BUITENLAND. Nu it de rat, zooah bekend is, niet alléén zeir nieuwsgierig, maaj ouk een licflcbber van echten, eu Jiaiuvwlijks hoort zij «le wilde kreten harer makkers, of zij spoedt cr zich heen om deel aan den strijd te nemen, cn stort in dc ton. Iedere nieuwe deelnemer mankt het. gevecht in dc ton leveneliger, en weldra komen uit alle hoeken cn gaten de ratten aunvliegcn, om hier een zekeren dood te vinden. Mij zclven is het gelukt, om op deze wijze in een korenpakhuis, waar dc ratten sinds jaren genesteld cn alle andere middelen te vergeefs waren geweest, in een enkelen nacht 53 ratten te vangen en ze daarmede totaal uit te roeijen; geen enkele was cr over gebleven. Dat, een hond, wanneer men hem niet vast houdt, door het instinct spoedig zijn ouden meester opzoekt, is bekend, maar van een varken heeft men dat nooit gehoordnogtans is dit gebeurd. Dezer dagen werd ten erfhuize van mcj. de wed. v. W., te 's Boscli, onder meer andere een vaiken verkocht; de kooper laadde het op zijne kar en na daarmede bijna een kwartier ver gereden te zijn, wist het, men weet niet hoe, van dc kar te komen eu rende, tot groot vermaak der toeschouwers, in galop naar zijn oud hok, in welk verblijf de kooper den vlugteling met moeite weder arresteerde. Omtrent den tc Schoonhoven plaats gehad hebbenden broeder moord wordt thans gemeld, dat bij het onderzoek dier zaak zeer verzachtende omstandigheden zijn aan het licht gekomen. Vooral is als zoodanig te beschouwen, dat de verslagene iemand van slecht levensgedrag was, terwijl de dader, D. de Vos, altijd als een oppas send man hekend stond, die, alleen door drift verleid en zonder voordacht, gebruik maakte van zijn mes. Op 1 Jan. jl. namelijk wilde zijn broeder Pieter bij hem in huis dringen, niettegenstaande hem (Pieter) sedert lang was verboden, dat huis te betredendaarop heeft D. zijn broeder met een knipmes aan den strot een wond toe- gebragt, waarbij de luchtpijp beleedigd werd. Drie dagen daarna was de man dood, nmar het wordt betwijfeld of die dood aan den beklaagde te wijden is. Men betreurd het, dat de zaak zoo lang hangende blijft. Reeds drie maanden heeft de man nu pre ventief gevangen gezeten. In liet kiesdistrict Zutphen is tot lid voor de Tweede Kamer gekozen mr. Jb. Dam, met 1008 van de 1424 geldige stemmen. Men verwacht, dat de spoorweg van Leeuwarden naar Gro; ningen met 1 Junij e. k. aan dc exploitatie-maatschappij kan worden overgedragen. In de gemeente Zelhem kon dit jaar het vercischte contingent voor de militie niet geleverd worden, zoowel ten gevolge van het geringe aantal lotclingen, als wegens de vrijstellingen overeenkomstig de wet. De militieraad heeft dan ook al de overigen voor de dienst aangewezen. Hoezeer wij ons over een zachten winter te verblijden hadden moet echter in Zweden, gelijk men van daar schrijft, de koude buitengewoou streng zijn geweest. Te Yockmock, in het noordelijk gedeelte des Lands, was de koude op 15 Febr. 11. 46 graden ouder nul; zelfs de Laplanders waren daartegen niet bestand. Oorlog of vrede? die woorden drukken Ju hoofdzaak de vraag nit, die in de laatste dagen vrij algemeen in gesprekken en in dag en weekbladen werd behandeld. Tegenover de vermelding van de berigten van wapening en andere militaire toebereidselen, plaatst men de opmerking, dat het bijna onmogelijk is, dat de beide mo gendheden, nog onlangs gereed om met elkander zamen te werken, ten einde de Klbe-hertogdommen aan Denemarken te ontweldigen, nu over de bepaliug van het toekomstig lot der veroverde gewesten een oovlog zullen aangaan. De koning van Pruissen heeft aan de generaals, die hem «lezer dagen op zijn verjaardag kwamen geluk- wenschen, de verzekering gegeven, dat bij hem nog hoop bestaat op eene minnelijke schikking. En ook van de zijde van Oostenrijk zijn 'bij herhaling blijken vernomen, dat die mogeudheid de vrede wil doen behouden blijven. Keizer Napoleon heeft op de overhandiging van het adres van 1 antwoord op de troonrede, door het Wetgevend Ligcbaam, een ant woord gegeven, dat, bekend geworden, een punt. van