BINNENLAND. BUITENLAND. .Ie iluotscliappijen die ze exploiteren de verpligtiug tot ouderhond vau liet oia- I liggend terrein overgnnt. De heer de Breuk verzet zich met kracht tegen I de bewering alsof het Rijk zou verpligt ziju voor liet onderhoud der rijkswegen, die biuuen onze gemeente leggen te zorgen. Hij wijst op de qusestic, die er in der tijd tusschen het Rijk en eenige steden is gevezen ter zake van het onderhoud der groote rijkswegen die door die steden loopen. Wel degelijk heeft het Rijk dat onderhoud aan die steden opgedrageu. Dit is ook te Haarlem geschied. Men heeft dit in eenige kleinere gemeenteu nog zoo gekten als het vroeger was, maar hij meende den Raad ernstig te moeten aanraden, om, in strijd met het voorstel des heeren Strootman, tot het onderhond van den Stations-weg, in het belang van ingezetenen en vreemdelingen, die daar passeren, tot onderhoud van den wegto besluiten. Hij dringt daarop te meer aan, omdat genoemde weg in een zeer slechten toestand verkeert. Met 12 tegen 2 stemmen wordt hierop besloten tot verbetering van den Stations-weg. Tegen stemden dc heeren Strootmau en Slebe. Op voorstel van B. cu \V. in overleg met de Commissie voor dc Onderhouds werken wordt besloten deti opzigter Ilerlaar nog gedurende 5 maanden in de dienst der gemeente te houden met het oog op de werken die er moeten worden daargcsteld. Er wordt besloten tot het vcrleenen van ecne tegemoetkoming voor het ge mis van vrije woning anu de brugwachters ltitter en Mendclson, voor ieder ten bedrage van 25. De heer dc Lange dringt aan op het daavstellen van cene woning voor den brugophaalder Meudelson, meer in do nabijheid der brug dau zijne tegenwoor dige woning. Hij wijst op dc lastigheid voor de scheepvaart. Dc Voorzitter verzekert, dat deze opmerking van den heer de Lange zal bijdragen om hierop du aandacht van de Commissie voor de Onderhoudswerken gevestigd lo honden. Dn heer de Breuk beveelt aan om met liet plan voor cene goede verlichting van den Stationsweg eenige haast te maken, om zulks reeds in de volgende zitting te kunnen behandelen. Hij beveelt dit aan, omdat men des avonds daar ter plaatse bij de heersehende duisternis (als de oliepitten uitwanijen), zeer ligt een ongeluk zoude krijgen. Dc lieer Slebe wijst op de wenschelijklieid tot verplaatsing der Gymnastiek- sehool, die zeer hinderlijk is voor het onderwijs der Industrieschool in dc bovenlokalen van hetzelfde gebouw. De Voorzitter antwoordt hierop, dat door verandering dor leeruren aan eerstgemelde invigting aan dat bezwaar zal worden te gemoet gekomen. Hierop wordt de vergaderiug door den Voorzitter gesloten. HELDER en NIEUWEDIEP, 14 Februarij. Naar wij vernemen, zullen in het vervolg op Zon- en Feestdagen op den Noordhollandschen spoorweg retour-billetten worden afgegeven tegen lage prijzen. "Wij twijfelen niet of van zulke gelegenheden tot het bezoek van naburige gemeenten zal een druk gebruik worden gemaakt. (Zie advertentie hierachter.) Naar wij vernemen, bestaat het plan om in het kerkgebouw der Christ. Afg. Gercf. Gemeente alhier een orgel daar te stellen. Een visscher van de vissclisloep Nieuwediep, dezer dagen 's avonds naar boord willende gaan, stapte door de duisternis misleid de plank mis en verdronk jammerlijk. Dc schout-bij-nacht Pels Rijcken is nogmaals uitgenoodigd en wel tegen heden (Woensdag) tot een onderhoud met Z. M. dcu koning, betrekkelijk de portefeuille van Marine. Naar wij vernemen, zegt het Dagbladzou de schout-lnj- nacht Pels Rijcken het vernieuwde aanbod om zich te belasten met de portefeuille van Marine bepaald van de hand hebben gewezen. Z. M. heeft benoemd tot heemraad van den Anna Paulowna Polder, den heer C. A. Beukeukamp, tot heemraad bij het waterschap de Zuidpolder bij Edam, den heer T. Buis; tot hoogheemraad in het collegie der uitwalerende sluizen in Kennemerlaud en "VVest- Eriesland, den heer mr. P. A. de Lange, met bepaling, dat de benoemde zitting zal hebben gedurende den tijd van zes jaren, en dat zijne benoeming onderworpen blijft aan de voorwaarden van het nader in te voeren reglement van bestuur voor het waterschap De kapt. ter zee M. Cazaux van Staphorst, dezer dagen uit Oost-Indic in Nederland teruggekeerd, is met den 5 dezer op non- activiteit gebragt. Den 10 dezer hebben HH. KK. IiH. prins en prinses Fre- derik op HD. tafel nieuwe aardappelen gehad, die in November jl. door een arbeider op HD. goederen onder Wassenaar zijn gepoot. Kwaliteit en smaak waren van eene goede hoedanigheid. