BUITENLAND. Jl. Zondag avond deed de alhier bestaande coulerenoie van den H. Vincentius van Paulo haar 3de jaarlijksch verslag. Bij deze gelegenheid hield monseigneur J. B. Swinkels, bisschop van Amorium i. p. i. en Apostolisch vicaris van Suriname eeuc rede over het wezen en de werking der Christelijke liefde. Deze prelaat was reeds sedert 10 Dec. jl. op Oostewind wachtende met het schip de Jonge Eduard, om, vergezeld van 3 paters der Beilemptoristen, wier provinciaal in do Nederlandsche kerkprovincie hij was, voor hij tot de bischoppelijke waardigheid geroepen werd, naar de plaats zijner bestemming te vertrekken. Gedurende den tijd van zijn verblijf alhier heeft Z. H. Ew.. op de meeste Zon- en Feestdagen als prediker den kansel beklommen. Gisteren is het schip onder zeil gegaan. Zijn verblijf alhier zal bij de Katholieke gemeente voor zeker eene aangename herinnering achterlaten. Zr. Ms. transportschip de Heldinden 22 Jan. jl. te Bahia aangekomen, zoude vermoedelgk den 2 Feb. de reis naar Oost- Indie voortzetten. Z. M. heeft benoemd tot griffier bij het kantongeregt te Zaaudam, mr. J. P. Huyser, thans griffier bij het kantongeregt te Medemblik; bij het 1ste reg. der Infanterie tot 2dcn luit. de sergeanten G. Vink van het 3de en J. Benier van het 6de reg.; bij het 3de den serg. A. G. Wilkens, van het 4de reg.bij het 7de reg. den serg. J. Hissiuk, van het 1ste reg.tot luit.-gen., zonder bezwaar der schatkist, de gen.-maj. G. E. A. van Panhuijs, van den grooten staf, en den gcn.-maj. J. P. C. van Overstraten, gouverneur der Kon. Mil. Acad.tot ontv. der in- en uitg. regten en acc. te Enk huizen c. a. den heer A. van de Werken, thans ontv. te Veenendaal; ontslagen: uit de militaire dienst den 2den luit. J. Bikkers, van het 3de reg. Inf. Aangaande de werkzaamheden der spoor versmalling van den Hollandschen spoorweg, deelt de Stoompost mede, dat dit even moeijelijkjals belangrijk werk zijne voltooijing nadert, en alles er op wordt aangelegd, om in Mei bij den aanvang der zomerdienst het gelegde smal-spoor te gaan berijden. Uit verschillcude deelen des lands leest men berigten, dat het heugelijke feest van Zr. Ms. 49sten geboortedag overal met groote geestdrift van de zijde der bevolking is gevierd. Kwade droes is erg besmettelijk. De paarden, die daarmee behebt zijn, maakt men af. Deze handelwijze is tot nog toe niet gewraakt, ofschoon een paard hooger geldswaarde heeft dan een rund. Is het nu niet. inconsequent de aan runderpest lijdende dieren, die erg besmetten even als kwade droes, te laten leve.n, en tc tracliteu naar genezing,"terwijl alle deskundigen het er over eens zijn, dat er geene geneesmiddelen bekend zijn? Runderpest De plannen tot regeling van het middelbaar onderwijs te Enkhuizen zijn door den thans afgetreden minister van Binnen- landsche Zaken goedgekeurd en de gevraagde subsidie van 5000 toegestaan. Een nieuw geval van veefyphus is in Noordholland uitgebroken te Bansdorp, onder den veestapel van A. van Keulen. Wanneer oen getuige in de voorloopige ïustruktie eener strafzaak op de hem gedane vragen slechts antwoordt: „Ik heb er geen notitie van gehouden," „ik weet het niet," moet dit dan aangemerkt worden als weigering van getuigenis der waarheid af te leggen, bedoeld bij art. 68 van het Wetboek van Strafvordering? Deze vraag werd dezer dagen bij het Prov. Geregtshof in Zuidholland behandeld. Het gold een appèl, ingesteld door den officier van justitie bij de regtbank te Brielle, tegen een vonnis van voormelde regtbank, waarbij geweigerd was de door dien officier gerekwircerde ingijzeling- stelling van zekeren K., die als getuige in de voorloopige instructie eener zaak, waarbij een persoon werd verdacht van een half mud tarwe te hebben ontvreemd, afwisselend antwoordde: „Ik weet het niet," „ik heb er geen notitie van genomen." De verdediging werd door mr. B. M. Vlielander Hein voorgedragen, die concludeerde tot niet-ontvankclijkverklaring van het ingesteld hooger beroep en verder bevestiging van het vonnis a qnoterwijl hel O. M. rekwireerde tot toewijzing der gevorderde ingijzelingstelling. Het hof heeft dezer