BUITENLAND. Een der leerlingen gaf de duidelijkste proeven van gemaakte vor deringen in de muziek, toen zij op uitnemende wijze de uivoering van een der stukken accompagneerde en zich later afzonderlijk hooren deed. Plaatsgebrek verhindert ons dit concert uitvoerig te bespreken, maar genoeg zij liet, dat wij de verzekering geven, dat deze uitvoering in hooge mate heeft voldaan. Z. M. heeft bevorderd tot luit. Ier zee lsle kl. den luit. ter zee 2de kl. W. L. A. Gericke; bij het 7de reg. Infanterie tot lsten luit. den 2den luit. F. H. A. A. Wagncr. Met den hiatstm Jan. jl. op zijn verzoek eervol uit de zeedienst ontslagen, den off. van gez. 2de kl. dr. G. Overbeek de Meijer. Z. M. heeft het ontslag van de hceren Thorbecke en Olivier aangenomen, onder dankbetuiging voor de gewigtige diensten, door die ministers bewezen. De hper Thorbecke is benoemd tot. minister van staat; de heer Olivier tot commandeur der orde van den Ned Leeuw. Het nieuwe ministerie is zamengesteld als volgt: Koloniën, de heer Fransen van «Ie Putte; Financiën, de heer van BosseBinnenl. Zaken, de heer Geertsrma; Buitenl. Zaken, de heer Cremers; Jus titie, de heer C. J. Pickó, thans kautonregter te Tholen; Oorlog en (ad interim) Marine, de luit-generaal Blanken. Volgens een bij het Departement van Marine ingekomen be- rigt van den Nederl. consul-geueraal te Kaapstad, lu-bben dc schepen Ba/i, den Briei en Aart van Nes den IS Dec. lS65,en de schepen Cjcloup cu Maas en Waal den 31 dier maand, uit de Tafelbaai hunne reis naar Batavia voortgezet Naar men zegt zal hel J.ipansehe oorlogsschip Kai-Yoo in den loop der volgende maand van Ilellevoetsluis vertrekken naar Japan. Beroepen bij de Reinonstr. Gemeente te Delft, ds. B. Tideman Jz., pred. te Hoorn. De hoogleeraar dr. van Oosterzee, mogt dezer dagen zijn zilveren echt- en dionstfeost als Evangeliedienaar der Nederd. Herv. Kerk in den kring zijner betrekkingen en vrienden herdenken. Door de Nederlandsche Handelmaatschappij zijn bevracht, voor Amsterdam, de schepen Jupik-rAhgone, Gesinu-Maria, Gebroeders, Willem-Duniel, Baron van llardeuhroelcJava, Quartet en Susanna- Jo kanna. l)e Tijd (Noor.dholl. Conrt.) deelt mede, dat Z. Exc. mgr. L. Oregli.i di San Stefano, internuntius bij hel hof van Nederland, door Z. II. den paus benoemd is tot nuntius bij het hof van België. In korte mcdedeelingen, nopens den overleden minister van Marine, jhr. W. J. C. ridder Huysseu van Kattendijke, werd gezegd, dat hij tot de eersten behoorde, die in Japan beter onderwijs in marine-zaken gaven Mogt men hieruit hebben opgemaakt, dat gemelde minister als de eerste morst worden beschouwd, die den Japanners dit beter onderwijs verstrekte dan dieiie tot herinnering, dat hij de opvolger was van den lieer G. C. C. Pels Rijcken, die twee jaren lang deze moeijelijke taak vervulde, en iviens verdiensten in dit opzigt door cleii overledene hoogelijk werden op prijs gesteld. Aan den Staat der Marine op 1 Jan. 1866, ontleeucn wij de volgende opgaven A.mt.il v ie>admiraals 1, schoutcn-bij-nacht 4, kapiteins ter zee 20, kapitein— luitenants ter zee 40, luitenants ter zee der tste klasse 120, luitvuauls ter zee dei "'de klasse 103, adelborsten 1ste klasse 122. Korps .Mariniers: koiimi. en inspecteur 1, majoors 3, kapiteins 12, eerste lai:eit.mts 15. twnde luitenants Cl, ofIiei«-ten van administratie bij dit corps 6. Geiniskuudipe Dienst: inspecteur 1, dir. oltic. van gez. Istr klasse 1, 2Je kl. s?c 3, ottieieri n van ge/. 1ste klasse 14, 2de klasse 47 m 3de klasse 20, eerste apothckei d<r zeemagt 1. Administratie: inspecteur 1, oftie. van adm. lsle klasse 14, 2de klasse 30, 3d-- kl.is-c 24, ndj.-a l ii. 10. klerken 33. OQic cren-niBchinist 8, niachiuisteu 1ste klasse 22. Sein cp-bouwhoofdingenieurs-directeurs 1, hoofdingenieurs 5, iitgen. 1ste klasse 2. iugen. 2de klasse 4, Bsp.