bespreking in bet binnen- en buitenland is geworden. Ook thans is bet keizerlijk antwoord een meesterstuk vau huiehcl-welsprekcnhcid geworden. In particuliere gesprekken moet keizer Napoleon zich op zeer geraakte wijze over de redevoeringen der oppositie-leden hebben uitgelaten. Over Thiers en Jules Favrc, de voornaamste tegenstanders der regering, heeft de keizer woorden gebezigd, waaruit men niet on duidelijk meent te zien doorschemeren de bedoeling om die hceren op eene ernstige wijze te doen gevoelen bet misnoegen der keizer lijke regereng. In de zitting van den Parlementsraad in Engeland van den 22 dezer vroeg graaf Lichlield aan den president of de veeziekte op nieuw te Londen was aangebragt door een lading vee uit Nederland. Graaf Granville antwoordde, dat dit werkelijk het. geval was. Een lading vee uit Nederland was toegelaten, daar de ziekte, nog geheel in de opkomst zijnde, door de beambten aan het tolkantoor niet ontdekt was geworden. Voorts zcidc de president, dat het ministerie van buitenlandsche zaken dezer dagen berigten uit Nederland ont vangen had, volgens welke daar geene behoorlijke middelen tot verhindering van den uitvoer van ziek vee naar Engeland genomen werden, zoodat het ministerie aan dc koningin verzocht had nog in die week eene vergadering van den raad van state te beleggen, ten", einde den invoer van vee uit Nederland tot nader order te verbieden. Lord Derman droug er bij de regering op aan, om eene vlecschmarkt aan te leggen, hetgeen, zeide hij, geen hindernis aan den handel veroorzaken en veel toebrengen zou, om de uit breiding der veeziekte te belemmeren. De kamer van koophandel tc Yokoharaa, in Japan, is den S Febr. jl. plegtig geopend geworden in tegenwoordigheid van de Europesche consuls en Japansclie hooge staatsambtenaren. Deze instelling is bestemd tot het verleenen der belangrijkste diensten aan den buitenlandschen handel. De leden waaruit zij bestaat zijn door de Europesche inwoners dier stad gekozen. De eerste hande ling der kamer was het uitvaardigen van een circulaire betreffende de Parijsche wereldtentoonstelling in 1867' Te Fekelcns, in België, is door de belastingambtenaren eene dame aangehouden die een haarnet dat zij droeg, opgevuld had met 120 el kant. Eenigen tijd geleden heeft le Siècle, iu een artikel, hetwelk „de soldaten van den paus" ten titel voerde, o. a. gevraagd, welke eigenlijk de rol zou zijn, die het op te rigten Fransche corps vrij willigers te Home zou moeten vervullen? Le Moniieur de l'Armee zegt een voor le Siècle bevredigend antwoord op die vraag te kunnen geven. „Het Romcinsche legioen (zegt dat blad), hetwelk een uitgelezen corps zal zijn, Franscli in het hart, maar verknocht aan den paus, zal geene provinciën behoeven te heroveren, noch ecnige wederwraak moeten nemen zijne even zedige als eervolle taak zal zich bepalen tot het verdedigen van den persoon des pausen en tot het handhaven van de goede orde te Rome tegen alle rustver stoorders, wie zij ook zijn mogen." De beroemde staatsman Thiers geeft zelden of ooit diners, omdat hij weinig en spoedig eet en bovendien een afkeer heeft van lang aan tafel te vertoeven. Nogtans heeft hij geregeld iedere maand een genoodigde aan zijn tafel, eu wel zeker oud vrouwtje, moeder Gregorine genaamd, bij wie hij, tijdens hij nog student was, inwoonde. In die dagen bezat hij geen geld genoeg om in zijne behoeften te voorzien en hij stond toen reeds op het punt om Parijs en de studie vaarwel te zeggen, ware het niet dat deze brave vrouw hem een jaar lang kosteloos ten harent voedsel en huisvesting had verschaft. Thiers toont echter thans in allen deele zijne erkente lijkheid te haren opzigle, want niet alleen dat hij haar jaarlijks een aanzienjijke som voor haar onderhoud toekent, is hij er daaren boven bijzonder op gesteld dat Gregorine op den eersten dag van elke maand in het hotel St George aan zijne tafel plaats neemt, waar zij met de meeste belangstelling bejegend wordt en zij nimmer hare plaats aan tafel verlaat, zonder dat de heer Thiers haar het „wederziens" toeroept. Dezer dagen kwam een boterboer uit Villeneuve aan het policie-bureau te Montreuil aangifte doen van een bij hem geplecgden diefstal, nl. dat, terwijl hij bij een zijner kalanten bezig was eijeren af te leveren, men inmiddels zijn paard en wagen, waarin zich 11,000 eijeren eu 63 ponden boter bevonden en welke liij voor de deur aan een paal had vastgebonden, had ontvreemd. In de officieele Londen Gasette is de volgende verordening afgekondigde „Vermits aan H. M. de koningin is voorgehouden, dat zekere besmettelijke ziekten nu heerschen onder vee iu de landstreken en het grondgebied, gelegen in Europa, en behoorendc aan Z. M. den koning der Nederlanden, en dat er gevaar bestaat dat de gemelde ziekten in dit land worden gebragt door vee, komende uit zooda nige landstreken of plaatsen; „Alzoo gelast H. M., op advies van baren Geheimen Raad, en wordt mits deze gelast, dat cr op en na den 28 Maart a. s. geen vee in liet Vereenigd Koningrijk zal worden gebragt, hetwelk zal komen van, of zal geweest zijn in eenige plaats binnen het voor melde grondgebied en landstreken, gelegen in Europa en beboorende aan Z. M. deu koning der Nederlanden; en insgelijks dat er op en na den gezegden 2S Maart geen vee in het Vereenigd Koningrijk zal worden ingevoerd, hetwelk zal zijn of zal geweest zijn aan boord van een schip gelijktijdig met vee, hetwelk zal gekomen zijn van of zal geweest zijn in het voormelde grondgebied en laudstreken. „En verder wordt door H. M., op advies van haren Raad, ge last, dat ingeval eenig vee in strijd met de bepalingen dezer veror dening in eenig deel van het Vereenigd Koningrijk wordt aan land gebragt. al zoodanig vee, welks invoer hierbij is verbodpn als boven is gezegd, bij de aankomst hier te lande zal worden gedood of op andere wijze daarover zal worden beschikt, zooals het hoofdbestuur van de administratie der invoerregten zal bepalen. „Deze verordening zal van kracht blijven, totdat zij door eene nadere verordening wordt herroepen. „Het woord vee omvat schapen, alsmede stieren, koeijen, ossen, vaarzen en kalveren." „Bij eene andere verordening is het verbod van het vervoer van vee per spoortreiu in Groot.-Brittannie verlengd tot 16 April a. s. Te Oxford waren drie mannen en een jongen bijna het slagt offer geworden van hunne nieuwsgierigheid, door den gril van een vierde, die de deur der brandkast, waarin de vier personen zich hadden zaamgedrongen, digt wierp. Hun geschreeuw werd ver nomen, en men wilde hen redden, doch in den angst verdraaide men het slot. Men trachtte toen de deur in te drukken, doch te vergeefs. Eindelijk werd de muur losgebroken en gelukte het de brandkast te openen. De jongen was reeds flaauw gevallen en een der mannen bloedde uit neus en mond." Koningin Marie Amclie, weduwe van koning Lodewijk Philips van Frankrijk is jl. Zaturdag in haar 84ste levensjaar te Claremont overleden. Bij gelegenheid cener verkiezing, dezer dagen te Tenkesbury in Engeland gehouden, heeft men om een candidaat de meerderheid te doeli krygen, elke kiezer, die wegens ziekte in bui6 moest blijven, van 100 tot 500 p. st. geboden, die zijn leven daarvoor in de waagschaal stelde. Op die wijze verkreeg deze candidaat dan ook de meerderheid. Aan de Weener Gencral-Corrcspondent wordt uit Rome ge- schreveu, dat de minister van oorlog aldaar zich genoodzaakt had gezien, ecnigzins strenge maatregelen te nemen ten opzigte van de pauselijke recrutcn, die onlangs uit Belgie en Nederland waren aangekomen. Een groot aantal dier jougelieden waren reeds gede serteerd. Op Paaschdag zou, meldt die berigtgever, het geheele pauselijke leger, ongeveer 12,000 man sterk, op het. plein van het Vaticaan onder de wapenen komen, ten einde den pauselijken zegen te ontvangen. Volgens de Vnita Cattoliea heeft de inzameling vau den St. Pieterspenning reeds veertig millioon francs in de pauselijke schatkist doen vloeijen. De oudste van 's pausen bedienden is met verbanning ge straft, als verdacht van het verraden van staatsgeheimen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 2