dagen in een hoogst belangrijk arrest uitspraak gedaan, daarbij het hooger beroep ontvankelijk verklaard, aangenomen dat het van den geïntimeerde bepaalde onwil cn opzettelijke weigering is om getuigenis der waarheid af te leggen, het hooger beroep en het vonnis a quo vernietigd en op nieuw regl; doende de ingijzelingstelling van den geïntimeerde bevolen, tot dat hij bereid zal zijn de gedane vragen te beantwoorden. Een verschrikkelijk ongeluk had den 19 dezer te Deventer plaats. Men was sedert geruimen tijd bezig met herstelling te doen aan het gewelf der Katholieke kerk. Des namiddags, tussohen vier en vijf ure, stortte een gedeelte er van, met een vreesselijken slag, in. Onderscheidene werklieden werden onder puin en steenklompen bedolven. Naar men zegt, zijn twee hunner levenloos te voorschijn gehaald, alsmede drie andere zwaar gekwetst en is men nog bezig er een op te graven. Iemand uit Blyhum (Groningen) die een pijpje had ontvreemd dat nieuw bad gekost 40 cents, maar nu een half jaar gebruikt en gebroken was, is door de regtbank te Winschoten te dier zake veroordeeld tot 6 weken eenzame opsluiting; het hof van Groningen heeft dit vonnis bevestigdde hooge raad heeft het gecasseerden heeft de man voor het hof te Assen teregt gestaan, dat hem vrijsprak. Het pijpje was trouwens van zoo luttel waarde, dat het de vraag is, of de eigenaar meer was gebaat door het kwijt te raken, dan de ontvreeinder door het zich toe te eigenen!! Het Peruaansche oorlogs-ramschïp de Indépendancia is jl. Zondag van de reede van Vlissingen naar zee vertrokken. LI. Donderdag avond is aan het station Kalderkerke, lijn "Veulo-Viersen, een persoon gearresteerd, die bezig was een grooten steen op de rails te leggen, juist toen de trein zou vertrekken. De voor het volkenverkeer zoo hoogst belangrijke aangelegenheid bet Suez-kaimal is in den jongsteo tijd eene groote schrede gevorderd. De commisharisseu van wege Frankrijk, Turkije en Egypte hebben een onderzoek in loco ingesteld en hieraan is het toe te'schrijven, dat de hangende geschillen, die staking in de uitvoering der werkzaamheden ten gevolge hadden, zijn uitgemaukt, zoodat de uitvoering thans verzekerd is. Uit Washington in Noord-Amerika wordt berigt, dat de kamer der vertegenwoordigers op voorstel van een harer leden besloten heeft om hare tevredenheid te betuigen aan president Johnson, die voor eenige dagen geweigerd had geschenken te aanvaarden, die hem om politieke redenen werden aangeboden. Bij deze betuiging werd gevoegd de openbare vermelding, dat het gedrag van den president een voorbeeld daarstelde voor alle personen, die met openbare ambten zijn bekleed. Beeds vroeger werd gemeld, dat de president wel aanvaardde het geschenk, dat hem vereerd werd ten blijke van ingenomenheid met zijne staatkunde en aangeboden door ingezetenen van New-York. Een en ander zijn aangename blijken van de sympathie, die president Johnson bij de natie vindt. Volgens berigt uit Brussel is de runderpest in Belgie thans geheel geweken. Men schrijft dit toe aan de krachtige maatregelen der regering, waardoor de verspreiding der ziekte is gestuit. De Neder landsche grens wordt ter verdere afwering van het gevaar zeer gestreng bewaakt. Bij koninklijk besluit zijn aan de officieren en onder-officiereu van verscheidene regimenten de bevoegdheid en het regt toegekend om de overtredingen van het verbod van vee-invoer te constateren en te doen vervolgen. De Grieksche ministers hebben eenparig hun ontslag genomen, omdat de koning, buiten hen om, de zitting der kamers heeft op geheven, terwijl deze pas hare werkzaamheden hadden aangevangen. Paul de Bemusat geeft in het Journal des Délats een resumé van de belangrijkste gebeurtenissen, die in het laatste jaar op het gebied der wetenschappen hebben plaats gehad, of althans als zoo danig door de Fransche Académie des sciences zijn behandeld. Hij noemt als zoodanig op het onderzoek, waartoe de cholera heeft aanleiding gegeven, uitgelokt en aangemoedigd vooral door de premie van 100,000 frs. die door de academie is uitgeluofd voor een onmisbaar geneesmiddel tegen die