-ing-n. 1, lioofdingeu. la suite 1. Op den 11 en 12 April zullen theologen, predikanten en pro ponenten, de moderne rigiiug toegedaan, le Amsterdam eeue tweede bijeenkomst houden. Nabij Deventer staat een kersenboom in vollen bloei; de kamperfoelie en andere- heesters staan geheel in blad, en de wei landen rondom die stad, staan, even als anders in April, ook in vollen bloei Bij vonnis van 3 Nov. 1S65 heeft de arrondissements- regtbnnk te Gocs, aan de Maatschappij van algemeene assurantiën, «•evcstisrd te Bttissei vertegenwoordigd in Nederland door onder scheidene agenten, waaronder de hh, Kraakman te Alkmaar en de Vciju van Buuven te Helder de regispcrsooulijkhcid erkend. Dc moordenaar van de wed. Hettinga te Öneek, heeft zijne misdaad bekend, liet is W. van der Schaaf, vroeger huisverwer tc Francker. Vroeger beschuldigd wegens vergiftiging van zijne stiefdochter, heeft hij reeds toen een jaar preventief gezeten, doch werd hij wegens gebrek aan bewijs ontslagen. Het groote nieuws van den dag is de troonrede door koningin Victoria van Engeland gehouden tot opening der zitting van het Parlement. Dit staatsstuk ademt in al zijne paragrapheu vrede en vriendschap. Zelfs wordt er ten ecneumalc gezwegen van de meer of min netelige qurestiën van Mexico en Sleeswijk-Holstciu. H. M verzekerde geen reden te hebben om een stoornis vau den algc- meencn vrede te duchten. De zaak van de afschaffing van de doodstraf wint nog niet zoo veel veld, als men aanvankelijk had gedacht. Nadat de vertegen woordiging in Denemarken de afschaffing van die straf had ver worpen, heeft ook nu de Belgische Senaat de afschaffing met 33 tegen 15 stemmen verworpen. De tijd voor deze hervorming in den geest van onze eeuw eu van de mildere begrippen onzer dagen is dus nog niet gekomen. Aan de Indcpendance beige wordt in een schrijven uit Parijs als stellig en bijna officieel medegedeeld, dat aan de keizerin der Fiau-i hou zal worden opgedragen hei eerepresidintn van het hoofd- bes.uur dei J\mjsehe wereldtentoonstelling van 1867, welk bestuur vroeger pritts Napoleon, 's keizers neef, tot voorzitter had. Tevens, doelt veel minder slelliir, wordt tc Parijs verzekerd, dat de keizerin het aanstaande Paaschfeest te Rome zal vieren. Men meldt, dut de heer Thiers voornemens is een nieuw werk te schrijven, dat getiteld zal zijn: L'histoire de Vesprit francais." De legtbank vau koophandel der Seiue heeft iu het jaar 1865 1634 failliet-verklaringen uitgesproken. Een der dagbladen spreekt van eeu huwelijk, dat zeer spoedig te Parijs zal worden gesloten, door een Russischen prins van den bloede, wiens familienaam in gansch Europa en in het bijzonder te Parijs wel bekend is, met de dochter vau een schoenmaker. Meu meent dat de prins op een inkomen van 4 millioett fr. kan rekenen. Dat huwelijk, hetwelk onder de geheimzinnigste omstandigheden plaats heeft, zal in den nacht voltrokken worden in de kerk de la Madeleine. Te Parijs heeft zich een veelbelovend artist van het leven be roofd, omdat men hem een spotprijs voor zijne schilderstukken had durven bieden. Tc Parijs zal een nieuw letterkundig blad verschijnende Vlieg, dat zich voorstelt te prikken, maar niet te kwetsen. Dc directeur van den schouwburg Porte Saint Martin, de heer M. Fournier doet te St. Leu-Taverny een kasteel bouwen, dat den naam van La Bicke au Bois zal dragen. Het is namelijk grooten- deels met de winsten, welke hij uit dat stuk Irok, dat het kasteel wordt bekostigd. De bouwmeester heeft iu last hij den aanleg der parken, wandeldreven, enz. de decoratieu van dat looverstuk zoo getrouw mogelijk na te bootsen. Poncet, de moordenaar van den heer de Lavergne, is den 7 dezer, des ochtends ten 7 ure, te Yersailles geguillotineerd. Hij is moedig den dood ingegaan, na de imnigte gegroet en den geestelijke omhelsd te hebben. liet publiek barstte in toejuichingen los toen hel hoofd viel. Gedurende dcu ganschen nacht stormden de nieuws gierigen toe. Te. Berlijn is een dierentemmer in het circus Reus, hij eene publieke voorstelling, door wilde dieren verscheurd. De menagerie bestond uit vier leeuwen en eene leeuwin. Nadat hij de laatste gedwongen had den muil te openen, beet zij hem iu de hand. Het gezigt en <le reuk van het bloed, dat uit de. wonde gudsde, wekten bij de overige dieren het wreedaardig