BUITENLAND. Naar wij vernemen, hebben dekwcekelingen B.Hagenaar, F. Sandt, Morra en J. Bakker, die allen hunne opleiding aan de Rijks- Normaalschool te Helder hebben genoten, op het examen, jl. Vrijdag te Haarlem gehouden, de acte van hulponderwijzer verkregen. De eerste nieuwe aardappelen, op den kouden grond geteeld, zijn jl. Woensdag Z. M. den koning aangeboden, door Jacobus Krijger, te Naaldwijk. De Arnh. CL houdt zich bezig met den toestand van Neder land bij een oorlog tusscheu Pruisseu, Oostenrijk en de Duitsche Staten, en zet uiteen, dat zulk een oorlog hier te lande niet met onverschilligheid kan worden aangezien, vooral niet, omdat Neder land even vast als ooit geketend is aan het Duitsche Verbond, waardoor het in ernstige verwikkelingen kan geraken. Daarbij komt, dat Nederland genoodzaakt kan worden, maatregelen te nemen tot handhaving der onschendbaarheid van zijn grondgebied, door het dekken van Overijssel en Gelderland. Gedurende liet afgeloopen jaar 1S65 zijn van de landniagt cn van het corps mariniers gedeserteerd 55 militairen, omtrent wier lot bij de corpsen, waartoe zij behoord hebben, op den 1 Januarij 1S66 nog niets steiligs bekend was. Onder de gedeserteerde» behoort ook een lsten luitenant van het 3de reg. Infanterie. Aan het verslag der Noord- en Zuidhollandsche Redding maatschappij over het jaar 13G5 ontlecnen wij de volgende bij zonderheden Gedurende het afgcloopen jaar hebben op onze stranden 7 schip breuken plaats gehud, waarbij onze reddingmiddelen met meer of minder goed gevolg zijn gebruikt geworden; en werden gered 39 personen, waaronder twee vrouwen en twee kinderen. ITet aantal geredden sedert de oprigting der maatschappij bedraagt alsnu 1711 personen. De rcddingstorstellen op onderscheidene stations zijn in liet afgeloopen jaar aanmerkelijk vermeerderd en verbeterd. De al- gemeene uitgaven tut vernieuwing van het materieel, het onderhoud daarvan, benevens de loonen voor oefeningen, als anderzins, hebben bedragen eene som van 9754.77, terwijl 1064.67 werd uitbe taald voor kosten van strandingen en premien aan de manschappen. Naar men verneemt, heeft Z. K. H. prins Frederik der Neder landen dezer dagen zijne betrekking als grootmeester der vrijmetselaars loge 1'Union Royale nedergelegd. Jl. Donderdag is aan het locaal van het provinciaal bestuur van Noordholland, te Haarlem, aanbesteed: het planten van stroo en helm en het stellen van rietschuttingen op de duinen van het eiland Texel en den vasten wal van Noorriholland, gedurende 1S66 en het voorjaar 1867, in drie perceclen minste inschrijversperecel a. de heer Hillenius, te Texel, voor 4600 b. de lieer Oldenburg, te Bergen, voor /9S00; c. dezelfde, voor ƒ7700; en herbesteed: het maken van rijzen hoofden en andere werkzaamheden op het eiland Vlieland; minste inschrijver: de heer Oldenburg, te Bergen, voor 24,200. De Eerste Kamer der Staten-Generaal zal heden bijeenkomen. In die zaraenkomst zal worden beraadslaagd over eenige wetsont werpen van gering aanbelang, en daaronder over dat tot bekrach tiging der met België gesloten overeenkomst. Naar men verneemt, is de, vervaardiging van een ontwerp voor een paleis voor de Staten-Generaal opgedragen aan de heeren W. N. Rosé, Metselaar en A. N. Godefroy. Beroepen tot predikant bij de Herv. gemeente te Deventer, ds. J. Knappert van Harlingen. In het Driemaandelij kuch Tijdschrift voor Onderwijs komt onder het opschrift Vormleer o a. het volgende voor: „Van veel gewigt is het voor het meisje, dat zij leere knippen, •dat is hpf, vlak op de meest voordeelige wijze leere verdeden, vaar digheid erlange om te bepalen, hoe vlakken van verschillenden vorm aan elkander sluiten. De menigvuldige voorbeelden in Bazar, Aylaja, enz. behoeven slechts methodisch gerangschikt te worden, om over vloed van stof te vinden voor dit onderwijs, dat, meer dan vele andere pogingen zou kunnen strekken tot verheffing van de vrouw. Dat veel vrouwenwerk aan mannen wordt overgegeven, is een gevolg van de ongeschiktheid der vrouw voor dat werk. Uw kleermaker zal u