HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. M 1». DONDEllUAtt I MAAKT. 1866 EN VEESCHOUWINC. BINNENLAND. VIER-EN-TWINTIGSTE he< n -0\\ So, JAARGANG. Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaterdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. n franco per post1.50. Enkele noramers0.10. Men abonneert zich bij alle Bockhandelaars en Post directeuren. Advertentien worden aangenomen tot. Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de Laan, II422, aan den Helder, totl 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegclregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat door de bevoegde Keurmeesters eenc schouwing zal plaats hebben over de runderen, paarden en schapen, eu wel: In het Koegras: Op Maandag den 5 Maart a. s. langs de Zanddijk en Vliet. Op Dingsdag den 6 Maart a. s. langs het Groot Noordhollandsch Kanaal. Te Huisduinen en Helder: Op Vrijdag den 9 Maart a. s. te Huisduinen en in het westelijk deel van den Rolder (westzijde Spoorweg). Op Zaturdag den 10 Maart a. s. in het oostelijk deel van den Polder (oostzijde Spoorweg) en in het Brakkeveld. Eiken dag te beginnen des morgeus ten 9 ure. De veehouders worden bij deze herinnerd aan de bepalingen van artt. 4-59, 460 en 461 van het Wetboek van Stra/regt, en aange maand, om hun vee behoorlijk gehokt te hebben, gedurende den tijd voor het onderzoek bepaald. Helder, den 28 Eebruarij 1866. De Burgemeester voornoemd, STAKMAN BOSSE. HELDER eii NIEUWEDIEP, 28 Eebruarij. In de reeks der concerten, openbare vergaderingen en uit voeringen, die in het ten einde spoedend wintersaizoen alhier plaats hadden, bekleedden die van het staf-muziekkorps der Kon. Marine eene voorname plaats. Jl. Zondag was het de laatste uit voering, eenc Soiree Musicale, bij welke gelegenheid een tiental fraaije stukken werd ten gehoore gebragt. Hoogst verdienstelijk kweet zich het korps, onder de leiding van zijn kapelmeester, den heer Weckesser, van zijne taak en handhaafde den reeds verwor ven roem. Het ongunstige weder was zeker oorzaak, dat deze uitvoering niet zeer talrijk werd bezocht. Het Militair Assaut, hetwelk jl. Donderdag ten voordeele van de fondsen tot ondersteuning van gebrekkige zeelieden en van de gewapende dienst gegeven werd, heeft eene zuivere opbrengst gehad van 160. Aan ieder dier fondsen is de helft uitgekeerd. De 69ste verjaardag van Z. K. II. Willem Frederik Karei, prins der Nederlanden, oom des konings, wordt heden in deze gemeente op de gebruikelijke wijze gevierd. Vrijdag a. s., des avonds ten 71 ure, zal in het lokaal voor Volksvoorlezingen op de Vischmarkt, in de Nieuwstad, als spreker optreden de heer Joh. Dyserinck. LI. Zaturdag is door de commissie, belast met het examineren van varenslieden, te Amsterdam, met goed gevolg als tweeden stuurman geëxamineerd de heer J. K. Dijker, leerling aan de zeevaartkundige school van den onderwijzer A. J. Leijcr alhier. In de Staatscourant van 26 Feb. is opgenomen liet verslag betreffende den aanleg vau staatsspoorwegen, van 1 Julij tot 31 Dec. 1865. De laatste rubriek„Lijn NieuwediepAmsterdam," bevat de volgende mededeelingen: „I. Sectie Nicuwecliep—Alkmaar. Deze sectie is nagenoeg voltooid en den 5 Dec. 1S65 bij proccs-verbaal aan de Holl. ijzeren spoorweg-maatschappij ter exploitatie overgegeven. Den 20 daaraanvolgende is de spoorweg van den Helder naar Alkmaar voor het publiek verkeer opengesteld. Er ontbreken nog cenige zaken, die evenwel dc exploitatie niet hindcren.De overdragt van enkele perceels-gcdeelten, waarbij administratieve bezwaren bestaan, moet nog plaats hebben. De werken die nog voltooid moeten worden, zijn; 1. de goederenloods op het goederenstation te Helder, volgens bestek No. 170, waaraan nog slechts het afverwen ontbreekt, waarvoor bet jaargetijde tc ongunstig is en dat daarom in liet aanstaande voorjaar zal geschieden; 2. de goederenloods op het personen- station te Melder, volgens bestek No. 225, waarvan de aanbesteding is bepaald op den 4 Jan. a. s.; 3. 