instinct op, dat sinds lang door den temmer was onderdrukt; de vijf dieren wierpen zich op den ongelukkige eu verslonden hem in één oogwenk. Aan hulp was niet te denken. Het talrijk publiek, in het circus aanwezig, was als verslagen over dat vrees?olijke schouwspel. De Mesdager de Croustadt meldt nog het volgende omtrent den brand te Kroonstad „In den nacht van 9 op 10 Jan., ten half drie ure, brak een hevige brand uit in een uitgestrekte loods, die tot woonplaats diende van 250 arbeiders van deu aannemer Tarassow. Op het oogenblik dat de brand uitbrak waren echter gelukkig 196 arbeiders afwezig. De 54 overigen lagen gerust te slapen. Toen zij door de hitte en den rook ontwaakten, stond de loods geheel in brand. Zij spoedden zich naar de drie uitgangen (deuren), maar twee daarvan waren zóó gesloten, dat zij niet hij magte waren ze open te breken, terwijl de derde deur ongelukkigerwijze naar binnen opensloeg, en nu was de aandrang der ongelnkkigen om naar buiten te komen zóó groot, dat de vootsten als het ware tegen de deuren verpletterd werden en het onmogelijk was haar te openen. De 54 arbeiders zijn daar door allcu ui dc vlammen omgekomen. Op den heiligen berg Al hos, waar, gelijk men weet, twintig rijk voorziene Griekschc kloosters zich bevinden, werd dezer dagen het schoonste en rijkste een prooi der vlammen. Dc schade beloopt tien inilliueu piasters. Iu de eerste week der viering van het Ramazanfeest is de sultan verpligt naar eene reeks van lezingen uit den koran, met bijbehoorendeii commentaar, te luisteren. Onlangs heeft een echte Tutksche tory van de oude school, een tachtiger, deze gelegenheid aangegrepen om Abdul-Aziz eene zper strenge kastijding toe te dienen wegens zijn afwijken van de beproefde wegen der Muhome- daansche regtziiiuigheid. Hij herinnerde zijnen vorstelijken toe hoorder, dat de verhevenste titel des sultans van ouds was het „afschijnsel vau Allah" te zijn, „maar Uwe Majesteit," zride de geeselijke, „heeft zich dien naam onwaardig gemaakt door ntede- pligtigheid aan openlijke navolging der ongeloovigen. Wat hebben wij, geloovigen, toch te maken met spoorwegen, ijzeren schepen en telegrafen, die groote uitvindingen van den satan? De wegen (vervolgde hij) waren slecht genoeg, maar spoorwegen zijn nog erger, en alleen door de ongeloovigen verzonnen, opdat zij te ge makkelijker het land zouden kunnen afloopeu. Wat ijzeren schepen betreft - en hier was de oude man in zijn regt - wat doet gij er mede, gij gaat toch Frankrijk niet veroveren? En allerminst hebben wij behoefte aan telegrafen, welke, de duivel en de giaottrs te zatnen uitgedacht hebben ter bereiking hunner slechte bedoelingen tegen ons en ons land. Sta dan stil op uwen weg, plaalsbekleeder van den profeet! verlaat al deze verraderlijke nieuwigheden, keer terug tot en vergenoeg u met den eerwaardigen eenvoud van ons geloof en ons volk. Zoo lang uwe voorgangers daaraan vasthielden, waren de Osmaulis groot en magtig. Toen hadden wij geen schulden, geen banken, geen leeningen- nu worden wij door alle drie over stroomd en ter neder gedrukt. Maar, o afschijnsel van Allah! de schuld ligt niet bij u. Gij zijt omringd vau slechte raadslieden, van ontrouwe en half ongeloovige ministers, die slechts op hun ritten belang zien en zich om deu Islam niet bekommeren. Geef ze hun ontslag, en verzamel rondom u trouwe muzelmannen, die het land voor deze eu al dergelijke verderfelijke nieuwigheden zullen bewaren." Volgens berigten van S.inta Cruz (Teneriftëj zou ons cscader aldaar blijven tot den 3 Febr. Men telt iu de zuidelijke staten van Amerika 631 neger- scholen, staande ouder de leiding van het bestuur voor de zaken der vrijgemaakteu te Washington, met 1240 onderwijzers en 65,834 leerlingen. Iu de Zuid-Amerikaansche provincie Parana (waar de ver schillende rassen zich intusschen meermalen kruisen) heeft eene vrouw drie kinderen ter wereld gebragt, twee jongens en een meisje. Het eerste dezer kinderen is zwart vau huid, het tweede blauk, eu het derde eene inulatin.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 2