BUITENLAND. TELEGRAFISCHE BERIGTEN. ADVERTENTIËN. oorijzer medegenomen en is toen langs denzelfden weg teruggekeerd het ijzer luid hij te huis in den regenwaterbak geworpen. Tot deu moord was hij alleen door omstandigheden gedreven. Te Diekirch (Luxemburg) eischt de cholera vele offers. Uit Londen wordt van den 10 dezer aan de Correspondance 1lavas geschreven, dat de Engelsche regering, met liet oog op de schaarschte vun vleesch, die zich in Engeland reeds begint te doen gevoelen, de verbodsbepalingen tegen de invoer van vee uit Holland weldra zóódanig zal wijzigen, dat die invoer weder zal toegelaten worden, maar onder voorbehoud dat het vee in de haven van aan komst geslagt worde. Met veel lof gewagen de Engelsche bladen van de uitvinding van eene kleine machine ter blussching van brand, hetwelk de meest verrassende uitwerking heeft. Men meldt daaromtrent het volgende: Met de soda water gasdraagbare brandspuit zijn te Londen door den heer Casper, patent-bezitter van den Extincteur, in tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellenden dezer dagen eene menigte proeven genomen. Men heeft daartoe een schuurtje omtrent vijf voet hoog en 20 ellen lang, met krullen en teervaten gevuld en vervolgens in brand gestoken; nadat het in zoodanige proportie brandde als een gewoon huis of magazijn, werd de slang op den brand gerigt. In drie minuten was de brand gebluscht. Meerdere proeven leidden tot de meest gewensehtc resultaten. Thans is de beurt aan de halsboorden om eene groote ver andering te ondergaan; tot dusverre was men verpligt, iederen morgen, ten einde er fatsoenlijk uit te zien, een schoonen boord aan te trekken, zoodat de linnenkast van dozijnen daarvan behoorde voorzien te zijn. Weldra echter zal men minstens voor den tijd van tien jaren aan twee boorden genoeg hebben. Hoe is dat mogelijk? Een vernuftig fabrikant heeft een nieuw soort van boorden uitge vonden, niet van papier of carton, zoo als ze tegenwoordig wel eens gedragen worden, maar van geëmailleerd staal, dat eene sneeuwwitte kleur heeft. Wordt nu zulk een boord vuil, dan is één veeg met een spons in staat om dien dadelijk de vroegere helderheid terug te geven. Hoogstwaarschijnlijk zal deze uitvinding den stijfselfabriekanten cn de strijksters niet bevallen, maar daarentegen zal het metaal sterk in waarde stijgen. Volgens de laatste berigten wordt de toestand in Duitschland meer ingewikkeld. Von Bismarck wil blijkbaar het hoogste spel drijven. Pruissen geeft niet toe, te Weencn wordt men meer en meer verbitterd en ofschoon men zich in Oostenrijk nog niet ten volle wapent, dringt de „grenzenlooze sympathie" tusschen de beide naburen, gelijk een blad de tegenwoordige verstandhouding noemt, wel tot het ergste te komen, als er niet ten spoedigste iets ten gunste van den toestand plaats heeft. Uit Athene worden meer voldoende berigten ontvangen. Het wordt tijd, dat orde en rust zich in Griekenland voor goed vestigen. De Senaat en het Huis der Afgevaardigden van de Noord- Amerikaanschc Unie hebben beide met meer of min groote meerder heid van stemmen aangenomen de wet tot gelijkstelling van zwarten en blanken voor den burgerlijken en strafregter. In de eerste helft van Mei zal in Frankrijk het tweede deel van het Leven van Cesar verschijnen. Adelina Patti heeft een wals gecomponeerd en aan den kroon prins van Frankrijk opgedragen. Men verhaalt de volgende anecdote. De Fransche minister van buitenl. zaken moet zich dezer dagen tegenover den heer Limayrac, den politieken leider van den Constitutionnelaldus uitgelaten hebben': „Gij weet dat onze politiek tusschen Oostenrijk en Pruissen zich bepaalt tot datgene wat men met twee honden doet die om een been vechten. Men roept: ,/kss....kss..,.kss....en...." Het overige werd met een hand-gesticulatie aangeduid. De Parijsche policie neemt thans zeer strenge maatregelen tegen de geheime speelhuizen. Het beroemde paard Gladiateur heeft bij de wedrennen in het bosch van Boulogne te Parijs, den „prijs der keizerin" behaald. In Engeland levert de statistiek der veepest de volgende bijzonderheden op. In de week van 1118 