ziekte. Dat middel zoo min als de oorzaak is ontdekt. Men meent de ziekte te moeteD toeschrijven aan de gestoorde zamenstelling van den dampkring, terwijl tevens de ervaring van het afgeloopen jaar doet overhellen tot de meeniug dat de cholera besmettelijk is. Men verhaalt wonderen van een Indiaanschen goochelaar, di^ eerstdaags tc Parijs en welligt ook te Brussel proeven zijner buiten gewone behendigheid zal afleggen. De navolgende toer moge tot bewijs daarvan strekkenmet uitzondering van den witten tulband en van een katoeneu broek verschijnt hij voor het publiek overgens naakt, houdende in de eene hand een porceleinen kopje en in de audere een korrel rijst. De korrel rijst legt hij alsnu op den grond neer en stelt het kopje aan een zijner helpers ter hand, terwijl hij zich verwyilert en zich onder de toeschouwers plaatst: eensklaps roept hij: „bedekt de korrel rijst met het kopje!" Zoodra de helper hieraan gevolg heeft gegeven roept hij weder: „ligt thans het kopje weer op!" En nu ziet men de eene korrel zoodanig vermenigvuldigd dat niet alleen het kopje vol met rijst is, maar dat er nog een menigte op den grond verspreid ligt. Op nieuw roept hij, „nog meer rijstEn dan ziet men een sclioone roos Vervolgens nog maals, alsdan komt er een oranjeappel te voorschijn. Eindelgk ziet men een gansch in elkaar gekronkeld addertje, dat alsnu het kopje van ouderen optilt Op eens geeft de goochelaar een sein en het kruipeude dier blijft weer onbewegelijk, waarop men het met 't kopje bedekt en een oogenblik hierna ligt uien het kopje weer op en er is thans niets anders te zien dan de eene korrel rijst, waarmede de voorstelling is aangevangen. In het krankzinnigen-gesticht St. Pierre te Marseille hebben drie lijders, die in een staat van razernij verkeerden, hunne oppassers vermoord. Tusschen den heer X. en zijne echtgenoote te Parijs werd in 1855 door het keizerlijk hof van Amrcrs eene echt scheiding uilgesproken. Hunne beide kinderen werden door den regter aan de moeder toevertrouwd, tot dat zij 9 jaren oud zouden zijn. De heer X. verzette zich tegen deze regterlijke uitspraak en voerde de kindereu naar het buitenland. Gedurende tien jaren waren alle pogingen, om ze op 't spoor te komen, vruchteloos. De vrouw beklaagde zich bij den regter cn deze veroordeelde den heer X. om voor eiken dag dat hij de kin deren van de moeder gescheiden hield, liaar 100 francs, te betalen, zoodat hij haar thans een bedrag van 360,000 francs schuldig is. Toen de heer X. nu dezer dagen de nalatenschap van zijn vader zoude aanvaarden, zijnde een bedrag van 400,000 francs, werd hij, niettegenstaande elke poging tot ontduiking van het regt, in liet hoogste ressort veroordeeld, om aan den eisch zijner vroegere echtgenoote te voldoen. Hem bleef slechts een som van 40,000 francs overig. Voor eenige dagen heeft te Arras het volgende plaats gehad. Een werkman kreeg met zijne vrouw twist, die lang duurde en hoog liep Ten laatste kwam men tot het besluit om te scheiden. Die scheiding zou zeer stil in haar werk gaan; regter noch deurwaarder zou er in gemoeid worden. De sobere, maar goed bijeengehouden meubeltjes zouden worden verdeeld; ieder zou zijn weg gaan en zijn aandeel medenemen. Onder de verdeeling kreeg de vrouw een kinderjurkje in handen. Wie van beiden moest dat jurkje hebben? Het was het eenig over geblevene dat toebehoord had aan het éénige engeltje, dat voor eene korte poos hun huwelijksleven had opgevrolijkt. Bij de herinnering aan dat dierbare kind, schoten de tranen in beider oogenman en vrouw wierpen zich in elkanders armen eu beloofden elkaar nooit meer te twisten en.... zamen het jurkje te behouden! De Oostenrijksche schaakspeler Steinitz, die in 1861 op het groot concours te Londen den prijs behaalde, heeft prof. Andersen te Breslau tot eene schaakpartij heeft uitgedaagd, die in April of Junij zal gespeeld worden en waartoe de inzet op 100 p. st. is vastgesteld. Naar men verneemt, zijn reeds vele weddingschappen op den uitslag aangegaan. - Uit Christiania wordt bij gelegenheid van het bezoek dee

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 2