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is bijeengeroepen tegen Dingsdag 27 Februarij a. s. In de Staatscourant zijn openbaar gemaakt de stukken, waar uit blijkt het verschil van gevoelen, dat in den boezem van den ministerraad is gerezen ter zake van de invoering van een straf wetboek in Nederlandsch Indie, waardoor het aftreden van de heeren Thorbccke en Olivier is veroorzaakt. Hieruit blijkt, dat beide ministers zich hebben verzet tegen het streveu van hunnen ambtgenoot, den minister van Koloniën, die de strafwetgeving wilde hebben vast gesteld bij koninklijk besluit, terwijl zij eene wettelijke regeling verstonden. Nadat het nieuwe ministerie was zamengesteld, hebben de dagbladen zich beijverd over die zamensielling hun gevoelen te uiten. Het spreekt van zelve, dat de bladen der behoudende partij, de Amst. Ct. en het Dagbl., hunne antipathie tegen het nieuwe kabinet geenszins verbloemen. Terwijl liet Handelsbl. gelooft, dat het nieuwe ministerie eene rigting volgen zal in binnenlandsche staatkunde en koloniale politiek gelijk aan het vorig kabinet, terwijl de Arnh. Ct. verkondigt, dat het liberalisme een nieuwe toekomst te gemoet gaat. De Utr. Ct. ziet in het nieuwe kabinet meer een „stel ministers", dan een ministerie van beginselen en doet opmerken, dat de leden van het nieuwe bewind uit alle hoeken zijn zaraen- geraapt. De Tijd Noordh. Ct. wijst ter bemoediging op de onmiskenbare bekwaamheden van den heer van Bosse, op de bekende liberale gevoelens van den heer Geertsema en verwelkomt, als onbekende grootheid, de nieuwe minister van Justitie. De N. D. Cl. blijft den heer Fransen van de Putte verdedigen en verzekert, dat die minister al het mogelijke heeft aangewend om dc scheuring in het ministerie Thorbecke te voorkomen. De laatste (56ste lijst) tot dusverre openbaar gemaakte lijst van giften bij de Tijdteu behoeve van paus Pius IX, wijst een totaal bedrag aau van 159,776.24. De Tijd deelt het amendement mede, hetwelk de aartsbisschop van Utrecht, de heer Zwijsen, bij gelegenheid van de vasten, op den 2 dezer heeft uitgevaardigd. De genoemde prelaat houdt zich voornamelijk bezig met de aangelegenheid van het onderwijs, en spoort de ouders aan, toetezien, dat aan hunne kinderen eene echt Christelijke opvoeding worde gegeven, gelijk de apostel Paulus die beveelt „in de leer en tucht des HeerenVooral ook moeten de ouders, en wel met groote zorgvuldigheid, hunne kinderen afhouden van personen en gezelschappen, die voor hunne deugd gevaarlijk zouden zijn, en moeten zij boeken, maandschriften, plaatwerken en dagbladen, die voor liet geloof of de deugd hinderlijk zouden kun nen wezen, buiten het bereik der jeugd stellen. De prelaat erkent onbewimpeld, dat hij de toekomst niet zonder bezorgdheid te gemoet ziet, wanneer hij bedenkt, welke gevaren het opkomend geslacht ten opzigte van geloof en zeden boven het hoofd hangen. Op Terschelling hebben zich naar men ons meldt, dezer dagen gevallen van pokziektc onder de schapen voorgedaan. Men schrijft ons van dc Zijpe, dd. 11 dezer: „Heden had alhier plaats ecne uitdeeling van gelden, die door de Rederijkerskamer Kunst hceeJst hennis" te dezer plaatse waren gezameld, als netto opbrengst van drie voorstellingen, in de vorige week gegeveu, ten behoeve der vast in bedccling zijnde armen alhier. Een groot aantal behoeftigen ontvingen gezamenlijk de som van p.m. 250, als buitengewone uitreiking voor den wintertijd. Eere dei- Kamer, die bij zelfoefening, den armen dusdanig wil bedenken. Den dank van allen zij haar tocgcbragt. Volgens berigt uit "VYarder omtrent de veeziekte, hebben zich aldaar lot lieden geene nieuwe gevallen voorgedaan. Den 20 dezer, zal de Africaine tc Amsterdam worden opgevoerd. De vergadering, gisteren in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam gehouden, ter bespreking van maatregelen, in zake der heersehende veeziekte, te nemen, werd door 200 a 300 personen bijgewoond. In beginsel is vastgesteld de noodzakelijkheid om de afsluitingslijn tc behouden, welke