Nov. 1SG5 was de sterfte 3345, zij klom tot IS,356 in de week van 1017 Febr. jl. Yan toen verminderde de ramp en iri de laatste week van Maart beliep het getal gestorven dieren 4653. De overheid te Londen heeft den duikertoestel, die op den Theems gebezigd werd, moeten doen vervangen door het duikers- gewaad, daar het bleek dat de duikers, in plaats van hun werk te verrigten, door middel van het kaartspel den tijd met dobbelen sleten. Mlle Adeline Patti die dezer dagen'haar 23ste verjaardag vierde, ontving bij deze gelegenheid van den directeur der Itali- aansche opéra te Londen, waarbij zij thans geëngageerd is, een bloemliouquct met kostbare diamanten omgeven, ter waarde van 400 4S00) als cadeau. Op het station London-Bridge zijn op den tweeden Paaschdag niet minder dan 912 spoortreinen aangekomen en vertrokken, en zijn daardoor circa 200,000 personen vervoerd, terwijl in 1865 het getal spoortreinen op dien dag 850 en dat der passagiers nagenoeg 250,000 beliep. De kroonprinses van Pruissen is deu 12 dezer van eene dochter bevallen. De beroemde dierentemmer Hermann is dezer dagen ongeluk kig aan zijn eind gekomen, te Tnlln in Ncdcr-Oostenrijk, waar hij voorstellingen gaf met zijne menagerie. Bij een dier voorstellingen nam hij een slang op den rug en trad in het hok van een seuc- gambischen leeuw, in welks muil hij gewoonlijk zijn hoofd stak. Dezen keer liet de leeuw het hoofd niet ongedeerd, maar integendeel het werd tusschen de kaken van het roofdier letterlijk verbrijzeld. Ter voorkoming van meer ongelukken schoot men den leeuw onmiddellijk dood. De Kolu. Zeitung behelst liet volgende, dat in Keulen zelf den nienschen zooveel pleizicr gedaan heeft, dat zij, - zoo berigt de N. E. C., - het uitge knipte stukje uit die courant naar Nederland gezonden hebben: „Nog altijd loopen de hier voor de eerste maal in bet heilige Keulen ver toevende llullandscltc bokkiiigboereu langs de stratcu cn prijzen hunne bokking niet luider stemme aan, vergezeld van de Keulsehc vischvrouwcn, die, in liet geheel niet in hareu schik met die concurrentie, het geschreeuw van de Hol landers met allerlei gekke mines nadoen, cn daardoor onophoudelijk liet publick allerlei dwaze spcctakols to zien geven, waarin het uitbundig pleizicr heeft. Een van de merkwaardigste scènes viel onlangs voor op de Oude Harkt, waar een lange, krachtige Hollander en zijne hem op de hielen volgende vrouwelijke visch-concurrenten met roepen, schreeuw en en gesticuleren zulk een digte, steeds anngrocijendc massa menschcn om zich been verzamelden, dat ecu agent van policie, ter voorkoming van wanordelijkheden, den Hollander meende te moeten aanmanen liet veld te ruimen. De taaije Hollander was geenszins van plan aan de aanmaniug te voldoen, maar bood integendeel met de meest mogelijke kalmte een zeer passieven wederstand. „Eibot! cibot 1 bot!" riep hij zoo bedaard moge lijk deu Pniibsischen polieic-beamhtc tegen, terwijl hij kalm cn bedaard op zijn kruiwagen ging zitten. Toen deze hem nu bij deu arm pakte, zcide bij heel flegmatiek: „Van me lijf afblijven, boor!" cu hij haalde daarbij een groot mes uit zijnen wijden broekzak te voorschijn. „Wat," zei de dienaar van policie, „wou je met ju mes dreigen? - „Nee," antwoordde de lange Hollander lieel goedmoedig, „ik wou maar liet puntje van me sigaar afsnijden. Daarop barstten al de omstanders in zoo'n gelach uit, dat men het wel te Berlijn kon lioorcn. Dc beambte guf bet echter niet op, om den held dier sccno achter de coulissen te brengen; maar de Hollander zette daar steeds zijue theorie van passieven weerstand tegenover. „Eihot 1 eibot!" ging het maar steeds voort. De agent der hoogc overheid bad nooit zoo iets bijgewoond, zoo'n kerel, die geen respect had voor de Pruussische Koniglielie Polizei bei Gotlcs Gnadcn. llij pakte hem daarop weer bij den arm, niet een gezigt alsof bij de koning van Pruissen zelf was, maar liet boertje zei nogmaals: „Van me lijf afblijven, hoor je!" en daarbij haalde hij zijn klein kaasmes weer voor den dag. „Wat," hernam de Kduigliche policie-bcamble bei Gottcs Gnadcn daarop vvcêr, met een gezigt zoo