HELOERSCHE NIEDVEDIEFER COURANT. M 54. DONDERDAG 20 APRIL. 1BGG. EN VIER-EN-TWINTIGSTE \tUScn JAARGANG. binnenland! Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaturdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post1.50. Enkele noinuicrs0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentièn worden aangenomen tot Zaturdag cn Woensdag middag 12 uur, en lij den lieer T. MOOY Dijkstraat tegenover de Laan, H422, aan denHelder,totUure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zcgclregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, raar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Bij deze Courant behooren1Opgave van de Weerkundige Waar- nemingen, van 9—22 April 1866; eu 2. eene Bekendmaking van het Gemeentebestuur, betreffende de practiscke Schietoefeningen op de Hors. Den 38 dezer vertrekt de O. I. Landmail vin SOUTHAIIPTON. Den 38 dezer vertrekt de WEST-HVDISCHEinnil. HELDER en NIEUWEDIEP, 25 April. Een genoegelijke avond werd jl. Zondag door de leden der Zangvereeniging Cecilia in het lokaal Tivoli alhier doorgebragt. De aangekondigde buitengewone uitvoering had plaats en werd vrij talrijk bijgewoond. Onder de leiding van den directeur, den heer C. A. Bekker, werd het achttal nommers van het programma alle- zins verdienstelijk uitgevoerd. Naar wij vernemen, zijn dezer dagen aan een viertal leerlingen in de schermkunst van den heer Martin, onderwijzer in de gymnastiek, enz. alhier, brevetten als prevots verleend. Voorzeker is dit een bewijs van de geschiktheid diens onderwijzers voor zijne taak. Dezer dagen is in deze gemeente eene nieuwe verceniging iu het leven geroepen; zij draagt den naam: „Letterminnend GenootschapLiefde tot Kunst." Het doel, waarnaar het Genoot schap streeft, is aankweeking en verlevendiging van lust voor Neder- landsche fraaije letteren en oefening der leden in uiterlijke wel sprekendheid. Ook deze vereeniging l>eoogt de toetreding van kunstlievende leden, aan wie zij het genot van een drietal buiten gewone vergaderingen per jaar toezegt. Keeds is een reglement voor dit Genootschap zamengesteld en zijn de werkende leden onder de leiding van bestuurderen aangevangen met de werkzaamheden. Het ontstaan van deze vereeniging is voorzeker een aangenaam blijk van de meer en meer ontwakende lust voor de beoefening der Nederlandsohe letterkunde en der uiterlijke welsprekendheid. "VVij uiten daarom ook den wensch, dat dit jeugdige genootschap door ijverige oefening der leden en door belangstelling en waardering van de zijde van het publiek, zich spoedig reeds iu een aanvau- kelijken bloei moge verheugen. Zr. Ms. inBtructie-vaartuig ZJrania wordt gereed gemaakt om tegen het einde der volgende maand den gewonen oefeningstogt te onder nemen met de adelborsten van het oudste studiejaar. Ia de volgende maand zullen uit deze provincie 303 lotelingen bij de zeedienst worden ingelijfd. Sedert het berigt, geplaatst in de Staatscourant van 21 dezer, zijn te Rotterdam nog 13 gevallen van cholera bekend geworden, van welke 8 doodelijk afliepen. Een persoon, uit Rotterdam naar Katwijk reizende, werd onder weg ziek en stierf, kort na zijne aankomst, aan de cholera. Te Utrecht zijn twee gevallen bekend geworden, waarvan één met den dood van den lijder eindigde. Te 's Gravenhage is eene vrouw, uit Rotterdam komende, door de cholera aangetast en in het gasthuis overleden. Een geval kwam voor te Charlois bij een persoon, uit Rotterdam gekomen. Met het oog op de mogelijkheid van uitbreiding der cholera in andere plaatsen dan te Rotterdam, heeft de minister van Binnenl. Zaken aau de commissarissen des konings iu de verschillende provinciën eene circulaire gerigt, waarbij in herinnering gebragt worden de vroeger gegeven algemeene voorschriften, zoo met betrekking tot de te nemen maatregelen van voorzorg, als tot het geen, ingeval van verpleging van choleralijders, in acht genomen moet worden. Ook de minister van Oorlog heeft eene dergelijke