echter getrokken behoort te wor den door de minst bewoonde 9trcken, alzoo vormende eene water- of hei-lijn, welke streng behoort tc worden bewaakt door wachten langs de gcheele lijn, doch met opheffing der thans werkende be perkende bepalingen binnen die lijn. Voorts vereenigde men zich nopens het beginsel, dat in don tegen woord igen toestand der ziekte, afmaking van het vee binnen die afsluitingslijn in het algemeen niet raadzaam is, maar dat bij besmetting buiten de lijn de strengst mogelijke toepassing van het afraaking-stelsel wordt gevorderd. De thans vigerende wettelijke bepalingen tegen de ziekte werden alge meen niet voldoende geacht om verdere uitbreiding der ziekte te voorkomen, 's Avonds werd de vergadering voortgezet. (Dagblad.) Te Breda is dezer dagen een schippcrs-gezel met zijn meisje, door de duisternis misleid, in het water geraakt; beiden zijn jammerlijk verdronken. Met dc ontruiming van Rome door dc Fransehe troepen gaat het niet voor den wind. Ook hierin zal keizer Napoleon wel ondervinden, dat met de uitvoering der September-conventie eigen aardige bezwaren zal zijn te overwinnen. Tengevolge van pauselijke brieven heeft de keizer cene schorsing in de ontruiming van den Keizerlijken Staat door zijne troepen doen verordenen en deze voor den H. Vader zoo verrassend aangename tijding werd hem gemeld bij ccn schrijven van den Frauschcn kroonprins, die op last van zijnen keizerlijken vader zulks in een brief aan den paus meldde. Het Wetgevend Ligchaam te Parijs weder bijeengekomen, zal spoedig teekenen van staatkundig leven vertooncn. Bij de behandeling van het ontwerp-adres verwacht men reeds van de oppositie be paalde voorstellen, die getuigen van krachtige wederstand tegen de regering en hare volgelingen. De oppositie verlangt een burgerlijk beheer in de kolonie Algeric, in plaats van een militair stelselzij wil een onderzoek naar den landbouw bevorderen, maar wil dat doen uitgaan van het parlement en "niet van dc regering. Reeds is er eene commissie benoemd, belast met het formuleren van deze eu dergelijke voorstellen. De staatkundige hemel boven het keizerrijk Mexico is zeer bewolkt. Onrustbarend luiden de berigten van daar. De financiële toestand is ver van bemoedigend, de hoofden der regeringen in dc pro vinciën zijn weinig te vertrouwende mcesten zijn min of meer de partij van president Juarez toegedaan. Te ongunstiger wordt de toestand van het keizerrijk ten gevolge der moeijelijke positie waarin Frankrijk met het oog op de dreigende houding der Unie-regering zich bevindt. De instructien door een der adjudanten van den Franschen opperbevelhebber uit Parijs medegebragt, zijn zoo onaan genaam, dat de generaal nog niet op audiëntie bij keizer Maximi- ïiaan is geweest, omdat hij moeijelijkhcden voorziet. Men heeft onlangs eens gemeld, dat keizer Maximiliaan een poging had aan gewend om zijn rijk te ontvlugten; maar, waarlijk op deze wijze zal hij eindelijk wel genoodzaakt worden om kroon en scepter neder te leggen en de oude wereld weder op te zoeken. In Ierland blijven dc woelingen der aan de regering vijandige partij steeds voortduren. Het gouvernement aldaar heeft eene aan zienlijke verzameling wapeneu en ammunitie ontdekt en in beslaggenomen. De opstand van generaal Prim in Spanje behoort tot het verledene en wordt naauwclijks meer waard geacht, om besproken te worden. Men is er niet vreemd van, dat dc geheelc opstand voorgewend zou geweest zijn en een vernuftig uitgedacht middel om de werkelijk oproerige elementen krachteloos tc maken. De wijze toch, waarop Prim het heeft aangelegd, geeft daartoe veel grond. In plaats van in de rigting van Catalonië op te trekken, waar een opstand onder steuning te wachten had, is zijn marsch van den beginne af in de rigting geweest naar Portugal, waar de gansche vertooning als een nachtkaars is uitgegaan. Den 12 dezer zijn aan koning Leopold op zeer plegtige wijze, door eene uit hooggeplaatste Etigelschen bestaande commissie, de 1 versierselen der ridder-orde van den Kousenband aangeboden. Het blijkt niet, dat de bij die gelegenheid gehouden aanspraken van I mec-r gewigt dan anders zijn geweest. Vóór eenigen tijd heeft ct te Wielsbeke nabij Brugge een zonder-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 2