zeggen, dat hij naar mathematische berekening uw rok, enz. snijdt, en zelfs zoo ver gaan van met zekeren bluf slechts een paar afmetingen van uw ligclvaam te nemen, en urv rok staat u, als of hij u aan 't lijf geschilderd was. De vrouw moet patronen hebben, die passen en leggen, en verleggen, om eindelijk nog iets te maken, dat weer uiteengetornd, ingenomen, of verwijd moet worden. Onze burgermeisjes bederven zich de oogen op uiterst, fijn werk, dat weldra de naaimachine, het weefgetouw, enz. heter levert: maar met stoute hand de schaar in de stoffaadje te zetten, het kleedingstuk in zijne onderdeelen te zien, en deze ten voordceligste uit het vlak te doen te voorschijn komen, dit verstaan slechts enkele vrouwen, die dan ook zeer goede zaken doen. Letterzetten, telegraaf- tikken, enz. maakt netelige, lastige vrouwen, die, zoo zij in haar vak uitmunten alle geschiktheid voor het huisgezin vc-rloreu hebben. Met zuinigheid kleedingstukken vervaardigen, verstellen, van alles nog wat te kunnen maken, geeft aan de vrouw eene eigenaardige bezieling, die op hare moraliteit en op die van het huisgezin aller gunstigst werkt." Te Texel heeft zich een oppassend braaf jong mensch op den lsten Paaschdag door vergif van het leven beroofd. Te Eijerland op Texel hebben zich sedert 14 dagen geene nieuwe gevallen van veetyplms voorgedaan. De ziekte beperkte zich gelukkig tot één stal. Naar men verneemt, heeft Z. M., bij besluit van 28 Maart jl., concessie verleend aan do heeren Monthaan c. s., tot oprigting ecner gasfabriek biunen de gemeente Schagcu. Bij beschikking van den 31 Maart jl. is aan den heer G. J. van Leeuwen, te Alkmaar, tot wederopzegging, vergunning verleend voor eene stoombootdienst tot vervoer van goederen en vee tusscheu Purmcrend cn Rotterdam, over Amsterdam of Haarlem. Te Leiden is jl. Donderdag in den ouderdom van 83 jaren overleden, de emeritus hoogleeraar J. M. Schrant. 's Gravenhage schijnt tegenwoordig het tooneel te moeten zijn van diplomatieke dieven, namelyk dieven die het vooral op de j diplomaten gemunt hebben. Nadat men eerst tweemaal een diefstal had beproefd ten huize van den secretaris der Fransehe legatie, I waaromtrent door den Franschen gezant zelfs officieel eene nota aan onze regering is ingediend, heeft, men in den nacht van Woensda" op Donderdag getracht ten huize van den minister van Buitenf. Zaken inbraak le plegen. Het is te hopen dat de policin spoedig deze dieven op het spoor moge zijn. 9 De walvisch te Scheveuingen is bijna geheel ontleed. Het geraamte is, naar men verneemt, aangekocht voor liet museum van I natuurlijke historie te Leuven. i Te Rotterdam is jl. Dingsdag avond in de deboüng-club hij J liet Rotterd. Leeskabinet de doodstraf behandeld, naar aanleiding j der vier volgende stellingen: 1. De beschaving van een volk kan I men ook beoordeelen naar zijn strafregt. 2. Wanneer men de ge schiedenis van liet strafregt nagaat, kon men geruslelijk voorspellen 1 dat, bij voortgaande beschaving, die straf eenmaal afg<schaft zal worden. 3. In Nederland is zij feitelijk reeds afgeschaft. 4 Het bij de wet opheffen der doodstraf in Nederland is wensehelijk. De slotsom der beschouwingen was, dat „de doodstraf is nutteloos; zij werkt ongelijk; zij tieft niet enkel den dader maar ook zijne familie; zij is absoluut; zij leidt tot onware uitspraken; hare opheffing bij' dc wet is dus wensehelijk." In het naburige Belgie zal in de eerstvolgende dagen door geheel de natie een bewijs van hulde aan de nagedachtenis van koning I Leopold I kunnen gobragt worden. Er zal cetie inschrijving worden geopend voor hel daarstellen van een standbeeld, aan de vereeuwiging I van genoemden vorst gewijd, en ofschoon die inschrijving zal worden geopend door etne ruime bijdrage des kouings zal ieder particulier voor slechts 10 centimes aan de verwezenlijking van hel plan kunnen medewerken. Waarlijk, op die wijze kan men zeggen, dat aan de 1 nagedachtenis van koning Leopold I door heet de natie hulde j gebragt wordt I De veethyphus wordt in Belgie, zoo mogelijk, met