opendoen van een onde kast vond men een aantal effecten en eene som van 10,000 in kon tanten, gezamenlijk een aanzienlijk kapitaal vertegenwoordigende. De grijsaard had zich het leven beuomen, omdat hij van zijn schat moest beginnen te teren Gelijk men vreet is het prinselijk hnis Kalimachi eeu der aanzienlijkste familicn in Turkije; een der leden van dit geslacht is gezant der Ottomouisehe Portc te Weenen. Onder dezen naam kwam in de eerste dagen van Octobcr des vorigen jaars met dc stoomboot van Alesandrie te Marseillc een vreemdeling aan, die aldaar in het Grand Hotel zijnen intrek nam eu dc prachtige appar tementen betrok, in het jaar te voren door den keizer van lluslaud op zijne i icis uw>r Nizza bewooud. De prins vei klaarde dat hij op lost vou Ali-pacba

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 2