9 kleine draaischijven van 4.S0 middellijn, die, vol gens bestek No. 1S9, op he.t goederen-station te Helder moeten worden gele verd en gesteld; 4. de plaatijzeren bedekkingen der bruggen, volgens bestek No. 199. „II. Sectie AlkmaarAmsterdam; gedeelte AlkmaarZaandam. De aan koop der benoodigde eigendommen in dc gemeente Alkmaar, Ilcilo, Limmen en Castricum is nagenoeg afgeloopen; tegen één eigenaar in de gemeente Alkmaar cn tegen twee eigenaren in de gemeente Heilo is thans het geding tot onteige ning aanhangig. De gemngtigdcu tot aankoop der benoodigde eigendommen in dc gemeenten Heemskerk, Uitgeest, Assendelft, Wormerveer, Zaandijk, Koog aan de Zaan cn Zaandam hebben de waardcringstaten der gezamenlijke perceelen aclitcrvolgcns ingezonden, die zijn goedgekeurd; reeds zijn vele perceelen ver kregen. De onderbouw der draaibrug met vaste gedeelten over dc Nauernascho vaart is bijna geheel voltooidover de oostelijke opening zijn de vaste brug- ligters van den bovenbouw reeds geplaats; de draaibrug is in de fabriek grooten- deels gereed gemaakt en zal vroeg in het voorjaar gesteld knnnen worden, evenals de vaste liggers over de westelijke opening. Den 14 Dec. werd aan besteed: het maken van den spoorweg van Alkmaar tot den Noorder-IJdijk, te Zaandam. Dat werk werd aangenomen door J. Verwaaijen Dz. en P. Visser Pz., voor ƒ1,756,800." De Staatscourant van 26 Feb. deelt opgaven mede betreffende den veetyphus in de provincie Noordholland over de week begin nende II en eindigende 17 Feb. 1866. In deze week zijn, van de 2S,333 aanwezige runderen, aangetast 225, aan de ziekte gestorven 45, afgemaakt 20, hersteld 10, op het einde der week nog ziek 150 sedert het begin der veeziekte zijn in het geheel aangetast 632, aan de ziekte gestorven 129, afgemaakt 178, hersteld 76, nog ziek 249. Met 16 Maart a, s. wordt Zr. Ms. schroefstoomschip de Dommel, liggende te Hellevoetsluis, in dienst gesteld, met bestem ming naar Wcst-Indic, onder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. A. A. A. Gaymans. Het Pcruaansche oorlogsschip lndependenciais van Vüssingen te Brest aangekomen. Z. M. heeft benoemd bii het wapen der Infanterie: bij het lste reg. tot Isten luit. den 2den luit. II. H. Rink, van dat corps; bij het 5de reg. tot kapt. 3de kl. deu lsten luit. jhr. A. J. B. van Suchtelen tot dc Haar vau het reg. Grenadiers en Jagers; tot lsten luit. den 2den luit. J. II. van Moll, van het corps. Aan mr. J. Messchert van "Vollenhoven, burgemeester der gemeente Amsterdam, is met ultimo April dezes jaars, op zijn ver zoek, eervol outslag verleend, terwijl met ingang van primo Mei tot burgemeester dier gemeente benoemd is mr. C. Fock, thans burgemeester der gemeente Haarlem. De heer Messchert van Vollen hoven is door Z. M. den koning bevorderd tot commandeur der orde van de Nederlandsche Leeuw. In de qumstic van de afschaffing der doodstraf zijn, in den loop van het laatste jaar, in Italië, Frankrijk, Engeland, Denemarken en Belgie, na rijp beraad, beslissingen genomen tot behoud van die straf; in Wisconsin (in Noord-Amerika) waar zij reeds afgeschaft was, is zij weder ingevoerd alleen in Saksen-Weimar hebben de abolitionisten gezegevierd. Ook dc Britscke Staatscommissie heeft zich met dit onderwerp bezig gehouden. Door den minister van Binnenl. Zaken is aan de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp waarbij voorloopig eene nadere som van 100,000 wordt aangevraagd, ter bestrijding der „kosten tot afwering van het gevaar, waarmede de ziekte onder het rundvee den veestapel bedreigt." Blijkens de memorie van toelichting is, tot vermeld doel, tot hiertoe 52.908.2S uitgegeven, waarvan in mindering komt een bedrag van 1936,35, wegens de opbrengst van verkocht vleesch Door den minister van Oorlog, tijdelijk belast met het beh van het departement van Marine, is bepaald dat, aangezien behoefte aan manschap voor de eigenlijke zeedienst als voor

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 1