kracht en geweld i tegengehouden en uitgeroeid. Men wil daar in de provincie Ant- 1 werpen de veeziekte uitroeijen vóór dat. de beesten in de weide gaan Tc dien einde zal in alle gemeenten dier provincie de veestapel ge leld worden en op verbeurte van afmaking mag geen stuk vee worden uit- of ingevoerd. Rij circulaire van den minister van biniienlaudsche zaken is aangekondigd, dat die maatregelen kracht dadig uitgevoerd en de overtreders streng gestraft zullen worden. Omtrent de bedoelingen van keizer Napoleon ten aanzien van de I Duitsche verwikkelingen en zijne stilzwijgendheid over die voor Europa zoo belangrijke aangelegenheid, verrijzen en verspreiden zich allerlei vermoedens. Vrij algemeen gelooft men, dat de keizer aan de goede kans niet wanhoopt, om, bij een oorlog tusschen de beide Duitsche grootmugteu, dc naburige en gewenschte Rijn-provinciën te annexeren. Onderscheidene schijnbaar weinig beduidende hande lingen (Ips keizers worden mot die vermoedens in verband gebragt. I Onzekerheid is ook thans nog 't opschrift, dat men boven de mededeelingen zou kunnen plaatsen betreffende de verwikkelingen tusschen Pruissen en Oostenrijk. Ofschoon beide mogendheden verzekeren, dat zij vredelievende gevoelens koesteren, worden de militaire maatregelen voortgezet en aan de Pruissische spoorweg- j stations wordt zelfs niet meer Ooslenrijksch geld aangenomen. Toch hoort vnen de verzekering telkens herhalen, dat Oostenrijk den vrede wil doen bewaard blijven en dat Pruisseu's oorlogzuchtigheid alleen een gevolg is van de wapening van Oostenrijk. «Krijg is onmoge lijk," zoo wordt door onderscheidene bladen verzekerd eu de staat kundige bcrigten luiden dan ook heden zeer vredelievend. 1 Volgens de France zou Victor Ilugo voornemens zijn zich weder in Frankrijk te vestigen. Men weet dat de terugkeer in dat 1 land hem vergund is. Tegenwoordig worden op de spoorwegen in Frankrijk dagelijks 3 millioen kilogrammen steenkolen verbruiktderhalve per jaar 1 milliurd 100 millioen kilogrammen. 12,000 kilometer spoorweg werden daarmede geëxploiteerd. Het totaal cijfer der spoorwegen in Europa is 60,000 kilometers. Naar den maatstaf van verbruik in Frankrijk berekend, is cr dus voor de spoorwegen in Europa per dag 15 miilioen kilogrammen steenkool noodig, of per jaar 5 milliurd 400 millioen kilogrammen. En deze verbazende hoeveel heid wordt dan nog maar alleen door spoorwegen verslonden. De noodige gegevens ontbreken ons eene soortgelijke berekening te maken wat de stoomvaart, de fabrieken, enz, betreft. - Aan het nieuwe opera-gebouw te Parijs is nu reeds bijna 24 millioen fr. besteed en er zullen nog 6 millioen kosten gemaakt moeten worden, alvorens het voltooid is. De raming van kosten bedroeg oorspronkelijk 15 millioeu. De aanleg der verlichting zal 250,000 fr. kosten. In de eerste drie maanden van dit jaar zijn 24,777 landver huizers uit Engeland vertrokken, dat is ruim 10,000 meer dan in de drie eerste maanden van het, vorige jaar. In de maand Maart I alleen vertrokken 12,253 personen, waarvan 11,787 (meereudeels Ieren) naar de Verceuigde Staten. I Het sedert eenigen tijd in Engeland opgerigte corps nationale vrijwilligers is thans zoodanig zamengesteld, dat binnen 24 uren 150,000 man, 60,000 paarden en 100 stukken geschut ktinnen vereenigd worden. Voor dit corps is de Brilsche staatsbcgrootiiig slechts met een bedrag van 350,000 bezwaard. Tengevolge van het verbod van invoer van vee uit, Nederland in Engeland is de aanvoer van Frankrijk belangrijk toegenomen. Verschillende booten zijn in de Fransehe eu Engelsche havens in de vaart gebragt, expresselijk bestemd voor het vervoer van vee. Het Fransehe vee bevalt minder. Ouder den naam van „Internationale vereeniging voor de schoone kunsten" heeft zich te Londen eene maatschappij gevormd, die zich ten doel stelt de bevordering der schoone kunsten onder alle natiën. Het beginsel erkennende dat de kunst niet binnen nationale grenzen beperkt is, heeft de maatschappij het voornemen

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 2