bar als hij maar zetten kon, „wnt, wou je je met je mes verzetten? „Nee,'" antwoordde de ander weer even bedaard, „me sigaar trekt nog niet goed, er moet nog een klein endje af!" De vrolijkheid der omstanders steeg al hooger en hooger, cn eveneens de belecdigde trots vau deu policie-bcambte. Eindelijk liet dc Hollander zich toch bewegen om den policie-sergeant bij was nog wel sergeant naar den commissaris te volgen; hij pakte zijn kruiwagen op en volgde hem, altijd met zijn: „cibot, volle cibot, bot!" en zijn groot gevolg van omstanders, aan wie hij zijnen pas liet zien, die volkomen in orde was, zoodat bij verder gerust zijnen weg vervolgen kon. „Eibot, volle eibot!" zoo klonk liet dadelijk vvcör aan de deur van bet policic-burenu, waar de nijdige polïeie-sergcaiit stilletjes binnen bleef." BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE HELDER. van 6 tot 13 April 1800. ONDERTROUWD: II. T. de Graaf, kapitein eener sleepboot, 24 jaren, wonendp. tc Amsterdam, en A. vun Rijn, 27 jaren. J. Eedcns, kctclmaker, 22 jaren en N. J. de Rooij, 2G jareu. li. J. Wols, 30 jaren en M. C. van Ton- iiingen, 27 jaren. I. J. van Hees, logemeuthoudci', 28 jaren cn J. A. Vennik, 22 jaren. GEHUWD: J. H. Cornielje en E. de Wijn. C. Abbenes cn H. Boon. P. Remmers en C. M. Rikkert. BEVALLEN: AI. van der Meijde, geb. Wijkhuizen, (D.). A. Vader, geb. Noot, (D.). A. Meijcrs, geb. Gooien, (Z-). E. J. Swart, geb. Kindt, (Z.), C. G. Hoop, geb. Smits, (Z.). P. C. Gude, geb, Slijboom, (Z.). G. Bakker, geb. Schouten, (Z.). H. C. Moonen, geb. Huppen, (D.). E. Pillerup, geb. de Groot, (Z.) K. Borsje, geb, Steenman, (Z.). G. van Bunren, geb. Bouweus, (D.). W. Wilner, geb. Visser, (D.). A. Daalder, geb. de Waard, (D.). D. Buis, geb. Griek, (D.). C. Baris, geb. van Giezen, (Z.). OVERLEDENJ. Smit-, (5S jaren.) H. F. Boon, (bijna 1 jaar.) D. Nan- nings, (12 weken.) W. lioosloot, (bijna G jaren.) J. AI. Oostveen, (36 jaren.) E. G. Laarson, (20 jaren.) Levenloos aangegeven 2. BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE TEXEL. van G tot 13 April 18G6. ONDERTROUWD: Pieter Dijker, weduwnaar van Maart je Mossel, arbeider 30 jareu en Dirkje Wiegel, 26 jaren. Hendrik van Heerwaarden, weduwnaar van Jannetje Hin, veehouder, 39 jaren eu Hendrica van Lcnten, 26 jaren. Jacob Bruin, smid, 25 jaren cu Mnartjc Visbeen 2S jaren. Tijs van Heer- waarde, veehouder, 25 jaren cn Jannetje Dijt, 21 jaren. Teunis Koning, koop man, '25 jaren en Geertje Dekker, 23 jaren. GEHUWD: Cornelis Zijm en Cornelia Dito. Eelke vau l-Ioulen en Grietje Hoogheid. GEBOREN: Cornelia, dochter van Pietertje Visbeen. Kors, zoon vau Cor nelis Saris en Martje dc Boer. Aafjc, dochter van Cornelis Klaasz. Mandje en Trijntje Eelman. Hendrik, zoou van Frans de Vries en Klaasje Buis. Marijtje en Jannetje, dochters van Jan Voeger en Keetje Smit. OVERLEDEN: Cornelis van der Wijk, (71 juren), geh. met Antje Kikkert. Ecu uit zee opgevischt lijk vau een manspersoon. Trijntje Burger, (26 jaren), gehuwd met Pieter Burger. MARKT BERIGTEN. SCHAGEN, 12 April. 8 Paarden f 50 a 300. 36 magere Geldekoeijen f70 a 150. 22 vette Gehle- koeijen f 180 a 210. 40 Melkkoeijen f 100 a 150. 16 Vaarsen f40 a 80. 25 nuchtere Kalveren f 4 n 7. 321 magere Schapen f 20 a 32. 8 Bokken en Geiteu fl a 2.50. 12 magere Varkens f 1G a 25. 40 Biggen f8 a 11. Konijnen 10 a 60 c. Kippen f 0,50 a 1. Eenden 50 a 90 c. Duiven 10 a 20 c. Boter 675 c. per kop. Kaas 25 a 40 c. per N. p. Kip-Eijcren f2 en Eend-Eijereu f 2.40 a 2.50 per 100 stuks. Heden Zaturdag den 14 April 1866. Beurs v. Londen,Parijs, Weenen,BerlijncnFrankfort,zeer willig. Beurs van AMSTERDAM: 5°/0Metall.51i, NationaleMetall.54i, 5°/0Amerika67|, 6°/0 Id.(1882)73a|, 30/0Mexico(oude)l9, 370Idem(nieuwe)16fa|, 5°/0Turken31g, 2^70Metall.26°/0. Boot aan vim New- York. Weinig variatie. Men zegt BISMARCK af getreden. Berlijn en Frankjort 2°/0 beter. Ondertrouwd II. F. DE GRAAF EN A. VAN R IJ N. Helder11 April 1866. Benige en algemeens kennisgeving. Ondertrouwd: R. J. WOLS EN M. C. VAN TONNINGEN. Nieuivediep, den 12 April 1866.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 2