HELDERSCHE NIEUWEDIEPER CODRANI. Düi\DËKUA6 29 MAAKT. 1666. EN VIER-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. BINNENLAND. M 26. het Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaterdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal1.1 franco per post1.50. Enkele Hommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentiên worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de Laan, 11422,aan den llelder,totl 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is 0.C0. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.85. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimt* die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Den 39 dezer vertrekt de O. I. Landmail via SOCTHAMPTOL Den 39 dezer vertrekt de WE8T-INDISC1IE mail. HELDER en NIEUWEDIEP, 28 Maart. Aan de rekening en verantwoording van Diakenen der Hervormde Gemeente over het jaar 1865 ontleenen wij de vermelding, dat de ontvangsten over dat jaar hebben bedragen de som van 7677.40-i de uitgaven 7149.86^ en dat alzoo met een saldo van ƒ527.54 de rekening sluit. Men verzoekt ons medetedeelen den staat van ontvangsten en uitgaven van het in het vorige jaar tot stand gebragte fohtls tot het verleenen van materieele hulp aan redders van schipbreukelingen. De ontvangsten hebben van af de oprigtiug tot ultimo Dec. 1865 bedragen de som van 176.66£, de uitgaven 32.30; batig saldo 144.36*. De laatste les in dezen winter aan de leerlingen der lagere industrieschool, opgerigt van wege het departement Helder der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen, zal plaats hebben op Zatur dag 31 dezer, des avonds ten 7 ure. Onderscheidene autoriteiten zijn tot bijwoning van deze werkzaamheid uitgenoodigd Het Israëlitisch Kinderkoor, onder directie van den heer J. H. Polak, gaf jl. Zaturdag avond in het lokaal Tivoli alhier eene buitengewone vergadering, die vrij talrijk door ouders en andere belangstellenden werd bijgewoond. Op zeer verdienstelijke wijze kweten zich dc leerlingen van hunne taak. en bragten onder de lcir ding van hunnen ouderwijzer een zestal fraaije liederen ten gehoore, waaronder wij vooral met veel genoegen hoorden No. 7 der koralen van de Nederlandsche Koraalvereeniging„ln beproeving." Voor zeker verstrekte deze uitvoering den ijverigen en kuudigen onderwijzer tot eer en werd daardoor bij de aanwezigen den wensch verlevendigd voor de instandhouding en den bloei dezer inrigting. Tot afwisseling der werkzaamheden en tot opluistering dezer bij eenkomst werd door de welwillende medewerking van eenige beoefe naren der uiterlijke welsprekeudheid het tooneelstuk„Davids mis daad" opgevoerd. De uitvoering was zeer verdienstelijk en vooral aan het. slot, toen een dameskoor een loflied hooren deed en een transparant met toepasselijke inscriptie zigtbaar werd, terwijl het toonecl door bengaalsch vuur verlicht werd, gaf dit een aangenamen indruk en kwam er bijna geen einde aan de daverende toejuichingen. Het feest werd met een bal besloten, dat nog laat in den nacht voortduurde. Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden heeft bij den boek handelaar L. A. Laurey ingeteekend voor 25 Exemplaren op het gedicht Een storm op zee, door Doekon, dat ten voordeele van den Engelschen kapitein John Casey en van een armen oud-zeeman bij genoemden boekhandelaar zal worden uitgegeven. De zeildag van Zr. Ms. stoomschip de Dommel is bepaald op 1 April a. s. Blijkens een brief van den Nederlandscheu consul aan de Kaapstad, dd. 12 Febr. jl. was Zr. Ms. transportschip Heldin aldaar nog niet aangekomen; op 11 Febr. was in de Tafelbaai binncn- geloopen Zr. Ms. schrocfstoomschip Djambi, komende van Batavia, welke bodem over ongeveer 14 dagen zou vertrekken. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van Haarlem, mr. J. A. Jordens, thans secretaris der gemeente Arnhem; - herbenoemd tot burgemeester der gemeenteu Terschelling A. B. Mentz; Wieriu- gen P. Maats Jr. De Staatscourant behelst een regerings-telegram uit Londen, I waarin bekend gemaakt wordt, dat de invoer van hoornvee en schapen uit Nederland enBelgie, te rekenen van af heden, verboden zal zijn. Onder de in active dienst zijnde officieren der Nederlandsche landmagt bevinden zich thans nog 9 versierd met het eereteeken van 18131815, 13 met de medaille voor den Citadel van Antwer pen, 44 officieren zijn ridders de Militaire Willemsorde, waaronder 3 ridders der 3de klasse. In de gisteren gehouden buitengewone bijeenkomst der Prov. Staten van Noordholland is o. a. goedgekeurd: „Eene tweede suppletoire begrooting voor 1866, strekkende tot verhooging van den post van ontvang: Teruggave van ten behoeve van het Rijk uitgeschoten gelden ter zake van onteigening, afmaking, enz., van vee", en van den post van uitgaaf: „Kosten vallende op de uit voering en handhaving der provinciale verordening tot wering van veeziekte", beiden met een bedrag van 100,000. Tot leden der commissie, die onder voorzitterschap van den provincialen inspecteur, den heer A. Beeloo, den 4 April en volgende I dagen te Haarlem zal bijeenkomen tot het afnemen van examens I voor het lager onderwijs, zijn door den minister van Biniienlandsche I Zaken benoemd de heeren schoolopzieners: P. J. Hcyning, te 4 Willemsoord, mr. J. G. A. Faber, te Amsterdam, P. II. Bruyn, te Amsterdam en R. Oldeman, te Wormervocr. Het is niet alleen de veeziekte welke het eiland Texel bena deelt, er is nog een ander kwaad, dat den 9chapenbouders veel verlies berokkent, namelijk dat de schapen hunne lammeren te vroeg en in die gevallen meestal dood ter wereld brengen Nimmer was dit zoo algemeen als thans. Naar eene matige berekening zijn er reeds 2500 a 3000 doode lammeren gevallen, en rekent men nu elk lam op ƒ10, de gemiddelde prijs, dan lijdt het eiland reeds een niette verwerpen verlies van 25,000 a 30,000. Er zijn enkele veehouders, bij wie 75 a 100 doode lammeren zijn gevallen. Jl. Maandag zijn te Alkmaar aanbesteed vier percrelen werk aan de Hondsbosschc zeewering, als: 1ste perceel, het verzwaren van den zanddijk, aan den heer Swets te Petten, voor ƒ23,750; 2de perceel, het herstellen van hoofden en paalwerk, aan den heer Lanser te Zijpc, voor 24,749; 3de perceel, driejarig onderhoud van gebouwen, enz. voor 7280 en 4de perceel, de leverantie van rijsmaterieel, voor 8349, beide aan genoemden heer Swets. De laatste tijding uit Engeland werkte te Alkmaar zóó on gunstig op de veemarkt van 26 dezer, dat de vette kalveren minstens 20 per stuk lager werden verkocht. - De pokken- en typhns-epidemie heeft te Spaarndam geruimen tijd gewoed en vele slagtoffers geeischt. Op de 400 inwoners zijn er 32 weduwen. De heer Willink van Bennebroek heeft, bij gelegenheid van het aanstaande zendingsfeest te Vogelenzang, het daarbij gelegen huis te Bennebroek tot de gastvrije ontvangst van vreemdelingen openeesteld. Onder het opschrift „Een beproefde rattenval" lezcu wij in dc iV. U. C.: „Men neemt een ton van ten naastenhij drie voet boog, waterdict en zonder deksel, bindt daar een blad stijf papier strak overheen, legt eene plank schuins tegen dc ton, zoodat dc ratten er niet gemak tegen op kunnen klauteren Op dit blad papier legt men nu eenig lokaas. In het eerst zal er geen enkele rat aan raken-, maar na een paar dagen beginnen zij er van te eten. Zoodra men nu bemerkt, dat de ratten er zonder eenige vrees l>un maaltijd komen houden, vult men de ton, ter hoogte van acht duimen ongeveer, met water, en zet er een steen regtop in, zoodat hij even boven het water uitsteekt. Nu snijdt men het blad papier kruisgewijze door en laat overigens alles stil liggen. Zoodra nn eene rat hare gewone restauratie bezoekt valt zij Daar beneden, en daar haar iederen uitweg is afgesneden, zoo zet zij zich op den steen. Eene tweede rat zal spoedig de eerste volgen, en daar zij zich eveneens op den steen redden wil die echter maar ruimte voor eene enkele aanbiedt, zoo veigeten zij de vroegere vriendschap en er onstaat een woedende strijd om het bezit van den stecu, ee strijd, die eveuals elke worsteling tnssclicn deze strijdlustige dieren, met 1 geschreeuw vergezeld gaat.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 1