circulaire gerigt aan de verschillende militaire autoriteiten bij het leger. Uithoofde van de verschijning van de cholera in Zuidholland, heeft de gemeenteraad van 's Graveuhage in de gisteren gehouden zitting, met algemeene stemmen besloten, de aangekondigde jaarlijk- sche kermis tot een nader tijdstip te schorsen. In het geheel zijn te Haarlem door de Provinciale commissie geëxamineerd 322 candidaat-onderwijzers en onderwijzeressen, waar van 155 zijn geslaagd. De als hoofdingelanden van de Haarlemmermeer aftredende heeren J. A. Beijerinck en F. W. Oewel zijn als zoodanig herkozen, terwijl in plaats van den heer D. W. P. Wisboom, benoemd tot lid van het dagelijksch bestuur, verkozen is, de heer J. G. Schone. De leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, welke, volgens art. 100 der kieswet, den tweeden Dingsdag der maand Junij aftreden, zijnde heeren Reinders (Zuidhorn), Zijlker (Appingadam), Jonckbloet (Winschoten), van der Veen (Assen), Andrete (Leeuwarden), Lycklama (Sneek), van Blom (Dokkura), IJssel de Schepper (Zwolle), van der Linden (Almelo), van Delden (Deventer), Dullert (Zutphen), van Zuylcn (Arnhem), van Nispen (Nijmegen), van Lidth de Jeude (Tiel), van Asch van Wijck (Amersfoort), Kien (Utrecht), Mensonides (Hoorn), Poortman (Alkmaar), van Muiken (Haarlem), van Reenen, Godefroi en Hcemskerck Bz. (Amsterdam), Taats van Amerongen (Leiden,) Hoffman (Gouda), Wintgens (Delft), Iloynck en Viruly (Rotterdam), Kappeyne ('s Hage), de Raadt (Dordrecht), Begram (Groningen), Fokker (Middelburg), van Kerkwijk (Zierikzee), Guljé (Breda), Jespers (Tilburg), van den Heuvel (Eindhoven), de Bieberstein (Maastricht), de Lom de Berg(Roermond) en Luyben ('sHertogenboseh). De 1ste luit. bij het corps Mariniers W. van Bevervoorde, is, op zijn verzoek, met den laatsten dezer eervol uit de zeedienst ontslagen. Beroepen bij de Herv. Gemeente te Middelburg ds. J. H. L. Roozemeijer, predikant te Nieuw-Loosdrecht. Ds. J. Knappert, van Harlingen, heeft het beroep naar de Herv. gemeente te Deventer aangenomen. Twee Rotterdamsche jongens van 16 en 15 jaar, Palte en de Vries, zijn wegens het uit een banketbakkerswinkel stelen de een van een flesch met ulevellen, de ander van eenige taartjps, door het hof van Zuidholland veroordeeld, elk tot drie maanden gevangenisstraf, de eerste correctioneel, de ander in een verbeterhuis. Toen zij den diefstal gepleegd hadden, waren zij zoo door vrees bevangen, dat zij het op een loopen zetten, en bij het zien van een policieagent zoo aan 't vlugten gingen, dat dit verdenking opwekte eu hunne in hechtenisneming veroorzaakte. Met Paaschtijd nam de kerkeraad der Waalsche Gemeente te Leiden het besluit, de namiddag-godsdienstoefeningen, wegens de slechte opkomst der gemeente in die beurt, gedurende de zonier- maaudeu op te heffen. Pas evenwel is dit besluit in werking, of reeds circuleert een adres bij de leden der gemeente, gerigt aan den kerkeraad cn houdende het dringend verzoek tot dadelijk weder invoering dier kerkbeurt. Wij mogen hierin zoowel eene belofte zien van meer getrouwe opkomst, als eeu onloochenbaar bewijs hoe de openbare godsdienstoefening, ook in onzen tijd, daar inderdaad op prijs wordt gesteld. In het midden der Oude Gracht te Utrecht lag dezer dagen een hond te spartelen en scheen door ongesteldheid den kant niet te kuunen bereiken, althans ruim 10 minuten lang deed hij niet anders dan in een kleinen kring in 't rond zwemmen. Alle pogingen der talrijke omstanders, om hem naar zich toe te lokken, waren te vergeefs; zelfs het gejank van eenige makkers kon hem niet tot bewustheid terugbrengen, toen een heldhaftige hond zich ruim baan maakte, in 't water sprong en den drenkeling, wiens krachten reeds begonnen te verminderen, bij het oor pakte en hem onder het ge juich der toeschouwers behouden aan wal bragt. Wij bevelen dezen hond, zegt de N. TI. Crt., aan het bestn

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 1